18/01/2011 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανεβαίνουν πάλι τα spread

Σημαντική άνοδο σημειώνουν την Τρίτη τα spread της Ελλάδας, Ιρλανδίας και Πορτογαλίας, μετά την μετάθεση των αποφάσεων για το Μάρτιο από την χθεσινή συνάντηση του Eurogroup.

Ειδικότερα, οι αγορές ανέμεναν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη χθεσινή συνάντηση των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης, καθώς ήλπιζαν ότι η ΕΚΤ θα αύξανε το δίχτυ ασφαλείας. Ωστόσο, δεν ανακοινώθηκε καμία συγκεκριμένη απόφαση επί του θέματος ενισχύοντας κατά αυτόν τον τρόπο το κλίμα αβεβαιότητας.

Συγκεκριμένα, η διαφορά της απόδοσης του ελληνικού δεκαετούς ομολόγου έναντι του γερμανικού bund, ενισχύεται στις 811 μ.β. την Τρίτη, κατά 10 σχεδόν μ. β. υψηλότερα από το κλείσιμο της Δευτέρας.

Την ίδια στιγμή απότομη άνοδο σημειώνουν και τα ιρλανδικά και πορτογαλικά spread, με τα ιρλανδικά να σκαρφαλώνουν στις 566 μ.β. (+34,66 μ.β.) και τα πορτογαλικά να ενισχύονται κατά 17 μ.β. στις 389 μ.β.

Ηπιότερες διακυμάνσεις καταγράφουν τα ισπανικά και ιταλικά spread με τα ισπανικά να βρίσκονται στις 240 μ.β. (+5,89 μ.β.) αυτή την ώρα και τα ιταλικά να υποχωρούν κατά 1,04 μ.β. στις 167 μ.β.  Τα CDS έχουν σταθεροποιηθεί στις 900 μονάδες βάσης στην Ελλάδα, στην Πορτογαλία 480 μονάδες βάσης, στην Ισπανία 303 μονάδες βάσης και στην Ιρλανδία 620μονάδες βάσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/01/2011 13:56:00

    Σύσσωμη η Ελληνική αγορά ανεβοκατεβαίνει στον ρυθμό του 1) τυπώνει δεν τυπώνει ή 2) δίνει ή δεν δίνει λεφτά ο Γερμανός.

    Να κοιτάτε το ευρώ. Όσο το ευρώ είναι ψηλά, δεν τυπώνει.

    Για να δώσει λεφτά... Μου θυμίζει το ανέκδοτο "γιατί αρέσει στον μεσήλικα εβραίο να παίζει βιντεο-τσόντες, ανάποδα;"

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 18/01/2011 13:57:51

      *Στις συνολικότερες αποφάσεις που θα λάβει το Eurogroup ως προς τον τρόπο λειτουργίας του ευρωπαϊκού ταμείου διάσωσης παραπέμπεται το ζήτημα της επιμήκυνσης του χρόνου εξόφλησης των δανείων προς την Ελλάδα, όπως δήλωσε ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ μετά τη λήξη της συνεδρίασης των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης.

      Στο χρονοντουλαπο...

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 14:03:40

    Αυτο τωρα... τι ειναι???...

    *Σε καθεστώς παρακολούθησης με πιθανές αρνητικές συνέπειες (credit watch negative) έθεσε χθες ο οίκος Fitch την πιστοληπτική αξιολόγηση της Κύπρου (ΑΑ-). Η αξιολόγηση της Κύπρου αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Απρίλιο του 2011 και θα εστιαστεί τους μεσοπρόθεσμους δημοσιονομικούς κινδύνους που αντιμετωπίζει η χώρα, περιλαμβανομένων αυτών που προκύπτουν από
    τα συνταξιοδοτικά σχέδια και τους οικονομικούς, χρηματοοικονομικούς και τραπεζικούς κινδύνους που προκύπτουν λόγω των σχέσεων με την Ελλάδα. Σύμφωνα με τον οίκο η υποβάθμιση, σε περίπτωση που υλοποιηθεί, δεν θα είναι πέραν της μίας βαθμίδας.
    Αγχωθηκανε με την ΑΟΖ? Πρεπει να παρει Δανεια και η Κυπρος?
    1.
    "Στο 6,1% (1,029 δισ. ευρώ) ανήλθε το 2009 το δημοσιονομικό έλλειμμα της Κύπρου, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat για οικονομίες της ευρωζώνης. Αναλυτικά, το ΑΕΠ της χώρας σε απόλυτους αριθμούς έφτασε το 2009 τα 16,947 δισ. ευρώ έναντι 17,248 δισ. ευρώ που είχε διαμορφωθεί το 2008. Αναφορικά με το δημόσιο χρέος, αυξήθηκε από το 48,4% του ΑΕΠ το 2008 σε 56,2% του ΑΕΠ το 2009 – αύξηση σε ποσοστό 7,8%. Σε απόλυτους αριθμούς ανήλθε σε 9,527 δισ. ευρώ από 8,347 δισ. ευρώ το 2008. Οι δημόσιες δαπάνες αυξήθηκαν στο 46,4% του ΑΕΠ το 2009 από 42,6% το 2008. Τα δημόσια έσοδα υποχώρησαν στο 40,3% του ΑΕΠ από 43,5% το 2008. Σημειώνεται ότι το 2008 η Κύπρος είχε εμφανίσει πλεόνασμα 0,9% του ΑΕΠ ή 158 εκατ. ευρώ."
    2.
    "Συγκεκριμένα, τον Ιούνιο του 2009 πετύχαμε έκδοση με απόκλιση (spread) μόνο 130 μονάδων βάσης "
    3.
    "τον Ιανουάριο του 2010!!!!!, €1 δισ. από τις αγορές, το δεκαετές χρεόγραφο πετύχαμε απόκλιση 125 μονάδων βάσης!!!!"

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 14:22:29

      Περσυ η Moodys την ειχαν Αα3 !! " τονίζοντας όμως ότι η διαβάθμιση Aa3 που έχει η Κύπρος, είναι ήδη χαμηλή και μπορεί να αντέξει σε μέτρια αναστροφή της θετικής δημοσιονομικής δυναμικής που είχε αναπτυχθεί τα προηγούμενα χρόνια"!!!
      Προβλεψεις Moodys (2010) παρακαλω...
      α. Ρυθμος Αναπτυξης ΑΕΠ, (-1,3%)2009, (0,3%)2010, (1,8%)2011
      β. Πληθωρισμος, (1,4%)2009, (1,4%)2010, (2,4%)2011
      γ. Δημοσιονομικο Ελλειμμα(ΑΕΠ) (-3,8%)2009,(-5,7%)2010, (-5,9%)2011
      δ. Δημοσιο Χρεος(ΑΕΠ) (53,2%)2009,(58,6%)2010, (63,4%)2011

      Τσακωθηκαν οι αδρεφες????? Πολυ υποπτα ολα αυτα.. οπως και ολα οσα συμβαινουν επι ΓΑΠ..πολυ

      ΠΠ

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 14:33:43

    Θυμάστε την Pimco που "σορτάρει" τα Ελληνικά, Ιρλανδικά κτλ ομόλογα;
    Σήμερα ανήγγειλε με πολλά ταραταζούμ ότι "σορτάρει" και τα ομόλογα των ΗΠΑ (και μάλιστα, στου Μπέρτολτ Μπρέχτ τη γλώσσα, "im großen Stil ") . Τουτέστι, ξεφορτώνεται καραβιές δολλάρια. Μείωσε ήδη το επενδεδυμένο ποσοστό του ενεργητικού της σε δολλάρια, από 30 % σε 22%.
    "Δεν εμπιστεύεται", λέει, την πολιτική Ομπάμα για το Δημόσιο χρέος των ΗΠΑ.
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,740097,00.html
    Περνάει πάντως από το μυαλό μου και η σκέψη ότι πουλώντας "μαζεύει ρευστό" για ν' αγοράσει τα ευρωοομόλογα που έρχονται. Σκέψη "αιρετική" για τα λεγόμενα στη χώρα της φαιδράς μπανανέας. Αλλά άν τυχόν "βγεί", μη μου πείτε ότι δεν προειδοποίησα.
    Αυτό που μένει πάντως, είναι ότι οι ακρίδες, αφού πιάσανε πρώτα εμάς "αμερικάνους", τώρα αρχίζουν ν' ασχολούνται και με τους γνήσιους.
    Μα καλά, σορτάρουν το "σπίτι τους"; Πφφφ, αφελής απορία! Το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα, έτσι δεν έλεγε ο "μεγάλος";

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 14:40:36

    Στο ίδιο σχόλιο, επισημαίνεται ότι ετοιμάζονται επίσης για "δράση" οι Moody's και Standard & Poor's.
    Λέτε να υπερβάλλουν τα media, λόγω της συνήθους Γερμανικής χαιρεκακίας εναντίον των ΗΠΑ, ή τα πράγματα αρχίζουν όντως να γίνονται σοβαρά και ανεξέλεγκτα;

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 14:57:10

    Γιατί άραγε κάνει "σούζες" σήμερα το ευρώ;
    h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=0
    Πλάκωσαν οι σαολίν με τα εμπορευματοκιβώτια ή "ξεφορτώνει μαρουλλόφυλα" η Pimco;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Θείος 18/01/2011 15:13:15

      όταν η Πϊμκο πουλούσε ευρωπαϊκά, ήταν ο αμερικάνικος δάκτυλος. Άρα και τώρα αυτός θα είναι. Σοβαρός και ανεξέλεγκτος είναι μόνο ο θάνατος (και η εφορία)