#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαριά υποβάθμιση της Ελλάδας από την S&P - πιό κάτω και από το Πακιστάν

 

Σε CCC υποβάθμισε την Ελλάδα η Standard & Poor's σήμερα από Β προηγουμένως, επιβεβαιώνοντας το αρνητικό outlook.

Παράλληλα, επιβεβαίωσε την αξιολόγηση του C στην βραχυπρόθεσμη πιστοληπτική αξιολόγηση της χώρας.

Η αξιολόγηση του οίκου εκτιμά ότι υπάρχουν 30-50% πιθανότητες χρεοκοπίας, ενώ αντανακλά την υψηλή πλέον πιθανότητα να επαναδιαμορφωθούν οι όροι αποπληρωμής των ομολόγων της Ελλάδας.

Το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας εντάθηκε εξαιτίας του αποκλεισμού της από τις διεθνείς αγορές και την πιθανότητα κάλυψης των δανειοδοτικών της αναγκών από τον μηχανισμό στήριξης της ευρωζώνης και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Έτσι η Ελλάδα βρίσκεται πλέον πιο κάτω από την Τζαμάικα, το Εκουαδόρ, το Πακιστάν, τη Γρενάδα στον βαθμό πιστοληπτικής αξιοπιστίας σε ολόκληρο τον κόσμο.

Απολύτως τελευταίοι σε όλον τον κόσμο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 13/06/2011 20:18:53

    "...να σχεδιάζουμε το μέλλον μας μέσα στην Ευρωζώνη."
    Πολύ φαντασία δεν έχει το ΥΠΟΙΚ;
    Α, ναι το ξέχασα. Θα μας "σώσουν" με το Μνημόνιο ΙΙ...

  2. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 20:22:56

    Greece says S&P downgrade overlooks all of Greece's plan to remain in the Eurozone

    Bye bye Euro. Nα ζήσουμε να σε θυμόμαστε

  3. antanistimi avatar
    antanistimi 13/06/2011 20:33:23

    θα αποκλειστουμε απο τις αγορες για πολλα-πολλα χρονια,λογω του οτι οι επενδυτες θα ξεπουλανε τα Ελληνικα ομολογα γιατι απαγορευεται να διακρατουν ομολογα C κλασης και τα επιτοκια αυτων θα παρουν την ανηφορα. Οσο δε για οσους εχουν ασφαλισει το χρεος μας θα αρχισουν να ταρακουνιουνται γιατι ολα δειχνουν οτι πανε για πληρωμη των CDS.Οι τραπεζες θα αρχισουν κι αυτες τραμπαλα περα δωθε.

  4. σταμ avatar
    σταμ 13/06/2011 20:49:29

    tagesschau
    Griechenlands Kreditwürdigkeit weiter herabgestuft http://bit.ly/f5NiVv

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 20:56:44

    Η είδηση είναι σαν την άλλη που λέει ότι έπεσε χιόνι στο Λευκόν Όρος των Άλπεων.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Ο Θείος 13/06/2011 23:20:59

      ..ετσι ελεγα και εγω 'Θειο' οταν μας κατεβαζαν στην κλιμακα ..ΒΒ..Β..κλπ
      ο βρεγμενος (non-ig, hy, junk πες με οπως θες) δεν φοβαται την βροχη.
      Οι 'οικοι' ομως ηξεραν πολυ καλα που στοχευαν - αν και ομολογω το συγκεκριμενο πηρε λιγο καιρο να αποκαλυφθει.
      Οι τελευταιες υποβαθμισεις τους ειναι απο τα πιο Κραγμενα highlites - απο τις στιγμες δηλ. που το παιχνδι φανηκε τοσο-πολυ- πως ειναι τοοοσο ΣΤΗΜΕΝΟ που για να μην το βλεπεις πρεπει να εισαι διανοητικα καθυστερημενος.
      Oι συγκεκριμενες υποβαθμισεις ηταν ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ υπονομευτικες...μονο σκοπο εχουν να εκβιασουν _ΤΕΧΝΙΚΗ_ χρεωκοπια.
      καποιοι τους (ξανα)χρησιμοποιουν, σε καποιους ξε-πληρωνουν δεν εχει σημασια..η μηπως σορταραν και οι ιδιοι Ελλαδα..
      Βοηθαει και ο'τι η Γερμανια εξακολουθει στην ιδια σχιζοφρενικη σταση - καθυστερωντας (ελπιζωντας ο'τι θα εχουμε σκασει στο μεταξυ - σε βαθμο που δεν ξερω αν εχουν βγει και αυτοι σορτ Ελλαδα)
      αλλα και αυτα που λεω να μην τα συμμεριζεται καποιος το γεγονος και μονο ο'τι αυτες οι εταιριες τους επιτρεπεται να λειτουργουν (εντος/εκτος ΗΠΑ) μετα το 2008 ειναι απο μονο του σκανδαλο.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Ο Θείος 13/06/2011 23:33:51

      με το 'τεχνικη χρεωκοπια' εννοω πως απο καποιο rating και κατω ..δεν αναγνωριζουν 'voluntary debt rollover' και το θεωρουν αυτοματα 'default'
      Αυτο που δεν καταλαβαινω ειλικρινα ομως ... ειναι το εξης
      πως γινεται οι ενωσεις τραπεζων Γαλλιας και Γερμανιας να λενε 'οκ παιζουμε' στο rollover αρκει να παιξουν και οι αλλοι (και να εγγυηθουν φυσικα οι κυβν/σεις) και να μην μπορει να κανει η Ελλαδα αναχρηματοδοτηση...
      - ας βγουμε με new issue των οποιων τα proceeds να πανε για επαναγορα των παλαιων και στο οποιο θα συμμετασχουν οι Γαλλο/Γερμανικες τραπεζες που παιζουν...
      - ας γινει πριν την ληξη των επιμαχων εκδοσεων '12&'13
      - να εχουμε voluntary subscription σε νεα εκδοση ..να δουμε τι θα πουνε οι οικοι μετα..
      κανεις καμμια ιδεα ...? δεν ειδα καν να κυκλοφορει σαν 'απορια' στον τυπο..
      δεν βγαζει νοημα εκτος και αν τα 'voluntary rollover' κλπ ειναι ολα π@π@ριες ..οι αλλοι εχουν φυγει για τα αποδυτηρια και εμεις ψαχνουμε τη μπαλα..

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/06/2011 21:17:41

    Υπάρχει και πιο κάτω;
    Ανμπιφάκενλίβαμπλ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 13/06/2011 21:23:27

      S.A.
      Σου λενε,
      λεφτα εχετε ΓΙΑΤΙ δεν πληρωνετε το bail out ?? Εμεις μακακες ειμαστανε??
      Φουσκα κανατε με τα θαλασσοδανεια μεταξυ σας.. πλερωωωστεεε

      ΠΠ

  7. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 21:23:05

    Πιό κάτω και από την Ζιμπάμπουε.
    Πιάσαμε την πρώτη θέση από το τέλος.
    Ο δείκτης της ευτυχίας θα εκτοξευτεί στα ύψη, γιατί.....
    ο Σοσιαλισμός είναι ευτυχία.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 13/06/2011 21:25:04

      Δεν υποβαθμισαν Ελλαδα !! Ευρωζωνη υποβαθμιζουν...και πιεζουν, εμεις ειμαστε στον πατο ετσι κ αλλιως.. με βαθμολογια ή χωρις.
      Ο ΝταΤζος πεφτει !!! θα επανελθουν οι Αμερικανοι... μεσα στο χρονο, να μου το θυμηθεις !

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 21:34:19

        Θα επανέλθουν????
        Πού?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 13/06/2011 21:36:58

          Στην Ευρωζωνη...
          Να ζητησουν και τα υπολοιπα "σπασμενα"....

          ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 21:47:33

            Αύριο συμπληρώνονται 6 μήνες από τότε η S&P είπε πως θα υποβαθμίσει το Βέλγιο.
            Για να δούμε.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/06/2011 21:33:01

    Υοu're all junk bond traders now bitchez!!!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 21:35:53

    Αποφασισε η Λεσχη Μπιλντερμπεργκ???
    Ολοι εκει ηταν μαζι, ΠΑΠΑΚι, Ακερμαν, Ρομπαι, Tρισε, Goldman Sachs....
    Μεχρι και ο Μπεζος της Amazon ( λετε να πουλαμε Ελλαδα στο Amazon ? )

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 21:53:22

    χαχαχαχααααααααα
    Το κλιμάκιο, «στοχοποίησε» με το… καλημέρα τους κλαριντζήδες που πλήρωσαν «αλμυρά» τα κολλημένα στο …κούτελο και χωρίς ... δελτίο παροχής υπηρεσιών, 20ευρα…

    Οι κλαριντζήδες, υπέστησαν σοκ με τα … μπιλιετάκια του προστίμου όπως και το συγκεντρωμένο πλήθος που μετά την εξέλιξη αυτή, στερήθηκε τους ήχους του κλαρίνου, αφού η ορχήστρα αποχώρησε της εκδήλωσης…

    Ήταν που ήταν λιτές φέτος οι εκδηλώσεις στο Αντάμωμα των Χασιωτών λόγω… Μνημονίου , τις …αποτελείωσε και το ΣΔΟΕ….

    Αξέχαστο θα μείνει το φετινό Αντάμωμα στον Γάβρο Καλαμπάκας, καθώς πέρα από τους απανταχού Χασιώτες, στο Αντάμωμα ήρθε και κλιμάκιο του …ΣΔΟΕ.

    ΠΠ - trikalanews

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 13/06/2011 22:48:54

    Οι κυβερνώντες και οι ξένοι δανειστές είναι οι δημιουργοί αλλά και οι εκτελεστές ενός άρτιου και ολοκληρωμένου σχεδίου που σκοπό έχει την ΠΛΗΡΗ ύποταγή και εξαθλίωση ενός τόσο υπερήφανου και ιστορικότατου λαού....ψέμα..σαπίλα...οι πάντες έχουν αντιληφθεί το μέγεθος της μεγαλύτερης εξαπάτησης ενός ολόκληρου λαού...τα πάντα είναι συμφωνημένα και συνεννοημένα....

  12. Dal avatar
    Dal 13/06/2011 22:50:55

    Το ΠΑΠΑΚι έβαλε πάλι την κασετα, όπως κάνει και ο ΓΑΠ άλλωστε, μπλά μπλά πλά.... κάναμε σημαντικές προοόδους.... Δηλαδή ανεργεία στο 16,2, χρέος στο 150%,έλλειμμα στο 10,5% το 2010 (που μπορεί να αναθεωρηθεί αργότερα).Αν δε, δεν είχε γίνει στάση πληρωμών με τις επιστροφές φόρων, δεν θα είχε μειωθεί καθόλου. Όλα αυτά μόνον σε έναν χρόνο, έχοντας αστοχίσει απελπιστικά σε όλα τα στατιστικά. Και τώρα χωρίς να βάλουν μυαλό από την αποτυχία τους, μας φορτώνουν τη version no 2, με ισχυρότερη θεραπευτική δόση. Με τι στόχο; να μας αποτελειώσουν και αφού υποστούμε τα πάνδεινα να μας οδηγήσουν και στη χρεωκοπία. Εκεί μας οδηγούν τα 3Π (Παπανδρέου,Παπακωσταντίνου, Παγκαλος).

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/06/2011 00:26:02

    ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ
    Αααβάδιστον:

    Εκπλειστηριάζονται 2 αλπικές βουνοκορφές της Αυστρίας, η "Grosses Kinigat" και η "Rosskopf.
    Πληροφορίες στην Ομοσπονδιακή Εταιρεία Διαχείρισης Κρατικής Περιουσίας Oesterreichische Bundesimmobiliengesellschaft.
    Τιμή εκκίνησης: 121.000 ευρώ και για τις δύο.
    Θα τηρηθεί απόλυτος εχεμύθεια.
    Δικαίωμα προτίμησης θα δοθεί σε σχήματα αγοράς SPV... (special purpose vehicle, like TITLOS...)

    Αν δεν εμποδιστεί, το Τραπεζικό Συνδικάτο δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο στην Ευρώπη και στον κόσμο ολόκληρο.
    H Aυστηρία έχει κατάταξη ΑΑΑ.

    Η είδηση από το AFP.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 14/06/2011 06:55:45

      150-200.000 η μια !!! χαχαχα
      χεσ ψηλα κ αγναντευε..

      ΠΠ

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2011 11:10:12

        Και οι 2.
        Άν δεν τις "χτυπήσουν" τίποτα Άραβες, Τεξανοί ή Ρώσοι πετρελαιάδες, υπάρχει ελπίδα. Ξανασκέψου το, άν έχεις κάτι στην άκρη!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αλλενάκι 14/06/2011 11:08:22

      Άαχ, γιατί να μην έχω λίγα λεφτά στην άκρη;
      "Grosses Kinigat” και "Αλογοκεφαλή"!
      Ξερογλύφομαι, πίστες και παγετώνες σαν παγωτό! Τζάμπα θ' άφηνα όλο τον κόσμο να ανεβαίνει, χρηματοδότηση μόνο από επαγγελματικούς αγώνες και σπόνσορες!
      Ωραίο πράμα ο καπιταλισμός, έ; Αλοίμονο στις αρκούδες των Άλπεων!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 14/06/2011 17:03:10

        Ross δεν είναι το πουλάρι;

  14. Orestios avatar
    Orestios 14/06/2011 00:41:16

    Τα θερμόμετρα δεν φταίνε όταν δείχνουν τον πυρετό, που υπάρχει.

  15. ΜΠ avatar
    ΜΠ 14/06/2011 06:13:42

    "ο υποβαθμισμένος την υποβάθμιση δεν τη φοβάται"!!!! Τάδε Έφη Λυριτζής στο ΣΚΑΙ πριν από λίγο. Σωστοοοοοό ;-)

  16. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/06/2011 07:45:24

    Μας υποβαθμισαν ε , ρε τους αλητες .
    Μα δεν ειδαν τη σοβαρη δουλεια του οικονομικου επιτελειου που κοντευει να εξαφανισει το ελλειμμα και αν προλαβαινε θα μηδενιζε και το χρεος.
    Εμεις θελουμε να εξωφλησουμε και αυτοι μας σαμποταρουν ρε γαμωτο.

  17. anetos avatar
    anetos 14/06/2011 07:47:06

    rally monkey 100000000+

  18. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/06/2011 08:36:45

    Λέω εγώ,τώρα,ο αφελής, αν πραγματοποιήσουν στην Standard & Poors μια ...εθιμοτυπική επίσκεψη 2-3 σιδερωμένα παιδιά της ΕΥΠ και εξηγήσουν με ...όμορφο και ...ευγενικό τρόπο στους λαμβάνοντες τις αποφάσεις εκεί, ότι ο Ελληνικός Λαός είναι πολύ δυσαρεστημένος μαζί τους και ...ψιλοθύμωσε, μήπως έτσι θα έχουμε ουσιαστικότερα και πιο γρήγορα αποτελέσματα?

  19. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/06/2011 09:09:00

    Μηπως, λεω εγω τωρα οι Αμερικανοι πιεζουν με τον τροπο τους για να βρεθει λυση για το θεμα μας, επειδη βλεπουν οτι οι Ευρω-πεη το πανε λαου-λαου σαν το Χατζηνικολαου και φοβουνται οτι δεν θα αντεξει για πολυ ακομα το "παιντι"??

  20. ataktos avatar
    ataktos 14/06/2011 09:32:52

    Mήπως ήρθε η ώρα για την..... πτώχευση της Ελ­λάδας...

  21. drider avatar
    drider 14/06/2011 10:03:38

    Καλημέρα Αλλενάκι, ήσουν μαχητική και σε καλή φόρμα στο zerohedge.

    Πάντως το καλύτερο σχόλιο που διάβασα για το θέμα που αναφέρεις ήταν, το μεταφέρω στο περίπου, "Ας τα πουλήσουν όλα Έλληνες, Αυστριακοί και λοιποί μέχρι που θα έρθει μια ωραία ημέρα που θα τα εθνικοποιήσουν ξανά όλα όσα δώσανε. Η GS και οι άλλες μεγάλες τράπεζες κάθονται πάνω σε 1.5 τρις $ αποθεματικά, δεν μπορεί θα τσιμπήσουν!"

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ drider 14/06/2011 17:02:30

      Καλησπέρα Drider.

      Στο τέλος εκδηλώθηκε από που είναι και τι είναι...

      "Θα σας σπάσουμε το ηθικό" είπε...

      "Ποιοι είστε οι "εμεις"...;" τον ρώτησα.

      Και λάκισε...

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/06/2011 11:24:40

    Έτσι ακριβώς, τώρα κυνηγούν "technical default" (όπως "τεχνικό οφφσάιντ").
    Ο Τρισέ και οι λοιποί ξέρουν και δέχονται μόνον rollover (στη λήξη).
    Οι Γερμανοί έχουν πρόβλημα ευρωσκεπτικιστών "ανταρτών" στις κοινοβουλευτικές ομάδες CDU και FDP (έχουν και την ταυτόχρονη στροφή 180ο στα πυρηνικά και είναι σε βαρύ hangover οι άνθρωποι)
    Υπόψη, πολλά CD's οσονούπω θα είναι "ληγμένα" και άν δεν καταναλωθούν θα πρέπει να τα αποσύρουν από το ράφι.
    Ταθτοχρονα, οι "οίκοι" (και όχι μόνον) το παίζουν αντιπολίτευση στη FED. Για πές μου, τι σου λένε εκείνοι οι ακραίοι Ρεπουμπλικάνοι που προτείνουν στάση πληρωμών των ΗΠΑ τον Αύγουστο;
    Δες και τι λέει σήμερα ο Dr "Doom" Roubini :
    h**p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1993491
    Άν έχει πάλι δίκιο ο Πέρσης (όπως το 2008), η Ελληνική περιπέτεια είναι σαν θαλασσοδαρμένη ψαρόβαρκα δίπλα στον Τιτανικό.

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/06/2011 14:00:49

    Ωραία, αφού το Πακιστάν είναι σε καλύτερη μοίρα από την Ελλάδα, ευκαιρία να στείλουμε πίσω τους Πάκηδες που μας κουβαλήθηκαν. Θα μυρίσει και λίγο καλύτερα η Αθήνα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΒΙΣ 14/06/2011 15:49:04

      νάις!!!

  24. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 14/06/2011 14:29:00

    John treats John and John drinks .
    Standard & Poor's
    "Κύρια μέτοχος στην Goldman είναι η Black Rock, επενδυτική εταιρία του ομίλου Blackstone, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της οποίας μέχρι τις 14 Ιουλίου 2008 ήταν ο Lord Nathaniel Charles Jacob Rothschild ο οποίος παραιτήθηκε αφήνοντας ως διευθύνοντα σύμβουλο στην εταιρία τον Randall Rothschild. Με υπό διαχείριση κεφάλαια που αγγίζουν τα 3,5 τρις δολάρια και με το ύψος του χαρτοφυλακίου για το οποίο παρέχει επενδυτικές συμβουλές να ξεπερνά τα 9 τρις δολάρια, πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες, (αν όχι τη μεγαλύτερη) διεθνείς επενδυτικές εταιρίες.
    Η Black Rock τυχαίνει να είναι και ο 2ος μεγαλύτερος διεθνής επενδυτής στο ΧΑ με θέσεις στην Τράπεζα της Ελλάδας, στην ΕΤΕ, την EFG Eurobank Ergasias και την Εμπορική. Τυχαίνει, επίσης, να είναι βασικός μέτοχος στους οίκους πιστοληπτικής αξιολόγησης Moody’s και
    Standard & Poor's. Ακόμη, αξιωματούχοι της κατείχαν υψηλά αξιώματα ή ήταν συνδεδεμένοι με τους τρεις βασικούς οίκους αξιολόγησης με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Richard H. Jenrette, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Blackstone (μητρικής της Black Rock) και πρώην διευθυντής της The McGraw-Hill Companies, μητρικής του οίκου Standard & Poor's.
    Έτσι, η Black Rock είναι παράλληλα:
    - ο δεύτερος μεγαλύτερος διεθνής επενδυτής στο ΧΑ
    - βασικός μέτοχος στη Goldman Sachs
    - βασικός μέτοχος στους οίκους πιστοληπτικής αξιολόγησης Moody’s και Standard & Poor's ."
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/--a----gold...