12/09/2011 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανάβει «πράσινο» για την εκταμίευση της 6ης δόσης μετά το νέο χαράτσι

Την έγκρισή της για την εκταμίευση της 6ης δόσης αναμένεται να δώσει η τρόικα εντός του Σεπτεμβρίου, σύμφωνα με αξιωματούχους του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, τους οποίους επικαλείται δημοσίευμα του Dow Jones Newswires.

 Σύμφωνα με το δημοσίευμα που αναδημοσιεύει η Wall Street Journal., δύο αξιωματούχοι του ΔΝΤ, δήλωσαν υπό καθεστώς ανωνυμίας, ότι οι δανειστές της Ελλάδας πρόκειται να δώσουν την έγκρισή τους για την καταβολή της δόσης, μετά το νέο φόρο για τα ακίνητα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση. "Οι Έλληνες έλαβαν νέα μέτρα που αντιμετωπίζουν το έλλειμμα και αναμένουμε ότι θα υπάρξει συμφωνία με την τρόικα για την εκταμίευση της δόσης του Σεπτεμβρίου", φέρεται να δήλωσε αξιωματούχος.

Ωστόσο, οι αξιωματούχοι του Ταμείου προειδοποιούν ότι αυτό αποτελεί την τελευταία ευκαιρία της Ελλάδας και ότι η επόμενη αξιολόγηση θα είναι πιο δύσκολη αν η Ελλάδα δεν ανταποκριθεί στους στόχους του προϋπολογισμού.

Όπως τονίζεται στο δημοσίευμα οι δύο αξιωματούχοι απορρίπτουν τα περί ελληνικής χρεοκοπίας και εξόδου της χώρας από το ευρώ, τονίζοντας όμως ότι η Ελλάδα παραμένει το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ευρωζώνης και ότι η ελληνική κυβέρνηση πρέπει να τηρήσει τις υποσχέσεις της για περικοπές στο δημόσιο τομέα και καταπολέμηση της φοροδιαφυγής.

Παράλληλα, αποδίδουν τις πιέσεις που δέχτηκε η Αθήνα το τελευταίο διάστημα στην αδυναμία της ελληνικής κυβέρνησης να εκπληρώσεις τις δεσμεύσεις της. "Δεν υπάρχει ακόμη καμία ουσιαστική συζήτηση για χρεοκοπία της Ελλάδας και έξοδό της από το ευρώ, τουλάχιστον για την ώρα. Μια τέτοια εξέλιξη θα συγκλόνιζε την Ιταλία και την Ισπανία", ανέφερε ο αξιωματούχος του ΔΝΤ.

Σύμφωνα με τον δεύτερο αξιωματούχο η ύφεση παίζει το δικό της ρόλο για την κατάσταση και σύμφωνα με τον ίδιο το ΔΝΤ φαίνεται να συμφωνεί περισσότερο με αυτό απ' ότι η Ε.Ε.. Ο ίδιος θεωρεί ως κύριο ένοχο την αποτυχία εκπλήρωσης των δομικών μεταρρυθμίσεων από την κυβέρνηση.

enet.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/09/2011 20:05:30

    Δεν αντέχω άλλες σωτηρίες..........

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2011 20:49:04

    Μας παίζουν κανονικά. Σαν μαριονέτες.
    Καρότο μαστίγιο.
    Αν τους δώσουμε και κ..ο, μπορεί να μας δώσουνκι άλλα, για να πληρώσουμε τους δανειστές μας, δλδ τους ίδιους.
    Μπήκαμε σε μαύρη ατραπό, σε φαύλο κύκλο.
    Δανειζόμαστε για να τους πληρώνουμε, χάνοντας ενδιάμεσα τα πάντα όλα που ξέραμε.
    Όλοι μαζί: Ζήτω το Πασόκ! Ζήτωσαν....
    A cold black cloud is coming down.

    • drider avatar
      drider @ Strange Attractor 12/09/2011 20:56:48

      Και υψηλόβαθμος αξιωματούχος του ΔΝΤ, σύμφωνα με τηλεγράφημα του reuters, προειδοποιεί ότι η συνεχής επιβολή καινούργιων φόρων μπορεί να οδηγήσει τελικά σε συντονισμένη αντίδραση από τον κόσμο με απρόβλεπτες συνέπειες...

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Strange Attractor 12/09/2011 22:36:38

      http://www.youtube.com/watch?v=hFxwq33rVAs

  3. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 21:02:03

    πότε ήξερε τι έλεγε h.tp://www.youtube.com/watch?v=WERICDPPwgc&feature=player_embedded#!

  4. φωνη avatar
    φωνη 12/09/2011 21:11:30

    Τι έγινε τα Αμερικανάκια άκουσαν τη Μέρκελ να πατάει πόδι και ζορίστηκαν;
    Μόλις λέει η Μέρκελ αν δεν κάνετε αυτά θα σας βγάλουμε από το ευρώ και θα χρεοκοπήσετε, έρχονται τα Αμερικανάκια να πουν θα σας δώσουμε τη δόση.
    Δεν τους αρέσει που εκβιάζει η Μέρκελ τον Πρωθυπουργούλη τους;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ φωνη 13/09/2011 08:35:35

      Ε να μην στεναχωρηθεί το παιντί και δεν μπορέσει να κάνει κανό!

  5. bunker avatar
    bunker 12/09/2011 21:18:25

    βασικα και με τις 4.000 αμεσες απολυσεις που ξεκινουν απο τις ΔΕΚΟ (βασικα ολα τα ΝΠΙΔ και ΑΕ που υπαρχουν, συμπεριλαμβανονται μουσεια,εταιριεσ προστασιας σπαστικων, ερευνητικα κεντρα, οτιδηποτε αρκει να μην θιξουν μισθους των 3-4.000 στην ΔΕΗ ΟΠΑΠ ΕΛΠΕ τα δικα τους παιδια)

  6. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 12/09/2011 21:36:06

    που πήγε το "του έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει";
    μάλλον φούμαρα θα ήταν για εσωτερική κατανάλωση και αποκοίμισμα

  7. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/09/2011 22:44:17

    Η 6η δόση φυσικά και θα δοθεί. Γιατί εκπλήσσει το ότι οι δανειστές πιέζουν? Ζητούν να επιτευχθούν οι συμφωνημένοι στόχοι συνιστούν συγκεκριμένους τρόπους. Το ΠΑΣΟΚ μετά από κάθε δόση ή συμφωνία διευκόλυνσης "αράζει", δεν κάνει τίποτα και προσπαθεί να την σκαπουλάρει για να συνεχίσει την σπατάλη εν ονόματι πάντοτε της "κοινωνικής δικαιοσύνης", της "ισότητας", της "προστασίας των πιο αδύνατων" (πολλά εισαγωγικά παρακαλώ!). Η Ευρώπη σφίγγει τα λουριά και το ΠΑΣΟΚ ψάχνει "ισοδύναμα" μέτρα. Τιμώντας τις σοσιαλιστικές παραδόσεις του το ρίχνει στην αύξηση της φορολογίας που όμως αποδίδει αναλογικά λιγότερα φορολογικά έσοδα και βουλιάζει την χώρα κι άλλο σε ύφεση. Τόσο απλά ! Από μια άποψη καλύτερα που υπάρχει και η τρόικα γιατί αν είχαμε αφεθεί μόνο στις εμπνεύσεις του "Γιώργου"...... ζήτω που καήκαμε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ firiki2010 12/09/2011 22:58:16

      Καταρρέει το παραμύθι πως οι φόροι είναι για να υπάρχει ¨κοινωνικό κράτος".

  8. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/09/2011 00:43:09

    Δεν αντιληφθήκατε μάλλον τον σοσιαλιστικό χαρακτήρα των νέων εισπρακτικών μέτρων. Ο ιδιοκτήτης γκαρσονιέρας στο Κερατσίνι θα πληρώσει 200 περίπου ευρώπουλα κερατιάτικα, αν θέλει να συνεχίσει να έχει ρεύμα, ενώ ο ιδιοκτήτης στην Εκάλη σπιτιού 200 τμ θα πληρώσει 2.000 €.
    Το θέμα είναι κύριοι σοσιαλιστές. ότι ο φοροφυγάς και το λαμόγιο μπορεί να δώσει τα 2.000 €, ο κακομοίρης όμως στο Κερατσίνι που του έχετε κάνει το σκατό παξιμάδι δεν μπορεί.
    Παρεπιπτώντως, καταλάβατε τώρα γιατί έβγαλαν όλα τα λαμόγια τα λεφτά τους σε τράπεζες του εξωτερικού και αγοράζουν ακίνητα σε Λονδίνο και Παρίσι;

    • Orestios avatar
      Orestios @ παρατηρητής 13/09/2011 01:02:38

      Οι περισσότεροι νομίζουν πως ο Σοσιαλισμός είναι ανθρωπισμός.
      Καημενούληδες! Θα τους πάρουν τα σπίτια και θα σκέφτονται πως ο Σοσιαλισμός θα τους σώσει. Αχαχαχαχαχαχα

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ παρατηρητής 13/09/2011 12:45:05

      Ακόμα ένα αντισυνταγματικό βήμα για την κυβέρνηση, ακόμα μια χαλαρή αντίδραση από ΝΔ. Η Εκκλησία εξαιρείται?

  9. letta avatar
    letta 13/09/2011 10:46:47

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΟΥΝ. ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ. Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ. ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ , ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΒΟΪΔΟΠΟΥΤΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ letta 13/09/2011 11:16:27

      Οι Ευρωπαίοι, ειδικά οι Γερμανοί, εκμεταλλεύονται τη συγκυρία και πιέζουν την ελληνική κυβέρνηση για να τους δώσει περισσότερα πιστεύω στο θέμα των επενδύσεων. Ξέρουν ότι δεν κάνει η Ελλάδα αυτά που πρέπει, αλλά σκέφτονται ότι τώρα θα τους εκβιάζουν και θα τους δίνουμε εμείς ότι ζητήσουν.