Βενιζέλος: Από τον Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει η πληρωμή των δόσεων του ΕΝΦΙΑ
07/08/2014 11:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος: Από τον Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει η πληρωμή των δόσεων του ΕΝΦΙΑ

Από τον Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει η πληρωμή των δόσεων του ΕΝΦΙΑ προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις, χωρίς επιβάρυνση και ταλαιπωρία των πολιτών, ύστερα από τα εξωφρενικά εκκαθαριστικά που έλαβαν χιλιάδες ιδιοκτήτες.

Τη σχετική ανακοίνωση έκανε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Ευάγγελος Βενιζέλος, ύστερα από συνάντηση που είχε με τον πρωθυπουργό, στο Μέγαρο Μαξίμου.

Ο κ. Βενιζέλος ανακοίνωσε επίσης ότι στις 25 Αυγούστου θα συνέλθει για πρώτη φορά το Κυβερνητικό Συμβούλιο Απασχόλησης στο οποίο μετέχουν όλα τα συναρμόδια Υπουργεία και οι παραγωγικοί φορείς με στόχο την προώθηση ολοκληρωμένων πολιτικών που μειώνουν την ανεργία, δημιουργούν νέες και διασφαλίζουν υφιστάμενες θέσεις εργασίας καθώς προφανώς δεν αρκούν τα μέτρα προσωρινής απασχόλησης και στήριξης των ανέργων.

Με την ευκαιρία ο κ. Βενιζέλος εξέφρασε την ικανοποίηση του γιατί χθες η κυβέρνηση επισημοποίησε τη συνέχιση των μέτρων στήριξης των ανέργων που είχαν ξεκινήσει εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο με κορμό τον ΟΑΕΔ και αφετηρία τις προτάσεις που είχε εισηγηθεί η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ.

Την κυβερνητική απόφαση είχε προεξαγγείλει η κυβερνητική εκπρόσωπος, Σοφία Βούλτεψη, η οποία μιλώντας το πρωί στον τηλεοπτικό σταθμό ΑΝΤ1 δήλωσε: «Εντός της ημέρας θα δοθεί λύση στο θέμα».

Αναφερόμενη στα λάθη που έγιναν στον υπολογισμό του Ειδικού Φόρου Ακινήτων, ανέφερε: «το λάθος έγινε σε μια αλυσίδα ανθρώπων. Κάποιος έκανε το λάθος, κάποιος δεν επαλήθευσε».

Η κ.Βούλτεψη αναγνώρισε ότι οι φόροι που έχουν επιβληθεί στους πολίτες είναι υπερβολικοί και τους χαρακτήρισε «έκτακτους»: «Όλα αυτά που γίνονται στη χώρα, γίνονται λόγω έκτακτων συνθηκών. Η βαριά αυτή φορολογία είναι σε δρόμο εξόδου, είναι έκτακτη και θα σταματήσει. Διαπραγματευόμαστε για το χρέος, το οποίο και επίσημα κηρύσσεται βιώσιμο» είπε χαρακτηριστικά.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seagull avatar
    Seagull 07/08/2014 14:50:02

    Αντε πάλι καθάρισε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και το ΠΑΣΟΚ, σε ευχαριστούμε Θεέ Μπένι, είσαι τόσο μεγαλόκαρδος που δεν το αντέχουμε πιά. Μιά χαρά τα πάει η ΝΔ, έτσι να τον ψηλώνει το Μπένι τι διάλο συνέταιρος είναι. Ετοιμάζεται να σας βάλει να ξυρίσετε και το μουστάκι αν το έχετε καταλάβει.

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 07/08/2014 15:12:58

    Κάποιος έκανε λάθος, κάποιος δεν έκανε επαλήθευση, κάποιου του είπανε οτι θα είναι 500εκ. παραπάνω και δεν πονηρεύτηκε. Αν οι υψηλόβαθμοι είναι στο απυρόβλητο, τι τη θέλετε την αξιολόγηση για τους από κάτω;

    • Seagull avatar
      Seagull @ Jimakos 07/08/2014 15:34:12

      Κι αν δεν έκανε? Ποιός μας λέει ότι δεν ήταν μία ακόμη πεπονόφλουδα που απλά ο κόσμος την πήρε είδηση εγκαίρως και βγήκε στα κάγκελα. Αν δεν την έπαιρνε κακό του κεφαλιού του.

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ Seagull 07/08/2014 15:47:31

        Υπονοείς κάτι οργανωμένο και μεθοδευμένο, εκ των πραγμάτων ασύμβατο λόγω περίσσειας ανικανότητας, βλακείας, ωχαδελφισμου, τεμπελιάς που χαρακτηρίζει την ευρύτερη δημόσια διοίκηση.

        • Seagull avatar
          Seagull @ Jimakos 07/08/2014 16:26:51

          Οχι δεν υπονοώ τίποτα, αλλά όταν πηγαίνεις στην εφορία και σου λένε ότι δεν μπορείς να εισπράξεις τυχόν επιστροφή που έχεις γιατί δεν έχεις εξοφλήσει τον ΕΝΦΙΑ και αν θελήσεις να εξοφλήσεις όλον τον ΕΝΦΙΑ χωρίς δόσεις, δεν έχει προβλεφθεί έκπτωση(!), τι να υπονοήσεις, απλά σκέφτεσαι: PLIATSIKO!!!

          • Jimakos avatar
            Jimakos @ Seagull 07/08/2014 17:14:47

            Το διαπίστωσα κι εγώ πριν τον ΕΝΦΙΑ. Έβαλαν φιλικό μου πρόσωπο να πληρώσει όλο το φόρο εισοδήματος πριν την ώρα του και χωρίς δόσεις, για να μπορεσει να κάνει μια μεταβίβαση ακινήτου. Ο ΕΝΦΙΑ είναι καραμπινάτο γονατογράφημα και δεν λένε ούτε συγγνώμη!

          • my way avatar
            my way @ Jimakos 07/08/2014 18:46:18

            "...όλο το φόρο εισοδήματος πριν την ώρα του..." και όλον τον ΕΝΦΙΑ του υπό μεταβίβαση ακινήτου.

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/08/2014 00:40:53

    Αρα τον Σεπτέμβριο θα μας έχουν βρει και τα ποσά που απαιτούνται για την πληρωμή του εξωφρενικού ΕΝΦΙΑ; ...όταν σε τετραμελή οικογένεια με μόνο ετήσιο εισόδημα από ακίνητα το ποσό των 18.000, τολμούν και βάζουν φόρο εισοδήματος 3.900 και ΕΝΦΙΑ 7.800, συν ποσά από χαράτσια και υπερφορολογήσεις προηγουμένων ετών να εκκρεμούν και απειλούν, δεν πρέπει να είναι σε ψυχοπνευματική ισορροπία οι Βενιζέλοι που μας κυβερνούν!!!!!

  4. aerozol avatar
    aerozol 08/08/2014 10:42:40

    Ο Βενιζελος δεν ηταν αυτος που ειπε οτι οι τραπεζικοι λογαριασμοι του ΑΚΗ ειναι τηλεφωνικοι αριθμοι?

    • Mysterio avatar
      Mysterio @ aerozol 09/08/2014 09:59:08

      Ναι αυτος. Τωρα ειναι προεδρος της ...κυβερνησης Σαμαρα