#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2013 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί βούλιαξε χθες το Χρηματιστήριο;



Μήπως φταίει η ΔΕΠΑ ή μήπως η ΕΡΤ; Ίσως και αυτά αλλά ο κύριος λόγος ήταν η έντονη φημολογία ότι το βράδυ της Τρίτης ή την Τετάρτη θα υπάρξει υποβάθμιση του ελληνικού χρηματιστηρίου από την κατηγορία των αναπτυγμένων αγορών σ' αυτή των αναδυόμενων. Και πράγματι ο MSCI έκανε την υποβάθμιση μετά τις 12 το βράδυ της Τρίτης Πρόκειται ουσιαστικά για την κορυφαία υποβάθμιση μιας χρηματιστηριακής αγοράς. Έτσι, λοιπόν, ο δείκτης έσπασε προς τα κάτω και τις 900 μονάδες, αν και τον προηγούμενο μήνα είχε φτάσει τις 1.200 μονάδες λόγω των καλών νέων για την οικονομία.

Κι όμως, μέσα σε λίγες ώρες το κλίμα χάλασε και μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες η οικονομία και η χώρα. Υποβάθμιση του Χρηματιστηρίου σημαίνει ότι θα φύγουν κεφάλαια από την Ελλάδα καθώς θα θεωρηθεί ότι δεν είναι ασφαλής χώρα για επενδύσεις.

Τι έγινε ξαφνικά και όλα «μαύρισαν»; Τις θεωρίες συνωμοσίας δεν τις υιοθετούμε, όμως, μήπως θα πρέπει να ψάξουμε λίγο περισσότερο για το πώς έγινε αυτό το μπάχαλο μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα; Μήπως κάποιοι στο εξωτερικό έχουν βάλει το χεράκι τους για ότι έχει συμβεί τελευταία; Μήπως κάποιοι έχουν θιγεί από ορισμένα γεγονότα που συνέβησαν και μας τιμωρούν;

Ο νοών νοήτω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nikos avatar
    nikos 12/06/2013 10:16:59

    Χμμμ ποια είναι αυτα τα "γεγονότα" για τα οποία μας τιμωρούν ;

  2. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 12/06/2013 11:51:35

    Mε άλλα λόγια είναι μάταιο να προσπαθούμε μόνοι μας αφού οι "κάποιοι" μολις θιγούν απο ορισμένα γεγονότα που προκαλούμε προς βελτίωση της κατάστασής μας, μας γυρίζουν πιό πίσω κι απο εκεί που ξεκινήσαμε, για να μας τιμωρήσουν.
    Δεν έχουμε επιλογή προφανώς ενεργώντας εντός του "συστήματος" που μας έχουν επιβάλλει, εκτός αν βγούμε απ' αυτό, όπως λέει και ο Τσίπρας...

    • Αν... avatar
      Αν... @ Aρχιμήδης 12/06/2013 13:43:20

      Λέει τέτοια κακά λόγια ο Αλέξης; Δεν του έβαλαν ακόμη πιπέρι στο στόμα, ή γνωρίζουν κάτι;

  3. mid avatar
    mid 12/06/2013 12:11:08

    έπεσε γιατι όλοι περίμεναν το deal με την δεπα και μετά το φιάσκο υπήρξαν απώλειες γιατι ολες οι βιομηχανίες περίμεναν πτώση της τιμής του φυσικού αερίου

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/06/2013 12:23:24

    Μα γιατί? εμείς είμαστε καλά παιδιά:

    -Δεν δώσαμε τη ΔΕΠΑ στους Ρώσους!

    -Είμαστε σύμαχοι του Ισραήλ!

    Ε τι άλλο πρέπει να κάνουμε για να μας δεί ευνοικά το Διεθνές Κεφάλαιο?

    Μήπως πρέπει να ξαναγυρίσουμε στις αγάπες με τους αδελφούς Παλαιστίνιους?

  5. Sofie avatar
    Sofie 12/06/2013 12:59:26

    Άλλα χαρτοφυλάκια θα βγούν...άλλα θα μπούν.....

  6. ERASMUS avatar
    ERASMUS 12/06/2013 13:24:20

    Greece First Developed Market Cut to Emerging as UAE Upgraded
    By Tom Stoukas & Sherine El Madany -
    Jun 12, 2013
    Greece became the first developed nation to be cut to emerging-market status by MSCI Inc. (MSCI) after the local stock index plunged 83 percent since 2007.
    Η Ελλάδα έγινε η πρώτη Ανεπτυγμένη Αγορά που υποβαθμίζεται σε Αναδυόμενη
    Αυτό προφανώς δεν σας περασε απο το μυαλο .. ολως τυχαιως ...!!!!

  7. galis avatar
    galis 12/06/2013 13:45:29

    Βραχυπρόθεσμα θα υπάρξει "συνωστισμός" στην έξοδο του ΧΑ αλλά τελικά μας ταιριάζει καλύτερα η κατάταξη στις αναδυόμενες αγορές. Άλλα είναι τα προβλήματά μας. Πρέπει να καταλάβουμε ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε θα είμαστε έρμαιο των πολιτικών και οικονομικών σκοπιμοτήτων των ισχυρών.

  8. new.fe avatar
    new.fe 12/06/2013 13:57:56

    Ο τιτλος μου θυμισε το παλιο ανεκδοτο με το ζευγαρι που εκανε ερωτα στο παρκο .
    Ερωτηση γυναικας : γιατι μας κοιταζουν αυτοι αγαπη μου;
    Απαντηση αντρα: Μας καματωνουν μωρο μου!

    • new.fe avatar
      new.fe @ new.fe 12/06/2013 13:58:17

      καμαρωνουν....

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 12/06/2013 13:58:29

    "Δίνουμε εξετάσεις στο εξωτερικό.. αυτοί τη στιγμή όλοι "έξω" μας παρακολουθούν..."
    Παρόμοια λόγια, χρησιμοποιούσαν βουλευτές κεντρο-αριστερών χώρων,
    για να υποστηρίξουν, την ψήφιση του αντιρατσιστικού νόμου
    (που τελικά δεν έγινε φυσικά...)
    Αν είχαν δίκαιο, τότε , η στάση Σαμαρά σχετικά με το αντιρατσιστικό,
    ήταν κάτι που προκάλεσε δυσαρέσκεια έξω από την Ελλάδα.
    Ταυτόχρονα, με τα θέματα των Γενοκτονιών (Ποντιακής, Μικρασιατικής) που επανέφερε η Ν.Δ. μέσω του δικού της αντιρατσιστικού.

    (Και πιθανόν, σε συνδυασμό με τα θέματα των γερμανικών αποζημιώσεων,
    που επίσης επανήλθαν .)

    • Aρχιμήδης avatar
      Aρχιμήδης @ roadrunner 12/06/2013 17:37:48

      Μ' αλλα λόγια οι έντιμοι δανειστές μας δεν θέλουν μόνο να ελέγχουν τα χρήματα αλλά και τη σκέψη μας...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Aρχιμήδης 12/06/2013 18:03:57

        Σκέψη ; Ίσως έχει περισσότερη σχέση,
        με τις αντιστάσεις της συλλογικής εθνικής συνείδησής μας,
        που δεν έχουν καμφθεί ακόμη (και ευτυχώς) ,
        στο βαθμό που θα ήταν εξυπηρετικό ...

  10. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 12/06/2013 18:36:14

    Ψάχνετε πάλι να βρείτε τους σατανικούς ξένους που φταίνε για τα δεινά μας ε; Τίποτε άλλο δε σας περνάει από το μυαλό... Όπως μάθει κανείς... παραθέτω μια εναλλακτική άποψη:

    "Επιπλέον, η MSCI θεωρεί ότι ο δείκτης MSCI Greece Index δεν πληροί τα κριτήρια του μεγέθους για να παραμείνει στις ανεπτυγμένες αγορές, εδώ και δύο χρόνια. Μάλιστα, εάν δεν είχε αποφασιστεί να γίνει μία εξαίρεση στη μεθοδολογία του δείκτη, αυτός θα απαρτιζόταν μόλις από μία μετοχή, σημειώνει η σχετική ανακοίνωση."

    "Ο πρόεδρος της ΕΧΑΕ κ Σωκράτης Λαζαρίδης ανέμενε την εξέλιξη αυτή εκτιμά όμως ότι θα αυξηθεί σημαντικά η στάθμιση των ελληνικών μετοχών στα χαρτοφυλάκια των αναδυόμενων αγορών που στο σύνολό τους ανέρχονται στα 53 δισ. ευρώ.
    Εξάλλου η ποιότητα των επενδυτών που στην παρούσα φάση δραστηριοποιείται στο ελληνικό χρηματιστήριο από ξένους, είναι Funds υψηλού ρίσκου τα οποία έχουν καταλάβει τη θέση εκείνων των ανεπτυγμένων αγορών, που επενδύουν σε αγορές που διαθέτουν την επαρκή αξιολόγηση από τους οίκους που έχει απολέσει αυτή τη στιγμή η Ελλάδα.
    Το πρόβλημα για το Χρηματιστήριο θα εξαρτηθεί πολύ περισσότερο από τις πολιτικές εξελίξεις και την αβεβαιότητα που δημιουργούν τα γεγονότα στην ΕΡΤ."

    Νταξ, λεπτομέρειες τώρα, τι να ψάχνουμε, πιο χαβαλέ ε΄χει να ψάχνουμε για συνωμότες και τιμωρούς...

  11. άστα να πάνε avatar
    άστα να πάνε 13/06/2013 08:38:53

    για το φιάσκο που έρχεται και λέγεται ΔΕΣΦΑ έπεσε....