#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 15:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανία, ο μεγαλύτερος ... τοκογλύφος



Νέες απειλές εκτόξευσε σήμερα η Μέρκελ λίγο πριν τη συνάντηση με τον Σαρκοζί. Συνδέοντας άμεσα το νέο δανειακό πακέτο με τον έλεγχο προόδου της ελληνικής οικονομίας δήλωσε ότι εάν δεν διαπιστωθεί πρόοδος στο πρόγραμμα προσαρμογής της Ελλάδας, τότε η επόμενη δόση προς τη χώρα μας δεν θα μπορέσει να πληρωθεί.

 

Στο μεταξύ ένα σημερινό περιστατικό δείχνει γιατί συνεχίζεται η κρίση στην Ευρώπη, ποιοι θέλουν να υπάρχει ένα τέτοιο σκηνικό και γιατί θέλουν την Ελλάδα και άλλες χώρες σε κατάσταση χρεοκοπίας.

Η Γερμανία δανείστηκε για 6μηνα γραμμάτια με... αρνητικό επιτόκιο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι όσοι αγόρασαν τα γερμανικά αυτά ομόλογα πλήρωσαν κι όλας για να τα πάρουν, δε θα έχουν κανένα κέρδος αλλά ζημιά. σύμφωνα με τα στοιχεία της Bundesbank, το γερμανικό ΥΠΟΙΚ άντλησε στη σημερινή δημοπρασία 3,9 δισ. ευρώ με την μέση απόδοση να διαμορφώνεται για πρώτη φορά κάτω από το 0%, στο -0,0122%.

Αν δηλαδή κάποιος αγόρασε ομόλογα αξίας 100 ευρώ σε έξι μήνες δε θα πάρει περισσότερα, αλλά θα πάρει 98 ευρώ.

Κερδισμένο φυσικά το γερμανικό κράτος και η Μέρκελ που έχει καταφέρει να ρίξει τα δικά της επιτόκια δανεισμού σε ιστορικά χαμηλά και να δανείζεται όσα χρήματα θέλει από την αγορά χωρίς κόστος.

Αντιθέτως, έρχεται στην Ελλάδα και μέσω των πακέτων βοήθειας, τη δανείζει με 5%,6%,7% ή και 8%, στραγγαλίζοντάς την δηλαδή και κερδίζοντας αυτή τεράστια ποσά.

Κι ύστερα έρχονται οι Γερμανοί και μας κατηγορούν για ανακόλουθους, τεμπέληδες, που δεν παίρνουμε μέτρα και που τους κοροϊδεύουμε.

Θα πείτε, έτσι είναι το καπιταλιστικό σύστημα, ο μεγάλος τρώει τον μικρό. Όμως, οι Γερμανοί παίζουν με τη φωτιά. Όταν θα τους πάρει χαμπάρι ο κόσμος, τότε θα τους τσακίσει. Διότι τον τοκογλύφο τον φτύνουν όλοι και η Γερμανία είναι ο μεγαλύτερος τοκογλύφος που υπάρχει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tamam avatar
    tamam 09/01/2012 17:21:30

    Αφου τους αφηνουμε να μας ..........
    Αποζημειωσεις
    Διστομο
    Siemens
    ......
    ......
    Lidl
    Υποβρυχια


    Ουκ εστι τελειωμος.
    Ενας πολιτικος με παντελονια, ρε παιδια. Με παντελονια !!!!!!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ tamam 09/01/2012 17:42:11

      Βλέπεις κάνεναν, που εγώ δεν βλέπω;

      • tamam avatar
        tamam @ ΑΡΚΑΣ 09/01/2012 17:59:44

        Πλακα κανεις ???????????
        Δυστυχως ΟΧΙ !!!!!!!!!!!!

        t.

  2. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 09/01/2012 19:13:30

    Δεν είναι μόνο ο μεγαλύτερος τοκογλύφος, αλλά και ο μεγαλύτερος μπαταχτσής.
    Χρωστάει και της Μιχαλούς και πάντα με τις γνωστές "πλάτες", έχει καταφέρει να μην πληρώσει τίποτα. Κράτος βρικόλακας, που όσα δεν πήρε με την πολεμική της μηχανή, τα παίρνει τώρα με την τοκογλυφία!
    Οι Γερμανοί ξανάρχονται αλλά εμείς την Αντίσταση την ξεχάσαμε. Άλλοι καιροί, άλλα ήθη!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Αφροδίτη 09/01/2012 20:18:44

      Κάνεις λάθος Αφροδίτη. Με την πολέμικη μηχανή πήρε ... από τα τρία το μακρύτερο, και ακριβώς το ίδιο θα πάρει πάλι, για άλλη μια φορά. Πάντα κάτι παίρνει, όποιος κάτι δίνει, π.χ. δίνεις αέρα, παίρνεις αέρα κοπανιστό.

      Προσπαθούν, βέβαια, να αναγάγουν την υπέρτατη ξεφτύλα σε διαχρονική αξία, εδώ και αιώνες, αλλά δεν τους βγαίνει, και φουρκίζονται, και έχουν καταντήσει όλοι νευρόσπαστα, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι. Δεν είναι τυχαίο που με την πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, βγήκαν να μας φάνε, σαν πεινασμένα σκυλιά. Επίσης δεν είναι τυχαίο που ο Γκαίτε μιλάει για τις δυό αντικρουόμενες ψύχες στα γερμανικά σώματα, η τέλεια παλαβομάρα. Ένας λαός τρελλών, και μάλιστα κακιασμένων τρελλών.

      Η μεγαλύτερη σαχλαμάρα δεν παύει όμως να είναι όλη δική μας: Που ως πριν λίγο καιρό είχαμε φτάσει να αντιμετωπίζουμε αυτά τα κακάσχημα και ανίκανα συναισθημάτων ζόμπι ούτε λίγο ούτε πολύ σαν τις νέες μας θεότητες (ακόμη και τα τοπ μοντέλα τους είναι σαν σκιάχτρα αν τα βάλεις δίπλα στα δικά μας, και καμαρώνουν κιόλας γι' αυτό, πανάθεμα τους)! Είχαμε φτάσει να λέμε ότι θέλουμε να γίνουμε σαν κι αυτούς, σε όλα τα επίπεδα! Που έρχονται διακοπές μετά από εξοντωτικά ωράρια, όπου ακόμη και το 1 λεπτό περισσότερο διάλειμμα αφαιρείται από τον μισθό, και αγοράζουν μια σαλάτα στα τέσσερα. Που βρίζουν τις μανάδες τους για ψύλλου πήδημα με λέξεις όπως "βρωμοπουτ@ν@" και "παλιογουρούνα".

      Έλεος!

      Η νίκη μας είναι σίγουρη, πάλι, μόνο να φροντίσουμε να μην θρηνήσουμε εμείς τα θύματα αυτή την φορά, τουλάχιστον όχι μόνοι μας, και κερατάδες και δαρμένοι, πάει πολύ. Γι' αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ σε: Οικογένεια, καλούς φίλους, ιδιοκτησία. Η αντίσταση αυτή την φορά είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ, ανάλογη με τον οικονομικό πόλεμο.

  3. aN-AN avatar
    aN-AN 09/01/2012 19:24:15

    Άσχημα τα νέα αυτά για μας τους Έλληνες δυστυχώς.

    Οι Γερμανοί όμως για να πετύχουν αρνητικό επιτόκιο είναι πειθαρχημένοι και είναι υπερήφανοι για το κράτος τους.

    Ούτε έχουν ασύδοτους πολιτικούς (Κουλούρης κτλ), ούτε ανεξέλεγκτους Προέδρους Δημοκρατίας (να δανείζουν (;) ερωτύλους πρωθυπουργούς), και ασφαλώς δεν χρειάζονται πολιτική κάλυψη για την παραμικρή εμπλοκή τους με το δημόσιο............

  4. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 09/01/2012 21:34:27

    Μπορεί εγώ να είμαι χαζός αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς νοείται αρνητικό επιτόκιο γιατί εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω...

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Κωνσταντίνος 09/01/2012 22:19:36

      Αντί να σου δώσουν τόκο που βάζεις τα λεφτά σου εκεί, τους δίνεις εσύ. Το κάνεις επειδή προφανώς δεν έχεις καλύτερες (πιο αξιόπιστες...) επιλογές.

      Σκέφτεται ο επενδυτής: Αντί να τα δώσω στον Βενιζέλο και στον Παπαδήμιο με υποτιθέμενο 8%, που μάλλον δεν θα το πάρω ποτέ, συν ότι μάλλον θα χάσω όλο το κεφάλαιο, ας τα δώσω στην Μέρκελ με 0%, που είναι σίγουρα, κι ας της δώσω και κάτι παραπάνω να μου τα δεχτεί.