#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 12:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αγοράστε ένα κομμάτι ελληνικού νησιού»

 

Με τον τίτλο "Μήπως θέλετε να αγοράσετε ένα κομμάτι από ελληνικό νησί;" η Wall Street Journal σε δημοσίευμα της, αναφέρει ότι στη χώρα μας υπάρχουν 75.000 κρατικά ακίνητα που θα μπορούσαν να διατεθούν προς πώληση, για να μειωθεί το ελληνικό χρέος.

Η εφημερίδα, επικαλούμενη τη λίστα με τα 75.000 ακίνητα που διαθέτει η Κτηματική Εταιρεία Δημοσίου, προτείνει στους αναγνώστες της να αγοράσουν ένα τμήμα ελληνικού νησιού που μπορεί επί χρόνια να ονειρεύονταν ή ένα μέρος του καζίνου Mont Parnes στην Πάρνηθα ή να συνάψουν μια σύμβαση παραχώρησης με πολυτελές θέρετρο στη Ρόδο για να φτιάξουν γήπεδο του γκολφ.
Το δημοσίευμα της Wall Street Journal αναφέρει ότι η ελληνική κυβέρνηση ετοιμάζεται να πουλήσει μέρος της κρατικής περιουσίας, συνολικού ύψους περίπου 30 δισ. ευρώ, προκειμένου να μειώσει το χρέος της και πως η ΚΕΔ έχει αναθέσει στην Εθνική Τράπεζα να ηγηθεί μίας ομάδας συμβούλων, οι οποίοι θα προετοιμάσουν ένα αρχικό χαρτοφυλάκιο αποκρατικοποιήσεων, που θα απαρτίζεται από 20 έως 30 περιουσιακά στοιχεία, από τα οποία τα πρώτα θα βγουν στην αγορά σε λίγους μήνες.

"Η διαδικασία βρίσκεται ακόμη στα πρώτα βήματα, αλλά στις μελλοντικές πωλήσεις ενδεχομένως να περιλαμβάνονται περιουσιακά στοιχεια όπως το κρατικό μερίδιο στο Καζίνο της Πάρνηθας, ή την παραχώρηση έκτασης για την κατασκευή πολυτελούς τουριστικού συγκροτήματος στην Ρόδο" αναφέρει η Wall Street Journal.

"Τα πρώτα ακίνητα θα πρέπει να παρουσιαστούν στην αγορά μέσα στους επόμενους λίγους μήνες, αλλά σίγουρα μέχρι τα τέλη του έτους", αναφέρει στην εφημερίδα ο Αριστοτέλης Καρυστινός, γενικός διευθυντής του τμήματος real estate της Εθνικής Τράπεζας, προσθέτοντας ότι έχει κρίσιμη σημασία η επιτυχία αυτών των πρώτων πωλήσεων.

Ο κ. Καρυστινός, σύμφωνα με την εφημερίδα, αναφέρει ότι τα έσοδα από τις πωλήσεις ή την ενοικίαση κρατικής ακίνητης περιουσίας εκτιμώνται στα 15 με 30 δισ. ευρώ, αλλά βασική προϋπόθεση είναι να ξεκαθαρίσει η λίστα της ΚΕΔ, ώστε να εντοπιστούν τα καταλληλότερα ακίνητα προς πώληση και να επιλυθούν τα όποια νομικά προβλήματα, ώστε να είναι πλήρως αξιοποιήσιμη αυτή η ακίνητη περιουσία.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63109151

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/06/2011 13:11:48

    Για καινούργιο μας το λέτε; Αλήθεια;
    Υπάρχει τεράστια προιστορία, από το 1950.
    h**p://www.gossip-tv.gr/story/6894/ta-idiotika-nesia-ton-rich-famous-sten-ellada-part-i
    Ο Ωνάσης (υπήκοος Αργεντινής αρχικά, μη το ξεχνάμε) είναι μόνον μια μικρή παρονυχίδα.
    Χα χα, τι εστί Τσάκος και Ουρουγουάη; Τι κάνουν διάφορα δικηγορικά γραφεία στο Λονδίνο εδώ και 60 χρόνια;

    • Iokasti@gr avatar
      Iokasti@gr @ Ο Θείος 01/06/2011 15:14:40

      το προβλημα ειναι ποιος θα βαλει υπογραφη για τις πωλησεις. Το τελος του γεν. διευθυντου της Treuhand δραματικο, η δε τυχη των 180 διευθυντικων στελεχων της οι φυλακες!!!

  2. juliet avatar
    juliet 01/06/2011 15:34:25

    Να κάνω μια πρόταση:
    Αν κάνουμε ένα ταμείο λαΐκής βάσης και αγοράσουμε εμείς τα νησία με δική μας διοίκηση θα μπορούνε μετά να μας πούνε ότι έχουνε δικαίωμα να πουλήσουνε κάτι που θα ανήκει σε μας;

  3. pilot avatar
    pilot 01/06/2011 17:26:36

    Μια ερώτηση που ισως ακούγεται και άβάσιμη αλλά θα ηθελα εναν εμπειρο οικονομολόγο (με εμπειρία στις αγορές) να την απαντηση

    υπάρχει δυνατότητα προαιρετικού διπλού νομίσματος ;

    τι εννοώ.

    η ελλαδα παραμενει κανονικά στο ευρώ ως σημερα και για ολες τις διεθνείς και εσωτερικές συναλλαγές και ο οποιοσδήποτε μπορεί να πληρωσει και να πληρωθει σε ευρώ όπως σήμερα και κανενός οι καταθέσεις δεν πειράζονται πουθενά σε καμμία τράπεζα, γενικώς τα πάντα συνεχίζουν σημερα ως εχουν χωρίς κανενα περιορισμό.

    παραλληλα θεσμοθετείται και τοπικό νόμισμα κυρίως για εσωτερικές συναλλάγές και για οποιον το επιθυμεί να το χρησιμοποιήσει.

    Ετσι
    1) το ελληνικό δημόσιο ξεκινά να πληρωνει απο δω και πέρα ολους τους μισθούς, συντάξεις και τα έργα δημοσίου και τους προμηθευτές του σε δραχμές και κοβει δραχμές σε μια ισοτιμία 340,75 . οπότε απεξαρτάται από το αμεσο πρόβλημα στάσης πληρωμων στο δημόσιο

    2) Οσοι επιθυμούν αγοράζουν δραχμές απο τις τράπεζες και τις χρησιμοποιούν εθελοντικά και σε όσους τις δέχονται (supre markets, μαγαζιά κλπ).

    3) το δημόσιο χρέος ειτε πληρωνεται σε ευρώ είτε μετατρέπεται εν μέρει (το προ μνημονίου 2010) σε δραχμές με ισοτιμία που καθορίζει η τρ. της ελλάδος

    εχω ακούσει παρόμοια παραδειγματα σε κάποιες ευρωπαικές χώρες αλλά σε πολύ περιορισμένη κλιμακα (Ουγγαρία, Ισπανία κλπ).

    Φυσικά πιθανώς η δραχμή να υποτιμηθει έτσι και τελικά να μειωθει τραγικά η αξία των μισθών (εμμεση υποτιμηση) αλλά το κράτος δημιουργεί μια οικονομία 2 ταχυτητων διότι όσοι έχουν εσοδα από εξαγωγές, τουρισμό, κοινοτικές πράξεις κλπ θα είναι τελικά κερδισμένοι και όσοι αρκούνται από έσοδα στην εγχώρια κατανάλωση θα δουν το εισόδημα τους να μειωνεται,
    επίσης δεν ξέρω ποιος θα καθοριζει την ισοτιμία (η τρ ελλάδος ή οι διεθνέςι αγορές εφόσον δεν θα γινεται δεκτό σε διεθνείς συναλλαγές)


    Γινεται και επιτρέπεται αυτό από την συνθήκη του ευρώ ή ειναι μια ανέφικτη ανοησία;

    • Sofie avatar
      Sofie @ pilot 01/06/2011 18:28:24

      Μιλάμε ουσιαστικά για Σύστημα σταθερής συναλλαγματικής ισοτιμίας (Fixed Exchange Rate Regime) ? 1 EURO = 340,75 ΔΡΧ ή 1 EURO = 1 ΔΡΧ

      Σταθερή συνναλγματική ισοτιμία δραχμής ευρώ (γιατί ουσιαστικά γι'αυτό πρόκειται) δεν δίνει την δυνατότητα υποτίμησης και συνεπώς αύξησης των εξαγωγών μέσω ανταγωνιστικότερων προιόντων. Επιπλέον πως διαφοροποιεί η υιοθέτηση ενός τέτοιου συστήματος από την επιστροφή στη δραχμή? Ανέκαθεν οι εσωτερικές συναλλαγές γίνονταν σε δραχμές και αυτές με το εξωτερικό, σε δολάρια ή ευρώ.

      Να θυμίσω ότι την δεκαετία του 1980 το ΔΝΤ επέμενε η Αργεντινή να υιοθετήσει συναλλαγματική ισοτιμία σταθερή μεταξύ πέσο και δολάριο. 1 peso =1 dollar. Στην Αργεντινή κυκλοφορούσαν ελέυθερα και τα 2 νομίσματα ενώ τα ATMs τραπεζών παρείχαν τόσο πέσσος όσο και δολαρια. Με τις ανατιμήσεις του δολαρίου οι εξαγωγές τις Αργεντινής μόνο ανταγωνιστικές δεν γινόντουσαν. Μετά από 10 χρόνια υιοθέτησης αυτού του συστήματος η Αργεντινή κατέρρευσε.

      Με τα όσο συμβαίνουν σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο κόσμος σήμερα είναι ψηλιασμένος .... ποιος θα δεχεται πληρωμή σε δραχμές ή μάλλον ποιος όταν πληρώνεται σε δραχμές και δεν θα πηγαίνει κατευθείαν στη τράπεζα να τα μετατρέπει σε ευρώ? Δηλαδή τι.... θα λειτουργήσουμε δικό μας Branch της ΕΚΤ στην Αθήνα?

      Σε ότι αφορά τις καταθέσεις μας, ποιος εξασφαλίζει ότι αυτές σε μια νύχτα δεν μετατρέπονται σε δραχμές? Δίνετε μπέσα σε οποιαδήποτε κυβέρνηση ειδικά την σημερινή..
      Να επισημάνω επίσης ότι το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε για την εγγύηση καταθέσεων εως 100.000 ευρώ από το ΤΕΚΕ, χρίζει ανανέωσης καθώς είχε ορισμένη ισχύ μέχρι τα τέλη του έτουυς.

  4. Sofie avatar
    Sofie 01/06/2011 17:47:22

    Θέλω και γω!!!!!!!!!
    Ποσά λεφτά να σηκώσω από τη Τράπεζα?

  5. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2011 21:20:23

    Μάθαμε πως .......... πλακώσανε κι οι γύφτοι

  6. zame avatar
    zame 02/06/2011 11:29:24

    ..καποτε οταν ξεκινησαν & μας ελεγαν οτι η ΕΛΛΑΔΑ ανηκει στους Ελληνες..
    σημερα κατεληξαν πως η Ελλαδα ανηκει στους ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ...
    ...απο το ευστοχο σχολιο της GIZAS

  7. Αννίτα avatar
    Αννίτα 02/06/2011 11:40:07

    juliet χωρίς πλάκα η πρότασή σου είναι πολύ καλή, πραγματικά αν γινόταν να υλοποιηθεί θα εξασφαλίζαμε από κινδύνους ενα κομμάτι της ελλάδας. Είναι μια πρόταση για πολύ προχωρημένα μυαλά, όμως οριοθετούμε και βάζουμε φραγμό στην ασυδοσία, το ξεπούλημα αλλά και στον επεκτατισμό των γειτονικών μας χωρών.

  8. juliet avatar
    juliet 02/06/2011 15:29:24

    Με μια σύσταση ΜΚΟ ,θα χρηματοδοτηθούμε και απο πάνω!!

  9. juliet avatar
    juliet 02/06/2011 15:42:43

    @Αννίτα,
    να σου το κάνω πιο απλό .Λέει το ΓΑΠ ,θέλω τόσα, αντι να τα πηγαίνουμε στις εφορίες και να χάνονται στις τσέπες των....των...κλπ.Πουλάς,αγοράζω εγώ ο λαός και δεν θα μπορεί να μας το ξαναπάρει ούτε να το πουλήσει σε άλλους δικό μας δια παντως μέσω της αγοραστικής οδού.Σιγά -σιγά αγοράζουμε τη χώρα μας και διώχνουμε και τους λαθραίους,και οι μισθοί των βολευτών ανάλογα των χρόνων εργασίας ,κανονικά εκλογές κλπ αλλά αφού εμείς θα έχουμε την κυριότητα θα αποδιδουν λογαρισμό και τέρμα οι ρεμούλες ,εντάξει αν χαθούνε και μερικά θα τους τα δίνουμε μπόνους παραγωγικότητας!