18/11/2010 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται τροποποιήσεις στον αντικαπνιστικό νόμο

Τροποποιήσεις στον αντικαπνιστικό νόμο, εξετάζει το υπουργείο Υγείας, πιεζόμενο έντονα από τους καταστηματάρχες. Αυτές θα ανακοινωθούν πιθανότατα μετά από τις 3 Δεκεμβρίου, οπότε αναμένεται να γνωστοποιηθούν τα συμπεράσματα μεγάλου συνεδρίου για το κάπνισμα στην Αθήνα, το οποίο θα γίνει σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο Χάρβαρντ.

Ήδη, το υπουργείο Υγείας αναζητά εναλλακτικές λύσεις. Ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Αντώνης Δημόπουλος, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, είπε χαρακτηριστικά ότι «δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την πραγματικότητα» και συμπλήρωσε: «Δεν περιμέναμε αυτή την τρομερή πίεση από τους καταστηματάρχες».

Οι καταστηματάρχες υποστηρίζουν ότι σε μία περίοδο οικονομικής κρίσης κινδυνεύουν ακόμα και να κλείσουν μπαρ και εστιατόρια, καθώς η πελατεία τους μειώθηκε σημαντικά όταν πέταξαν τα τασάκια.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, στο υπουργείο Υγείας έχουν προταθεί οι ακόλουθες λύσεις:

- Να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 9 το βράδυ σε μπαρ.

- Να υπάρξει άδεια που θα επιτρέπει τη χρήση καπνού μόνο για τα καφέ, μέτρο που εφαρμόστηκε πρόσφατα και στην Ολλανδία, όταν και εκεί φάνηκε ότι η καθολική απαγόρευση δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

- Να εφαρμοστεί πλήρης απαγόρευση στα εστιατόρια, όπου όμως θα είναι αυστηρή και θα τηρηθεί αφήνοντας εκτός τα κέντρα διασκέδασης και τα μπαρ.

- Να μην επιτρέπεται σε νέους κάτω των 18 ετών η είσοδος σε μπαρ όπου επιτρέπεται το κάπνισμα.

- Σε μικρά μπαρ όπου δεν υπάρχουν υπάλληλοι και την αποκλειστική ευθύνη για τη λειτουργία τους έχουν οι ιδιοκτήτες τους, θα μπορούν να επιλέγουν οι ίδιοι αν θέλουν οι πελάτες τους να καπνίζουν ή όχι, καθώς δεν θα μπορούν να κατηγορηθούν ότι εξαναγκάζουν τους υπαλλήλους τους ένα αυτοί δεν είναι καπνιστές, να καπνίζουν παθητικά στο χώρο εργασίας τους.

Ακόμη δεν είναι σαφές ποια από τα προαναφερόμενα μέτρα θα υιοθετηθούν, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι το υπουργείο Υγείας εδώ και ένα μήνα δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένο από την εφαρμογή του μέτρου.

Ενδεικτική είναι η δήλωση του υπουργού Υγείας κ. Α. Λοβέρδου προς τους προέδρους των επιστημονικών εταιρειών, ότι «η ελληνική πολιτεία γελοιοποιείται» και ότι η αντικαπνιστική νομοθεσία πρέπει να εφαρμόζεται με λογική.

Μέχρι στιγμής, έχουν επιβληθεί πάνω από 400 πρόστιμα, ενώ όπως είπε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο κ. Δημόπουλος οι έλεγχοι θα εντατικοποιηθούν, καθώς ήδη έχουν προχωρήσει οι συνεννοήσεις και με άλλους ελεγκτικούς μηχανισμούς.

Το ότι έχουν γίνει πάνω από 6.000 καταγγελίες σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα του κόσμου που θέλει να εφαρμοστεί το μέτρο, πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/11/2010 14:20:12

    Χεχεχεχεχεχεχεχε...."ξεφτιλίζεται η ελληνική πολιτεία" κε Λοβέρδο;;;

    "«Δεν περιμέναμε αυτή την τρομερή πίεση από τους καταστηματάρχες»."

    Εμ τι ακριβώς περιμένατε όταν κόβετε μεροκάματα σε καιρούς κρίσης;;
    Να σας πουν κι ευχαριστώ;;

    "Το ότι έχουν γίνει πάνω από 6.000 καταγγελίες σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα του κόσμου που θέλει να εφαρμοστεί το μέτρο, πρόσθεσε."

    Όχι...Σημαίνει ότι έχει γεμίσει ο τόπος μυγιάγγιχτους ρουφιάνους.


    Τα παμε και πριν από καιρό.
    Θα πάει άπατο το μέτρο απλά επειδή ένα απλό πράγμα το έκαναν περίπλοκο.
    Εδώ άρχισαν να τ'αλλάζουν Γάλλοι και Ολλανδοί και θα το κρατήσουμε εμείς;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tsilivithras 18/11/2010 14:23:07

      Πότε εφαρμόστηκε νόμος στο Yunanistan, για να εφαρμοστεί αυτός; Πότε υπήρξε πολιτεία με πυγμή στο Yunanistan, για να υπάρξει τώρα.

      (Αλλά, τι λέω, τι "Yunanistan"... στην Τουρκία ο νόμος εφαρμόζεται κανονικότατα... Πώς λέγεται η Ελλάδα στα σουαχίλι;)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:24:35

        Μόνη ελπίδα και απαντοχή, πλέον, οι περικοπές στην υγεία. Ας εξαιρεθούν όλες οι ασθένειες, οι σχετιζόμενες με το κάπνισμα, από την ασφαλιστική κάλυψη, και τα ξαναλέμε μετά...

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:29:26

          Never gonna happen...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tsilivithras 18/11/2010 14:37:07

            Καλά, περίμενε να αυξάνουν ανεξέλεγκτα οι δαπάνες για καρκίνους, καρδιαγγειακά και ΧΑΠ, και να νομίζεις ότι τα ασφαλιστικά ταμεία θα πληρώνουν εσαεί...

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ tsilivithras 18/11/2010 16:02:03

            It will happen chilli..
            Ιδίως όταν έχεις ανάγκη από λεφτά σάν κράτος......Ισως όχι εξαίρεση ,αλλά διαφορετική κλιμακα ασφαλίστρων(υψηλότερη) για τούς δηλωμένους καπνίζοντες.Εύκολα εξτρα χρήματα,χωρίς μεγάλες κοινωνικές αντιδράσεις,πολιτικής χροιάς. Και είναι εύκολη ή επιβεβαίωση με ένα απλό τεστ αίματος,προλαβαίνοντας τήν σκέψη σου!
            Trust me ,it will do...

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 18/11/2010 16:11:27

            παγωτατζή δείξε μου σε παρακαλώ ΠΩΣ θα συναινέσω εγώ να με εξετάσουν αν είμαι καπνιστής ή όχι και μετά έλα πες μου για "κοινωνικές αντιδράσεις''.

            Btw το όλο concept είναι των ιδιωτικών εταιριών που εδώ και λίγα χρόνια μπαίνουν ακόμα πιο ζεστά στο θέμα "ιδιωτική ασφάλιση υγείας".
            Προσωπικά αυτό πιστεύω και δεν χάβω τις δήθεν δικαιολογίες για μείωση κόστους των ταμείων.
            Προλειαίνεται το έδαφος για την ολοκληρωτική διείσδυση των HMO's στην ελληνική αγορά και το takeover...σε μερικά χρόνια.

            Κατ'εμέ, εξαρχής το θέμα ήταν περί ελέγχου και τα σχετικά.
            Χαίρομαι πάρα πολύ που χ*ζ*ται πατόκορφα η προσπάθεια αυτή της κυβέρνησης ΓΑΠ έστω και για κάτι τόσο μικρό και ασήμαντο όσο το κάπνισμα.
            Λυπάμαι που είναι ανίκανοι με ΔΙΚΑΙΟ ΤΡΟΠΟ να προστατεύσουν δικαιώματα συμπολιτών μου αλλά είναι ηλίθιοι και ιδιοτελείς οπότε χαίρομαι που παίρνει αυτήν την τροπή το πράγμα.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tsilivithras 18/11/2010 22:37:26

            @ τσιλιβηθρας

            Αν δεν συναινέσεις στην εξέταση, κοινωνική ασφάλιση γιοκ. Ούτε δημόσια, ούτε ιδιωτική. Τόσο απλά θα το κάνουν.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 18/11/2010 23:01:34

            Αυριανιστής

            το "ξεκάρφωμα" λοιπόν είναι όλη η υπόθεση.
            Εκεί το πήγαινα κι εγώ.
            Δεν μπορούν να το κάνουν δλδ χωρίς να αποκαλυφτούν.

            Anyway, θεωρητικά συμφωνώ απλά αυτό που λέτε είναι σε πιο προχωρημένο στάδιο.
            Μέχρι εκεί θα μεσολαβήσουν κι άλλα και από μικρές-μικρές χαζομαρούλες τέτοιες ο κόσμος θα συνειδητοποιεί όλο και περισσότερο.

            Το θέμα "ασφάλιση" είναι λίγο σύνθετο.
            Εμείς απλά βλέπουμε κάποια από τα κομμάτια αποσπασματικά.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:37:59

          Χμ, μηπως να εξαιρεθουν και ολες οι ασθενειες που σχετιζονται με την παχυσαρκια?
          Και η λαιμαργια κακια συνηθεια ειναι.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Minnie 18/11/2010 14:40:01

            Τα έχουμε ξαναπεί. Οι ασθένειες που σχετίζονται με την παχυσαρκία, είναι απότοκες της ευθύνης του ίδιου που τις παθαίνει και μόνον, και δεν έχουν επίπτωση σε άλλους (όπως το παθητικό κάπνισμα).

          • Minnie avatar
            Minnie @ Minnie 18/11/2010 14:45:22

            Κοιτα, εισαι ελευθερος να μην ερθεις στο σπιτι μου για δειπνο μια και σ'ενοχλει το τσιγαρο μου.

            Η ακαπνη ομως οικοδεσποινα πως θα παρεμβει στον καλεσμενο της να του πει να μην τρωει σαν γουρουνι αν θελει να ειναι ευγενης?
            Το κοστος περιθαλψης του ακαπνου καρδιοπαθους παχυσαρκου βαρυνει εξ'ισου καπνιζοντες και μη.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:28:51

        "Πώς λέγεται η Ελλάδα στα σουαχίλι;"

        Gapland...

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/11/2010 14:30:20

    Αυριανιστή να κεράσω τσιγαράκι;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tsilivithras 18/11/2010 14:38:29

      Κάπνιζα συστηματικά κανονικό, μετά το γύρισα στο στριφτό, και τα τελευταία 15 χρόνια καπνίζω πίπα. Περιστασιακά. (Α, και καμιά "μάρκα τράκα" αν τύχει.)

    • Minnie avatar
      Minnie @ tsilivithras 18/11/2010 14:39:32

      Στριφτο, Old Holborn κιτρινο =]

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Minnie 18/11/2010 14:41:05

        Τέτοια παίρνω για τις διακοπές (όπου δεν ενδείκνυται για την παραλία το τσαντάκι της πίπας με τα συμπράγκαλά της).

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Αυριανιστής 18/11/2010 15:21:05

          Ψαρώνω πολύυυυυ άσχημα με την πίπα φίλε.

          Πολύ όμως...!

          Είμαι πιτσιρικάς όμως ακόμα και δεν μου πάει..

          Χμμμ...μάλλον πρέπει να πείσω τον Θράκα να το γυρίσει σε πίπα για να κάνει το προφίλ του πιο ιντελεκτουέλ...χαχαχαχα

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/11/2010 14:58:41

    Οι καφετεριάδες κυβερνάνε την χωρα;;

    Ή, μήπως, ο ΓΑΠ σας κερνάει καφέ και τσιγάρο μετά το "οθωμανικό" του νέου απολογισμού στις δυνάμεις οικονομικής κατοχής, του νέου προϋπολογισμού των περικοπών και απολύσεων, κι από πίσω κι οι νεοθωμανοί με το extra large, το Αιγαίο fifty-fifty;;;

    Πολλοί φτηνοί είστε ρε νεο"έλληναράδες"! Για ένα πακέτο φούμαρα, με διοξίνη, κι ούτε καν νικοτίνη. (Τα μισά λαθραία τοξικά απόβλητα.) Και για τον φόρο καπνού που πληρώνετε και θα τον αυξήσει. Χα-χαα-χα!

    • Minnie avatar
      Minnie @ Professor Moriarty 18/11/2010 15:02:59

      Αν εχει τα ουμπαλα, να νομοθετησει παρανομη την διακινηση και χρηση καπνου.
      Τοτε θα του βγαλω το καπελο και θα κοψω το καπνισμα.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Minnie 18/11/2010 16:05:21

        Δεν νομίζω ότι η απαγόρευση του καπνού είναι η λύση, όπως δεν ήταν λύση η ποτοαπαγόρευση. Θα προσθέσει δίπλα στους εμπόρους ναρκωτικών και εμπόρους νικοτίνης που θα κάνουν χρυσές δουλειές. Η δια νόμου κατάργηση συνηθειών είναι ταλιμπανισμός. Βρίσκω όμως απαράδεκτο να μου φυσάνε το καπνό στα μούτρα, να με αναγκάζουν να φουμάρω τον καπνό του αλλουνού αδιακρίτως. Όπως δεν φτύνω μέσα στο νερό που πίνουν οι άλλοι, έτσι κι εγώ δεν θέλω να φτύνουν καπνό στο αέρα που αναπνέω. Είναι απλό.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Professor Moriarty 18/11/2010 16:18:10

          Ο καπνος στα μουτρα ενοχλει και καπνιστες, οχι μονο μη καπνιστες.
          Εγω τουλαχιστον ενοχλουμαι πολυ και προσεχω να μην ενοχλω οταν καπνιζω.

          Κατα τα αλλα, οσο ο νομος ισχυει, πηγαινω μονο σε μερη που μπορω να καθισω εξω... τις ελαχιστες φορες που βγαινουμε πλεον, μια και τα οικονομικα μας δεν επιτρεπουν σπαταλες.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/11/2010 15:07:55

    Τους δήμους πάντως, οι καφετεριάδες τους κυβερνάνε. Ποιος πληρώνει, νομίζεις, τις προεκλογικές εκστρατείες των δημάρχων;

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/11/2010 15:19:40

    Γειαααα σου ρε Minnie το ξερα ότι ανήκουμε στο ίδιο κλαμπ...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tsilivithras 18/11/2010 16:04:29

      ..Drum ασπρο,σιελ χαρτάκι..Γαλανόλευκος!

      • Minnie avatar
        Minnie @ παγωτατζής 18/11/2010 16:11:40

        Λευκο Rizla και φιλτρο Slim.
        Το φιλτρο απαραιτητο για να μην καιω τα νυχια μου οταν το σβυνω.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ παγωτατζής 18/11/2010 16:14:10

        Γμ τα ρίζλα σας...τρεις ρουφάω-πέντε ανάβω...

        Drum χαρτάκια και slim φίλτρα γυναικεία.

        Και στρίβω το πιο κολαριστό τσιγάρο δυτικά του Πέκος...!

      • Minnie avatar
        Minnie @ παγωτατζής 18/11/2010 16:21:58

        Τσιγαρακι στριμμενο απο φινα θηλυκα δαχτυλακια, εχει αλλη χαρη φιλε μου...
        κι'αν διαφωνεις, σε καλω σε μονομαχια στριψιματος.
        Χα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ παγωτατζής 18/11/2010 16:28:45

        Minnie

        You're gonna loose big time...

        Κάποτε μου έκανε πρόταση μεγάλη εταιρία εκτός Ελλάδας για να με βάλουν σε διαφημιστικό σποτάκι στριφτού.

      • Minnie avatar
        Minnie @ παγωτατζής 18/11/2010 16:41:41

        I might LOSE but nobody has called me LOOSE in more than half a century that I see the light in this wretched earth.... :P

        Name a time and a place.... and may the best (wo)man win!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ παγωτατζής 18/11/2010 16:52:01

        Oops...sorry grandma'...

      • Minnie avatar
        Minnie @ παγωτατζής 18/11/2010 16:57:01

        *chuckle, snicker and splutter*

  6. ΑΝΔΡΕΑΣ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ 18/11/2010 16:10:56

    αχαχαχαχαα ρε καταστηματάρχες αφου έχετε τόση δυναμη δεν ρίχνετε και την τροικα...χαχαχαχ γελοιοι....και πιο πολύ έμεις που μας δουλευούν μπροστά στα μούτρα μας..κυνικά!

  7. Nikitas avatar
    Nikitas 18/11/2010 17:22:25

    "Εμ τι ακριβώς περιμένατε όταν κόβετε μεροκάματα σε καιρούς κρίσης;;
    Να σας πουν κι ευχαριστώ;;"

    Η Ιρλανδία ήταν η πρώτη χώρα της Ευρώπης που εφαρμόστηκε η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος.

    Η Ιρλανδία έχει κι αυτή κρίση, κατά πολλούς μεγαλύτερη και βαθύτερη της Ελλάδας. Μόλις (της) ανακοίνωσαν πακέτο αντίστοιχο με της Ελλάδας.

    Ωστόσο δεν είδα κανένα καταστηματάρχη στην Ιρλανδία να αντιδρά θέλοντας την επαναφορά του καπνίσματος "λόγω κρίσης".

    Κατά τ' άλλα μερικοί υποστηρίζουν ότι έχουμε πολλά κοινά με τους Ιρλανδούς.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/11/2010 23:30:25

    Πάντως, όσοι θεριακλήδες κατά τα άλλα κόπτονται που χθες έντεκα πλατείες των Αθηνών καταλήφθηκαν από τους λάθρο και γέμισαν με τη φωνή του μουεζίνη, ας μην πολυαπορούν γιατί συνέβη αυτό.

    Και κυρίως, ας μην πουν "μα τι σχέση έχει το τσιγάρο με την προσευχή των μουσουλμάνων".

    Είναι πολύ απλό. Όταν οι λάθρο βλέπουν ένα κράτος παντελώς ανίκανο να επιβάλει έναν απλό, πλην σημαντικό για την υγεία των πολιτών, νόμο, τότε γιατί να μην καταλάβουν όχι μόνο έντεκα, αλλά και εκατόν έντεκα ακόμα, πλατείες;

    Κύριοι, πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Νόμους σαν και τον αντικαπνιστικό, είναι γελοίο να τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με το κατοχικό μνημόνιο και τις επιπτώσεις του. Και, όσο κι αν μας ξεβολεύουν, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΙΔΗΡΑ ΠΥΓΜΗ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΑΝΟΜΙΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΑ. Και όταν αυτή η εικόνα κυριαρχήσει, εκεί να δείτε συνέπειες για την εθνική μας κυριαρχία. Ήδη τις βλέπουμε, με τη χθεσινή πρόκληση των λάθρο και όσες ακόμα χειρότερες ακολουθήσουν.

    Για μένα, αντί ο ψευτοκομψευόμενος φαφλατάς Λοβέρδος να βγαίνει και να δίνει, συγκαλυμμένα, το σύνθημα "μέχρι να πάρουμε νέες αποφάσεις, ας γίνουν όλα μύλος", χρησιμότερο θα ήταν να κάνει κάτι για την ΕΦΑΡΜΟΓΗ του υφιστάμενου νόμου, με μία-δύο πολύ απλές κινήσεις σε συνεργασία με δύο συναδέλφους του.

    Θέλετε ο νόμος να εφαρμοστεί ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ; Είναι πολύ απλό.

    Ο Ραγκούσης και ο Παπακωνσταντίνου, στον προϋπολογισμό θα μπορούσαν να περικόψουν δραστικά, μόνο για ένα χρόνο, τα κονδύλια (του 2011) για την ενίσχυση των (νέων) δήμων. Σε βαθμό μάλιστα που η βασική μισθοδοσία του προσωπικού να βγαίνει εντελώς οριακά -και ούτε κουβέντα για άλλες δαπάνες του δήμου, όπως έργα, επενδύσεις κ.λπ.

    Έτσι, οι δήμαρχοι θα αναγκάζονταν να πάψουν να είναι θεραπαινίδες των καφετεριάδων και θα ξαμολούσαν τις δημοτικές αστυνομίες για ΑΓΡΙΟ ΣΑΦΑΡΙ ΚΑΠΝΟΠΑΡΑΒΑΤΩΝ, προκειμένου να μαζέψουν κανα φράγκο από τα πρόστιμα για να μπαλώσουν τα αμπάλωτα. Και για όσους δήμους δεν έχουν δημοτική αστυνομία, ή αυτή είναι υποστελεχωμένη, ιδού οι μετατάξεις των υπαλλήλων των (καταργούμενων) νομαρχιών και κρατικών Περιφερειών, που θα μπορούσαν να τοποθετηθούν στις δημοτικές αστυνομίες. (Εκεί θα είχαν την κωλοπιλάλα οι δήμαρχοι να τους τοποθετήσουν, εκεί θα έσπευδαν να το κάνουν και όχι σε θέσεις γραφειακών αργομισθιών και κοπροσκυλιάσματος στο Facebook.)

    Μετά από αυτά, στο τέλος του 2011, θα βλέπαμε αν θα υπήρχε έστω και ΕΝΑΣ καφετεριάς, ΕΝΑΣ εστιάτορας, ΕΝΑΣ θεριακλής θαμώνας που θα τολμούσε να παραβεί το νόμο.

    Και τότε θα βλέπαμε επίσης και την εικόνα προς τους λάθρο, ότι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ, και να δούμε αν θα τολμούσαν να κάνουν τις πλατείες, υπαίθρια τζαμιά και την Αθήνα, Δαμασκό.

    Αλλά όταν βλέπουμε μόνο το δέντρο του συγκυριακού οφέλους (να φουμάρουμε όπου γουστάρουμε, περιφρονώντας τους συνανθρώπους μας), ας μη φωνάζουμε αργότερα "βοήθεια" όταν χαθούμε στο δάσος της ανομίας, της ατιμωρησίας και, εν τέλει, της ζούγκλας και του δίκαιου του (πληθυσμιακά) ισχυρότερου.

    Ευτυχείτε!

  9. The Saint avatar
    The Saint 19/11/2010 18:18:23

    Φίλε Αυριανιστή, ας μην μπερδεύουμε τα γεγονότα.
    Το τί συνεβει, με τους λαθρο ΕΙΝΑΙ κάτι εντελώς διαφορετικό, αφού στην ουσία όλοι τους, έχουν πάρει τον "αέρα" απο νωρίτερα, καθώς έχουν καταλάβει απο τη μεχρι τώρα αντιμετώπιση των αρχών, ότι τους χρησιμοποιούν γιά δικούς τους σκοπούς και στρατηγικές. Γι'αυτό και δεν τους πειράζουν παρ΄'οτι παρανομούν.
    Εχουν αναφερθεί εδώ μέσα αναλυτικά, ας μην επαναλαμβανόμαστε...

    Ας μην ανακατεύουμε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ όπως των λάθρο, με το κ@λοτσίγαρο....