22/08/2011 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αλαλούμ» με τον ΦΠΑ στην εστίαση

«Αλαλούμ» αναμένεται να δημιουργηθεί από την 1η Σεπτεμβρίου, μετά την απόφαση του οικονομικού επιτελείου να εφαρμόσει ΦΠΑ 13% στους πελάτες των ξενοδοχείων «all inclusive», που προέρχονται από το εξωτερικό, ενώ για τους Έλληνες θα ισχύσει ΦΠΑ 23%.

Όπως επισήμανε τη Δευτέρα σε συνέντευξη Τύπου ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος, μετά τη συνάντηση που είχε με τους παραγωγικούς φορείς, ο ΦΠΑ 23% θα ισχύσει από 1η Σεπτεμβρίου για όλα τα μαγειρεμένα τρόφιμα που πωλούν τα εστιατόρια, ψησταριές και ούτω καθεξής.

Ο κ. Βενιζέλος άφησε να εννοηθεί ότι ο ΦΠΑ 23% στα τρόφιμα δεν πρόκειται να καταργηθεί μέχρι το τέλος του έτους, γιατί κάτι τέτοιο δεν περιλαμβάνεται στις συζητήσεις με την Τρόικα.

Ακόμη, ο υπουργός Οικονομικών απέκλεισε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο λήψης νέων μέτρων.

Απαντώντας σε ερώτηση που δέχτηκε σχετικά με τις επιθέσεις που δέχεται τις τελευταίες ημέρες από τον πρόεδρο της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά, είπε: «Εγώ δεν επεδίωξα, ούτε επιθυμούσα να πάρω τη θέση του υπουργού Οικονομικών. Θυσιάζω το πολιτικό μου μέλλον με αυτήν τη θέση. Αν ο κ. Σαμαράς νομίζει ότι μπορεί να κάνει πιο πολλά πράγματα από εμάς, τότε ας δοκιμάσει να βοηθήσει σε επίπεδο κομμάτων στην ΕΕ».

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=140995

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2011 17:22:45

    Κυβέρνηση παρωδία.

  2. maria avatar
    maria 22/08/2011 17:24:14

    εγώ θα πρότεινα 0% φπα για τους ξένους και 100% φπα για τους έλληνες

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/08/2011 20:36:08

    Οι άνθρωποι δεν ξέρουν τους γίνεται. Πατέντες στο πόδι...

    Πρόκειται για φορολογικό απαρτχάιντ!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/08/2011 20:37:25

    χαχαχα

    Προτείνω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή να είναι ο ΦΠΑ 13% στο εξωτερικό και Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο 13% στο εσωτερικό....26 στο σύνολο!
    Μεγαλεία και νέοι "λεωφόροι" διανοίγονται στην οικονομική σκέψη: η σκέψη υπό την σκέπη Βενιζέλου

    ΥΓ

    κύριε Υπουργέ κύριε Υπουργέ προτείνω να κάνουμε με μια αναδρομική νομοθετική ρύθμιση τον ΦΠΑ 33% και να τον κατεβάσετε εσείς στο 23% ...όπως μια επιτυχία με τους Φινλανδούς.
    Θαύμα παιδάκι μου Θαύμα ...

  5. anonymous avatar
    anonymous 22/08/2011 20:56:30

    Ο λόγος που γίνεται είναι μάλλον ότι ακόμη δεν έχει κλείσει η σαιζόν. Οι τουριστικοί επιχειρηματίες έχουν πουλήσει πακέτα διακοπών με ΦΠΑ 13% και ξαφνικά τους το πάνε στο 23%. Να ζητήσουν αύξηση από τους ξένους δε γίνεται. Ή λοιπόν θα πληρώσουν τη διαφορά από την τσέπη τους ή θα τους αφήσει στο 13% μέχρι να λήξει η σαιζόν.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ anonymous 22/08/2011 21:02:37

      ...μόνο που πρέπει να πει κάποιος να πει στον νομομαθή υπουργό ότι δεν επιτρέπονται διακρίσεις στην ΕΕ εσωτερικού - εξωτερικού...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 23/08/2011 00:19:17

        Δυστυχώς διακρίσεις επιτρέπονται. Ένας ντόπιος δε μπορεί να επικαλεστεί το δίκαιο της ΕΕ για διακρίσεις εις βάρος του. Αντίθετα ένας πολίτης της ΕΕ μπορεί να το επικαλεστεί για διακρίσεις που γίνονται εις βάρος του σε κράτος της ΕΕ.

    • Κρης avatar
      Κρης @ anonymous 22/08/2011 21:03:18

      σωστό αυτό αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά για τα πακέτα του 2012
      πού ήδη έχουν υπογραφεί τα συμβόλαια.
      Γιατί τα συμβόλαια του επομένου έτους υπογράφονται απο το
      καλοκαίρι του προηγούμενου έτους.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κρης 23/08/2011 00:34:07

        Κοίτα δε μπορούσαν να το κάνουν τόσο εξειδικευμένο. Είναι όμως ξεκάθαρο ότι θέλουν να στηρίξουν μερικούς δικούς τους επιχειρηματίες.
        Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η διάταξη κατά βάση είναι σωστή για τα συμβόλαια που έχουν υπογραφεί. Όμως δεν έδειξαν την ίδια κατανόηση για τους ταξιτζήδες που έχουν αγοράσει τις άδειες.
        Θέλω να πιστεύω ότι δεν πρόκειται για περιπτώσεις διαφθοράς. Δηλ. ότι δεν τα έπιασαν από επιχειρηματίες του τουρισμού καθώς και ότι δεν τα έπιασαν από μεγαλοεπιχειρηματίες που ενδιαφέρονται να διαλύσουν τους ταξιτζήδες, και να τους πάρουν ως οδηγούς με 700 Ευρώ μηνιάτικο.

  6. johny f avatar
    johny f 22/08/2011 23:07:19

    δειχνουν για μια ακομα φορα ποσο ρατσιστες ειναι!

  7. φωνη avatar
    φωνη 23/08/2011 10:34:05

    Ρε φόρος είναι, αριθμοί... δεν είναι και ανάλυση του αφηρημένου εξπρεσιονισμού. Πώς κατάφεραν και το κάνανε ακατανόητο;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/08/2011 11:52:44

    Θα αποκτήσουν αξία τα ξένα διαβατήρια! Θα βγάλω ξένο διαβατήριο, θα σας κάνω το τραπέζι και θα μου πληρώνετε εσείς την διαφορά. Νέες κομπίνες στυλ πετρελαίου θέρμανσης, Ζήτω!!!

  9. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 23/08/2011 13:42:54

    Οι χθεσινές ανακοινώσεις του κυρίου Βενιζέλου φανερώνουν περίτρανα ότι το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης προχωρά χωρίς πλάνο και σχέδιο.

    Αφού πρώτα βιάστηκαν να εξαγγείλουν την αύξηση του ΦΠΑ από 13% σε 23%, τώρα δείχνουν αναποφάσιστοι σε ποιες υπηρεσίες ή προϊόντα θα εφαρμοστεί ο αυξημένος συντελεστής του φόρου προστιθέμενης αξίας.

    Είναι ακόμα χειρότερο όμως το γεγονός ότι σχεδιάζουν να επιβαρύνουν τους Έλληνες πολίτες με ΦΠΑ 23%, την ίδια ώρα που οι ξένοι τουρίστες θα πληρώνουν ΦΠΑ 13%.
    Κατάφεραν να δημιουργήσουν ΦΠΑ εσωτερικού και… εξωτερικού.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/08/2011 15:56:46

    Νομίζω τα λέει όλα: για το σχεδιασμό, την ανάλυση και πάνω από όλα τον νου...

    h__p://www.enet.gr/?i=news.el.gallery&id=715&m=132505