#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2010 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tο Twitter έκανε ρεζίλι τον Silvio στη Σύνοδο Κορυφής



Οι διοργανωτές της Συνόδου της ΕΕ στις Βρυξέλλες την πάτησαν άσχημα. Σε μια προσπάθεια εκσυγχρονισμού και επίδειξης μοντερνισμού, αποφάσισαν να στήσουν δυο τεράστιες οθόνες, στις οποίες εμφανίζονταν ζωντανά μηνύματα από το Twitter, που ήταν ορατά στους 27 ηγέτες.

Όμως οι πονηροί Ιταλοί χρήστες του Twitter, πολύ σύντομα ανακάλυψαν πως αν χρησιμοποιούσαν το tag “#EUCO, τότε το οποιοδήποτε μήνυμά τους θα επιδεικνύονταν αμέσως  και ζωντανά στις οθόνες. Οπότε και ξεκίνησαν πλημμύρα προσβλητικών μηνυμάτων με στόχο τον «πολύ» Silvio Berlusconi, αποκαλώντας τον «παιδεραστή», «μαφιόζο», και άλλα πολλά κοσμητικά επίθετα.

Ένα συγκεκριμένο μήνυμα έγραφε πως «ο  Berlusconi πληρώνει για σεξ, για ψήφους, για προστασία από την μαφία, και για οτιδήποτε μπορεί να αγοραστεί. Ότι δεν πληρώνει, το κλέβει». Ένας άλλος Ιταλός ανάρτησε μήνυμα που ανέφερε διάφορες ντροπιαστικές ατάκες που εκστόμισε κατά καιρούς ο «γυναικάς» πρωθυπουργός. Μερικές από αυτές ήταν εγκώμια για τον Μουσσολίνι, ενώ άλλες είχαν να κάνουν με προσβλητικά του σχόλια για τους Ιταλούς ψηφοφόρους.

Δυο ώρες αργότερα, και αφού το κλίμα είχε χαλάσει για τα καλά, οι οθόνες έσβησαν με εντολή των διοργανωτών. Το πείραμα του μοντερνισμού απέτυχε. Και όπως είπε ένας από αυτούς που είχαν τη φαεινή ιδέα, «φταίει το γεγονός ότι δεν βάλαμε moderation στα σχόλια…».

S.A. The Guardian

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/12/2010 12:38:42

    Μεγαλη η καψα της Γκαρντιαν να ριξει το Μπερλουσκονι.

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ ψυχραιμια 18/12/2010 13:03:10

      καλά είσαι...

  2. Pankalos avatar
    Pankalos 18/12/2010 13:50:32

    Αυτά τα βόδια μας κυβερνάνε. Γι'αυτό μας έχουνε πάρει φαλάγγι οι Αμερικανοί, μας έχουνε πηδήξει οι πεμπτοφαλαγγίτες Γερμανοί και ετοιμάζουνε και τη βαζελίνη οι Κινέζοι.

    "Αααααχ Ευρώπηηη" που λέει κι ο Τζιμάκος...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 18/12/2010 17:31:11

    And so, the flamboyant Silvio, renamed the wild group sex parties to:
    «Just Elegant, Dignified Soirees».. Haaahhhh

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/12/2010 18:43:25

    Εδώ βρίσκει πιπίνια και πηδάει ο αρβυλομούρης Λεπά, δεν θα βρει ο γαλαντόμος Σύλβιο, που είναι και κοτζάμ πρωθυπουργός;

  5. ΑΛΑΝ avatar
    ΑΛΑΝ 18/12/2010 19:51:52

    Ξεπέφτωντας πιό πολύ η "καλή" εφημερίδα , προσπαθεί να μας προφυλάξει από τον ξεπεσμό του Μπερλουσκόνι...... Και μη χειρότερα!!!!

    Εκτός αν η ιδεολογία του δεν του επιτρέπι τίποτα από ότι έκανε ο δικός μας Ανδρέας, ο Κλίντον, ο Μιτεράν και οι λοιποί ήρωες....

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΑΛΑΝ 18/12/2010 23:04:17

      ΔΟΛιες καταστάσεις και εις τα Βρεττανικά νησιά.

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ ΑΛΑΝ 19/12/2010 10:46:19

      Και να σκεφτείς ΑΛΑΝ

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ ΑΛΑΝ 19/12/2010 10:49:20

      Και να σκεφτείς ΑΛΑΝ, ότι όλοι ήταν μεγάάάάλοι σοσια...ΛΗστές. Ειδικά ο δικός μας κι εκείνος ο γάλλος.