05/01/2011 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτό το ενδεχόμενο ελληνικής χρεοκοπίας, υποστηρίζει οικονομολόγος του ΔΝΤ

Το ενδεχόμενο ελληνικής χρεοκοπίας είναι ανοικτό, παρά τη στήριξη της Ελλάδας με τα 110 δισ. ευρώ από τον μηχανισμό ΕΕ-ΔΝΤ, υποστηρίζει ο καθηγητής Οικονομικών και Δημόσιας Πολιτικής του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ και πρώην επικεφαλής οικονομολόγος του ΔΝΤ, Κένεθ Ρογκόφ.

Οι χώρες της ευρω-περιφέρειας αντιμετωπίζουν έντονα προβλήματα με τους προϋπολογισμούς τους, είπε την Τετάρτη, σε ομιλία του σε συνέδριο της Confederation of Norwegian Enterprise, στο Όσλο, σύμφωνα με το Bloomberg.

Ο κ. Ρογκόφ εκτίμησε ότι η Ευρωζώνη θα συνεχίσει να παραμένει ενωμένη, ωστόσο προσέθεσε ότι κάποια κράτη-μέλη θα αναγκαστούν, πιθανότατα, να προχωρήσουν σε αναδιάρθρωση τους χρέους τους.

Ο πρώην επικεφαλής οικονομολόγος του ΔΝΤ είπε ακόμα ότι μετά την κρίση χρέους η Ευρώπη δείχνει σαν μία «αναδυόμενη οικονομία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 05/01/2011 14:12:48

    μα τι διαολο? στον αμαζονιο βρισκομαστε?εχουμε γεμισει παπαγαλους μακαο.

  2. Misha avatar
    Misha 05/01/2011 14:26:44

    Kenneth Saul "Ken" Rogoff (born March 22, 1953)...

    Σαούλ, Σαούλ....

    Από πού να κρατά άραγες η σκούφια του εγκρατούς αυτού επιστήμονος;

    • Enzo avatar
      Enzo @ Misha 05/01/2011 15:06:25

      τυχαιο? δεν νομιζω!

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 05/01/2011 15:45:56

    Μη δινουμε σημασια στον καθε ΓΕΛΟΙΟ που παει να ΦΟΒΙΣΕΙ το λαο.....!!!!
    Ο καθενας ρδω κι ενα χρονο λεει τα πιστευω του οχι θα χρεοκοπησετε, ααα δε θα χρεοκοπησετε κτλ... ΜΠΟΥΡΔΕΣ..

    Εδω προσθετω ενα σχολιο απο προηγουμενη αναρτηση
    (http://www.antinews.gr/?p=78545)

    "Εχω ξαναγραψει εδω μεσα χιλιαδες φορες….
    Η συμμορια του γαπ και η τροικα εστησαν ΕΝΑ ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ “ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ” (που αυτοι οι ιδιοι ΣΚΟΠΙΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ……δε βλεπετε τα οικονομικα μετρα ειναι ΣΚΟΠΙΜΩΣ καταστροφικα ακομα κι ενα 5 χρονο με κοινη λογικη το καταλαβαινει..δε χρειαζεται να εισαι οικονομολογος.φορολογουν τα ΠΑΝΤΑ….) Εστησαν λοιπον αυτο το παραμυθι με ΣΤΟΧΟ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ!!!!!!!
    Να το θυμηθειτε με το που ξεκουμπιστει ο παπανδρεου …θα ειναι σαν να
    ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΑΓΙΑ….!!!!! Η ψυχολογια του κοσμου σταδιακα σταδιακα θα επανελθει…και η οικονομια αργα αργα θα ξεμουδιασει και θα κινηθει και παλι.. Μετα ετσι θα ερθει λιγο λιγο και η ΑΝΑΠΤΥΞΗ..
    Για να γινουν αυτα και να σωθει η Ελλαδα ΕΔΑΦΙΚΑ πρεπει πρωτα
    να ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΤΗΝ ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ/ΤΡΟΙΚΑΣ…!!!
    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Kostas D 05/01/2011 15:47:22

      Μη δινουμε σημασια στον καθε ΓΕΛΟΙΟ του Δντ....που παει να ΦΟΒΙΣΕΙ το λαο…..!!!!
      Ο καθενας εδω κι ενα χρονο λεει τα πιστευω του οχι θα χρεοκοπησετε, ααα δε θα χρεοκοπησετε κτλ… ΜΠΟΥΡΔΕΣ..!!!!

      Εδω προσθετω ενα σχολιο απο προηγουμενη αναρτηση

      “Εχω ξαναγραψει εδω μεσα χιλιαδες φορες….
      Η συμμορια του γαπ και η τροικα εστησαν ΕΝΑ ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ “ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ” (που αυτοι οι ιδιοι ΣΚΟΠΙΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ……δε βλεπετε τα οικονομικα μετρα ειναι ΣΚΟΠΙΜΩΣ καταστροφικα ακομα κι ενα 5 χρονο με κοινη λογικη το καταλαβαινει..δε χρειαζεται να εισαι οικονομολογος.φορολογουν τα ΠΑΝΤΑ….) Εστησαν λοιπον αυτο το παραμυθι με ΣΤΟΧΟ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ!!!!!!!
      Να το θυμηθειτε με το που ξεκουμπιστει ο παπανδρεου …θα ειναι σαν να
      ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΑΓΙΑ….!!!!! Η ψυχολογια του κοσμου σταδιακα σταδιακα θα επανελθει…και η οικονομια αργα αργα θα ξεμουδιασει και θα κινηθει και παλι.. Μετα ετσι θα ερθει λιγο λιγο και η ΑΝΑΠΤΥΞΗ..
      Για να γινουν αυτα και να σωθει η Ελλαδα ΕΔΑΦΙΚΑ πρεπει πρωτα
      να ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΤΗΝ ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ/ΤΡΟΙΚΑΣ…!!!
      ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/01/2011 18:01:32

    Δεν θα χρεωκοπήσουμε επειδή το λέει ο Σαούλ. Αλλά επειδή το χρέος συνεχίζει να ανεβαίνει. Και θα συνεχίζει, όσο η μόνη αναπτυξιακή λύση είναι να βρούμε μια αναπτυξιακή λύση (εντάξει, την ατάκα τη διάβασα στο Λούκυ Λουκ, αλλά απεικονίζει τέλεια την Ελληνική πραγματικότητα).

  5. theos avatar
    theos 10/01/2011 22:50:08

    H Ελλάδα θα χρεοκοπήσει βάση απλών γνώσεων μαθηματικών ...ο μόνος λόγος που μπορεί να μην γίνει αυτό θα ήταν αν κάποιος έχει συμφέροντα μεγαλύτερα απο αυτά ,του αν χρεοκοπήσουμε αλλά και πάλι τα ανταλλάγματα θα είναι πολύ χειρότερα για τον απλό πολίτη , (βλέπε φορολογικά). Διότι μόνο στις τράπεζες δεν συμφέρει η χρεοκοπία...!!! Είναι όπως όταν έχει κάποιος μια ανίατη αρρώστια, η οποία δεν θεραπεύεται, ο ασθενείς είναι κλινικά νεκρός ,και οι συγγενείς για κάποιους λόγους δεν τον αφήνουν να ησυχάσει για δικά τους συμφέροντα ....σ αυτή την φάση βρίσκετε η Ελλάδα τώρα ....με η χωρίς παπαγαλάκια... Καληνύχτα σας...!!!