#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2012 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε η δικαστική έρευνα για τις "συντάξεις-μαϊμού"



(Ανανεωμένο) Με παραγγελία του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Αθανάσιου Κατσιρώδη, οι εισαγγελίες εφετών της χώρας καλούνται να διενεργήσουν έρευνα, κατά απόλυτη προτεραιότητα, προκειμένου να εντοπιστούν και να παραπεμφθούν άμεσα σε δίκη όσοι ελάμβαναν συντάξεις και προνοιακά επιδόματα χωρίς να τα δικαιούνται.

Επιπλέον, ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου ζητά από τους κατά τόπους εισαγγελείς εφετών, να εντοπίσουν εάν στις περιπτώσεις των «μαϊμού» συντάξεων και των παράνομων επιδομάτων υπάρχουν ποινικές ευθύνες δημοσίων υπαλλήλων. Σκοπός της έρευνας, πέραν της απόδοσης τυχόν ποινικών ευθυνών, είναι και η επιστροφή των παρανόμων εισπραχθέντων ποσών από το τους επιτήδειους, οι οποίοι φέρονται να έχουν ζημιώσει με εκατομμύρια το ελληνικό Δημόσιο.

Της παραγγελίας του κ. Κατσιρώδη προηγήθηκε η χθεσινή επίσκεψη στον Άρειο Πάγο, του υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, Γ. Βρούτση. Σήμερα ο υπουργός Εργασίας απέστειλε και τα σχετικά στοιχεία στον κ. Κατσιρώδη, τα οποία, καταρχήν αφορούν δημοσιεύματα εφημερίδων. Επιπλέον, ο υπουργός Εργασίας γνωστοποίησε στην εισαγγελία του Αρείου Πάγου, πως ήδη ζήτησε από τις αρμόδιες υπηρεσίες να αποστείλουν τα ευρήματά τους στις δικαστικές αρχές.

Χθες, ο υπουργός Εργασίας, εξερχόμενος από τον Άρειο Πάγο, δήλωσε ότι το τελευταίο διάστημα μετά από τις ηλεκτρονικές και άλλες διασταυρώσεις εντοπίζονται μεγάλα δείγματα παραβατικότητας. Μέχρι το τέλος του χρόνου, πρόσθεσε, θα έχουν εντοπιστεί άπαντες και θα τους έχουν καταλογιστεί όσα προβλέπει ο νόμος (οι δικαιούχοι – «μαϊμού» θα κατηγορηθούν για απάτη σε βαθμό κακουργήματος και οι εμπλεκόμενοι επίορκοι υπάλληλοι για απιστία στην υπηρεσία). Στο φάκελο με τα στοιχεία τα οποία παρέδωσε ο κ. Βρούτσης στον αντιεισαγγελέα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις από όλο το εύρος της ελληνικής επικράτειας, στις οποίες φαίνεται ότι οι δικαιούχοι, παράτυπα, λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα και συντάξεις.

Ο υπουργός έκανε επίσης γνωστό ότι σύντομα θα καταθέσει μια σημαντική νομοθετική ρύθμιση με βάση το περιεχόμενο της οποίας θα υπάρχει μια ήπια μεταχείριση για όλους όσοι σήμερα λειτουργούν κάτω από αυτό το παραβατικό καθεστώς, υπό τον όρο ότι θα σταματήσουν -με πρωτοβουλία τους- να εισπράττουν τα παράνομα προνοιακά επιδόματα ή τις συντάξεις και, φυσικά, θα επιστρέψουν πίσω όσα έχουν λάβει. «Το πάρτι που γινόταν μέχρι σήμερα θα τελειώσει οριστικά», τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Βρούτσης.

Στη μακρά λίστα με τα παράνομα χορηγούμενα επιδόματα και συντάξεις εντάσσονται και τα ευρήματα τα οποία προέκυψαν μέσα από τις διαδικασίες απογραφής των δικαιούχων του ΟΓΑ. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της καταγραφής των συνταξιούχων ομογενών, ανασφάλιστων υπερηλίκων οι οποίοι έχουν γεννηθεί ή κατάγονται από τη Ρωσία, την Ουκρανία, το Καζακστάν, το Ουζμπεκιστάν, το Αζερμπαϊτζάν, την Αρμενία, τη Μολδαβία, τη Γεωργία, την περιοχή της Αμπχαζίας, την Τουρκία και την Αίγυπτο, διαπιστώθηκε ότι δεν προσήλθαν να απογραφούν 2.731 άτομα (το 14% του συνόλου). Μετά από εντολή του κ. Βρούτση, στους δικαιούχους αυτούς θα διακοπεί η καταβολή της σύνταξης από την 1η Σεπτεμβρίου του 2012.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 07/08/2012 12:11:44

    Στον εισαγγελέα για κακούργημα οι “συνταξιούχοι-μαϊμού
    ++
    Αυτο ειναι το σωστο και οχι κραυγες στα ΜΜΕ του τυπου:
    "βρηκαμε 200.000 συνταξιουχους μαιμου" και τετοια.

    Και αφου οι "μαιμου-συνταξιουχοι" διωχθουν για απατη ,μετα θα ΠΡΕΠΕΙ αμεσως να γινει "επανεξεταση" του τροπου που πηραν την μαιμου συνταξη!!

    Καποιοι την εδωσαν ,δεν την πηραν εκβιαστικα οι "μαιμου-συνταξιουχοι"!!
    Και αυτοι που την εδωσαν ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ απατεωνες και τελοςπαντων συνυπευθυνοι...

    • tak avatar
      tak @ Takis 07/08/2012 12:40:37

      Φίλε μου αυτοί είναι τρεις φορές χειρότεροι, γιατί εκτός των άλλων έχουν διαπράξει και παράβαση καθήκοντος! Συνεπώς ... φυλακή και σπίτι τους!

      • irida avatar
        irida @ tak 07/08/2012 13:33:38

        Να δούμε όμως και πως αρκετοί από αυτούς, στην πλειοψηφία τους πιστεύω, γίνανε ομογενείς! Κάποτε να δούμε κι αυτό. Ας τα δούμε όλα τώρα. Η κρίση ας γίνει ευκαιρία..Ας αποβεί δημιουργική.Κι ας πάρει επιτέλους το κράτος κομμάτια περιουσίας όλων όσων το ζημίωσαν. Όχι για να το καρπωθούν οι ελάχιστοι φυσικά,αλλά για να αξιοποιηθεί προς όφελος όλων.

  2. popolaros avatar
    popolaros 07/08/2012 12:48:00

    Με τις συντάξεις χιλιάδων 'αντιστασιακών' του Εμφυλίου τι γίνεται;
    Μόλις δω ότι πάνε και στον εισαγγελέα για κακούργημα και οι “πολιτικοί-μαϊμού” θα αρχίσω να ελπίζω.

    Τα μικρολαμόγια με τις μαϊμού συντάξεις έπρεπε ήδη να τα είχαν εντοπίσει και εξαρχής να έδιναν συντάξεις χωρίς ένσημα προς άγρα ψήφων.
    Οπότε για εμένα ο εντοπισμός παπατζήδων δεν είναι είδηση γιατί αυτή είναι η δουλειά τους.

    Είδηση είναι ότι στέλνουν άρον-άρον το κόσμο στη συνταξιοδότηση με διάφορα τεχνάσματα και εφεδρείες, την ίδια στιγμή έχουν ποινικοποιήσει τον όρο Σύνταξη.

    Όποιος την παίρνει ή θα την παίρνει από εδώ και μπρος είναι σε ημιπαράνομη κατάσταση και εν-δυνάμει λαμόγιο.
    Έτσι βέβαια πετσοκόβονται πιο εύκολα...

  3. popolaros avatar
    popolaros 07/08/2012 12:49:18

    Διόρθωση.
    ¨Τα μικρολαμόγια με τις μαϊμού συντάξεις έπρεπε ήδη να τα είχαν εντοπίσει και εξαρχής να ΜΗΝ έδιναν συντάξεις χωρίς ένσημα προς άγρα ψήφων.¨

  4. Takis avatar
    Takis 07/08/2012 13:20:32

    Με τις συντάξεις χιλιάδων ‘αντιστασιακών’
    ++
    Δεν υπαρχουν τετοιες ,εδω και 20ετια.
    Τις κατηργησε ο μητσοτακης και σωστα εκανε. Ξερω καποιον που επαιρνε συνταξη "αντιστασιακου" σε ηλικια μικροτερη και απο αυτη του "κ.καρολου",πρεπει ναταν 2 χρονων τοτε!!
    (ο "κ.καρολος" εκανε .."αντισταση" (κυνηγουσε τους Γερμανους!) στα 11 του!!

    Οι συνατξεις "αντιστασιακου" μπηκαν επι ελληνοπολωνου αντρει μινεικο παπανδρεου καπου το 1983-84(??) για ψηφοθηρικους λογους αλλα και για να "καλοπιασει" το κουκουεξω!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Takis 07/08/2012 13:39:47

      μεταφορά πόρων έκανε ο Αντρέας. Φτωχοποίησε τους δεξιούς, πλην μερικών λαμογιών, κι έκανε πρώτη μούρη τους αγράμματους δικούς του.

  5. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 07/08/2012 13:38:46

    Επίσης θέλουνε ψάξιμο και οι συντάξεις σε συνταξιούχους άνω των 90 ετών...

    Υπάρχουνε άνθρωποι οι οποίοι λίγο πριν πεθάνει ο/η συνταξιούχος, μπαίνουνε συνδικαιούχοι στο λογαριασμό (είτε γνωρίζουνε τους ταχυδρόμους στα χωριά) και εισπράττουνε σύνταξη ακόμη και 15 χρόνια μετά θάνατον του συνταξιούχου...

    Αυτόι όχι μόνο κόψιμο η σύνταξη αλλά και ΔΗΜΕΥΣΗ όλων των περιουσιακών στοιχείων!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/08/2012 13:39:26

    Τους κάνανε ομογενείς ή "ομογενείς".
    Απορία αφελούς: Και γιατί άραγε η ιδιότητα του ομογενούς - έστω και παργματικού - επισύρει συνταξιοδότηση από την χώρα στην οποία δεν έχει δουλέψει;
    Γιατί αυτός που έζησε και εργάσθηκε επί 30 ή 40 χρόνια σε μιά άλλη χώρα - οποιαδήποτε - και τυχαίνει όντως να έχει οικογενειακή καταγωγή Ελληνική, θα πρέπει να συνταξιοδοτείται από το Ελληνικό δημόσιο; Άν και ποτέ δεν δούλεψε σε Ελληνικό έδαφος;
    Αυτό είναι πέρα από κάθε λογική λογικού ανθρώπου.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/08/2012 13:47:08

    Οι ομό-φατσοι και ομό-ρατσοι πιθηκαράδες από τα απέναντι του Ιονίου :
    h**p://news.in.gr/world/article/?aid=1231208384

    • Takis avatar
      Takis @ Ο Θείος 07/08/2012 14:01:25

      Θειε

      Αλλο επιδομα αλλο συνταξη. Τεραστια διαφορα.
      Και θαρρω η αναρτηση αναφερεται σε "μαιμου-συνταξεις".

      Το επιδομα (το παρανομο εστω) το παιρνεις "αυτοπροσωπως" και πρεπει συνηθως να ισχυουν οι λογοι που το παιρνεις.

      Την συνταξη σου την φερνει ο ταχυδρομος η τη στελνουν στη τραπεζα.
      Και ειναι εφ ορου ζωης.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Takis 07/08/2012 14:13:31

        Η ανάρτηση για τους ομό-ρατσους αναφέρεται και σε συντάξεις-μπαμπουίνους και σε επιδόματα-λεμούριους.
        Είμαι βέβαιος ότι οι καπάτσοι εκ των ομό-ρατσων έχουν βρεί εξ ίσου καλά τον σωστό τρόπο, για την κάθε περίπτωση.
        Είπαμε, una faccia una razza !
        καπάτσος < εκ της ιταλικής capace = ο καταφερτζής, ο έξυπνος, 0 πονηρός που με διάφορα τερτίπια μπορεί να καταφέρει τα πάντα

  8. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/08/2012 13:49:38

    Δενταφαγαμεμαζί...
    Αθώοι του χρήματος....Μας ξεγέλασε ο όφις...
    .
    ΘΑ, ΟΤΑΝ, ΑΜΑ,ΘΑ...
    .
    Πάλι με χρόνια με καιρους πάλι δικά μας θα'ναι.

  9. irida avatar
    irida 07/08/2012 13:50:45

    Στην οικοδομή μου ζουν τρείς τέτοιες οικογένειες. Κι οι τρεις έχουν σπίτι με άτοκο δάνειο. Εγώ όχι!! Πληρώνω ζόρικο επιτόκιο. Έχουν κοινωνικές παροχές, εγώ όχι. Δεν εργάζονται, δεν έχουν σπουδές(κάποιοι κάναν εδώ, με προνομιακούς όρους σε σχέση με τα άλλα παιδιά) κι όμως κινούνται καλύτερα από μένα!! Για να μην μιλήσω για όλα τα άλλα..Ταμείο ανεργίας....ενώ δεν εργάζοντα...Και το τελευταίο: έχουν το ανήλικο παιδί τους σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό της πόλης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καθότι άνεργοι...Κι ο εργαζόμενος δεν έχει που να το αφήσει για να πάει στη δουλειά του!!! Ο Έλληνας.. τραγικά πράγματα. Και συμπεριφέρονται και με τρόπο εγωιστικό, σα να τους χρωστάμε......
    Που να αρχίσει και που να τελειώσει κανένας....Για τα μαύρα που παίρνουν φροντίζοντας ηλικιωμένα άτομα..
    Κάποιοι εγκλημάτησαν απέναντι στη χώρα μας.
    Αν ξέρει κάποιος αναλυτικά ας παραθέσει τι ακριβώς δικαιούνται οι ..ομογενείς...Να ξέρουμε.

  10. Takis avatar
    Takis 07/08/2012 13:51:49

    Μπα! Δεν χρειαζονται τετοιες αλχημειες,φιλτατε.
    Παιρνεις απλα την καρτα της τραπεζης του αποβιωσαντος και πας και παιρνεις την συνταξη.

    Μονο που υπαρχει ενα μικρο ..προβληματακι.
    Οταν πας και κτυπησεις το "pin" και μετα ..υπολοιπο λογαριασμου ,σου δειχνει υπολοιπο μηδεν!!!

    Την εχουν κοψει οι .."ετσι".

    Λοιπον εγω δεν πιστευω οτι υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις,να παρεις την συνταξη θανοντος.
    Φροντιζει γιαυτο η "ληξιαρχικη πραξη θανατου".

  11. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/08/2012 14:37:55

    ΚΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΤΙΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ: Γιατί μέχρι τώρα κανείς υπουργός δεν έκανε αυτό που έκανε ο κύριος Βρούτσης; Αφού όλοι ήξεραν για τις συντάξεις μαϊμού! Επομένως κάποιοι άλλοι λόγοι τους εμπόδιζαν να πάνε στον εισαγγελέα. Όπως ξέρετε δεν είμαι φίλος της κυβέρνησης. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πω ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Βρούτση.

  12. Nik avatar
    Nik 07/08/2012 15:39:13

    Κακούργημα, ε! Και τόσα χρόνια κανείς εισαγγελέας δεν είχε πάρει χαμπάρι τίποτε για να ξεκινήσει μια "αυταπάγγελτη".

    Μαϊμού συνταξιούχοι, αλλά και ιδίου είδους εισαγγελείς προφανώς!

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Nik 07/08/2012 20:40:39

      Θα είναι τυφλοί και αυτοί οπως τόσοι μαιμού δικαιούχοι.
      Για κάθε τέτοια σύνταξη και για κάθε επίδομα κάποιος υπέγραφε ως υπεύθυνος.Τι θα γίνει με το δικό του μερίδιο ευθύνης;

  13. Enzo avatar
    Enzo 07/08/2012 23:40:20

    Τώρα; Μετα απο 30 χρόνια .
    Είπαμε η διασπάθιση δημοσίου χρήματος τιμωρούνται μόνο απο λοχαγους , Σύνταγματαρχες , λοχιες.
    Οι σημερινοί είναι πολυ κυριλε και υποκριτές για μοιράσουν δικαιοσύνη .
    Δεν πιστεύω τίποτα