23/12/2010 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφιέρωμα του Bloomberg στο εθνικό σύστημα υγείας

Εκτενές αφιέρωμα στο εθνικό σύστημα υγείας της Ελλάδας έχει σε κύριο άρθρο του το πρακτορείο Bloomberg. Με τίτλο «Το ελληνικό σύστημα υγείας προδίδει την πληγωμένη οικονομία με απλήρωτους λογαριασμούς», το διεθνές πρακτορείο σκιαγραφεί την μαύρη εικόνα που παρουσιάζουν τα ελληνικά νοσοκομεία.
«Για να δει κανείς τι πήγε στραβά με την ελληνική οικονομία αρκεί να ρίξει μία ματιά στο σύστημα υγείας» αναφέρει το Bloomberg και συμπληρώνει: «πολλοί γιατροί συμπληρώνουν το εισόδημά τους με πληρωμές από τους ασθενείς, το γνωστό και ως «φακελλάκι» όπως είναι η ελληνική λέξη για τους μικρούς φακέλους που περιέχουν μετρητά σε αντάλλαγμα για άμεσες υπηρεσίες».
«Γιατροί και διοικητές νοσοκομείων επίσης ευνοούνται από μίζες από τους προμηθευτές ώστε να αγοράσουν τα προϊόντα τους αντί να αναζητήσουν τις καλύτερες τιμές στην ανοιχτή αγορά» αναφέρει το διεθνές πρακτορείο.
Στο άρθρο, περιλαμβάνονται στοιχεία του ΟΟΣΑ βάσει των οποίων η Ελλάδα δαπάνησε το 2,4% του ΑΕΠ της σε φάρμακα, που είναι και το υψηλότερο ποσοστό από τα 34 μέλη του οργανισμού.
Γίνεται επίσης εκτενής αναφορά στην πολύκροτη υπόθεση του Robert John Dougall, του πρώην αντιπροέδρου της DePuy International περί χρηματισμού Ελλήνων ορθοπεδικών, για την οποία ο Dougall καταδικάστηκε σε δικαστήριο της Βρετανίας.

«Η γενική μας εντύπωση είναι πως η κατάσταση επιδεινώνεται» δηλώνει στο Bloomberg ο διευθύνων σύμβουλος του Ευρωπαϊκού Εμπορικού Συλλόγου για Ιατρική Τεχνολογία και συμπληρώνει: «Τα ομόλογα είναι υποσχετικές επιστολές για να αποπληρωθούν τα χρέη (προς τους προμηθευτές του ΕΣΥ) κάποια στιγμή στο μέλλον και υπάρχει μεγάλος βαθμός αβεβαιότητας ως προς τις προϋποθέσεις που θα περιλαμβάνονται σε αυτά τα ομόλογα και των εγγυήσεων που θα προσφέρουν»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 23/12/2010 16:11:25

    Ο παπαγαλος εβαλε στο ματι το ΕΣΥ.

    Ποιος (φωστηρας) θα τους πει πως καποιοι θεσμοι (Παιδεια/Υγεια) ΔΕΝ ιδιωτικοποιούνται !!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ sawas 23/12/2010 16:45:18

      Αν δεν το έχεις καταλάβει έχουν ήδη ιδιωτικοποιηθεί. Και η υγεία και η παιδεία.
      Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να αναγνωρίσουμε το φαινόμενο και να αναλάβουν τα ταμεία να πληρώνουν ενιαίο νοσήλιο είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό νοσοκομείο και ο ασθενής να πηγαίνει όπου θέλει. Ας ιδιωτικοποιηθούν και τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Δεν έχω πρόβλημα υπό τον όρο ότι θα ελέγχονται για την ποιότητα των υπηρεσιών τους.

      Για τα σχολεία η Σουηδία έχει ένα πειραματικό μοντέλο που το κράτος πληρώνει δίδακτρα αλλά το σχολείο δεν επιτρέπεται να κάνει επιλογή μαθητών, όπως κάνουν τα ελληνικά ιδιωτικά που για να μην πέσει η φήμη τους μετά την τρίτη γυμνασίου ξεφορτώνονται τους σκάρτους μαθητές.
      Κι εκεί θα πρέπει το υπουργείο να ελέγχει τα σχολεία και να καθορίζει το πρόγραμμα μαθημάτων.

      • sawas avatar
        sawas @ anonymous 23/12/2010 17:42:27

        Ξεχασες εναν ΠΟΛΥ σημαντικο παραγοντα....

        ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

        Δεν υπαρχει ελενχος, δεν υπαρχει προγραμμα, δεν υπαρχει μακροπροθεσμη προοπτικη.....

        ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΣ εγραψε ο Προφητης!!!!!
        h**p://anarmodios.wordpress.com/2010/12/10/1-16/

        Ολα σε τιμη ευκαιριας......

        • sawas avatar
          sawas @ sawas 23/12/2010 17:48:15

          στο ορθο!!!
          tsilivithras ο Προφητης

        • anonymous avatar
          anonymous @ sawas 23/12/2010 21:04:24

          Έλεγχος υπάρχει όπου υπάρχει ανταγωνισμός και όπου πληρώνεις, διότι πληρώνεις κι έχεις απαιτήσεις.
          Αν πληρώνεις τη δασκάλα και δεν κάνει καλά μάθημα δε θα τη διώξεις;
          Αν ο γιατρός δε σε κάνει καλά δε θα τον αλλάξεις;

        • sawas avatar
          sawas @ sawas 23/12/2010 22:37:33

          Συμφωνουμε στην θεωρεια

          Η πραξη σε διαψευδει

  2. 11888 avatar
    11888 23/12/2010 16:59:57

    Αντι να κοιτανε τα δικα μας χαλια(τουλαχιστον οι γιατροι μας εχουν ακομα την στοιχειωδη ηθικη να μην πετανε απο την πισω πορτα οσους δεν εχουν να πληρωσουν) ας ριξουν μια ματια πρωτα στο δικο τους ανυπαρκτο συστημα υγειας και ας ξεκινησουν την αυτοκριτικη.Ελεος πια με τον καθε βαλτο παπαρα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ 11888 23/12/2010 21:38:02

      ... κάθε βαλτό παπάρα της δήθεν φωτισμένης Εσπερίας. Λες και αυτοί έχουν το φοβερό σύστημα υγείας!!!!! Που μερικά χιλιάρικα ευρώ χρειάζεσαι για την πιο απλή επέμβαση.