#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτο Eurogroup την Τρίτη για την κρίση στην Ελλάδα


Oι υπουργοί Οικονομικών των 17 χωρών της ευρωζώνης θα έχουν αύριο συνομιλίες στο επίκεντρο των οποίων θα βρεθεί η ελληνική κρίση, δήλωσαν σήμερα διπλωμάτες στις Βρυξέλλες.
Οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης σχεδιάζουν να εκδώσουν στη συνέχεια κοινή ανακοίνωση σε υποστήριξη της Ελλάδας, στην οποία θα δεσμεύονται να κάνουν ο,τιδήποτε είναι απαραίτητο για να διασφαλίσουν τη σταθερότητα του ευρώ, προσέθεσαν οι διπλωμάτες, τους οποίους επικαλείται το Γερμανικό Πρακτορείο Ειδήσεων.
Μετά τις αυριανές συνομιλίες, οι υπουργοί Οικονομικών και των 27 χωρών μελών της ΕΕ αναμένεται να συναντηθούν για ένα δείπνο εργασίας κατά το οποίο θα συζητήσουν τη μεταρρύθμιση της οικονομικής επίβλεψης εντός της ΕΕ και την ενίσχυση του Συμφώνου Σταθερότητας.

Πηγή: http://www.e-typos.com

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 19:46:17

    Μην ανησυχείτε.
    Στον EFSF τα σκουπίδια του σήμερα (CCC και από την S&P) θα είναι το χρυσάφι του αύριο (ΑΑΑ).

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 13/06/2011 19:46:35

      Και μετά μιλάμε για Greek statistics

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 13/06/2011 21:05:54

      Πέστο ψέμματα!
      Αλλά πάς στοίχημα ότι σε 3-4 χρόνια δεν θα υπάρχει S&P (ούτε Μούντιδες), ενώ το EFSF θα έχει πολλή δουλειά, μαζί μας και με άλλα 2 -3 "Γουρουνάκια", για καμμιά εικοσαριά χρόνια (τουλάχιστον);
      Ξέρω,
      "είναι σκληρά, είναι πικρά τα ξένα χέρια"
      αλλά όσοι προτιμούν τα μαχαίρια και τα ψαλίδια του "κουρέα", μπορούν κάλλιστα να δείξουν το καλό παράδειγμα και να κάνουν επίδειξη της μεθόδου στα ιδιωτικά τους οικονομικά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 21:15:29

        Εχετε τον ίδιο ντίλερ με το GAP?

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Orestios 13/06/2011 21:24:10

          Εσείς οι ίδιοι που έχετε τέτοιες απόψεις, δεν λέτε (ρητορικώς!) ότι ο GAP είναι Amerikanos;
          Αλλά όταν έλθει η συζήτηση στο "ψητό", είστε πάντα αυστηρώς αντιευρωπαίοι, και πιό φιλοαμερικανοί από το άθροισμα S&P + Moody's + Fitch.
          Όχι δεν είναι σχιζοφρένεια, που έχω υποπτευθεί και γράψει παλιότερα. Μπορώ πιά να το πώ με ειλικρίνεια: Μυρίζει "ευωδιαστή" αμερικανίλα εδώ μέσα. Και μάλιστα με άρωμα Αριζόνα ή Τέξας.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 21:37:16

            Η Ευρώπη που φαντάζεσαι τελειώνει.
            Και όλοι θα χορεύουμε πάνω στον τάφο της.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Orestios 13/06/2011 21:46:13

            Χα χα, το Αμερικανικό Όνειρο!

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 21:48:58

            Και όχι μόνο.
            Τώρα και Ελληνικό.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 13/06/2011 21:57:47

            Της δικής σας "Ελλάδας" μόνον . Να τη χαίρεστε, δεν θα πάρω, ομολογώ ότι το φοβάμαι το E. Coli.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 22:06:04

            Το Ε. Coli βρίσκεται στη Γερμανία και εκεί προκαλεί την μεγαλύτερη επιδημία.
            Είναι αμιγώς κατάκτηση της Γερμανικής τελειότητας.
            Αυτής που λατρεύεις, αλλά χάνεται πια.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 14/06/2011 14:36:37

            Ορέστιε, ομόσταυλοι των "δικών σας" Γερμανοί πολιτικοί χειρίστηκαν και το διατροφικό θέμα του E. Coli. Και τα έκαναν απολύτως θάλασσα, όπως ακριβώς με τα Ευρωπαικά και τα πυρηνικά.
            Έφταιγαν - δήθεν - οι Ισπανοί (όπως οι Έλληνες "που δεν δουλεύουν", κατά τη δική σας Μέρκελ).

  2. EYA avatar
    EYA 13/06/2011 21:22:08

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ....

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 21:29:00

    Να ακούγατε τουλάχιστον τον Ο' Μπάμια, θα έλεγα άει στην ευχή του Θεού. Και οι (περισσότεροι) Αμερικανοί, άνθρωποι είναι.
    Αλλά όχι και με τους Mούντιδες, τους Φίτσηδες και ΣουΠούδες, με τη Σάρα την αρκουδοκτόνο και τον Γκρίνγκριτς τον κλόουν!
    @ Έλεος, γι αυτούς θα έπρεπε ν' απαγορεύεται ο διάπλους του Ατλαντικού με θαλάσσια ή εναέρια μέσα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 21:38:04

      Χειρότερος από τον Τράγκα έγινες.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Orestios 13/06/2011 21:56:08

        Δες αυτός (και ο εργοδότης του) τι Αμερικανάκια είναι!
        Ο Κουρεύς εδώ και ενάμισυ χρόνο , άν δεν βάλει τη λέξη "δραχμή" και "χρεωκοπία" στην πρώτη σελίδα, δεν τυπώνει τη φυλλάδα του.
        Άντε μη περιλάβω κι άλλους τώρα, από πιό "σοβαρά" Συγκροτήματα!
        Τι δήθεν πολιτικές γραμμές και τρίχες! Τα ακούω βερεσέ.
        Όλα αυτά συμβαίνουν επειδή κάποιοι "πατριώτες" επιχειρηματίες έχουν επενδύσει οικονομικά στη χρεωκοπία. Οι μάγκες με τα ματσούκια είναι απλοί "δικηγόροι" τους. Και μερικοί παίζετε το παιχνίδι τους, εξαιτίας της κομματικής σας τύφλωσης και του ακραίου φατριασμού.
        Ήμουν απολύτως ειλικρινής νομίζω.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 22:06:45

          Παραληρείς.
          Βλέπεις παντού Αμερικανούς.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Orestios 13/06/2011 22:22:44

            Φοροφυγάδες, μπαταχτσήδες "επιχειρηματίες" και ξεπλυντήρια βλέπω εντός συνόρων. Μόνον. Και δεν αυταπατώμαι: Χέστ*καν όλοι αυτοί για Αμερικάνους και Ευρωπαίους.
            Αυτοί οι Αμερικάνοι πάλι, των "οίκων" κτλ που δέχεσαι ως θέσφατο, τη δική τους δουλειά κάνουν. Όπως οι "άλλοι Αμερικάνοι" (FED και διοίκηση Ο' Μπάμια), κάνουν τη δική τους, διαφορετική δουλειά - που μου φαίνεται να μοιάζει πολύ με τη δουλειά της ΕΚΤ.
            Έτερον εκάτερον, μη γινόμαστε ...Τράγκες!

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 22:32:52

            Μου θυμίζεις ανθρώπους που λένε ότι τους καταδιώκουν κάποιοι.
            Δεν μπορείς να σκεφτείς πως ο Παπανδρέου απλά τα έκανε θάλασσα ώς ο πιο ανίκανος πρωθυπουργός που πέρασε ποτέ?
            Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι για την ανικανότητα του Παπανδρέου, η οποία μας επηρεάζει άμεσα όλους τους Έλληνες.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 13/06/2011 22:55:48

            Η ουσία είναι ότι στο μεγάλο πεδίο των αγορών (που περιλαμβάνει τα παγκόσμια νομίσματα), δεν ακούν τους "οίκους" και δεν πιστεύουν καθόλου ότι θα καταρρεύσει η Ευρωζώνη ή ότι έχει πλεονέκτημα το δολλάριο.
            Είναι χαρακτηριστικό πώς κινήθηκε σήμερα ανοδικά το Ευρώ σε σχέση με το δολλάριο, παρά την υποβάθμιση της S&P:
            h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=0
            Στους "οίκους" πειθαρχούν μόνον τα απορρυθμισμένα τμήματα των αγορών που τζογάρουν στα ομόλογα, CD's και spreads.
            Σημειωτέον: Ο Τρισέ δήλωσε σήμερα στο LSE ότι η οικονομική ετερογένεια της Ευρωζώνης δεν είναι καθόλου μεγαλύτερη από την ετερογένεια των ΗΠΑ. Πρόκειται για δήλωση εξαιρετικά εύστοχη, που δείχνει το πώς βλέπει τα πράγματα η ΕΚΤ και συνετέλεσε στη σημερινή σταθερότητα του Ευρώ.
            Για τις πολιτικουριές και την ικανότητα των "επαρχιωτών πολιτικών" Παπ, Σαμ κτλ, ποσώς δίνω σημασία. Νομίζω ότι στη φάση που περνάει η χώρα, η ικανότητα όλων αυτών να επηρεάζουν τις πραγματικές εξελίξεις είναι πολύ περιορισμένη. Θα έπρεπε να τους δίνουμε τόση σημασία, όση δίνουν π.χ. οι Αμερικανοί στον Κυβερνήτη της Χαβάης ή της Αλαμπάμα - και αυτοί εκλεγμένοι είναι άλλωστε.
            Άλλα μετράνε, όχι αυτά που καίγεστε μερικοί ν' αποδείξετε.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 13/06/2011 23:00:56

            Καλώς ή κακώς για σένα η ΕΕ δεν έχει μέλλον.
            Είναι ένα άχρηστο κατασκεύασμα.
            Οι συγκρίσεις με την Αμερική είναι για τα μπάζα.
            Δηλαδή το Βελγικό γκρέμλιν Ρομπόι συγκρίνεται με τον Ουάσινγκτον???????
            Θα μας τρελάνεις??????

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 13/06/2011 23:35:04

            Σύγκρινε το γκρέμλιν με το ούφο Μπούς ο Β΄ (ή με κανέναν άλλο με IQ < 70, π.χ. Ντίκ Τσένυ, Ράμσφελντ κτλ), και θα δείς ότι έχω δίκιο.
            Το γκρέμλιν δεν είναι και Ουάσιγκτων ή Φραγκλίνος Ρούσβελτ, αλλά μπροστά σε μερικούς μετά το 2000, που πέρασαν και κρίθηκαν, μου φαίνεται Αινστάιν.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/06/2011 21:37:17

    Έχουν ξεφορτώσει τα τοκικά ομόλογα και δεν τους ενδιαφέρει, όπως είπε και ο Τρισέ (ή ο Γιούνκερ ήταν;) προχτές:

    "δεν θα κινδύνευε το Ευρώ από μια έξοδο κράτους μέλους από την ευρωζώνη"

    Θα δούμε.

    Έλεγχο των ταμειακών διαθέσιμων θα ζητήσει κάποιος από την αντιπολίτευση;

    Διότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ, αλλάααα από την άλλη

    ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΜΕ C-130 ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ !!!

    ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΔΩ ΛΑΓΟΥΜΙΤΖΗΔΕΣ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 13/06/2011 21:40:14

      Όλοι οι γιατροί κράζουν εν τω μεταξύ την κίνηση αυτή.
      Θα μου πείς είναι ο Πρόεδρος της Βουλής , Νο3 πολιτειακός παράγοντας, όμως απέναντι στο δίκαιο όλοι είναι ίσοι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 13/06/2011 21:40:53

      ;)
      που πηγαν τα 400 του ΟΤΕ ?? γνωριζει κανεις??
      Εξωδικο θα στειλει ΕΝΑΣ ??

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 13/06/2011 21:41:56

      οσον αφορα στον Πετσαλνικο,
      επαθε πνευμονια απο τα μακροβουτια στην ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΠΙΣΙΝΑ !! του.....

      ΠΠ

  5. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 21:50:34

    Επιδεινώθηκε αυτό που είχε με την μετακίνησή του εκεί.
    Είναι συχνές οι πνευμονίες αυτή την περίοδο.

  6. ΑΦ avatar
    ΑΦ 13/06/2011 22:51:21

    Στις 9 το πρωί της Πέμπτης, ο Πρωθυπουργός θα απαντήσει σε ερωτήματα πολιτών, στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ.

    Έστειλα το ακόλουθο ερώτημα και ελπίζω να απαντηθεί. Αν έχει κι άλλος την ίδια απορία, μπορεί να στείλει το ίδιο, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες.

    «Η ρύθμιση της Τράπεζας της Ελλάδος για το Τ+10 (Οκτώβριος 2009 - Απρίλιος 2010), επηρέασε θετικά ή αρνητικά τη θέση των ελληνικών ομολόγων στη διεθνή αγορά, κατά τη γνώμη σας;»

    Τα ερωτήματα στέλνονται στο netfm (papaki) ert (teleia) gr.

  7. Orestios avatar
    Orestios 14/06/2011 00:17:18

    Η ΕΕ αυτή τη στιγμή είναι ο μεγάλος ασθενής.
    Όσο υπάρχει το Έθνος μας είναι υπόδουλο.

  8. frankie avatar
    frankie 14/06/2011 01:37:25

    Ωραιος το εστειλα κ εγω...

    • sxolioblog avatar