Όταν οι Έλληνες βάζουν τα γυαλιά στους ξένους
24/06/2014 06:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν οι Έλληνες βάζουν τα γυαλιά στους ξένους

Τον "μάστορά" της βρήκε η αλυσίδα καφέ Starbucks στην αλυσίδα Μikel που ξεκίνησε από τη Λάρισα και έχει σαρώσει όλη τη χώρα.

Ένα εντυπωσιακό άρθρο δημοσίευσε το Forbes για ένα... ελληνικό παράδοξο που αξίζει να αναλυθεί. Συγκεκριμένα, αναφέρει τη σύγκρουση του Γολιάθ, ενός πολυεθνικού κολοσσού με τον Δαβίδ, μια μικρή ελληνική εταιρεία που απειλεί να τους πετάξει έξω.

Πρόκειται για την αλυσίδα καφέ Starbucks και τον άμεσο πλέον ανταγωνιστή της, την αλυσίδα Μikel που ξεκίνησε από τη Λάρισα και έχει σαρώσει όλη τη χώρα.

Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ με βάση έκθεση της Wall Street Journal, τα Starbucks στην Αμερική, λόγω της αύξησης της τιμής του καφέ ανεβάζουν τις τιμές των προϊόντων τους. «Ήδη από την Τρίτη η τιμή κάποιων ροφημάτων στα Starbucks αυξήθηκε από πέντε έως 20 σεντς», σημειώνει το αμερικανικό περιοδικό επικαλούμενο την WSJ και συνεχίζει παρουσιάζοντας το ελληνικό παράδοξο: «Όμως, υπάρχει μια χώρα στον κόσμο όπου τα Starbucks μειώνουν τις τιμές των ροφημάτων. Η Ελλάδα».

Ο αρθρογράφος του Forbes αναφέρει παραδείγματα πτώσης της τιμής των ροφημάτων στα Starbucks, τα οποία διαπίστωσε ο ίδιος κατά την επίσκεψή του στη Θεσσαλονίκη πριν δύο εβδομάδες. «Η εταιρεία έχει μειώσει την τιμή πολλών ροφημάτων. Για παράδειγμα ένα διπλό espresso, τώρα πωλείται αντί 2 ευρώ, ενώ πριν αντί 2,60 ευρώ. Ένα espresso macchiato τώρα πωλείται αντί 2,5 ευρώ, ενώ πριν αντί 2,95 ευρώ. Ένα καπουτσίνο φρέντο πωλείται αντί 3,95 ευρώ ενώ πριν αντί 4,65 ευρώ».

«Ένας από τους λόγους που τα Starbucks στην Ελλάδα μειώνουν τις τιμές τους είναι η πρόσφατη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση. Η αμερικανική εταιρεία καφέ αποφάσισε να μειώσει την τελική τιμή του προϊόντος που προσφέρεται στον πελάτη. Αυτό ακούγεται αρκετά... ευγενικό από μέρους της εταιρείας. Όμως, η μείωση των τιμών είναι τόσο μεγάλη που δεν δικαιολογείται από τη μείωση του ΦΠΑ. Ο κύριος λόγος που κρύβεται πίσω από τη μείωση των τιμών των ροφημάτων των Starbucks στην Ελλάδα είναι ο ανταγωνισμός. Ο οποίος ακούει στο όνομα Mikel», γράφει το Forbes.

Στη συνέχεια γίνεται μια αναφορά στην ελληνική αλυσίδα, πώς ξεκίνησε, πώς επεκτάθηκε, πώς «αντέγραψε» τα Starbucks και πώς έχει σχετικά χαμηλότερες τιμές απειλώντας τον αμερικανικό κολοσσό.

Η ιστορία αυτή είναι ιδιαίτερα διδακτική για το τι μπορούν να καταφέρουν οι Έλληνες και πώς πρέπει να κινηθούν. Και δεν είναι μοναδικό παράδειγμα τα Mikel. H Mc Donald’s τα έχει βρει σκούρα στην Ελλάδα από την Goody’s σε τέτοιο σημείο μάλιστα που οι Αμερικανοί να καταγράφουν συνεχώς ζημιές και να μη φεύγουν προκειμένου να μην δείξουν ότι η Ελλάδα τους κατατρόπωσε. Ομοίως και τα Public του Πάνου Γερμανού, πέταξαν έξω από την Ελλάδα τη γνωστή φίρμα από τη Γαλλία Fnac. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και success story ελληνικών επιχειρήσεων που δείχνουν ότι η Ελλάδα δεν είναι «τελειωμένη» χώρα, η επιχειρηματικότητα είναι στο αίμα των Ελλήνων και από εκεί θα προέλθει η ανάκαμψη, η πρόοδος. Αρκεί το κράτος να μη θέτει εμπόδια, αρκεί το κράτος να δίνει κίνητρα και αρκεί να μη λειτουργεί μόνο υπέρ του δημόσιου τομέα αλλά να κοιτάξει και την ιδιωτική πρωτοβουλία.

Η Ελλάδα έχει τεράστιες δυνατότητες αρκεί να ξεφύγει από αυτό τον άθλιο κρατισμό που καταστρέφει τα πάντα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/06/2014 08:07:24

    Πραγματικα ο ωραιοτερος καφες που εχω πιει ειναι στα Mikel!!Μπηκα τυχαια χωρις να ξερω την αλυσσιδα και εντυπωσιαστηκα. Γιατι ο Γιωτης; η υγιεστερη επιχειρηση στην Ελλαδα....εχουν προσπαθησει με πολλους τροπους οι Γερμανοι να τον τσαλακωσουν στηνοντας επιχειρησουλες ανταγωνιστικες της δεκαρας αλλα ...τζιφος. Αν βγαλουμε τη ξεσυνερια που μας διακατεχει και την αδιαφορια και συσπειρωθουμε για τη πατριδα γυριζοντας τη πλατη στις διαφορες σειρηνες, θα τα καταφερουμε. Μονο το κεφαλαιο λιγο να χαμηλωσει τους τονους και εμεις οι υπολοιποι να θυμηθουμε να κανουμε κανα σταυρο.....

  2. kk avatar
    kk 24/06/2014 10:09:46

    με μισθούς κάτω των 400 ευρώ βεβαίως βεβαίως.

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ kk 24/06/2014 18:18:36

      Δεν τα ξέρετε καλά...

    • Kράντωρ avatar
      Kράντωρ @ kk 24/06/2014 18:51:16

      Γιατί; Στα Starbucks του νεοϋρκέζου Εβραίου Χάουρντ Σουλτς πληρώνουν καλύτερα; Πάντως οι δυνάμεις της «αγοράς» στην Ελλάδα τα απορρίπτουν διότι είναι ακριβά και δεν ανταποκρίνονται στην αισθητική των Ελλήνων. Δεν αναπτύσσονται, συρρικνούνται.

    • bird avatar
      bird @ kk 24/06/2014 19:05:31

      Άνοιξε εσύ μαγαζί και δώσε μεγαλύτερο μισθό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kk 24/06/2014 20:00:55

      Είσαι τρολ. Απλά. Μάθε πρώτα από αυτούς που δουλεύουν. Έχω γνωστό και πληρώνεται ότι προβλέπεται με τις ώρες του. Και δεν έχω πιει ποτέ καφέ εκεί.

  3. sender avatar
    sender 24/06/2014 11:27:46

    Οάσεις στην έρημο

  4. Naruto avatar
    Naruto 24/06/2014 11:36:25

    Και για να μήν ξεχνάμε . Αγοράζουμε πάντα ελληνικά προιόντα ακόμα και αν δέν ειναι ποιοτικότερα των ξένων . Αυτή θα είναι η απάντηση και η εκδίκηση στα μνημόνια και τους εκβιασμούς .

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Naruto 24/06/2014 14:20:13

      Και ποτέ γερμανικά, όταν υπάρχει επιλογή (και ενίοτε, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει).

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Naruto 24/06/2014 21:26:25

      Συμφωνώ απολύτως,με τη διαφορά όμως ότι τα ελληνικά προϊόντα είναι πάντα ποιοτικότερα από τα ξένα,ειδικά τα τρόφιμα.Αυτό που μας δυσκολεύει είναι ότι είναι και ακριβώτερα όμως...

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 24/06/2014 12:24:30

    Forbes’ Σκέψη της Ημέρας (24/06/2014) “Xρειάζεται μεγάλη ιστορία για να γραφτεί μια μικρή βιβλιογραφία.”

  6. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 24/06/2014 14:56:04

    Πάντα ΕΛΛΗΝΙΚΑ πρ ο ι ό ντα....................

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/06/2014 18:50:20

    Η Λάρισα διεκδικεί τον τίτλο της πρωτεύουσας του καφέ. Αναρίθμητα τα καφέ στην πόλη, με εξαιρετικό είδος του προϊόντος αυτού.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/06/2014 21:35:30

      Εξαιρετικός καφές,και με την ανάλογη θέα βεβαίως...: http://information.kythira.info/wp-content/uploads/chora_luft_wp.jpg

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Κυθήριος 25/06/2014 09:43:30

        Κυθηριε οταν ειναι καλοκαιρι δεν βαζουν τετοιες φωτογραφιες για να ζηλευουμε....Γεια σου κοντοπατριωτη!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Ρηνα 25/06/2014 14:32:17

          Γειά σου Ρήνα,τις βάζω για να σας δελεάσω και να μας επισκεφθείτε!

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Κυθήριος 25/06/2014 18:07:47

            Σας επισκεφθήκαμε πολλάκις ... η καλύτερη παραλία
            http://www.kythera.gr/uploaded/whattosee/kaladi/9.jpg

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ roadrunner 25/06/2014 18:46:46

            ΜΠΡΑΒΟ!!! Καλαδί-Μελιδόνι-Φυρή Άμμος-Κακή Λαγκάδα...

      • Naruto avatar
        Naruto @ Κυθήριος 25/06/2014 16:09:12

        Φιλε μου γιατί μας τα δείχνεις αυτά και ζηλεύουμε ; Εγώ εδώ δεν μπόρεσα να κάνω ούτε ένα μπάνιο βρέχει κάθε μέρα. Ελπίζω εσείς να έχετε καλύτερο καιρό μια που βασίζεστε στον τουρισμό .

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Naruto 25/06/2014 18:49:06

          Φίλε Naruto,μόνο ο τουρισμός μας απέμεινε,αλλά δόξα τω Θεώ...

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 24/06/2014 23:02:14

    Ο καλύτερος καφές και εξαιρετικά ευγενικό σέρβις.

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 24/06/2014 23:19:16

    Όταν υπάρχει κέφι και όρεξη για δουλειά, η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη, ακόμη και σε περιπτώσεις που έχεις να αντιπαλαισεις και με διεθνείς κολοσσούς. Ένα μικρό παράδειγμα από μια μικρή (85.000 κάτοικοι της Καλιφορνιας. Ένας Ινδός αγόρασε ένα koffeeshop που δεν πήγαινε καλά. Το ανακαινίσει και μαζί με τη γυναίκα του κάτι τα παιδιά του αρχιςε να πουλάει ποιοτικό καφέ, που προσέλκυσε αμέσως το ενδιαφέρον των κατοίκων της πόλης που κάνουν κυριολεκτικά, ουρές για να μπορέσουν να πιουν τον καφέ τους και οι προγνωςεις είναι ότι σε δυο εώς τρία χρόνια θα γίνει εκατομμυριουχος, εάν, φυσικά, συνεχίσει α προσφέρει τον ποιοτικό καφέ που τον έκανε διάσημο σε ολόκληρη την περιοχή.