O Τόνι Μπλερ «κορυφαίο σύμβολο» των γκέι
26/09/2014 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Τόνι Μπλερ «κορυφαίο σύμβολο» των γκέι

Πολλά έχει ακούσει τελευταία ο Τόνι Μπλερ, για θέματα που αφορούν από το «φιλανθρωπικό» του έργο μέχρι τις στρατιωτικές αναλύσεις του, αλλά αυτό μάλλον δεν το περίμενε… Ο πρώην Βρετανός πρωθυπουργός θα γίνει εξώφυλλο στην ηλεκτρονική έκδοση του περιοδικού «Gay Times», σε μια κίνηση που τον τιμά για τη στήριξη που έχει προσφέρει στη γκέι κοινότητα της χώρας του! Στην επετειακή έκδοση του περιοδικού για τα 30 του χρόνια, το όνομα του Μπλερ φιγουράρει ανάμεσα σε άλλα ονόματα διασημοτήτων που έχουν στηρίξει όλα αυτά τα χρόνια τον αγώνα των γκέι για ίσα δικαιώματα, όπως είναι ο Boy George, ο σερ Ian McKellen και η Barbra Streisand.

Η είδηση πάντως δεν εξέπληξε τον Βρετανό πολιτικό. Δήλωσε μάλιστα περήφανος για την τιμή που του έκαναν και ανέφερε ότι είχε φροντίσει με την ανάλογη νομοθεσία να μη κρύβουν πια οι ομοφυλόφιλοι την ταυτότητά τους. Εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που ο Μπλερ γίνεται εξώφυλλο στο εν λόγω περιοδικό. Τον Μάρτιο του 1997, είχε γίνει πάλι εξώφυλλο στο ίδιο περιοδικό, ενώ ήταν αρχηγός της αντιπολίτευσης. Το 2005 είχε αρθρογραφήσει στο περιοδικό με αφορμή την προκήρυξη των εθνικών εκλογών.

Ο εκδότης του περιοδικού Darren Scott δήλωσε ότι πέρα από κόμματα, κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι ο Μπλερ συνέβαλε με την θέσπιση του Συμφώνου Συμβίωσης, την νομική αναγνώριση των τρανσέξουαλ και την απαγόρευση των διακρίσεων κατά των γκέι στους εργασιακούς χώρους, να γίνει «πρέσβης των δικαιωμάτων της γκέι κοινότητας στη Βρετανία».

Παρεμπιπτόντως, ο Τόνι Μπλερ είναι παντρεμένος και έχει τέσσερα παιδιά.

www.independent.co.uk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/09/2014 18:44:07

    Γι' αυτό κρύβονταν τόσα χρόνια οι άγγλοι γκέηδες, περίμεναν τον Μπλαίρ να βγάλει τη σχετική νομοθεσία...

    • open society avatar
      open society @ Κυθήριος 26/09/2014 20:55:27

      Παραλήρημα ομοφοβίας το σχόλιό σας. Φαντάζομαι ψηφίζετε ΑΝΕΛ ή ΧΑ;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ open society 26/09/2014 21:26:28

        Θα σου πώ εάν μου πείς κι εσύ τί από τα δύο είσαι.

        • open society avatar
          open society @ Κυθήριος 26/09/2014 22:12:24

          Εγώ Δράση-Φιλελεύθερη Συμμαχία ψηφίζω. Εσύ άκρα δεξιά αυτό είναι σίγουρο από το σχόλιό σου!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ open society 26/09/2014 23:07:33

            Δε σε ρώτησα τι ψηφίζεις...

          • open society avatar
            open society @ Κυθήριος 26/09/2014 23:18:46

            Τι από ποια δύο αν είμαι τότε, όπως ρώτησες πριν;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ open society 27/09/2014 06:09:33

            Καλημέρα. Επειδή θίχτηκες τόσο και μέσα από ένα χιουμοριστικό σχόλιό μου χωρίς να με ξέρεις με αποκάλεσες ομοφοβικό και κατόπιν χρυσαυγίτη,γι' αυτό λοιπόν επειδή ενοχλήθηκες ρωτώ,μήπως είσαι άγγλος ή gay;

          • ΘΑΝΟΣ.- avatar
            ΘΑΝΟΣ.- @ Κυθήριος 27/09/2014 11:12:24

            Αγγλος δεν είναι πάντως...

          • open society avatar
            open society @ Κυθήριος 27/09/2014 12:19:17

            Τίποτα από τα δύο. Εσύ πάντως ομοφοβικός είσαι σίγουρα!

          • ΘΑΝΟΣ avatar
            ΘΑΝΟΣ @ open society 27/09/2014 13:08:30

            Ομοφοβικός και πολύ μάλιστα είμαι με αυτά που βλέπω να πετυχαίνουν οι φούστηδες στα ΜΜΕ. Φυσικά και φοβάμαι οτι η ομοφυλοφυλία των ανδρών* οδηγεί το γένος σε παρακμή και εκφυλισμό και είναι σοβαρή ασθένεια που χρήζει θεραπείας. *Η ομοφυλοφιλία των γυναικών δεν με φοβίζει καθόλου.

          • open society avatar
            open society @ ΘΑΝΟΣ 27/09/2014 17:12:49

            Θάνο θα σου απάνταγα αλλά είναι τόσο ανατριχιαστικά για μια κοινωνία ελεύθερων ανθρώπων τα όσα γράφεις, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε.

  2. Fiscal avatar
    Fiscal 27/09/2014 11:58:08

    @ οpen society Nα πηγαίνει ένας δάσκαλος ή καθηγητής, ομοφυλόφιλος στην προσωπική του ζωή, στο σχολείο με γυναικεία ρούχα ή όχι; Είναι ή δεν είναι δικαίωμα του; Τι λες;

    • open society avatar
      open society @ Fiscal 27/09/2014 12:21:25

      Είναι δικαίωμά του. Τι καλύτερο μάθημα για τα παιδιά από έναν άνθρωπο που δεν ντρέπεται γι'αυτό που είναι!

      • ΘΑΝΟΣ. avatar
        ΘΑΝΟΣ. @ open society 27/09/2014 13:10:53

        Ακόμα καλύτερα να έχει μούσι και τριχωτό στήθος αλλά Κοντσίτα... Σίγουρα για τους φούστηδες αυτό θα ήταν το καλύτερο μάθημα!...Έλα όμως που έχουμε και εμείς δικαιώματα.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 27/09/2014 13:29:34

    @open society, ο καθένας είναι ελεύθερος στην προσωπική του ζωή να κάνει ό,τι θέλει και να ζεί με όποιον και όπως θέλει. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ελέγξει τον άλλο για το τί κάνει στη ζωή του και στο σπίτι του. Με ενοχλεί όμως,κάποιες ιδαιτερότητές του,ο κάθε άνθρωπος να τις επιδεικνύει και να προσπαθεί να τις επιβάλλει στο σύνολο ως επιβεβλημένες και κοινωνικά αποδεκτές. Για παράδειγμα,με ενοχλεί να βλέπω δυό άντρες ή δυό γυναίκες σ' ένα παγκάκι να χαμουρεύονται και να φιλιούνται.Δε μπορώ επίσης να φανταστώ δυό άτομα του ίδιου φύλου να μεγαλώνουν ένα παιδάκι,δέν το θεωρώ φυσιολογικό,πώς να το κάνουμε! Μετά από αυτή την ανάλυση που σου έκανα,θα συνεχίσεις να με θεωρείς ομοφοβικό; Αν ναί,περιμένω τα δικά σου επιχειρήματα σχετικά...

    • Crevettes à la provençale avatar
      Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 13:38:56

      Κυθήριε, σήμερα είναι μέρα χαράς, παντρεύεται η Ζωή! Αφιερώσου σ'αυτό και μη παιδεύεσαι με τους νεοφιλελεύθερους φίλους του Βαλλιανάτου.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Crevettes à la provençale 27/09/2014 13:47:14

        Ημέρα χαράς για όλους και πένθους για το γαμπρό...

        • Crevettes à la provençale avatar
          Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 13:55:48

          Ήθελέ τα κι έπαθέ τα, δεν θα τον κλάψουμε. Εμείς, στο γλέντι μας.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Crevettes à la provençale 27/09/2014 14:19:54

            Λές να ηρεμήσει λίγο το κορίτσι μετά από αυτό που θα κάνει στο γαμπρό ή θα τη πληρώνει κι ο κουμπάρος;

          • Crevettes à la provençale avatar
            Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 14:25:28

            Μπα, ο Μαρκογιαννάκης και ο Νεράτζης θα την πληρώσουν τη νύφη (επίκαιρο, ε;) πάλι. Ο γαμπρός είναι υποπλοίαρχος του Ε.Ν, στη ποντοπόρο. Εχει κανονίσει μπαρκάρισμα μακράς διαρκείας.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Crevettes à la provençale 27/09/2014 14:33:12

            Θα το συνδυάσει και με hοney moon,μόνος του...

          • Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... avatar
            Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... @ Κυθήριος 27/09/2014 16:19:43

            Δυστυχώς, δε θα μπορέσει ο ατυχής. Είναι άνεργος εμποροπλοίαρχος και απασχολείται στο γραφείο της κ. Κωνσταντοπούλου. '' Θα πάψει πια για μακρινά ταξίδια να μιλά,
            οι φίλοι θα νομίζουνε πως τα ‘χει πια ξεχάσει,
            κι η μάνα του χαρούμενη θα λέει σ’ όποιον ρωτά:
            “ τώρα νοικοκυρεύτηκε κι αλλού δουλειά έχει πιάσει...'' (Σε βουλευτικό γραφείο δηλαδή. Δεν είν κακό...)

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... 27/09/2014 19:49:09

            Ωραίος!!!

          • Crevettes à la provençale avatar
            Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 21:53:17

            Ωραία, μήπως;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Crevettes à la provençale 27/09/2014 22:06:09

            Δεν αμφιβάλλω καθόλου!

          • Crevettes à la provençale avatar
            Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 22:15:12

            Επί τη ευκαιρία, σου 'χω νέα από την επακολουθήσασα δεξίωση. Η νύφη χόρεψε ξεκινώντας με τροτ, ακολούθησε κάντερ και κατέληξε με ανοιχτό γκάλοπ.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Crevettes à la provençale 27/09/2014 22:44:01

            Κάπου πήρε το μάτι μου στην εκκλησία και το Μαρκογιαννάκη.

          • Crevettes à la provençale avatar
            Crevettes à la provençale @ Κυθήριος 27/09/2014 22:52:14

            Ναι, μοίραζε τις μπομπονιέρες μαζί με ένα σετ ωτασπίδες.

    • open society avatar
      open society @ Κυθήριος 27/09/2014 17:10:05

      Δεν είναι θέμα επιβολής Κυθήριε είναι θέμα έκφρασης μιας σεξουαλικής επιλογής που επί αιώνες όλες σχεδόν οι κοινωνίες κατακεραύνωναν και θεωρούσαν μη φυσιολογική. Κανείς δεν επιβάλει τίποτα σε κανένα, αυτό που θέλουν είναι η ερωτική τους επιλογή να μη γίνεται αφορμή διακρίσεων στην εργασία τους ή στη συμμετοχή τους στο πολιτικό και κοινωνικό γίγνεσθαι. Άρα είναι θέμα κοινωνικής αποδοχής και εκεί έγκειται το θέμα της ομοφοβίας. Σχετικά με το μεγάλωμα παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια γιατί το θεωρείς μη φυσιολογικό; Θεωρείς φυσιολογικότερο για ένα παιδί να μεγαλώνει σε μια οικογένεια ετερόφυλων γονέων που αποτελούν μια κακή οικογένεια για την ανατροφή του, παρά να μεγαλώνει από ένα ομόφυλο ζευγάρι που θα πληροί τα αυστηρά κριτήρια υιοθεσίας που θα περιλαμβάνει ο νόμος;

      • Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... avatar
        Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... @ open society 27/09/2014 18:07:59

        Σας αρέσει ή όχι, στη φύση το αρσενικό ενώνεται με το θηλυκό με σκοπό τη διαιώνιση των ειδών και καρπός αυτής της ένωσης, είναι οι απόγονοι. Κατά κανόνα οι λέοντες-λιονταρίνες π.χ, είναι γενικώς ''υπεύθυνοι γονείς'' και αφοσιώνονται στο μεγάλωμα των μικρών, έως ότου αυτά μπορέσουν να εξασφαλίσουν από μόνα τους την επιβίωσή τους. Που και που όμως, μπορεί και να παρουσιαστούν κάποιες ανεξήγητες (σ΄εμάς) περιπτώσεις λιγότερο συνεπών γονέων (όπως και στην κοινότητα των ανθρώπων), οι οποίες δεν πληρούν τις προδιαγραφές και δεν εξυπηρετούν το φυσικό τους χρέος ως θα όφειλαν. Αυτή η δεύτερη κατ΄εξαίρεση πιθανότητα, δεν χρήζει αυτομάτως τους ομοφυλόφιλους που δεν θα έχουν και τον δεσμό αίματος με τα υιοθετημένα παιδιά, ως ...καλύτερους γονείς, γιατί '' θα πληρούν τα αυστηρά κριτήρια της υιοθεσίας''. Γενικώς, η φύση μας καθοδηγεί, ως προς το τι θα είναι καλύτερο για τα παιδιά. Να έχουν ως πρότυπό τους τον συνδυασμό αυτόν, που παράγει ζωή. Οτιδήποτε άλλο, είναι μη φυσικό. Απλά. Δικαίωμα του καθενός να επιλέγει με ποιόν θα μοιράζεται ο ίδιος ton εαυτό του, το κρεβάτι και τα συναισθήματά του, αλλά δεν του επιτρέπεται να επέμβει άτσαλα στον ψυχισμό ενός παιδιού και μάλιστα, όχι δικού του.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ open society 27/09/2014 19:45:49

        Μη μπερδεύεις τα πράγματα,το να μεγαλώνει ένα παιδί σε μια οικογένεια με ετερόφυλους γονείς,αυτό είναι φυσιολογικό,γιατί από τη φύση έτσι είναι φτιαγμένα. Όταν αυτή η οικογένεια είναι κακή και ανάξια για να μεγαλώνει παιδιά,δεν τη λέμε παρά φύσιν,τη λέμε προβληματική. Ναι μέν τα παιδιά δεν γίνεται να μεγαλώσουν φυσιολογικά και έτσι,διότι δεν υπάρχει αγάπη και ηρεμία στο οικογενειακό περιβάλλον, όμως η δομή της οικογένειας αυτής είναι φυσιολογική. Η ''οικογένεια'' όμως με δύο άντρες για γονείς,ή με δύο γυναίκες,όσο ήρεμη κι άν είναι,δεν παύει να είναι παρά φύσιν,μή φυσιολογική,διότι δε γίνεται ένας άντρας να μεταγγίσει το μητρικό φίλτρο σε ένα παιδί που έχει ανάγκη από βιολογική μητέρα,ούτε μια γυναίκα μπορεί να μεταδώσει στο παιδί την πατρική προστασία και σιγουριά,κάτι που μόνο από τον φυσικό πατέρα θα πάρει.

        • open society avatar
          open society @ Κυθήριος 27/09/2014 20:08:02

          Με τη δική σου λογική τότε τα ορφανά παιδιά από πατέρα θα βγάλουν προβλήματα στη συμπεριφορά τους επειδή τους λείπει η πατρική προστασία και σιγουριά, ενώ τα ορφανά παιδιά από μητέρα δεν θα τους έχουν...μεταγγίσει το μητρικό φίλτρο, οπότε δε θα είναι κι αυτά "φυσιολογικά"... Είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό; Πάντως στις χώρες που έχει επιτραπεί η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια μια χαρά φυσιολογικά παιδιά μεγαλώνουν σε αυτές τις οικογένειες.

          • Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... avatar
            Χωρίς αυταπάτες, αφού όλες τις έκαψες... @ open society 27/09/2014 20:51:40

            Γιατί υπάρχει αμφιβολία για το οτι τα παιδιά που στερούνται τη μητρική ή την πατρική παρουσία, πορεύονται στη ζωή με ένα πολύ σημαντικό ψυχοπνευματικοσυναισθηματικό έλειμμα; Το πόσο δε...ισορροπημένα είναι τα καημένα τα παιδάκια που υιοθετούνται από δύο ομοφυλόφιλους, αφήστε να μην το συζητήσουμε καλύτερα.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ open society 27/09/2014 21:06:00

            Μπορεί από τη μια τα δικό μου επιχείρημα να μη σου φαίνεται φυσιολογικό,αλλά από την άλλη η ομοφυλοφυλία και η υιοθέτηση και το μεγάλωμα παιδιών από δύο άντρες που ο ένας θα βυζαίνει το μωρό και ο άλλος θα το πηγαίνει στο σχολείο όταν μεγαλώσει και εκείνο θα παρουσιάζει στους φίλους του τον άντρα σαν...μαμά και τη γυναίκα σαν...μπαμπά,κάτι που μετά ύποπτης και αλλοπρόσαλης μανίας εσύ υποστηρίζεις και προσπαθείς μάλιστα να μας πείσεις κιόλας γι' αυτό,δεν είναι απλώς παρά φύσιν όπως ευγενικά προσπάθησα να σου πώ παραπάνω,αλλά είναι εντελώς άρρωστο! Αυτή η αρρώστια μάλιστα έχει μεταδοθεί τόσο πολύ στην κοινωνία μας και τόσο πολύ της αρέσει να επιδεικνύεται, που είναι μιά από τις αιτίες της απόλυτης σαπίλας που έχει τελικά επικρατήσει και η μπόχα της δεν αφήνει και τους φυσιολογικούς ανθρώπους να μεγαλώσουν τα παιδιά τους φυσιολογικά,χωρίς να τους αποπαίρνει αυτή η μπόχα της ''δήθεν ορθάνοιχτης-ξετσίπωτης και ασύδοτης κοινωνίας''! Είναι τόσο άρρωστη δε αυτή η κατάσταση,που μόνο το ίδιο άρρωστοι άνθρωποι θα ήταν ικανοποιημένοι μ' αυτήν. Δυστυχώς εμείς οι ''καθυστερημένοι'' πρέπει να τους ανεχτούμε κι αυτούς...

          • open society avatar
            open society @ Κυθήριος 27/09/2014 22:03:17

            Οι χώρες που έχουν θεσπίσει την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια και άλλα προοδευτικά αιτήματα της κοινωνίας των πολιτών (πχ νομιμοποίηση μαριχουάνας) είναι χώρες με ανεπτυγμένη οικονομία της αγοράς που πρωτοστατούν στην παραγωγή καινοτόμων προϊόντων. Αντίθετα οι χώρες που απορρίπτουν με κάθε τρόπο αιτήματα κοινωνικού εκσυγχρονισμού βρίσκονται σε οικονομική παρακμή. Ανοιχτή κοινωνία στη διαφορετικότητα (εθνική, εθνοτική, θρησκευτική, σεξουαλική) σημαίνει ανοιχτή κοινωνία σε όλες τις ιδέες. Αντίθετα χώρες με παραδοσιακό τρόπο οργάνωσης της κοινωνίας τείνουν να βρίσκονται σε μόνιμη παραγωγική και επιστημονική παρακμή. Τελικά τα πάντα από το εμπόριο μέχρι την επιστήμη και από τους θεσμούς μέχρι τον έρωτα εξαρτώνται από πόσο χώρο δίνεις στη διαφορετικότητα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ open society 27/09/2014 23:31:06

            Προσωπικά, ούτε για όλα τα φράγκα και τα ΑΕΠ του κόσμου, δεν καταδέχομαι να αβαντάρω την ανωμαλία. Πέρα από αυτό όμως, είσαι λίγο μύωψ άν δεν βλέπεις ότι οι «ανοιχτές κοινωνίες» που αναγάγεις σε τοτέμ, βρίσκονται σε φθίνουσα πορεία - καμία σχέση με την δήθεν «μόνιμη παραγωγική και επιστημονική παρακμή» (sic) που επικαλείσαι. Και η πολύπλευρη αυτή παρακμή (γιατί εμείς δεν κοιτάμε μόνο το ΑΕΠ, που κι αυτό όμως πέφτει!), συνδέεται άμεσα με την νοσηρότητα της ιδεολογίας σου.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 27/09/2014 23:32:56

            Μπέρδεψα την παράθεση αλλά είναι σαφές πιστεύω το νόημα.

          • Αντιγόνη avatar
            Αντιγόνη @ open society 28/09/2014 10:00:52

            Από πότε είναι ''κοινωνικός εκσυγχρονισμός'' η νομιμοποίηση κάθε διαστροφής; Κάτι δεν έχετε αντιληφθεί σωστά κύριε.

          • ΕΕ. avatar
            ΕΕ. @ open society 28/09/2014 11:12:49

            Ετσι είναι αν έτσι σας συμφέρει. Προσωπικά είμαι υπερ της νομιμοποίησης των αιμομικτικών σχέσεων ενηλίκων με υποχρεωτικό προγεννητικό έλεγχο και της πλήρους νομιμοποίησης ολων των ναρκωτικών σε όλα τα κράτη ταυτόχρονα, με ανάληψη της χορήγησής τους στους πάσχοντες απο το κράτος. Επίσης είμαι υπέρ της νομιμοποίησης της ομοφυλοφιλίας των γυναικών . Αλλά είμαι κάθετα κατά του ομοφυλοφυλικού γάμου μεταξύ ανδρών και ακόμα πιο κάθετα αντίθετος στην υιοθεσία απο ομοφυλόφυλους άνδρες. Για να μην τα αλέθουμε όλα στον ίδιο μύλο κατα πως μας συμφέρει...

      • ΣΟΛΩΝ avatar
        ΣΟΛΩΝ @ open society 27/09/2014 21:37:22

        Nαι αλλά αφού υπάρχει το gay pride πρέπει να υπάρξει και το ομόφοβος pride. Προσωπικά δεν κρύβω ποτέ οτι είμαι ομοφοβικός και αισθάνομαι πολύ περήφανος γι αυτό, επειδή πιστεύω οτι φοβούμενος την απειλή που αποτελούν για τη διαιώνιση του είδους μας οι ομοφυλόφυλοι άνδρες (οι γυναίκες δεν είναι πρόβλημα) προστατεύω καλύτερα τη συνέχιση της ανεκτιμήτου αξίας αλυσίδας του DNA μου που μου μεταβίβασαν μέσα απο αιματηρούς αγώνες και απίστευτα ρίσκα οι Δωριείς πρόγονοί μου. Δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι το βασικό ένστικτο του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή. Αν δεν το σεβαστούμε και δεν το διαφυλάξουμε ως κόρην οφθαλμού, θα εκφυλισθούμε και θα εξαφανιστούμε ως είδος. Οι ομόφοβοι έχουν κάθε δικαίωμα να είναι περήφανοι επειδή δεν έχουν διαστροφή του βασικού τους ενστίκτου και δικαίως την φοβούνται, 'οπως κάθε απειλή κατά του ανθρώπινου είδους, ιδιαίτερα κατά της αναπαραγωγής του. Κι όπως λέει και το τραγουδάκι του Μίκη, Και όταν θα `ρθουν οι καιροί
        που θα `χει σβήσει το κερί
        στην καταιγίδα

        Υπερασπίσου το παιδί
        γιατί αν γλιτώσει το παιδί
        υπάρχει ελπίδα.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 27/09/2014 14:42:56

    Για κάθε γελαστή, ευτυχισμένη, ολοκληρωμένη γυναίκα, υπάρχει ένας άνδρας που ξέρει πολύ καλά τι κάνει. http://bit.ly/1uK2K3i

    • ΣΟΛΩΝ. avatar
      ΣΟΛΩΝ. @ η Dimi 27/09/2014 21:40:14

      Mπράβο βρε Dimi. Ξέρεις να κρατάς ψηλά το ηθικό σε μας τους ομοφοβικούς άνδρες. Ο Πούτιν είναι ο Αρχηγός μας. Καραομοφοβικός ο μπαγάσας...Πως να μην υποκλιθεί μπροστά του η Πριγκιπέσσα...

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 08/10/2014 21:41:31

    “Συνελήφθη γιατί έκανε σεξ με μία φραγκόκοτα” http://bit.ly/1qjabt2 (news.247.gr / 08-10-2014 @18:15)

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ η Dimi 10/10/2014 11:03:17

      Ακούραστος σκαπανέας της «Ανοιχτής Κοινωνίας»! Αλλά πάντως ήταν ζωντανή η φραγκόκοτα (τουλάχιστον στην αρχή της ... σχέσης), οπότε δεν φτάνει σε ανοιχτομυαλιά την τύπισσα από τις «Πούσσυ Ράιοτ», την μεγίστη αγωνίστρια (για την οποία σκούζουν όλοι οι «δημοκράτες», «ανοιχτόμυαλοι» ΜΚΟτζήδες). Γιατί εκείνη, συνευρέθη με κατεψυγμένο κοτόπουλο (πώς χώρεσε το δόλιο;), μέσα σε σούπερ-μάρκετ και μπροστά στα μάτια του ταμία και των πελατών (ανάμεσά τους και μικρά παιδιά). (Κυριολεκτώ και στο διαδίκτυο υπάρχουν και τα πειστήρια - για όποιον αντέχει τόση «Ανοιχτή Κοινωνία»). ΥΓ: Στις Πολύ Ανοιχτές Κοινωνίες, η σαλμονέλα συγκαταλέγεται κι αυτή στις σεξουαλικώς μεταδιδόμενες νόσους