27/09/2011 16:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναδρομικά τα νέα φορολογικά μέτρα !!!

Αναδρομικά από την 1η Ιανουαρίου 2011 θα τεθεί σε ισχύ το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος, επιβεβαιώνοντας πλήρως πρωινό δημοσίευμα του Capital.gr. 


Παράλληλα, από τη νέα φοροεπιδρομή δεν γλυτώνουν ούτε οι συνταξιούχοι, ούτε οι ηλικιωμένοι, ούτε οι νέοι κάτω των 30 ετών. Όπως διευκρίνισε ο υπουργός, στις συγκεκριμένες κατηγορίες φορολογούμενων το αφορολόγητο μειώνεται από τις 12.000 ευρώ που είναι σήμερα, στις 9.500 ευρώ. Αναφορικά με τη μείωση του αφορολογήτου στις 5.000 ευρώ για τους υπόλοιπους φορολογούμενους, ο επιπλέον φόρος που προκύπτει ύψους 300 ευρώ, μαζί με τα 400 ευρώ που προκύπτουν από τη πρώτη μείωση στα 8.000 ευρώ που είχε ανακοινωθεί τον Ιούνιο θα εισπραχθεί με τη εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης του 2012.

Ο υπουργός Οικονομικών ανακοίνωσε μεγάλες αλλαγές και στο σύστημα των αποδείξεων, το οποίο το αποσυνέδεσε πλήρως με το αφορολόγητο όριο. Με το νέο σύστημα που περιέγραψε οι φορολογούμενοι θα καλούνται να συλλέγουν αποδείξεις για δαπάνες που πραγματοποιούν με ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής (πιστωτική-χρεωστική κάρτα) ή φορο-κάρτα που το απαιτούμενο ύψος τους θα είναι ανάλογο με το ύψος του εισοδήματος τους.

Για παράδειγμα είπε ότι φορολογούμενος με εισόδημα 100.000 ευρώ θα πρέπει να συγκεντρώσει «ηλεκτρονικές αποδείξεις» αξίας 60.000 ευρώ, ενώ ο φορολογούμενος με εισόδημα 60.000 ευρώ θα πρέπει να συγκεντρώνει απόδειξη αξίας 30.000 ευρώ. Άφησε να εννοηθεί ότι εφόσον δεν συγκεντρώνονται αυτά τα ποσά με αποδείξεις, ο φορολογούμενος θα τιμωρείται με επιπλέον φόρο, ενώ καταργείται η οποιαδήποτε επιστροφή φόρου λόγω αποδείξεων.

Το νέο σύστημα των αποδείξεων ισχύει αναδρομικά για τα φετινά εισοδήματα, που σημαίνει ότι εκατομμύρια φορολογούμενοι αιφνιδιάζονται αφού μέχρι το τέλος του χρόνου απομένουν μόλις 90 ημέρες για να συγκεντρωθεί η απαιτούμενη αξία από αποδείξεις. Δεν δόθηκαν διευκρινίσεις σχετικά με τις αποδείξεις σε φυσική μορφή που έχουν συγκεντρώσει οι φορολογούμενοι.

Ο κ. Βενιζέλος ανακοίνωσε και τον τρόπο εφαρμογής της εξίσωσης του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης με το φόρο στο πετρέλαιο κίνησης. Για φέτος το χειμώνα, τα νοικοκυριά θα εξακολουθήσουν να αγοράζουν το πετρέλαιο θέρμανσης με το μειωμένο φόρο. Στις βόρειες περιοχές όμως της χώρας όπου επικρατούν χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με το νότο, τα νοικοκυριά θα υποχρεωθούν να υποβάλουν τις αποδείξεις των δαπανών τους για πετρέλαιο στο υπουργείο Οικονομικών με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω των ΚΕΠ. Με βάση αυτές τις δαπάνες θα καταχωριστεί και το ύψος του επιδόματος θέρμανσης που θα λάβουν για τη χειμερινή περίοδο 2012-2013.

Όσον αφορά τη φετινή χειμερινή περίοδο, ο φόρος στο πετρ




Πηγή:www.capital.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 16:52:47

    Είναι απλά εγκληματίες

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/09/2011 16:57:11

    Σήμερα κλαίνε οι Δ.Υ. (ακόμη και οι σκληροί πασόκοι) αφού τους μπήκε η πρώτη λυπητερή στη μισθοδοσία.
    Μειωμένοι κατά το ήμισυ σχεδόν οι μισθοί τους από σήμερα!
    Λόγω αναδρομικών κρατήσεων και λόγω του -20% του Βενιζέλου.
    Τι Δ.Υ.- τι ταμίας στο Καρφούρ...
    Ένα και το αυτό πλέον.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Strange Attractor 27/09/2011 17:06:14

      Το... της... τους.

      • sawas avatar
        sawas @ Απορία 27/09/2011 18:13:23

        Με τα μέτρα που περνούν είναι σαν να παρακαλάνε να πέσουνε και δεν τους παίρνουμε χαμπάρι. Εμείς, η αντιπολίτευση, όλοι!!!!!
        Να παραιτηθούν δεν γίνεται, υπάρχει και εγωισμός, ένα χέρι βοήθειας ζητάνε οι άνθρωποι να απαλλαγούν από αυτόν τον βραχνά.

        Ένα χέρι...........δεν πληρώνω στην ώρα μου..........και φεύγουνε πριν την ώρα τους....

        one problem solved, 1000 to go

      • ταμπακιώτης avatar
        ταμπακιώτης @ Απορία 28/09/2011 15:14:44

        φιλε.εισαι καταπληκτικος!!!!!!!!!!!!!!

  3. sintonistis avatar
    sintonistis 27/09/2011 17:33:42

    και εμεις παρακολουθουμε , λες και ειναι μια απλη ταινια τρομου........

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 27/09/2011 17:34:18

      που δεν μας αφορα.

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 27/09/2011 17:34:59

        ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΑΣ.

        • sintonistis avatar
          sintonistis @ sintonistis 27/09/2011 17:36:53

          αξιζει να γινει ενα αρθρο απο καποιον απο εδω μεσα, σχετικα με αυτο φαινομενο. Γιατι για φαινομενο προκειται.

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ sintonistis 27/09/2011 17:41:33

            σχολιαζει καποιος τα νεα μετρα και λεει: ΡΕ ΤΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ( για τους κυβερνωντες) .

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ sintonistis 27/09/2011 17:43:06

            μηπως δεν ειναι κλεφτες αυτοι? μηπως ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΜΕΙΣ? Ε? τι μηπως? Σ Ι Γ ΟΥ Ρ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ sintonistis 27/09/2011 18:03:09

            h--p://www.antinews.gr/2010/11/28/73570/

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ Strange Attractor 27/09/2011 18:09:48

            αυτο ειναι περσινο αρθρο. εναα καινουριο αρθρο. Γινεται? και να ειναι συνεχεια στην πανω μερια. να το βλεπουμε

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 27/09/2011 19:15:01

            h__p://www.otyposnews.gr/archives/18662

            Φοβερό κείμενο από τον Βασίλη Ν. Τριανταφυλλλίδη (Χάρρυ Κλυνν)
            Να η τελευταία παράγραφος:
            Και η άγρια βιασμένη από τους ιθαγενείς κλέφτες πολιτικούς και τους διεθνείς τοκογλύφους…. Η αποτρόπαια σφαγμένη από τη «σοσιαλιστική» μάχαιρα του αρχιμειοδότη, Πατρίδα… ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΕΙ….
            ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΑΤΑΙΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ…

          • βροντόσαυρος avatar
            βροντόσαυρος @ sintonistis 27/09/2011 21:20:30

            Η εξαθλίωση πρέπει να είναι τέτοια που να ξεπεράσει το φόβο για τα χημικά, το ξύλο, τις ροπαλιές, τις κρότου λάμψης, τις προσαγωγές, τους εξευτελισμούς, τις απειλές, και ό,τι άλλο κάνει το κράτος απλά και μόνο για να δείξει τα δόντια του στους επίδοξους αμφισβητίες. Υπάρχει ένα κρίσιμο σημείο, στο οποίο η βασική παράμετρος είναι το άδειο στομάχι, πέρα από τα όποια χρέη. Ε αυτή η στιγμή δεν έχει έρθει.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ sintonistis 28/09/2011 11:07:25

          ΑΚΟΥΣΤΕ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΞΙΟΙ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΚΑΙ ΕΧΥΣΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΧΑΣΑΜΕ!!!ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;ΘΑ ΠΩ ΤΟΥΤΟ,....ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΧΑΒΑΛΕΕΕΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΠΩΣ ο μικρος μπαγκαλος λεει!! ΑΝΑΞΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ..jefri....του πασοκ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ τυχης ΜΑΣ!!ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΑΣ!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/09/2011 17:47:56

    Παρεξήγησαν το δις ιζ Παρτ' απαυτά μου, με το Πάρτα όλα. Πρέπει να τους το ξεκαθαρίσουμε.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/09/2011 18:07:54

    Μα ένας συνταγματολόγος μόνο αναδρομικές νομοθετικές ρυθμίσεις ξέρει να κάνει.

  6. babayaro avatar
    babayaro 27/09/2011 20:51:16

    Θα πρεπει να πληρωνω με την πιστωτικη μου,με 20% επιτοκιο στον τραπεζικο νταβατζη μου και ΔΕΝ κουνιεται φυλλο!!
    Απιστευτο!!

  7. Μελίσσα avatar
    Μελίσσα 29/09/2011 08:31:09

    Εγώ πλέον γελάω μόνο....... και νιώθω ένα απέραντο θυμό που θέλω να τους καταπιεί..

    Βλέπω τις αγγελίες για Αυστραλία ακούω τους μισθούς από ανθρώπους που θα φύγουν Ελβετία...

    Εδώ ρε εδώ θα μείνω

    Εδώ και μέχρι τελικής πτώσεως. Να δούμε τι θα γίνει και που θα φτάσουμε. Μας τεντώνουν μας τεντώνουν μέχρι να λυγίσουμε..

    θα τη μοιράσουν την Ελλάδα... φέουδα τους όλα.. θα την κομματιάσουνε.. Εδω ρε.. μας τεντώνουν αλλά μακάρι να μη σπάμε και να μη διαμορφωνόμαστε
    σύμφωνα με το τέντωμα τους αλλά να τους γυρίσουμε στα μούτρα σαν το λάστιχο. Δεν ξέρω τι με φοβίζει πιο πολύ.. η στιγμή χ του σπασίματος ή η σιγανή αναδιαμόρφωση στις νέες συνθήκες... και ξέρουν... ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν γιατί μη μου πει κανείς ότι αυτά τα αναδρομικά φορολογικά μέτρα δεν τα γνώριζαν όταν κάναμε τις δηλώσεις του 10.... ξέρουν καλά έχουν σύστημα και μέθοδο... έχουν επιστρατευτεί ειδικοί για το θέμα της Ελλάδας...

    Κρατάω το θυμό μου και δεν γράφω τίποτα άλλο... κρατάω την οργή μου να γίνει μαύρη τρύπα που θα τους καταπιεί.