09/11/2011 15:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανία: "δεν είναι βιώσιμη η λύση της 26ης Οκτωβρίου !!!

Για επείγουσα ανάγκη μεταρρυθμίσεων στην ΕΕ έκανε λόγο η καγκελάριος της Γερμανίας Ανγκελα Μέρκελ, υποστηρίζοντας ότι «ο κόσμος δεν περιμένει την Ευρώπη». Πρόσθεσε ότι δεν αρκούν οι αναγγελίες προθέσεων και ότι χρειάζονται πραγματικές μεταρρυθμίσεις που μπορούν να αξιολογηθούν, «γι’αυτό και χρειάζεται αλλαγή στη συνθήκη της ΕΕ».

«Η κατάσταση στην Ευρώπη είναι τόσο δυσάρεστη που είναι καιρός για αλλαγή», τόνισε, συμπληρώνοντας ότι η πολιτική κοινότητα δεν μπορεί να επιβιώσει αν δεν μπορεί να διαχειριστεί τις αλλαγές.

Στο μεταξύ σε έκθεση του, που δημοσιοποιήθηκε σήμερα, το πάνελ των οικονομικών συμβούλων της κυβέρνησης Μέρκελ επισημαίνει ότι με τη συμφωνία που επιτεύχθηκε στις Βρυξέλλες, στις 26/27 Οκτωβρίου, οι Ευρωπαίοι ηγέτες απλώς άνοιξαν ένα «παράθυρο ευκαιρίας», προκειμένου να τακτοποιήσουν την κρίση που αντιμετωπίζει το ευρώ, καθώς αυτό το πακέτο μέτρων «δεν είναι μία βιώσιμη λύση για τα προβλήματα της Ευρωζώνης» (!!!). 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2011 14:49:16

    αλλαγές που δίχως άλλως θα εισηγηθεί ο Βαν Ρόμπας και θα ψηφίσει ο Μπαρόζο.

  2. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/11/2011 15:04:11

    Τί έχει στο μυαλό της η φράου;;;;;

    • Ακις avatar
      Ακις @ ΜΠ 09/11/2011 15:31:09

      Μαλλον ΕΕ 2 ταχυτητων... θα δειξει γιατι εχει πιαστει στην φακα η Ιταλια πια, οποτε κατι πρεπει να γινει...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ακις 09/11/2011 15:36:04

        Συνδυάζοντάς το και με τις χθεσινές δηλώσεις Σαρκοζί (ενώπιον φοιτητικού ακροατηρίου) για Ευρώπη των δύο ταχυτήτων, μάλλον πάμε για κατάρρευση (ή διάσπαση) του ευρώ πολύ πιο σύντομα από όσο περιμέναμε.

        • Iokasti@gr avatar
          Iokasti@gr @ Αυριανιστής 09/11/2011 16:06:26

          ο θεος της ελλαδας ενεργοποιηθηκε!

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ Ακις 09/11/2011 16:11:49

        Ωραία!!! Μια και τώρα όλοι αρχίζουν να βλέπουν την αλήθεια, ελπίζω να καταλαβάινετε γιατί πρέπει να μην καταρρεύσουμε πρώτοι εμέις και χρεωθούμε την διάλυση της Ευρωζώνης. Λίγη υπομονή ακόμα και όλα θα ξεκαθαρίσουν. Αρκεί να μην είναι στο blame-game η Ελλάδα.

  3. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/11/2011 15:39:42

    Βασικά έχει δίκιο.Εκεί που χωλαίνει η κυρία είναι στις επιλογές που έχει μπροστά της και οι οποίες είναι μόνο δυο (εθνικές επιδιώξεις πάντα θα υπάρχουν για όλα τα έθνη και είναι άλλο θέμα).Ποσοτική χαλάρωση & ομοσπονοιοποίηση κρατικών χρεών ή συντεταγμένη συνολική διάλυση της ΟΝΕ.

  4. gadas avatar
    gadas 09/11/2011 16:00:45

    και μετα ΤΙ??

  5. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 16:07:28

    Υπάρχουν τάσεις, επιθυμίες και στρατηγικές, τα πράματα όμως ακόμη ζυμώνονται
    Πρέπει ο νότος να παίξει πιό συντεταγμένα

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 09/11/2011 16:10:56

    δηλώσεις περί αστοχιών της συμφωνίας έκανε και ο Άκερμαν, και δη σχετικά και με τις ελληνικές τράπεζες - ξέρετε κάτι επ'αυτού?

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2011 16:11:48

    κατενάτσιο ΤΩΡΑ!

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 09/11/2011 16:48:30

    Οι υπόλοιπες χώρες της ευρωζώνης θα επιστρέψουν σε εθνικά νομίσματα εκτός από εμάς που θα έχουμε το ευρώ.
    Έτσι σώζεται το ευρώ.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2011 17:05:02

    δεν έκανα πλάκα για το κατενάτσιο... Κουνιέται και η Γαλλία
    http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=.FRAGER10:IND

    Που σημαίνει ότι τελικά μάλλον θα λασκάρει η Αλαμανία, αν και το 1,357 δεν το λέει...

    Ή θα λασκάρει ή θα πάμε σε "Ευρωπη" 2 ή τριών ταχυτήτων και αυτό που ειλικρινα αναρωτιέμαι πλέον... Επίτηδες τα κάνει η Αλαμανία ή της ξεφεύγουν;;

    Εμείς καλά κάνουμε και συνεδριάζουμε κεκλεισμένων των θυρών... Θα λέει ο κόσμος μα καλά , τι κάνουν αυτοι;;

  10. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 09/11/2011 17:05:17

    Αν κλατάρει το ευρώ πριν να γυρίσουμε στη δραχμή, τι νόμισμα θα έχουμε; Δουβλόνια;

  11. Georgios Lavdas avatar
    Georgios Lavdas 09/11/2011 17:19:47

    Here's how things work. The real decisions in Europe are now taken by the Frankfurt Group, an unelected cabal made of up eight people: Lagarde; Merkel; Sarkozy; Mario Draghi, the new president of the ECB; José Manuel Barroso, the president of the European Commission; Jean-Claude Juncker, chairman of the Eurogroup; Herman van Rompuy, the president of the European Council; and Olli Rehn, Europe's economic and monetary affairs commissioner.
    Larry Elliott, The Guardian, 8/11/2011.
    The European Union, at its current form, constitutes a totalitarian project.
    Any genuine Conservative movement in Greece should pursue a radical reshaping of the country's relationship with Brussels. This might also entail Greece's exit from Euro and even the European Union.