25/07/2011 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από 1η Αυγούστου το αυτόφωρο για ληξιπρόθεσμα χρέη προς Δημόσιο

 

Η εφαρμογή των διατάξεων του νέου νόμου που προβλέπει αυτόφωρο και ποινές φυλάκισης για ληξιπρόθεσμα χρέη άνω των 5.000 ευρώ ξεκινά από 1 Αυγούστου.

Για τον λόγο αυτό και το υπουργείο Οικονομικών καλεί τα δικαστικά τμήμα των ΔΟΥ να προχωρήσουν τις αμέσως επόμενες ημέρες στην ειδοποίηση όσων έχουν βεβαιωμένες οφειλές προς το δημόσιο έως 30 Σεπτεμβρίου 2010 γιατί διαφορετικά θα υποστούν τις αυστηρές κυρώσεις της νομοθεσίας.

Σημειώνεται ότι η νέα ρύθμιση που μπορούν να αξιοποιήσουν οι οφειλέτες προβλέπει την εξόφληση του χρέους τους προς το δημόσιο μέχρι και σε 36 δόσεις.

Με βάση τη νομοθεσία από 1 Αυγούστου 2011 το αδίκημα της μη εξυπηρέτησης οφειλών προς το δημόσιο άνω των 5.000 ευρώ είναι διαρκές με αποτέλεσμα να επιβάλλεται η διαδικασία του αυτόφωρου και ποινές φυλάκισης για τις ακόλουθες περιπτώσεις:

- Για οφειλές συνολικού ύψους άνω των 5.000 ευρώ και μέχρι δέκα χιλιάδων 10.000 ευρώ, ανεξαρτήτως του χρόνου που κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μέχρι την 31.3.2011.

- Για οφειλές συνολικού ύψους άνω των δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ, για τις οποίες κατά την ως άνω ημερομηνία δεν είχαν συμπληρωθεί τέσσερις μήνες αφότου κατέστησαν ληξιπρόθεσμες.

Για την αποτελεσματικότερη είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών το υπουργείο Οικονομικών όπως έχει ήδη ανακοινωθεί θα αναθέσει σε ιδιωτικές ελεγκτικές και νομικές εταιρίες τον έλεγχο των περιουσιακών στοιχείων των οφειλετών ξεκινώντας αρχικά από τους 10.000 μεγαλοφειλέτες.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνή avatar
    φωνή 25/07/2011 16:50:22

    Αυτό δεν είχε κριθεί αντισυνταγματικό;

    http://www.antinews.gr/2011/07/18/113311/

    • Λογικα σκεφτομενος avatar
      Λογικα σκεφτομενος @ φωνή 26/07/2011 13:45:26

      Η ερώτηση είναι εύλογη. Αφού το Συμβούλιο της Επικρατείας έκρινε αντισυνταγματικό το μέτρο της προσωποκράτησης για χρέη προς το δημόσιο, η κυβέρνηση γιατί το επαναφέρει? Απλά και μόνο για λόγους εκφοβισμού?

  2. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 25/07/2011 17:03:23

    Ο Τσουκάτος σε ποια κατηγορία οφειλετών ανήκει?

    • JOHN avatar
      JOHN @ Χαζούλης 25/07/2011 17:38:40

      Χαζουλη.Moνο ο Τσουκατος?Και κατι αλλα λαμογια εργολαβοι,καναλαρχες,πολιτικοι που καταρημαξαν το Ελληνικο δημοσιο και γεμισαν τις Ελβετικες τραπεζες μ εκατομυρια σε ποια πτερυγα του κορυδαλου θα πανε?Αλλα αυτους μαλλον τους απαλλαξαν οι εθνοπατερες μας,ετσι για να σωσουν τη πατριδα οπως λενε.Κατα τ αλλα θα υπαρξει και καποια μαριδα που θα την πληρωσει,πρεπει για τα ματια του κοσμου!Ξερει ο Βαγγελης και η Χολιγουντιανη προπαγανδα πως θα το κανει,σαν νομικος ειναι μανουλα να χρυσωνει το χαπι και να πετυχει αλλον ενα¨θριαμβο¨.Σαν οικονομολογος ας ειναι καλα οι αφθονοι και πικοιλοι συμβουλατορες του.Ειναι καλοκουρδισμενη η μηχανη,παιζονται συμφεροντα μασες μιζες και ολα τα σχετικα σε πανευρωπαικο,και οχι μονο,επιπεδο!

      • Χαζούλης avatar
        Χαζούλης @ JOHN 25/07/2011 23:27:35

        Αν υπήχε μία ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ που να βούταγε το Θώδωρο και να τον έχωνε σε ένα κλουβί με 4-5 πρεζάκια μέχρι να "θυμηθεί" ονόματα "οφειλετών" με πράσινες αποχρώσεις, οι κατασκευαστικές στην Ελλάδα θα αναβίωναν το ένδοξο "2004" χτίζοντας κελιά

  3. blue nile avatar
    blue nile 25/07/2011 17:05:45

    ...είναι σύμφωνα με το σύνταγμα?...

    • manos avatar
      manos @ blue nile 25/07/2011 23:40:44

      Αν εννοείς το σύνταγμα των πασόκων, ναι είναι.

  4. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 25/07/2011 17:15:09

    Περιμένω με ανυπομονησία να δω πως θα αντιμετωπισθούν κάποιοι μεγαλοοφειλέτες όπως λ.χ. η Hochtief....

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 25/07/2011 17:16:09

    Οι μικροοφειλετες θα την πληρωσουν που συνηθως ειναι μικροι ελ επαγγελματιες ,φτωχοι που χρωστουν στο δημοσιο κλπ.

    Φυσικα οχι οι ΔΥ που τους φροντιζει ο μπαμπας -δημοσιο
    αλλα αυτοι συμπτωματικα αγαπουν το πρασινο χρωμα.

    Μαλλον πολιτες αυτης της χωρας ειναι το 1 +.. εκ ΔΥ

    Οι υπολοιποι ειναι αλλης κατηγοριας...

  6. Κρης avatar
    Κρης 25/07/2011 17:32:42

    Ο ‘νόμος Καστανίδη’, αφήνει ελεύθερους εγκληματίες
    h--p://gr.altermedia.info/?p=9142

    τελικά είναι πιό ''πολιτικά ορθό'' μιά δολοφονία από ένα χρέος 5,001 ; ; ;
    από τις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις

    29-03-2010
    δολοφονία συνταξιουχου μαθηματικου που βοηθούσε την αδελφή του στο
    πρακτορειο προ-πο που είχε η ίδια.

    Η είδηση.....
    ( απο εφημερίδες και οχι blog μπας και πουνε οτι ειναι αναξιποπιστα )
    h**p://images.tanea.gr/AssetService//Image.ashx?t=2&pg=308961&
    h**tp://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=30/03/2010&id=146722

    η σύλληψη....
    h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=160558

    η αποφυλάκιση στο εξάμηνο και η νεα ληστεια.......
    h**p://www.espressonews.gr/default.asp?artID=1313499&catID=1&pid=79

    σχόλιο απο τα ''Νέα''
    h**p://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4620923

    πρόσφατη έρευνα του ''Βήματος'' όπου μιλάει η αδελφή του θυματος
    h**p://www.tovima.gr/society/article/?aid=400685

    ρητορικό το ερώτημα
    ''να παω να κανω μια ληστεία μετα φόνου να ξεχρεώσω τα 6 χιλιάρικα
    που χρωστω και να βγω σε ενα εξάμηνο έξω ; ; ;''

    ή η Δικαιοσύνη είναι τυφλή ή έχει την ''τύφλα'' της

  7. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 25/07/2011 17:55:34

    Ήρθε η ώρα να "ξεπαγώσουν" τα μεγάλα έργα και να αναθερμανθεί η οικοδομή: Νέες φυλακές θα χτιστούν παντού, σε κάθε πόλη και χωριό της επικράτειας, ενισχύοντας τις τοπικές οικονομίες και συμβάλλοντας στη μείωση του (ανησυχητικά αυξανόμενου) ποσοστού ανεργίας των λαθρομεταναστών.

    Όπως καταλαβαίνετε, για το λόγο αυτό είναι αναγκαίο να ξεκαθαριστούν και να αξιοποιηθούν πολλές εκτάσεις που σήμερα καταλαμβάνονται από περιττά και άχρηστα κτίρια, έτσι ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλοι χώροι εγκλεισμού των τρομερών αυτών εγκληματιών, που στρέφονται κατά του υποδειγματικά κοινωνικού, δίκαιου και ευνομούμενου κράτους και, προπαντός, κατά της δη-μο-κρα-τι-κό-τα-της και φιλολαϊκής κυβέρνησής μας.

    Πώς θα επιτευχθεί αυτό; Κλείνοντας σχολεία και ΤΕΙ, "συγχωνεύοντας" νοσοκομεία και κέντρα υγείας και καταργώντας φορείς όπως ο ΟΣΚ, αφού τέτοια κτίρια δεν πρόκειται να ανεγερθούν μέσα στα επόμενα 40 (και βάλε) χρόνια.

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!
    Ευτυχείτε!

  8. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/07/2011 10:01:53

    -Υπάρχει κανένας νόμος που να βάζει φυλακή τους πολιτικούς που οδήγησαν στην χρεοκοπία την χώρα τους και εξαθλιωσε τον λαό της;
    - Πότε θα περάσει τέτοιο νομοσχέδιο από την Βουλή;

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 26/07/2011 10:03:05

      διορθ. εξαθλίωσαν

  9. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/07/2011 10:09:16

    πιο μίζεροι και από τους πορτοφολάδες του δρόμου...

    οι ιδιωτικές εισπρακτικές τί οδηγίες έχουν; να αδειάζουν τα φτωχά πορτοφόλια και ν΄αφήνουν ανενόχλητα τα παχειά διαφυγόντα στο εξωτερικό εισοδήματα;

    συμβουλή: εκπαιδεύσατε τις εισπρακτικές εταιρείες σε μεθόδους είσπραξης πορτοφολάδων!