#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2011 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μην μας δουλεύουν με την "αποχώρηση από το Ευρώ"



«Δεν πρέπει ούτε καν να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για μια έξοδο της Ελλάδας» από την ευρωζώνη, δήλωσε στο γερμανικό τηλεοπτικό δίκτυο ARD, υπογραμμίζοντας τους κινδύνους που θα συνεπαγόταν και για άλλες χώρες, ο επικεφαλής της μεγαλύτερης γερμανικής τράπεζας, της Deutsche Bank, Γιόζεφ Ακερμαν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φίλος avatar
    Φίλος 06/11/2011 21:37:56

    Έτσι έλεγαν και για το ενδεχόμενο προσφυγής μας στο IMF, λίγο καιρό πρίν...

    • Alex avatar
      Alex @ Φίλος 06/11/2011 22:17:02

      Και για το κουρεμα επίσης.

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 06/11/2011 21:39:26

    Όπερ εστί μεθερμηνευόμενον: πείσμον ΟΧΙ

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 06/11/2011 21:40:02

    o antwnhs elpizw na to kserei auto

  4. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 06/11/2011 21:40:08

    Θὰ ἀντέξει στὶς πιέσεις ὁ Σαμαρᾶς;

    Ἡ χορωδία τῶν παπαγαλακίων ἔχει πιάσει δουλειὰ ὁλόκληρο τὸ Σαβ/κο.

    • εξυπνάκιας avatar
      εξυπνάκιας @ Κοινὸς νοῦς 07/11/2011 10:17:54

      δεν άντεξε

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/11/2011 21:40:46

    Εεεε... ο καθένας λέει ότι τον συμφέρει. Γιοζεφ καρντάσι μου, πλήρωσε εσύ τα σπασμένα και εμείς μαζίιι σου.

  6. ΒΑΡΒΑΣ avatar
    ΒΑΡΒΑΣ 06/11/2011 22:48:41

    Δεν γνωρίζω τον μηχανισμό που καθορίζει τις ισοτιμίες των διαφόρων νομισμάτων. Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι μια χαρά ζούσαμε και με την δραχμή πριν το Ευρώ, δεν κατάλαβα. Αν ξαναγυρίσει η δραχμή μπορεί τα εισαγόμενα να ακριβύνουν αλλά θα είναι ένα σοβαρό κίνητρο να αναπτυχθεί ξανά η Ελληνική παραγωγή. Εκεί να δεις ανάπτυξη. Τουλάχιστον δεν θα χάσω το σπίτι μου, αυτοκίνητο και ότι άλλο έχω, από την αδυναμία μου να πληρώσω εφορίες, κάρτες και δάνεια. Δεν θα μείνω χωρίς θέρμανση, ρεύμα και τηλέφωνο. Θα μπορώ να πάω σε ένα γιατρό, να αγοράσω τα φάρμακά μου και να πάω στο οδοντίατρο. Θα μπορώ να συντηρήσω σπίτι, αυτοκίνητο, μηχανάκι και ότι χαλάσει στο σπίτι. Ένα λαδωμένο ψωμί, μερικές ελιές, λίγη φέτα και ένα καρτούτσο, θα βρίσκω πάντα πιστεύω.
    Όσον αφορά το πρόβλημα ότι το Δημόσιο χρέος θα πάει στα ύψη. Ας πάει !! Τι να ξεχρεώσουμε, που λέει ο λόγος, σε 300 χρόνια, τι να ξεχρεώσουμε σε 800 και λοιπόν??

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΒΑΡΒΑΣ 07/11/2011 08:14:08

      Ούτε το δημόσιο χρέος θα πάει στά ύψη ―αν κυρήξουμε στάση πληρωμών, ή έστω απαιτήσουμε ένα μεγάλο «κουρεμά» του, όπως και μας συμφέρει και είναι λογικό. Δεν θα μας δανείζουν για λίγο, αλλά μετά θα ξαναρχίσουν ―γιατί τα λογιστικά μας θα είναι πολύ καλύτερα πλέον.

  7. Ariadne avatar
    Ariadne 06/11/2011 22:59:12

    Με την τελευταία πρότασή σου, σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο!..800 χρόνια!!!!

  8. Επενδύσεις και συνάλλαγμα avatar
    Επενδύσεις και συνάλλαγμα 07/11/2011 02:19:39

    Η έξοδος μας από την Ευρωζώνη θα προκαλούσε κατάρρευση του Γερμανικού εξαγωγικού μηχανισμού -- αυτοί πρέπει να μας φοβούνται...

  9. k avatar
    k 07/11/2011 17:52:46

    ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΜΕ ΚΑΘ ΚΟΣΤΟΣ. ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ , ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΑΖΙ ΓΩΝΙΑ , ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ.