21/12/2010 19:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδιέξοδο με τους προμηθευτές των νοσοκομείων

Ολοκληρώθηκε η συνάντηση του Ανδρέα Λοβέρδου με τις προμηθεύτριες εταιρείες των νοσοκομείων για την καταβολή των οφειλομένων.
Το υπουργείο χρωστά 1,4 δισ. ευρώ για την περίοδο από την 1η Ιανουαρίου έως το Σεπτέμβριο του 2010 ωστόσο ο Ανδρέας Λοβέρδος είπε ότι θα δοθεί 1,15 δισ ευρώ λέγοντας χαρακτηριστικά: «δεν τα έχουμε όλα, αν θέλουν ας πάνε στα δικαστήρια».

Η διαφορά των 300 εκατομμυρίων είναι η έκπτωση ύψους 20% που ζήτησε το υπουργείο από τους προμηθευτές ενώ το ποσό που αναλογεί μετά το Σεπτέμβριο θα καταβληθεί κανονικά.  Οι εταιρείες αναμένεται να συνεδριάσουν για να λάβουν τις αποφάσεις τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 21/12/2010 20:00:37

    Κυβέρνηση αδιεξόδων.
    Πλήρως ανίκανοι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 21/12/2010 20:44:26

      Και εννοείται ότι αυτά που τους χρωστάει το Υπουργείο, έστω και με την αναγκαστική έκπτωση, δεν θα τα δώσει σε χρήμα, αλλά σε πενταετή Ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 21/12/2010 20:50:35

        Σκουπίδια δηλαδή, έτσι όπως τα έκανε η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 21/12/2010 21:03:02

          Μόνο σκουπίδια...
          Δεν βλέπεις τους δρόμους στην Αθήνα; Στο Υπουργείο Υγείας θα διαφοροποιούνταν φίλε Ορέστιε;

          • Orestios avatar
            Orestios @ ierofantis 21/12/2010 21:05:48

            Τί περιμένεις από την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ? Προκοπή?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Orestios 21/12/2010 21:09:08

            Πλέον, περιμένω να ακούσω τον ήχο του ελικοπτέρου που θα την πάρει μακριά από τη χώρα, για να είμαι ειλικρινής...

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ ierofantis 21/12/2010 21:42:35

            για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, η καθαριότητα της Αθήνας είναι αρμοδιότητα υπουργείου και δεν το ξέρουμε;

            επί του θέματος όμως, όσο δε γίνεται μιά κεντρική υπηρεσία προμηθειών θα έχουμε τα γνωστά, μίζες, υπερτιμολογήσεις κλπ

          • Johnys avatar
            Johnys @ σιδεράκιας 22/12/2010 07:29:31

            Σιδεράκια, προσμαθείς να απαντήσεις σοβαρά σε χαβαλεδοσυζήτηση; Χαρά στο κουράγιο σου!