#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2012 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλλειμμα - μαμούθ παραδίδει η κυβέρνηση Παπαδήμου



Στα 7.302 εκατ. ευρώ ανήλθε το έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού, ενώ στα 365 εκατ. ευρώ διαμορφώθηκε το πρωτογενές έλλειμμα, σύμφωνα με τα προσωρινά στοιχεία εκτέλεσης του κρατικού προϋπολογισμού για το τρίμηνο Ιανουαρίου – Μαρτίου 2012.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα το ΥΠΟΙΚ, μειωμένα κατά 167 εκατ. ευρώ, έναντι του στόχου των 12.975 εκατ. ευρώ, εμφανίζονται τα καθαρά έσοδα του κρατικού προϋπολογισμού την ίδια περίοδο.

Συγκεκριμένα, τα καθαρά έσοδα για το τρίμηνο ανήλθαν στα 12.808 εκατ. ευρώ. Ειδικότερα, το ύψος των καθαρών εσόδων του τακτικού προϋπολογισμού ανήλθε σε 11.437 εκατ. ευρώ το διάστημα Ιανουαρίου – Μαρτίου 2012, παρουσιάζοντας μικρή υστέρηση κατά 166 εκατ. έναντι του στόχου (11.603 εκατ. ευρώ) του συμπληρωματικού προϋπολογισμού για το 2012.

Σύμφωνα με το ΥΠΟΙΚ, η υστέρηση αυτή οφείλεται στη μείωση των εσόδων του Ε.Φ.Κ. ενεργειακών προϊόντων, κυρίως λόγω μεγαλύτερης της αναμενόμενης μείωσης στην κατανάλωση πετρελαιοειδών προϊόντων, και κυρίως της βενζίνης, και στη μείωση των εσόδων από το Φ.Π.Α. εξαιτίας του περιορισμού της εγχώριας ζήτησης. Παράλληλα, σε 1.371 εκατ. ευρώ έναντι στόχου για 1.372 εκατ. ευρώ, διαμορφώθηκαν τα Έσοδα του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων.

Όπως σημειώνει πάντως το ΥΠΟΙΚ, σημαντική πρόοδος σημειώθηκε «στη συλλογή ληξιπρόθεσμων οφειλών μέσω της εντατικοποίησης των σχετικών ελέγχων καθώς και στις εισπράξεις από τον ειδικό φόρο κατανάλωσης καπνού».

Την ίδια ώρα, μειωμένες κατά 1.461 εκατ. ευρώ έναντι του στόχου (21.571 εκατ. ευρώ) του συμπληρωματικού προϋπολογισμού 2012 είναι οι δαπάνες του κρατικού προϋπολογισμού για το πρώτο τρίμηνο, οι οποίες ανήλθαν στα 20.110 εκατ. ευρώ

Η εξέλιξη αυτή αποδίδεται, σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών, κυρίως στον περιορισμό των δαπανών τακτικού προϋπολογισμού (μειωμένες 999 εκατ. ευρώ σε σχέση με το στόχο) «που είναι αποτέλεσμα του αυστηρού ελέγχου των πρωτογενών δαπανών ύψους 12.222 εκατ. ευρώ- 593 εκατ. ευρώ χαμηλότερες του στόχου». Σημειώνεται ότι σε χαμηλότερα επίπεδα, σε σχέση με τις προβλέψεις του συμπληρωματικού προϋπολογισμού, κινήθηκαν τόσο οι δαπάνες για εξοπλιστικά προγράμματα (116 εκατ. ευρώ χαμηλότερες του στόχου), όσο και η δαπάνη για τόκους σε καθαρή βάση (260 εκατ. ευρώ χαμηλότερη από το στόχο).

Οι δαπάνες του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων επίσης περιορίστηκαν σε σχέση με το στόχο των 950 εκατ. ευρώ, στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου, φτάνοντας τα επίπεδα των 488 εκατ. ευρώ.

Οι δαπάνες κρατικού προϋπολογισμού έως το Μάρτιο 2012 παρουσίασαν αύξηση της τάξης των 3.597 εκατ. ευρώ σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του προηγούμενου έτους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/04/2012 12:44:20

    και ρεκόρ ανεργίας!
    Το Ιανουάριο ξεπέρασε το 21%.
    Η επισήμως καταγεγραμμένη

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 12/04/2012 16:21:22

      Δεν συμπεριλαμβάνονται σ΄αυτά τα ποσοστά ,οι ημιαπασχολούμενοι που μπορεί να κάνουν 5 μεροκάματα το μήνα.

      • tak avatar
        tak @ juliet 12/04/2012 16:27:12

        Έχεις δίκιο καλή μου! Ο κόσμος κλαίει με μαύρο δάκρυ... Πιστεύω πως το θέμα της ανεργίας είναι ένα από τα πρώτα που πρέπει να δει ο Πρόεδρος, αν όχι το πρώτο. Μόνο με την εργασία θα γυρίσει ξανά η ελπίδα στην πατρίδα μας...

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ tak 12/04/2012 16:53:24

          Καλησπέρα σας !
          Στα χρόνια που δουλεύω - και δεν είναι λίγα- αυτή η μεγάλη εβδομάδα ήταν η χειρότερη.
          Προμηθευτές , υπάλληλοι , εργάτες , συνεργάτες κτλ δεν έπρεπε όλοι κάτι να λάβουν ? Δεν σας μιλώ βέβαια για ταμεία και εφορία..δάνεια και επιταγές. ΦΡΙΚΗ!!!!!!!!!!
          Αφού δεν υπάρχει δραστηριότητα τι περίμεναν οι κύριοι? Τα μόνα τμήματα που δουλεύουν στις επιχειρήσεις είναι μόνο τα λογιστήρια........

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 12/04/2012 16:58:24

            Φελίζα ,
            απάντησα στον tak,και βγήκες εσύ μ΄όλα αυτά.Για πες μου ,κανένας δεν πληρώνει ,οι υποχρεώσεις τρέχουν και κάθε μέρα και ένα φοροεισπρακτικό μέτρο,για πες τι γίνεται;

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 12/04/2012 17:14:36

            ...φάντης μπαστούνης...
            Η κατάσταση είναι τραγική!
            Μόλις γύρισα από τη δουλειά....είδα το σχόλιο του tak και είπα ...να ξεφορτώσω λίγο.......
            Αν η καταγεγραμμένη ανεργία , όπως λέει ο Κώστας Ροδινός είναι στο 21% φανταστείτε πιό είναι το πραγματικό ποσοστό με μερική, εκ περιτροπής και ότι άλλο εργασία.
            Στις μεγάλες επιχειρήσεις , που προσπαθούσαν αγκομαχώντας να φτάσουν τις πολυεθνικές υπάρχουν φαινόμενα εκμετάλλευσης.
            Στις μικρές και μεσαίες όλοι αφεντικά και εργάτες είναι στην ίδια μοίρα και επειδή είμαστε Έλληνες προσπαθεί ο ένας να στηρίξει τον άλλο....αλλά δεν εξαρτάται μόνο από εμάς.
            Ο Θεός να μας βοηθήσει!

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 12/04/2012 17:23:52

            Σκέψου ,ότι υπάρχουν και οι μικρές επιχειρήσεις που ήτανε οικογενειακές και δεν καταγράφονται στους ανέργους.Αν δεν αρχίσει ανάπτυξη και δεν μπει ένα νοικοκύρεμα ,δεν γίνουν μειώσεις του ΦΠΑ ,και το κράτος πάψει να παίρνει χωρίς να ενδιαφέρεται ,τελειώσαμε .

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 12/04/2012 17:26:29

            διαρθρωτική ανεργία?
            μη ανταποδοτικοί φόροι και τέλη?

        • juliet avatar
          juliet @ tak 12/04/2012 16:54:20

          Xαιρετώ,μια άλλη μέθοδος είναι δοκιμαστικά για μια βδομάδα σε κανονικό οκτάωρο και μετά να σου λέει δεν μου κάνεις.Σκέψου 4 άτομα δοκιμαστικά ,ένας μήνας εργασίας χωρίς να δώσει φράγκο.Δεν έχω δει αλληλεγγύη ,ζούγκα έχω δει ,είναι τραγικό ...

  2. quark avatar
    quark 12/04/2012 14:04:38

    Τουλάχιστον μειώνεται η μείωση .... των εσόδων.