Βόμβα Σόιμπλε: Έλληνας πολιτικός πρότεινε έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη
22/05/2014 15:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα Σόιμπλε: Έλληνας πολιτικός πρότεινε έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη

Σε μια αποκάλυψη – βόμβα προέβη σήμερα ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας, Β. Σόιμπλε ο οποίος είπε ότι Έλληνας πολιτικός -του οποίου το όνομα δεν αποκαλύπτει- είχε προτείνει έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη...

Σε μια αποκάλυψη – βόμβα προέβη σήμερα ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας, Β. Σόιμπλε ο οποίος είπε ότι Έλληνας πολιτικός -του οποίου το όνομα δεν αποκαλύπτει- είχε προτείνει έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη. Η απάντηση δόθηκε σε ερώτηση σχετικά με τις πρόσφατες αποκαλύψεις των Financial Times για σχέδιο εξόδου της χώρας μας από το ευρώ.

«Ένας Έλληνας πολιτικός, για του οποίου τα δημοκρατικά αισθήματα αμφιβάλλω, μου πρότεινε έξοδο από το ευρώ πριν από το δημοψήφισμα, αλλά δεν είναι δική μου υπόθεση να αποκαλύψω το όνομα του» δήλωσε ο Σόιμπλε, ενώ πρόσθεσε ότι ανάλογες προτάσεις του έκαναν και Ιταλοί πολιτικοί για έξοδο της δικής τους χώρας από την ευρωζώνη.

Ο κ. Σόιμπλε είπε ότι υπήρχε ολόκληρο σχέδιο της τότε κυβέρνησης Παπανδρέου για έξοδο από το ευρώ, πολύ πριν τεθεί θέμα δημοψηφίσματος στις Κάννες. Επομένως, μιλάμε για πριν από το Νοέμβριο του 2011 όταν και η κυβέρνηση κλυδωνιζόταν.

Το ερώτημα είναι ποιος είναι ο πολιτικός, πιθανότατα στέλεχος της κυβέρνησης, που είχε κρυφή ατζέντα και είπε στον Σόιμπλε να βγει η Ελλάδα από το ευρώ. Θα πρέπει κάποιος να αποκαλύψει το όνομά του διότι πρέπει να ξέρουμε ποιος ήταν αυτός που έπαιξε με την τύχη της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikos Kar. avatar
    Nikos Kar. 22/05/2014 15:43:29

    Μάλλον ο Καζάκης θα ήταν.

    • gikon avatar
      gikon @ Nikos Kar. 22/05/2014 21:26:47

      ...ή ο Κατσανέβας.

  2. Makis avatar
    Makis 22/05/2014 16:41:40

    ο Τσίπρας πρέπει να ήταν!!!!

  3. ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ 22/05/2014 16:48:33

    Κανένας ακόμα να εκφράσει την άποψή του,περί ποίου κυρίου ο λόγος; Αξιότιμοι κύριοι καθηγητές της πολιτικής ανάλυσης πέστε μας τη γνώμη σας... Εμένα κάπου...στριφογυρίζει το μυαλό μου αλλά ακόμα δεν τόχω ολοκληρώσει! Όλοι περιμένουμε. "Αντεστε" λοιπόν.

  4. Ιδιώτης avatar
    Ιδιώτης 22/05/2014 17:40:33

    Για δες τι μαθαίνει κανείς... Μα και στην Ιταλία? Στην Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία δε βρέθηκε κανένας "τρελός" να θέλει να καταστρέψει τη χώρα του (σου) με εθνικό νόμισμα? Εκεί είναι "εντάξει" όλοι? Για ψάξτο καλύτερα βρε Βόλφγκανκ μη πάθουμε καμιά λαχτάρα. Μια οικογένεια γίναμε τώρα...

    • sawas avatar
      sawas @ Ιδιώτης 23/05/2014 16:43:10

      1) Είπε για Ελλάδα και Ιταλία 2) Ήταν κάποιος Ελληνας συνομιλητής του την εποχή εκείνη. 3) Δες το βιντεο

  5. ADASK avatar
    ADASK 22/05/2014 20:42:17

    καλά βρε αδέρφια, πιστεύετε τον Σοιμπλε? Αυτόν που πίστευε και ίσως πιστεύει ακόμα ότι η Ελλάδα ειναι σαν το πόδι που εχει γαγγραινα και πρέπει να ακρωτηριασθει? αυτόν που πίστευε και ίσως πιστεύει ακόμα ότι η Ελλαδα εχει φάει το καταπετασμα και πρέπει να τιμωρηθεί? Αυτός ειναι ικανός να εκστομίσει και την πιο απίστευτη διαβολη προκειμένου να θίξει την πατρίδα μας.....

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 22/05/2014 20:42:26

    Επειδή ο πολύς κ. Σόϊμπλε είναι φύσει και θέσει κακότροπος, κακόψυχος, σκοτεινός, συμπλεγματικός και με βαρύτατο ποινικό μητρώο, φυγόδικος. Επειδή έχει επανειλημμένα κατηγορηθεί ότι πίσω από κάθε δυσφημιστικό και ανθελληνικό παραλήρημα του Γερμανικού Τύπου, ο κ. Σόϊμπλε κρύβεται και προσωπικά το υπαγορεύει, ό,τι και να λέει ο κύριος αυτός, δεν το αποδέχομαι “on face value” Αν ο κ. Σόϊμπλε σέβεται τα πλουσιοπάροχα αξιώματά του, “τη δύναμή του”, “τα παντελόνια του”, οφείλει να βγει και ευθαρσώς να ονοματίσει τον “έλληνα πολιτικό ο οποίος του πρότεινε την έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη”. Αν δεν το πράξει, για πολλοστή φορά κατά τη γνώμη μου, θ’ αποδειχθεί ένας χειρίστου είδους ψευδεπίγραφος, μετά Χριστόν προφήτης.

  7. astro avatar
    astro 22/05/2014 20:46:19

    O Mπαλτάκος ήταν για να εκθέσει το Σαμαρά...

  8. astro avatar
    astro 22/05/2014 20:51:34

    Πάντως είναι απορίας άξιο πως ο Σόιμπλες επέλεξε τρείς μέρες απο τις τόσο κρίσιμες ευρωεκλογές που η ίδια η Μέρκελ ήρθε στην Αθήνα για να στηρίξει την Συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, να καρφώνει τόσο ύπουλα ακριβώς αυτή την συγκυβέρνηση, αφού όλοι ξέρουμε οτι ο Σόιμπλε μόνο με πολιτικούς απο το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ συνομίλησε εκείνες τουλάχιστο τις μέρες...

  9. iconology2009 avatar
    iconology2009 23/05/2014 04:47:36

    Σε χτεσινοβραδινή του συνέντευξη ο Βενιζέλος σε σχετική ερώτηση απάντησε ότι αν κάτι τέτοιο έχει όντως ειπωθεί από Έλληνα πολιτικό, αυτό θα συνέβη ΠΡΙΝ ο ίδιος γίνει Υπουργός Οικονομικών. Σε απλά ελληνικά καρφώνει έναν απ'τους δύο ή και τους δύο μαζί: Παπανδρέου ή Παπακωνσταντίνου. Μόνο αυτοί οι Έλληνες πολιτικοί είχαν επαφές με τον Σόιμπλε. Βέβαια αφού πέταξε το καρφί του ο Βενιζέλος, φρόντισε και να διασκεδάσει, πετώντας ένα δεύτερο. Είπε ότι αυτός ο Έλληνας πολιτικός μπορεί να το πέταξε έτσι για να εκβιάσει προς μια κατεύθυνση αλλά η πολιτική δεν γίνεται με τόσο αφελείς εκβιασμούς.

    • astro avatar
      astro @ iconology2009 23/05/2014 07:40:30

      Aυτό δα έλειπε, να παραδεχτεί ο Βενιζέλος οτι αυτός το είπε, που μεταξύ μας είναι και το πλέον πιθανό...

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ astro 23/05/2014 10:13:44

        Το πιο απολύτως πιθανό-το απολύτως βέβαιο δηλαδή- είναι ακριβώς αυτός να μην το είπε. Γιατί αν το είπε τότε όλοι οι αντιμνημονιακοί θάπρεπε να ψηφίσουν Βενιζέλο δαγκωτό. Προφανώς σε πήρε η κατηφόρα κάποιας συριζαϊκής αντιβενιζελικής φόρας και δεν έλεγξες καλά τη σκέψη σου πριν γράψεις το σχόλιο σου-πάλι καλά που έβαλες και το "μεταξύ μας" και δεν ρεζιλεύτηκες πιο έξω ;-) Υ.Γ. Κι αυτή η ανάγκη σας όλοι εσείς οι νεο-ΣΥΡΙΖΑίοι παλαιοΠΑΣΟΚοι να προστατεύετε πάση θυσία τον πολιτικό πρόγονο του Αλέξις Γιωργάκη1

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 24/05/2014 00:52:36

    Τι λέτε, ρε παιδιά! Ώστε, Έλληνας πολιτικός διανοήθηκε τέτοια εσχάτη προδοσία! Το ότι το νόμισμα μπορεί να είναι η αφορμή (με την πολιτική μας αθλιότητα σαν αιτία), για την κατάντια μας το σκέφτηκε κανένας; Από πότε το επίκεντρο θέμα των μισών συγγραμμάτων στην ιστορία της οικονομολογίας έγινε περιττό συζητήσεως; Μήπως κάποιοι υπερβάλλετε με την άνευ όρων αποδοχή του Ευρώ; Μπορεί ΟΝΤΩΣ να είναι χρήσιμο (δεδομένης της αβελτηρίας των πολιτικών μας), αλλά ας μην απορρίπτουμε και τα οφέλη μιας νομισματικής πολιτικής εστιασμένης στο ΔΙΚΟ μας πρόβλημα, που τώρα, λόγω Ευρώ, δεν είναι εφικτή. Και, εν πάσει περιπτώσει, το Ευρώ σαν εργαλείο, καλείται να "εξυπηρετήσει" ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και την Ελλάδα (υπό πτώχευση) και την Γερμανία (με υπερπλεονάζον εξωτερικό ισοζύγιο), μεταξύ άλλων. Γίνεται; Εσεις, με τίνος την οικονομία λέτε να συντονίζεται; Συνεπώς, κάθε εχέφρων πολιτικός, ακόμα και ο πιό "Ευρωπαϊστής" ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει ήδη αναλογιστεί και να έχει ήδη συζητήσει ΚΑΙ αυτή την επιλογή. Έστω και αν δεν την προκρίνει!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΗΛΕΑΣ 25/05/2014 19:30:13

      δεν ήταν ούτε αφορμή.. Ολη αυτή η κουβέντα περι εθνικού νομισματος θα είχε βάση σε ένα τελείως υποθετικό σενάριο οπου η Ελληνική οικονομία ήταν *ήδη* προσανατολισμένη σε παραγωγή και εξαγωγές. Δεν χρειαζεται να είναι οικονομολόγος για να το αντιληφθεί κανεις οτι απέχουμε πολύ απο αυτό το σημείο Απο πότε η ασχετοσύνη ή η βλακεία αρχισαν να είναι ελαφρυντικά σε όσους έβλαψαν/βλάπτουν το δημόσιο συμφέρον

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ rally monkey 27/05/2014 01:57:14

        Η απάντηση στο κλισέ "η Ελλάδα δεν έχει παραγωγή και εξαγωγές" είναι ότι "τότε, δεν έχει, ΟΥΤΩΣ Ή ΆΛΛΩΣ, μέλλον" και δεν χρειάζεται να είναι οικονομολόγος για να το αντιληφθεί κανείς, αφού τα δανεικά δεν είναι αιώνια (αυτό ΤΩΡΑ το καταλάβαμε, σαν λαός). Το τι μας συνέβη και τι μας πρέπει θα το βρεις στα ΕΞΑΙΡΕΤΑ πρόσφατα άρθρα του οικονομολόγου κου Δημ. Ιωάννου στην Ναυτεμπορική. Ολιγολεκτικά, αφήσαμε τα "διεθνώς εμπορεύσιμα προϊόντα" για τα "διεθνώς μη εμπορεύσιμα". Δεν το κάναμε σε μια μέρα, αλλά σε 20 χρόνια και με τις ευλογίες και προτροπές της πολιτικής μας αθλιότητος. Τώρα, θα μας πάρει άλλα 10 για να επανακάμψουμε (με το ερωτηματικό της μεταστροφής της πολιτικής μας σκηνής). Υπ' αυτήν την έννοια να διαβαστεί και το προγενέστερο σχόλιό μου.

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 25/05/2014 22:03:01

    ο Σόιμπλε ως επι το πλείστον συνομιλούσε με υπουργούς στην τότε κυβέρνηση και όχι με πολιτικούς..αορίστως..για να ξερουμε γιατι μιλάμε