22/10/2009 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Όχι» Παπαντωνίου σε νέους φόρους

Η κυβέρνηση έχει κάθε λόγο να εξαντλήσει την αυστηρότητά της τώρα στο ξεκίνημα που έχει πολιτική δύναμη στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και όχι στην επιβολή νέων φόρων», τόνισε ο πρώην υπουργός Οικονομίας Γιάννος Παπαντωνίου.

«Ο κ. Παπαντωνίου δήλωσε αισιόδοξος για το ξεπέρασμα της κρίσης, παρά τη δυσκολία του εγχειρήματος και αφού ανέφερε ότι δεν θέλει να κάνει υποδείξεις στην κυβέρνηση, πρόσθεσε ότι προέχει τώρα η αντιμετώπιση της δημοσιονομικής κρίσης που είναι πολύ επικίνδυνη.

«Υπάρχουν ουσιαστικά περιθώρια», συμπλήρωσε ο κ. Παπαντωνίου,"όπως τα εξαντλήσαμε την περίοδο ένταξής μας στην ΟΝΕ το 1994 - 2000, που αντικοινωνικά φαινόμενα όπως η φοροδιαφυγή μπορούν να περιοριστούν δραστικά. Υπάρχουν, επίσης, περιθώρια για άμεσες δράσεις, όπως το πάγωμα των προσλήψεων (εκτός από δασκάλους και νοσοκόμες που είναι απαραίτητοι). Και τέλος υπάρχουν διάφορες προφανείς σπατάλες στα υπουργεία οι οποίες μπορούν να περισταλούν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2009 20:35:13

    γειά σου βρε Γιάννο supply sider...

    Πολλοί εδώ δεν χωνεύουν τους πασόκους. Δεν θα ξεχάσω μια ομιλία του Γιάννου στον ΣΕΒ που έλεγε με χαμόγελα ότι θα πέσουν τα επιτόκια και ο πληθωρισμός και όλα τα γερόντια και όχι μόνο χλεύαζαν διακριτικά, με σχόλια όπως «σε ποιά χώρα ζει ο τύπος;». Κι όμως έγινε. Αν η Κυβέρνηση Σημίτη είχε χρησιμοποιήσει τον πρωτοφανή πλουτο που δημιουργήθηκε για να διορθώσει τις τρύπες, αν δεν είχε ξεπουλήσει την χωρα στους Γερμανούς, αν, αν, αν...

    Θα μου πείτε να ο ΚΚ αυτό, αν εκείνο, αν, αν...

    • zaza avatar
      zaza @ archaeopteryx 22/10/2009 20:50:14

      Όπως τα λες είναι.
      Ο ΓΑΠ είπε ότι "χρήματα υπάρχουν" εννοώντας ότι χρήματα κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν στην επικράτεια (από φορολογία, από την ΕΕ κλπ.) και χρειάζονται σωστη διαχείριση.
      Η λέξη διαχείριση επί του πρακτέου για τον Δημόσιο τομέα εχει τόσο σχέση φυσικά όσο εγώ με την αστροφυσική.
      Θα δείξει...

      • xenitemenos21 avatar
        xenitemenos21 @ zaza 22/10/2009 21:14:05

        Μου κανει εντυπωση που ο Παπαντωνιου δεν λεει λεξη για τα δανεικα χρηματα που παει να ριξει το σημερινο κουβερνο - κατ' αναλογια και του προηγουμενου - για τη σωτηρια των αυτοκινητοβιομηχανιων (δεν λεω ξενων, γιατι ελληνικες δεν υπαρχουν). Στη σημερινη (της Πεμπτης) Ναυτεμπορικη υπαρχει ενα σχετικο δημοσιευμα που λεει οτι οι επιδοτησεις θα σωσουν την αυτοκινητοβιομηχανια. Ειναι αυτονοητο οτι στις επιδοτησεις περιλαμβανονται και οι ελληνικες, της προηγουμενης κυβερνησης, και της σημερινης, αν τους αφησουμε να ρξουν χρηματα για τη σωτηρια των ευρωπαικων αυτοκινητοβιομηχανιων, σε βαρος της ελληνικης οικονομιας και των Ελληνων εργαζομενων που βλεπουν με τρομο να τους πλησιαζει και να τους εγγιζει το φασμα της ανεργιας, με ο,τι αυτο συνεπαγεται για τη ζωη χιλιαδων ελληνικων οικογενειων.
        Οχι, ρε, χρηματα στους ξενους, μονον στην ελληνικη αγορα για να ζεσταθει η ζητηση και να παρουμε ο,λοι ανασα.

        • xenitemenos21 avatar
          xenitemenos21 @ xenitemenos21 22/10/2009 21:18:14

          Συγγνωμην, διορθωση αποτελεσματων της βιασυνης: "να ριξουν" και "να παρουμε ολοι ανασα".

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ xenitemenos21 22/10/2009 21:40:45

          τα χρήματα που έρχονται από Γερμανογάλλους είναι για να αγοράζουμε γαλλογερμανικά προϊόντα. Αυτό είναι μια από τις απώλειες ανεξαρτησίας.

  2. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 22/10/2009 22:25:31

    Ο πρωην συντροφος Παπαντωνιου εξακολουθει και ειναι παραγων της δημοσιας ζωης και διατυπωνει δημοσιο λογο?
    Απο που και ως που?
    Δε παει να ...
    υποστηριξει τον Αβραμοπουλο?
    Αλλωστε εχουν πολλα κοινα. Μυαλο, χαμογελο, promoters.

  3. JOHN avatar
    JOHN 16/11/2009 00:57:33

    Οταν μιλαει ο αρχιτεκτωνας της διαπλοκης και υπευθυνος για τη μεγαλη απατη του χρηματιστηριου νοιωθω περιεργα συναισθηματα.Ναι αυτος με προισταμενο του το Σιμητη ξεπουλησαν κυριολεκτικα την Ελλαδα στα Γερμανικα συμφεροντα.Οσο και ν ακουγεται υπερβολικο το μεγεθος της ζημιας και των παραχωρησεων αγγιζει τα ορια της Εθνικης μοιωδωσιας.Απο τοτε καθε πολιτικος που προσπαθησε ν αποστασιοποιηθει απο αυτη τη πολιτικη τα πανισχηρα αυτα συμφεροντα τον ριχνουν στο Καιαδα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2009 00:59:38

    Από τα νησιά Cayman έκανε τη παρέμβαση;

  5. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 01:02:39

    Καλά που βρέθηκε αυτός;
    Να περιμένουμε και Λαλιώτη;
    ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ. ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ!!!