18/08/2012 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρούτσης: «Δεν θα μειωθούν οι συντάξεις των 700 ευρώ»

Σε συνέντευξή του στον Κόσμο του Επενδυτή ο υπουργός Εργασίας, Γιάννης Βρούτσης, ξεκαθάρισε πως στο νέο πακέτο μέτρων δεν συμπεριλαμβάνονται περικοπές στις συντάξεις των 700 ευρώ.

Όπως διευκρινίζει απάντησή του ότι σε παλαιότερη συνέντευξή του παρερμηνεύθηκε. Στην ερώτηση εάν είναι δίκαιο να γίνουν μειώσεις σε «χαμηλές» συντάξεις των 1.400 ευρώ, απάντησε ότι συντάξεις σε αυτά τα επίπεδα, δεν μπορούν να θεωρούνται σήμερα ως χαμηλές. Στην πραγματικότητα, χαμηλές είναι σήμερα οι συντάξεις από τα 486 (κατώτατη σύνταξη ΙΚΑ) έως περίπου τα 700 ευρώ.

«Ο κατώτατος μισθός για τους νεοεισερχόμενους, κυμαίνεται πλέον στα 586 ευρώ. Χωρίς να κάνω οιαδήποτε αναφορά σε περικοπές, υπογράμμισα απλώς το αυτονόητο. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Σε καμία περίπτωση δεν είπα, ή υπονόησα, όπως τόσο βάναυσα διαστρεβλώθηκε, ότι οι συντάξεις των 1400 πρέπει να πάνε στα 586 ευρώ!», τόνισε ο κ. Βρούτσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 18/08/2012 15:19:23

    Θαρρω πως χρειαζομαστε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ εναν Ιωαννη Μεταξα..
    Να στησει ΚΡΕΜΑΛΕΣ παραυτα.

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Takis 19/08/2012 00:45:59

      Σωστός ως προς το πρώτο...

  2. Enzo avatar
    Enzo 18/08/2012 15:42:52

    ρε και καθολου συνταξη να μην δωσεις.
    ασε τον Ελληνα εργαζομενο να κανει οτι θελει με τις εισφορες του.
    μην δινεις τιποτα!
    με τις εισφορες μου? ουρανοξυστη εχτιζα!

  3. STEVE avatar
    STEVE 18/08/2012 16:36:32

    Με αυτά και τα άλλα φτάσαμε να θεωρούμε τις συντάξεις των 700 € μια χαρά.Και το ωραίο είναι ότι η μη μειωσή τους θεωρείται επίτευγμα αντί για το αυτονόητο.Όσο για τα 586 € καλύτερα να μην πούμε τίποτα.Απλά και μη χειρότερα (που είναι σίγουρο ότι θα έρθουν).Τα ψιλά των ταμείων θα μας πει κάποιος που πήγαν ή θα περιμένουμε τους επόμενους.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/08/2012 17:03:40

    Προτεραιότητες:
    Ας μάθουν να ζητούν πρώτα αποδείξεις στα εστιατόρια οι χλίδες παρεπιδημούντες της Ύδρας, χε χε, και μετά συζητάμε από που και κάτω αρχίζουν οι "χαμηλές" συντάξεις!

  5. Decodex avatar
    Decodex 18/08/2012 17:04:34

    Ο Βρουτσης εχει παθει "Λοβερδιαση".

  6. STEVE avatar
    STEVE 18/08/2012 17:23:54

    Χρυσοχοϊδίαση μάλλον

  7. Μάκης avatar
    Μάκης 18/08/2012 17:42:59

    Δεν θα μειωθούν οι συντάξεις, αλλά θα "εξορθολογιστούν" προς τα κάτω, φυσικά.
    Ο "εξορθολογισμός" είναι η λέξη φετίχ της εποχής μας, ό,τι ήταν ο "εκσυγχρονισμός" επί Σημίτη.

  8. kat avatar
    kat 19/08/2012 08:04:05

    Πω,πω!Θα το πω στην μάνα μου που παίρνει 666(!!!) ευρώ να χαρεί.θα μείνει πλούσια....