16/05/2011 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμφιβολίες από ΔΝΤ για την 5η δόση

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έχει σοβαρές αμφιβολίες για το κατά πόσο θα πρέπει να δώσει πρόσθετα δάνεια διάσωσης στην ήδη καταχρεωμένη Ελλάδα, αναφέρει η γερμανική εφημερίδα Die Welt, επικαλούμενη αρκετούς Ευρωπαίους διπλωμάτες. Στην περίπτωση που το ΔΝΤ αποφασίσει να μην δώσει το πράσινο φως για την εκταμίευση της πέμπτης δόσης των δανείων, που ανέρχεται στα 12 δισ. ευρώ και αναμένεται τον Ιούνιο, τότε, η Ευρωπαϊκή Ένωση θα πρέπει να καταβάλλει το ποσό, αναφέρει το δημοσίευμα. Πάντως, η άποψη των διπλωματών που μεταφέρεται είναι ότι το ΔΝΤ θα δώσει την επόμενη δόση.



Απίθανο θεωρεί το ενδεχόμενο να εγκαταλείψει η Ελλάδα τη ζώνη του ευρώ, η Credit Suisse, σε έκθεση της με τίτλο «Greece: where next?» (Ελλάδα: Τι έπεται;), επισημαίνοντας ότι μία τέτοια εξέλιξη θα προκαλέσει σημαντικές αναταράξεις στην ευρωζώνη. Η Credit Suisse θεωρεί ότι μόνο ένα haircut 40-50% θα λύσει το πρόβλημα της Ελλάδας, καθώς η λύση της επιμήκυνσης θα βοηθήσει μόνο στο πρόβλημα της ρευστότητας και όχι της βιωσιμότητας του χρέους.

 

Η Ελλάδα χρειάζεται συγκεκριμένες δομικές μεταρρυθμίσεις ώστε να μειώσει το έλλειμμα ανταγωνιστικότητας με τον πυρήνα της ευρωζώνης (υπολογίζεται ότι κατά 40% λιγότερο ανταγωνιστική από τη Γερμανία), ωστόσο πιθανή έξοδος από το ευρώ και υποτίμηση του εθνικού νομίσματος θα έχει μόνο προσωρινά αποτελέσματα στην ανταγωνιστικότητα της. Μάλιστα, σύμφωνα με την Credit Suisse πιθανή έξοδος από το ευρώ θα προκαλέσει μεταφορά μεγάλων κεφαλαίων σε πιο σταθερές δημοσιονομικά χώρες, όπως η Γερμανία, ενώ δεν μπορεί να υπολογιστεί και ο αντίκτυπος που θα έχει αυτή η εξέλιξη και σε άλλες αδύναμες χώρες της ζώνης.
Στα πλαίσια αυτά, οι τράπεζες της Ευρώπης θα βρεθούν στο επίκεντρο, καταγράφοντας σημαντικές απώλειες, καθώς η έκθεση τους στην περιφερειακή Ευρώπη ξεπερνά τα 800 δις. δολάρια. Στον κλάδο αυτό δεν μπορεί να παραληφθεί και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, η οποία με έκθεση 200 δις. ευρώ θα χρειαστεί περαιτέρω ενίσχυση από τις κυβερνήσεις.

Η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους με την επιβολή haircut στα ομόλογα θα είναι τελικά αναγκαία, προκειμένου να εισέλθει η χώρα σε βιώσιμη τροχιά, προειδοποιεί η Citigroup.

Ο οίκος επισημαίνει το «χάσμα» χρηματοδότησης ύψους 25-30 δισ. ευρώ που θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα τον επόμενο χρόνο και εκτιμά ότι σε πρώτη φάση, αυτό θα καλυφθεί με την επιμήκυνση της περιόδου ωρίμανσης των ελληνικών ομολόγων, κάποια στιγμή πριν από τις αρχές του 2012. Η συμφωνία αυτή θα αφήνει αμετάβλητα τα κουπόνια και την ονομαστική αξία των ομολόγων, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

Στη συνέχεια, όμως, η Citigroup επισημαίνει ότι κάποιο haircut στα ομόλογα θα αποδειχθεί αναπόφευκτο. Το τελικό ύψος του haircut θα εξαρτηθεί από την επιτυχία του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. enianos avatar
    enianos 16/05/2011 14:45:45

    40-50% είναι το ποσοστό ομολόγων που βρίσκεται σε Ελληνικά χέρια?

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2011 14:56:19

    γιατι με αντιγραφουν???? θα ζητησω τα δικαιωματα !!
    αχχα

    ΠΠ ο χλωμος της 5 ης δοσης

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2011 15:45:52

      Τόσο καιρό αυτό λες!!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/05/2011 15:16:26

    Πτώχευση τώρα. Τέρμα και τελείωσε. Αρκετά με τις απειλές του πρεζέμπορα στο τζάνκι, αρκετά με την εθνική υποτέλεια, αρκετά με τους τοκογλύφους που κουνάνε το δάχτυλο σα δημοδιδάσκαλοι. Πτώχευση, κούρεμα και έξοδος από το δυναστικό ευρώ άμεσα, να τους πάρουμε μαζί μας και να διαλύσουμε τη σαθρή ευρωζώνη τους.

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Αυριανιστής 16/05/2011 15:24:07

      Εάν ισχύουν αυτά που λένε τα Blogs ότι η τρόικα αποχώρησε 2 μέρες νωρίτερα καθώς δεν βλέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να δωθεί 5 δόση τότε ναι μάλλον φτάσαμε στο τέλος του πειράματος. Από εδώ και πέρα τον λόγο τον έχει η Γερμανία. Για να δούμε τι θα δούμε...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ H pena tis orghs 16/05/2011 15:31:27

        Αποχώρησε νωρίτερα;;;

        Δεν θα δώσουν συνέντευξη, να κουνάνε απειλητικά το δάχτυλο;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 16/05/2011 15:33:59

          τα εκοψαν αυτα μετα την τελευταια με τα 50Δις !!!....
          θελουν να τα συμφβωνουν νυχτα!! ΔΥΤΥΧΩΣ!!
          Πρεπει να δωσουν συνεντευξη τυπου.. εστω και ετκος Ελλαδος να μαθαινουμε και καμια αληθεια, διοτι το πρασινο φιλτρο δουλευει υπερωριες.

          ΠΠ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ H pena tis orghs 16/05/2011 15:33:12

        Και ποιες είναι οι "προϋποθέσεις" για να δοθεί αυτή η διαβόητη δόση; Να φτάσουν στο 1,5 εκατομμύριο οι άνεργοι;

      • Περίεργος avatar
        Περίεργος @ H pena tis orghs 16/05/2011 15:45:25

        no game!

        Δεν είναι έτοιμοι να διαλύσουν την Ευρωζώνη!!

        Μακάρι να μας αφήσουν να φύγουμε ..... αλλα αμδέ....

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Περίεργος 16/05/2011 15:59:20

          ποιος να μας αφησει?? οι Δανειστες οι οποιοι περνουν στα βιβλια τους εσδοα απο τοκους σε ΕΥΡΩ !! της Ελλαδας>?? χαχαχαχα
          μετα τι θα περνανε>?? δρχ?? με ποια ισοτιμια? δεν υπαρχει περιπτωση!!! ΚΑΜΙΑ! και οπως εχω πει, τα επομενα 5 λεπτα της εξοδου μας... τα επιτοκια δανεισμου των δανειστων θα πανε -ΠΑΝΩ κατα 0.75-2% στο καπακι !! και αναλογα την καθε Χωρα !.. θα φτασουν και στο + 2%....
          Αυτο θα συμπαρασυρει και τις Δανειακες Ιρλανδιας και Πορτογαλιες σε αναλογα! υψηλοτερα επιτοκια και το ντομινο θα παει να βρει τον Ντομινικ στην ψειρου να του κανει παρεα!

          νομιζεις μονο εδω τα βλεπω??? απλα εγω τα λεω !! μπας και ξυπνησει κανεις...

          ΠΠ

          • manos avatar
            manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2011 17:32:51

            ΠΠ,

            Υπάρχει και άλλο σενάριο. Να γυρίσει όλη η Ευρώπη στην δραχμή.
            Να δεις τότε τη Μέρκελ που θα μετατρέψει όλες της, τις καταθέσεις σε στρούντελ και μπύρες.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 16/05/2011 17:54:57

            χαχααααα !!!

            ΠΠ

  4. Tasos avatar
    Tasos 16/05/2011 15:50:43

    Πυστευω οτι θα πιεστει τρομερα ο Σαμαρας για συνενεση,ωστε να αποφυγουμε ολικη καταστροφη....

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/05/2011 16:25:48

    Δις ισ Πάρτα. Έλα όταν έχω. Δεν έχω τώρα.