#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2011 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αύξηση των αυτοκτονιών λόγω της οικονομικής κρίσης



Κατά 40% αυξημένες είναι οι αυτοκτονίες Ελλήνων πολιτών στο πρώτο 5μηνο του 2011 έναντι της αντίστοιχης περυσινής περιόδου, αναφέρει σε δημοσίευμά της η "Wall Street Journal", επικαλούμενη στοιχεία του ελληνικού υπουργείου Υγείας.

Οι καταγεγραμμένες αυτοκτονίες έχουν διπλασιαστεί σε σχέση με την προ της κρίσης περίοδο, φτάνοντας σήμερα στο επίπεδο των 6 ανά 100.000 κατοίκους. Οι απόπειρες αυτοκτονίας, εξάλλου, ακολουθούν τον ίδιο αυξανόμενο ρυθμό.

Το τηλεφωνικό κέντρο του κοινωφελούς φορέα αποτροπής αυτοκτονιών "Κλίμακα" δεχόταν τέσσερις έως δέκα κλήσεις την ημέρα. "Τώρα υπάρχουν μέρες που δεχόμαστε και 100", λέει ο ψυχολόγος κ. Άρης Βιολατζης. Όσο για το προφίλ των καλούντων; Άνδρες από 35 έως 60 ετών και με έντονα οικονομικά προβλήματα.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, παρόμοια είναι η εικόνα και στην υπόλοιπη Ευρώπη από την έναρξη της κρίσης και μετά, ενώ και στις ΗΠΑ ο αριθμός των αυτοκτονιών έχει αυξηθεί σε περισσότερες από 10 αυτοκτονίες ανά 100.000 κατοίκους.

Πηγή: www.euro2day.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/09/2011 15:49:17

    Το άρθρο της WSJ εδώ h__p://online.wsj.com/article/SB10001424053111904199404576538261061694524.html?mod=WSJEurope_hpp_LEFTTopStories

    Τραγική η ιστορία του Κρητικού αυτόχειρα.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/09/2011 15:52:05

    Η κτηνωδία του νεοφιλελευθερισμού. Σύντομα κοντά σας.

  3. Orestios avatar
    Orestios 20/09/2011 15:57:04

    Ακόμα δεν έχετε δεί τίποτα

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/09/2011 15:58:01

    Στο σαιτ της γουολ στριτ, στην φωτογραφία λέει ότι είναι ένας θεσσαλονικιός που αυτοπυρπολήθηκε. Πότε έγινε αυτό;

    • φωνη avatar
      φωνη @ Γιώργος 20/09/2011 15:59:01

      Πρέπει να έγινε την Παρασκευή που μας πέρασε, αν δεν κάνω λάθος.

  5. Orestios avatar
    Orestios 20/09/2011 16:10:51

    Νεοφιλελευθερισμός=Σοσιαλισμός

  6. Κρης avatar
    Κρης 20/09/2011 16:13:05

    Μέχρι και το reuters το είχε με 4 φωτος
    h**p://www.reuters.com/news/pictures/slideshow?articleId=USRTR2REV6#a=1

    εδω οι δικοί μας ......

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κρης 20/09/2011 17:47:29

      Που παίχτηκε αυτό; ούτε το antinews δεν το βαλε; ρε μας δουλεύετε όλοι κανονικά

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/09/2011 16:16:36

    Και όλα αυτά για να βγούν τα νούμερα ,όπως διατάζουν οι τοκογλύφοι και υπακούει πειθήνια ,χωρίς ντροπή ,χωρίς τύψεις , αδίστακτα ,γεμάτος μίσος για τη χώρα και τους πολίτες της ,ο ξένος και η άθλια συμμορία που παριστάνει την κυβέρνηση.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Diamond Angel 20/09/2011 16:28:34

      Η κυβέρνηση εκτελεί ανθρώπους. Είναι μια εγκληματική κυβέρνηση που δολοφονεί ανθρώπους. Δεν είναι σχήμα λόγου. Μας εξοντώνουν, όχι μόνο οικονομικά και ψυχικά, αλλά και σωματικά. Επειδή δε σε στήνουν σε έναν τοίχο δε σημαίνει ότι δε σε εκτελούν.

      • καποιος avatar
        καποιος @ φωνη 20/09/2011 17:02:25

        και τα σαπροκαναλα μαζι

  8. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 20/09/2011 16:38:46

    Από δω και πέρα, οι αυτοκτονίες θα χτυπήσουν κόκκινο, αλλά και οι φόνοι...
    Ξέρετε τι απειλές πέφτουν στους προϊστάμενους που συντάσσουν τις λίστες της εφεδρείας? Ξέρω τι σας λέω, η κοινωνική κατσαρόλα θα σκάσει απότομα, και δεν θα πιστεύουμε στα μάτια μας.

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ (A)θανάσης 20/09/2011 18:38:47

      Ας τολμήσει κάποιος κηφύνας που αμοίβαται με χιλιάδες να μου πει για εφεδρεία, όλη τη γενιά του θα ξεριζώσω...

  9. etc avatar
    etc 20/09/2011 17:02:06

    Τα νουμερα ειναι τραγικα μεγαλυτερα. οποιος μπορει να κρυψει το γεγονος της αυτοκτονιας το κανει λογω των γνωστων θεματων με την εκκλησια, του κοινωνικου ονειδους και του απιστευτου σοκ που προκαλει μια αυτοκτονια στους οικειους του θανοντος.

    τσεκαρετε ποσοι αυτοκτονημενοι ειναι οχι επιχειρηματιες (διαβασα εμετικα σχολια στην wsj σε στυλ καλα να παθει που ειχε δανειστει 800Κ) αλλα ανεργοι, η γενια που μεγαλωσε με τις σκουπιδοτηλεορασεις, σπουδασε σα σκυλι και κατεληξε να μην μπορει να δουλεψει ουτε ντιλιβερας σε μια γωνια τις ζωης.

    και τσεκαρετε ποσους απο αυτους ειναι και πρωην σταζιερ που η απανθρωπη αυτη κυβερνηση ξαποστειλε με τοση ευκολια, χωρις κανενα σχεδιο για να κανει τα δικας της σταζ δυο χρονια μετα.

    Σαν το ΠΑΣΟΚ στην αναλγησια και στο θρασος δεν υπαρχει τιποτα

    • Κρης avatar
      Κρης @ etc 20/09/2011 17:17:05

      τα δύο τελευταια επεισόδια στη Κρητη...................
      Απαγχονισμένο στην κουζίνα του σπιτιού του βρήκε
      η μάνα τον 21χρονο γιο της.
      Σύμφωνα με μαρτυρίες συγχωριανών του, το τελευταίο διάστημα αντιμετώπιζε οικογενειακά προβλήματα, καθώς ήταν παιδί χωρισμένης οικογένειας,
      ενώ ήταν και για αρκετό καιρό άνεργος.
      ...
      Στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου νοσηλεύεται ο 36χρονος που αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει σήμερα το πρωί, πέφτοντας από τον δεύτερο όροφο οικοδομής
      Άμεσα στο σημείο έφθασαν αστυνομικοί, άνδρες της πυροσβεστικής, το ΕΚΑΒ και ψυχίατρος, όπου παρά τις προσπάθειες να τον μεταπείσουν ο 36χρονος πραγματοποίησε την απειλή του, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στο κενό και αμέσως μετά να μεταφερθεί στο νοσοκομείο της πόλης.

  10. The Saint avatar
    The Saint 20/09/2011 19:07:27

    Η μείωση του πληθυσμού που επιτάσσει η νέα τάξη πραγμάτων έχει ...πολλά ποδάρια...
    Θα τα βρούμε όλοι μπροστά μας...

  11. η Dimi avatar