09/08/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

'Αναπόφευκτη η χρεοκοπία"

Πρόβλεψη ότι η ελληνική οικονομία θα οδηγηθεί σε χρεοκοπία διατυπώνει ο πρόεδρος του μεγαλύτερου hedge fund συναλλάγματος στον κόσμο, μιλώντας στο Bloomberg.

«Καθώς προχωράει ο καιρός θα δούμε ότι τα μεγέθη στην ελληνική και την ισπανική οικονομία θα είναι χειρότερα από ότι αναμέναμε» υποστηρίζει ο John Taylor, πρόεδρος της FX Concepts, που διαχειρίζεται 7,5 δις. δολ.

Ο ίδιος εκτιμά πως η ελληνική οικονομία θα οδηγηθεί σε χρεοκοπία και θα ακολουθήσει η οικονομία της Ισπανίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. akis avatar
    akis 09/08/2010 18:51:58

    kati pio kainourgio neo exei na mas pei?...toxei pei kai i amerikaniki ekthesi episimi kiolas...sta epomena 3 xronia.......pos leme exei sxedio?..orama?..e kapos etsi.

  2. loretta avatar
    loretta 09/08/2010 20:26:13

    εμεις το ξερουμε δυστηχως.,,,ΤΟ ΠΑΙΝΤΙ GAP ποτε θα το καταλαβει????

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/08/2010 20:32:57

    Να πείτε στον Πετσάλνικο να φωνάξει τον Λαζάρου.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/08/2010 20:35:33

    Αφού το λέει και ο John του hedge με τα 7,5 δις δολλάρια, η γραμμή είναι σωστή...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 09/08/2010 20:47:14

      Αυτός δεν είναι που έλεγε ότι η ισοτιμία Ευρώ/Δολλαρίου θα είναι 1,20 τον Αύγουστο;
      h**p://www.zerohedge.com/article/john-taylor-worlds-largest-currency-hedge-fund-sees-euro-dropping-120-august.
      "Σιορτάκηδες", τι περιμένεις (που λένε και οι φίλοι μας από την Τσύπρον).
      "Τον πούλον", με την Τσυπριακήν έννοιαν (διότι στα Πελοποννησιακά έχει εντελώς διαφορετικό και υπερβολικά αθώο για την περίστασιν νόημα).

  5. Asterix avatar
    Asterix 09/08/2010 20:49:38

    Αυτός ο άνθρωπος βρε παιδί μου... Όλα τα έχει πει. Είναι σαν ένα πολυλογά φίλο μου, που ακόμα και αν βγει ο ήλιος απ τη Δύση, θα μου πει "στα έλεγα εγώ". Και θα έχει δίκιο. Διότι όντως τα έχει πει ΌΛΑ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Asterix 09/08/2010 21:06:01

      Όλο το πατιρντί είναι εδώ: Αμερικάνικες αρκούδες και Ευρωπαίοι ταύροι.
      h**p://www.bloomberg.com/news/2010-08-09/euro-returns-5-for-traders-who-acted-as-trichet-defied-euro-breakup-talk.html.
      Ο Τρισέ προς το παρόν τους κουτούπωσε αγρίως, αλλά τελικά συμπεράσματα στο τέλος του 2010.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Ο Θείος 10/08/2010 00:43:55

        Θείε, μια υπενθύμιση, επειδή έχετε καλό μάτι:

        http://www.youtube.com/watch?v=DHEaS-ViPsY