#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2010 10:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απώλεια θέσεων εργασίας από την Πράσινη Ανάπτυξη



Ο Ισπανός καθηγητής Gabriel Caldaza, αναρωτιέται γιατί θέλει ο Obama να μιμηθεί την Ισπανία με τις "πράσινες" θέσεις εργασίας. Η Ισπανία [Ιούνιος 2009] έχει 18,1% ανεργία, εν μέρει επειδή χαλάει λεφτά για τέτοιες δουλειές. Η Ισπανία έσπρωξε εντατικά την "πράσινη ανάπτυξη". Η μελέτη του Caldaza απέδειξε ότι οι θέσεις εργασίας ήταν προσωρινές, και κάθε αιολική΄"θέση εργασίας" κόστισε €1,1 εκατομμύριο(!) και κόστισε την απώλεια 2,2 άλλων θέσεων εργασίας. Εκτός από την εκτεταμένη οικο-διαφθορά, από τις ΑΠΕ, η Ισπανία έχασε 110.000 θέσεις εργασίας".

Η μελέτη του Gabriel Calzada (στα αγγλικά) εδώ

Το άρθρο του George Will, εδώ

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εξυπνάδα για να καταλάβει κανείς ότι το ακριβό ρεύμα κάνει ζημιά στην οικονομία. Αλλά η κυρία ΥΠΕΚΑ και ο προϊστάμενός της δεν ενδιαφέρονται για την Εθνική Οικονομία. Ενδιαφέρονται για τις επιδοτήσεις που θα ροκανίσουν από τους φουσκωμένους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Η φίλη του Πρωθυπουργού και του Ισπανού συναδέλφου του, η Iberdrola, εισέπραξε €420 εκατομμύρια σε επιδοτήσεις μόνο από την Ισπανία.


Η Iberdrola κυκλοφορεί στην Ελλάδα και με το όνομα "Ρόκας". Η ιστοσελίδα της Iberdrola-Ρόκας, εκτός από αιολικά σε σκαμένα βουνά (ανόητοι διαφημιστές, έπρεπε να βάλετε πράσινο με photoshop στις βάσεις...), έχει και αυτή ...παιδάκια, όλα σε πράσινο και μπλέ φόντο. Η Iberdrola θεωρεί την Ελλάδα "στρατηγική αγορά", όπως έλεγε και το in.gr, στις 21 Ιουλίου του 2006. Όπως και με την ΟΑ, έτσι και με την ΔΕΗ: Δεν χρειάζεται να πουληθεί... Θα δοθεί, δεξιά και αριστερά, και όταν έχει μικρύνει στο μέγεθος που την θέλει ο πελάτης, τότε θα πουληθεί. Trust me, I know.

http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/06/blog-post_04.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ioannis kosmidis avatar
    ioannis kosmidis 05/06/2010 12:42:48

    Ποια είναι αυτά τα παιδάκια σε μπλέ και πράσινο φόντο ? Με υπαινιγμούς και υπονοούμενα οι πολίτες δεν ενημερώνονται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ioannis kosmidis 05/06/2010 14:55:46

      τα παιδάκια στις διαφημιστίκές μπροσούρες των αιολικών εταιριών. Μικρά χαριτωμένα, ξανθά, με μπλέ μάτια, ασορτί μπλε ουρανό και καταπράσινο γκαζόν. Δες τις μπροσούρες, σε χρώματα αναφέρομαι, όχι σε κόμματα :-)

  2. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 05/06/2010 12:55:17

    [Trust me, I know.]
    Να δεις που άκουσα αυτήν την ατάκα τελευταία φορά...
    Α! σε τσόντα ήταν.

    Σε τεχνικά όμως θέματα αυθεντίες δεν χωράνε.
    Ή ξέρεις και έχεις τα στοιχεία να το αποδείξεις ή δεν ξέρεις και ζητάς «εμπιστοσύνη».

    Links που θα υποστηρίξουν τη μία ή την άλλη θέση βρίσκουμε όλοι, ακόμα και για τους πιο απίθανους ισχυρισμούς (και ο George Will είναι μανούλα σε δαύτους).

    Η δική σας πάγια θέση είναι «σκάσε και σκάβε» για περισσότερα ορυκτά καύσιμα.

    Η δικιά μου θέση είναι πως όσο η ρύπανση είναι τζάμπα η καθαρή ενέργεια θα είναι ακριβή.

    Αν θέλουμε έστω και να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε την κατάσταση θα πρέπει ή να κοστολογήσουμε τη ρύπανση (φόρος CO2) ή να επιχορηγήσουμε την «πρασινίλα».

    Το status quo της ενέργειας πρέπει να αλλάξει. Τα μαγαζιά και τα παραμάγαζα που στήνονται γύρω από το θέμα δεν πρέπει να μας εμποδίζουν από το στρατηγικό στόχο της απεξάρτησης από τον ορυκτό άνθρακα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Thraphsorchis 05/06/2010 13:01:24

      Η δική σου η θέση είναι να βρείς κανένα επιδοτούμενο σεμινάριο, ή κανένα πιάτο με αποφάγια.

      την βρήκες την χορηγία; (γιατι από εταιρίες venture capital έμαθα ότι σε απέρριψαν, κρίμα ρε παιδί μου, τόσο έξυπνος και γνώστης...)

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ archaeopteryx 05/06/2010 15:22:24

        Είδατε τι μου στείλατε;

        NATIONAL BANK OF GREECE VENTURE CAPITAL

        Boukourestiou 11 GR – 10671 Athens
        Telephone +30 1 3319562, 3613708
        Website www.nbgvc.gr
        Contacts MITSOTAKIS KIRIAKOS (Managing Director)

        [τα κεφαλαια δικά μου]

        Invests in high-technology greek companies.
        The fund was created by the National Bank of Greece in collaboration with foreign investors.
        About 20 billion drachma (59 mio €) under management. One Greek fund of 44 mio € and one Balkan fund with 15 mio €.
        Microsoft Co. will be the technology consultant.

        Ωραίες συμβουλές δίνετε κύριε...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 05/06/2010 16:20:57

        τίποτα παληκάρι μου δεν είναι τυχαίο... Τίποτα. Ήξερα ότι θα το αναρτήσεις, ααχάαααχαχαχαχάαα!

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Thraphsorchis 05/06/2010 16:31:43

      Η δικιά μου "πάγια" θέση είναι πως όσο η κρατικοδίαιτη οικολογία είναι τζάμπα για εσάς (αλλά σε βάρος του φορολογούμενου πολίτη,που τον έχετε γραμμένο και τον επικαλείστε μόνο για να πληρώσει τους φόρους του), τόσο η καθαρή ενέργεια τείνει να γίνει μια απ'τις πιο βρώμικες πρακτικές που έχει εφαρμοστεί στην χώρα μας,και όχι μόνο!

      Εδώ υπάρχει βέβαια και το δοκιμασμένο κρατικοδίαιτο σύστημα ΠΑΣΟΚ που κάνει πιο εύκολη την επίτεύξη της όλης απάτης,κλείνοντας το μάτι με νόημα στους δικούς του και πάλι ανθρώπους:ελάτε λεφτά υπάρχουν,φάτε όσο μπορείτε,κερνάνε τα κοροϊδα..αυτό το εγγυούμαστε!!

      ΥΓ: Συγχαρητήρια ρε οικολόγε της άκρατης λαμογιάς,
      Οι μάσκες πέσανε όμως και..θα δυσκολευτείς!!

  3. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 15:05:29

    Prasina aloga