#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2013 12:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Μάρτιν Σουλτς καλεί τους Ιταλούς να μην ψηφίσουν τον Μπερλουσκόνι



Ο Γερμανός πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου, τον οποίο κάποτε ο πρώην πρωθυπουργός της Ιταλίας Σίλβιο Μπερλουσκόνι συνέκρινε με φύλακα σε ναζιστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης, προειδοποίησε σήμερα τους Ιταλούς να μην ψηφίσουν στις εκλογές τον μεγιστάνα των ΜΜΕ, που εμπλέκεται σε πολλά σκάνδαλα.

Ο Μάρτιν Σουλτς έρχεται να προστεθεί στη λίστα των Γερμανών πολιτικών που εξέφρασε ανησυχία για μία πιθανή επιστροφή του Μπερλουσκόνι στην πολιτική σκηνή της Ιταλίας -κυρίως για το ότι θα αναχαιτίσει την διαδικασία εφαρμογής μεταρρυθμίσεων που έχει βοηθήσει στην αποκατάσταση της εμπιστοσύνης των επενδυτών στην ευρωζώνη.

"Ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι έχει ήδη οδηγήσει την Ιταλία σε μία οξεία οικονομική πτώση με (την) ανεύθυνη συμπεριφορά (του) στην κυβέρνηση και τις προσωπικές του αταξίες", δήλωσε ο Σουλτς στη γερμανική εφημερίδα Bild.

Ο Μπερλουσκόνι έχει καταδικαστεί σε ποινή φυλάκισης για φοροδιαφυγή και δικάζεται για σεξουαλική συνεύρεση με ανήλικη πόρνη.

Σε σχόλιά του, τα οποία δεν δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα, αλλά εστάλησαν στο έντυπο πριν από τη δημοσίευση, ο Σουλτς καλεί τους Ιταλούς να ψηφίσουν για τη συνέχιση των μεταρρυθμίσεων.

"Πολλά διακυβεύονται στις επερχόμενες εκλογές, μεταξύ των οποίων το να διασφαλιστεί ότι δεν θα χαθεί η εμπιστοσύνη την οποία εδραίωσε ως πρωθυπουργός ο Μάριο Μόντι. Είμαι πολύ σίγουρος ότι οι ιταλοί ψηφοφόροι θα πάρουν τη σωστή απόφαση για τη χώρα τους".

Οι σχέσεις του σοσιαλδημοκράτη Σουλτς και του Μπερλουσκόνι είναι τεταμένες.

Το 2003, ο τότε πρωθυπουργός της Ιταλίας δήλωσε ότι θα πρότεινε τον Σουλτς, ο οποίος είχε ασκήσει κριτική στην πολιτική του, για τον ρόλο ενός "κάπο" ναζιστικού στρατοπέδου συγκέντρωσης σε κινηματογραφική ταινία.

"Kapo" ονομαζόταν ο κρατούμενος στο στρατόπεδο που είχε προνόμια επειδή επιτηρούσε τους υπόλοιπους κρατούμενους.

Στη συνέχεια, ο Μπερλουσκόνι ανασκεύασε τα σχόλιά του λέγοντας ότι ειρωνευόταν κι ότι αναφερόταν σε μία κωμική τηλεοπτική σειρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Τ. avatar
    Γιάννης Τ. 21/02/2013 13:11:08

    Καλά είναι τόσο χ@σμένοι μην χάσουν οι Τραπεζίτες τους την κουτάλα που επεμβαίνουν ξεδιάντροπα αν και σοσιαλιστές (σαν τον ΓΑΠ και τον Μπένυ)
    ακόμα και στην Ιταλία του G8?
    Απ' το φόβο τους δεν καταλαβαίνουν οτι αυτό φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα?
    Ή μήπως πιστεύουν οτι οι Ιταλοί είναι σαν εμάς και την τελευταία στιγμή θα φοβηθούν μη χάσουν τη βόλεψή τους αφού τους το λένε οι Γερμανοί?
    Μήπως πρεπει να βάλουν στις Γερμανικές εφημερίδες πληρωμένη προκήρυξη στα Ιταλικά για νάναι σίγουροι πως οι Ιταλοί θα τη διαβάσουν και θα φοβηθούν?

  2. mimikos avatar
    mimikos 21/02/2013 13:14:40

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!! Μηπως υπαρχει γενικη γερμανικη κατοχη ? με ποιο δικαιωμα?

  3. cp avatar
    cp 21/02/2013 13:19:38

    Η πλακα ειναι οτι περμενουν ορισμενοι να αλλαξουν πραγματα με τις γερμανικες εκλογες!

  4. Stef avatar
    Stef 21/02/2013 13:42:51

    Φαίνεται τους χαλάει την νεοφιλελεύθερη και αυταρχική σούπα του Δ' Ράιχ.

  5. dimx avatar
    dimx 21/02/2013 13:52:54

    χαχαχα ποσα θελει ο συντροφος να πει να μην ψηφισουμε ΣΥΡΙΖΑ ;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ dimx 21/02/2013 17:47:38

      Ο Σοσιαλδημοκράτης σύντροφος παροτρύνει τους Κυπρίους να ψηφίσουν Μαλά. Το κόμμα του οποίου είναι στην ίδια Ευρωπαική ομάδα με τον ΣΥΡΙΖΑ.
      Έχουμε χάσει πολλές "συνέχειες" της πραγματικότητας εδώ κάτω στην χώρα της φαιδράς αγγουρέας, δυστυχώς.
      Άλλοι από πάνω-κάτω μιλούν για "Ράιχ", για "τραπεζίτες" και άλλα νταλά μπαλά.
      Προτιμούν προφανώς τον σεξοπορνόγερο - τελικά οι σκανδαλώδεις ομοιότητες μιας μερίδας συμπολιτών με την μερίδα των δυτικών γειτόνων μας βγάζουν μάτι.

      • Έξι και μία τύψεις ... avatar
        Έξι και μία τύψεις ... @ Uncle Stgm 22/02/2013 15:26:29

        Ο Μπερλουσκόνι μπορεί να είναι χυδαίος, αντιπαθής και φαιδρός, αλλά αυτή τη χρονική στιγμή, μπορεί να λειτουργήσει ως καμικάζι στα θεμέλια της Γερμανοδικτατορίας. Άρα, καλώς να ορίσει.

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 21/02/2013 13:58:40

    "O Μάρτιν Σουλτς καλεί τους Ιταλούς να μην ψηφίσουν τον Μπερλουσκόνι"

    Και αυτοί σίγουρα θα υπακούσουν τυφλά....

  7. μακεδων avatar
    μακεδων 21/02/2013 14:27:53

    Θα έχει πλάκα να τους κάνει την Κυριακή ο σιλβιο τα τρία δυο την ευρωζώνη των τραπεζιτών

  8. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 21/02/2013 14:41:29

    Ποιες ειναι ακριβως αυτες οι καταστροφικες πολιτικες του Μπερλουσκονι;

  9. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 21/02/2013 14:42:35

    Ας αναλογιστούμε που οδήγησε ο Σιλβιο Μ. Την άλλοτε ισχυρή ιταλική οικονομία. Έχει μεγάλη ευθύνη

    • Thalis avatar
      Thalis @ Διηνεκης 22/02/2013 18:54:28

      Βέβαια, αυτός άφησε τη Lehman brothers να σκάσει!!....

  10. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 21/02/2013 14:48:48

    Ποιες ειναι αυτες οι καταστροφικες πολιτικες του Μπερλουσκονι; Και ποιες ειναι οι αγιες μεταρρυθμισεις του Μοντι; Ο αγιος και ασπιλος τεχνοκρατης δεν επρεπε να μεταρρυθμισει ετσι ωστε να παταξει την φοροδιαφυγη, την δημοσια αναποτελεσματικοτητα και να καλλιεργησει κλιμα πραγματικης εμπιστοσυνης; Τι εκανε ο Μοντι απο αυτα; Τιποτα. Αυξησε φορους, εκοψε απο Παιδεια και Υγεια. Παραδοξως, οτι ελεγαν οι "λαϊκιστες" οτι θα κανει και οχι αυτα που ελεγαν οι υπερασπιστες του, αυτοαποκαλουμενοι "μεταρρυθμιστες". Οταν, τουλαχιστον στην Ευρωπη διαχρονικα, οι "λαϊκιστες" καταληγουν να εχουν παντα δικιο, πως θελουν οι "αντιλαϊκιστες" να φαινονται ανωτεροι στα ματια των κοινωνιων;

    Αλλα ας αφησουμε τον Σουλτς και ανεβαστε εκεινα που ειπε ο Κλάους-Πέτερ Βιλς, για το ποσο απαραιτητη ειναι μια νεα γενναια μειωση μισθων για να αυξηθει περαιτερω η ανταγωνιστικοτητα (απο εκει φαινεται και ποσο γνωστης του θεματος ειναι, αφου λεει "περαιτερω αυξηση αναγωνιστικοτητας", λες και οι εως τωρα μειωσεις μισθων δεν εφεραν εσωτερικη ανατιμηση αλλα την πολυποθητη εσωτερικη υποτιμηση). Ειπε, βεβαια και σωστα πραγματα, οπως κανενας δεν αναγκασε κανεναν να μπει στην ΕΖ και οτι η Ελλαδα μπηκε απροετοιμαστη και γενικα δεν εχει στρατηγικη και σχεδιο για το μελλον της, οπως και οτι αν ειχαμε δικο μας νομισμα δεν θα χρειαζοταν καμια μειωση μισθων και ποσο αποτελεσματικοτερη θα ηταν η αυξηση της ανταγωνιστικοτητας...

    • Θαλής1 avatar
      Θαλής1 @ Φοιτητης 21/02/2013 18:15:26

      Ναι αλλα ο μοναδικός τότε λόγος που μπήκε η Ελλάδα στην ΕΟΚ αγαπητέ φοιτητή ήταν η ελπίδα οτι δεν θα έφταναν οι Τούρκοι ως τη Λαμία αφου οι συνταγματάρχες είχαν πουλήσει τα όπλα μας στην Αφρική και οι κάσες είχαν μέσα πέτρες και λιγοστά Μ1 απ' τους πατεράδες μας του 1940!!!
      Ο Εθνάρχης είχε τότε και τη στήριξη του "διαμαντάκια" Ντ' Εσταίν ("Φίλος" και του καννίβαλου Μποκάσσα) και τη διαβεβαίωση όλων των εταίρων πως: " ό,τι κι αν συμβεί η "φίλη" μας και εξαιρετική πελάτισσα όπλων Ελλάδα εισέρχεται στην ΕΟΚ από την υποχρέωση που της οφείλουμε όλοι οι Ευρωπαίοι αφου εξ άλλου ως οικονομικό μέγεθος (2%) δεν πρόκειται να μας δημιουργήσει ποτέ οικονομικό πρόβλημα"...

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Θαλής1 21/02/2013 19:05:23

        Ο Φοιτητης δεν αναφερεται στην εισοδο της Ελλαδας στην ΕΟΚ. Αναφερεται στην εισοδο της Ελλαδας στην Ευρωζωνη.

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ Θαλής1 22/02/2013 01:30:00

        Μα τον Μποκάσσα τον εριξε ο ίδιος ο Ζισκάρ, με συμμετοχή Γάλλων αλεξιπτωτιστών. Αν αναφέρεστε στο ζήτημα με τα διαμάντια, αυτά ήταν δώρο προς τον Ζισκάρ από τον Μποκάσσα αλλά δεν απεδείχθη ποτέ ότι τα πήρε για τον εαυτό του... Ηταν προεκλογικό χτύπημα του Μιτεράν.

        • miltiades avatar
          miltiades @ Βατάτζης 22/02/2013 09:18:51

          Ούτε ο Τσουκάτος πήρε το εκατ. τα μάρκα για τον εαυτό του . Δεν απεδείχθη...
          Το ότι ο Ζισκάρ έριξε τον Μποκάσσα αφού τσέπωσε τα διαμάντια, μάλλον ενοχοποιητικό παρά αθωωτικό στοιχείο είναι. Δεν απεδείχθη ποτέ οτι δεν τα πήρε για τον εαυτό του...
          Αλλωστε ο άνθρωπος απέδειξε οτι είναι ΟΦΑ και αυτό το ξέρουν καλύτερα απο μας οι Γάλλοι, γι' αυτό τον έστειλαν εκεί που και οι Ρωσοι έστειλαν τον Γκορμπατσώφ, να κανει δηλαδή τον πλασιέ...
          Δεν χαίρει καμμίας εκτιμήσεως στη Γαλλία σήμερα. Δεν τον κακολογούμε εμείς. Πολύ λίγα του λέμε, σε σχέση με τους συμπατριώτες του...

  11. ανεξαρτητος avatar
    ανεξαρτητος 21/02/2013 15:43:22

    εκλογη μπερλουσκονι σημερα, σημαινει καλως η κακως ενα ακομα βημα για την διαλυση της ευρωπης, η ιταλια ειναι μεγαλη για να σωθει , απο ξενους ,πρεπει να σωθει μονη της.
    Αρα οσοι εχουν συμφερον να μην διαλυθει η ευρωπη, παροτρυνουν και καλα κανουν.
    Ειναι οι ιδιοι που κρατησαν την ελλαδα στο ευρω.
    Και αυτο ηταν μεγαλη παρεμβαση στα εσωτερικα μας...γιατι ουτε μας αξιζει ουτε μπορουμε χωρις να παραγουμε τιποτα να μεινουμε στο ευρω.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ ανεξαρτητος 21/02/2013 17:45:48

      Στο ευρω δεν μπορουμε να μεινουμε γιατι ειμαστε πληθωρισμενοι και δεν χωραμε μεσα του, οχι γιατι δεν παραγουμε τιποτα, δηλωση υπερβολικη, γιατι αν δεν παραγαμε τιποτα το εμπορικο ελλειμμα θα ηταν ισο με τις εισαγωγες και δεν ειναι. Αλλωστε, δεν αποτελει κριτηριο η παραγωγη για να μπεις στο ευρω. Και η Κυπρος και το Λουξεμβουργο τιποτα δεν παραγουν, αλλα ειναι και θα παραμεινουν στο ευρω. Ομως, καθε μερα που περναει, η οικονομια μας πεταει ολο και πιο εξω απο το ευρω, αφου τοσες μειωσεις μισθων και εμεις συνεχιζουμε να πληθωριζομαστε, δηλαδη να ανατιμομεθα εσωτερικα. Και απο εκει που χρειαζομασταν αδυνατισμα 30% προ κρισης, πλεον χρειαζομαστε 40%. Η επιστροφη στην δραχμη ειναι μονοδρομος ενω οι θυσιες που εχουν γινει μεχρι τωρα εχουν παει χαμενες, αφου αντι αυτες οι θυσιες να μας υποτιμησουν, μας ανατιμησαν και μαλιστα κατα το εξωφρενικο ποσοστο των 11%.

    • Θαλής1 avatar
      Θαλής1 @ ανεξαρτητος 21/02/2013 18:37:15

      Eπειδή λοιπόν εσύ φίλε ανεξάρτητε προφανώς δεν παράγεις τίποτα , έχεις την εντύπωση οτι και εμείς που έχουν τα έργα μας αποσπάσει Ευρωπαικά βραβεία που δεν απέσπασαν οι αντίστοιχοι δημιουργοί στις χώρες τους, δεν παράγουμε ΤΙΠΟΤΑ. Κι έτσι έχεις και τη συνείδησή σου αναπαυμένη.
      Ετσι είναι αν έτσι νομίζεις. Εγώ ξέρω όμως πως αν εξαιρέσεις 100.000 δημόσιους υπαλήλλους που θα ήταν μόνιμα επιδοτούμενοι απο το ταμείο ανεργίας σε άλλη Ευρωπαική χώρα, αντί να είναι διορισμένοι και να τρώνε απ το μισθό των σωστών υπαλήλλων, όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες δεν σταματήσαμε ούτε μία μέρα να παράγουμε και μάλιστα προιόντα 50 χρόνια πιο προχωρημένα απ' αυτά των γειτόνων μας . Δεν παράγουμε πατάτες αλλα παράγουμε Laptops Plaisio ανώτερα και φτηνότερα απο τα HP,για να σου δώσω μόνο ένα μικρό παράδειγμα. Τον Παγκόσμιο Αρχιτεκτονικό διαγωνισμό για την σημαντικώτερη εκκλησία της Πορτογαλίας κέρδισε ο Ελληνας Αρχιτέκτων Αλέξανδρος Τομπάζης απ' την Υδρα. Μπορώ να σου αναφέρω ατέλειωτη λίστα που μας επέτρεψε μια χαρά να σταθούμε 30 χρόνια μέσα στην ΕΕ, έστω και τελευταίοι απο τους 15 , αλλά με άλλους 35 πίσω μας να σπρώχνονται για να μπούν και τους υπόλοιπους γείτονές μας να περιμένουν να μας φτάσουν ίσως σε 50 χρόνια. Κομπίνες και λαμογιές έκαναν και κάνουν όλοι, μάλιστα πιό αποτελεσματικά (σε βάρος του κοινού ταμείου) απο εμάς . Στον καπιταλισμό αυτά επιτρέπονται, αρκεί να μην συλλαμβάνεσαι. Κανείς ποτέ δεν πληρούσε μονιμα τους όρους του Μάαστριχτ. Οι μικροί τους "μαγείρεψαν' και οι μεγάλοι τους χλεύασαν. Αν δεν έσκαγε η Leehman brothers στις ΗΠΑ δεν θα ξέραμε τίποτα για κρίση στην Ευρώπη. Απλά εμείς θα συνεχίζαμε την αργή ανοδική μας πορεία μόνιμα στην 16ή την 17η θέση απο τους 17, παρέα πάντα με την Πορτογαλία, υπό "επιτήρηση" σε τακτά διαστήμα τα βέβαια...

  12. pakor avatar
    pakor 21/02/2013 17:09:41

    Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΙΛΒΙΟ ΕΡΧΕΤΕ. Τρεμουν τα μασσονακια.

  13. Zugzwang avatar
    Zugzwang 21/02/2013 19:11:14

    Πριν απο το 2010 ημουν σφοδρα αντιμπερλουσκονικος. Μετα τα οσα ειδαμε, λεω: Ζητω η μουμια (οπως τον απεκαλεσε η Liberation ) και κατω (και εξω) οι υπαλληλοι της Goldman Sachs, της J.P Morgan και της Deutsche Bank.

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/02/2013 20:46:28

    Αυτός ο Σουλτς δεν είναι που ήρθε στην Ελλάδα και μας κούνησε το δάχτυλο σαν χουντικός γυμνασιάρχης για να μας πει ότι "pacta sunt servanda"; "Οι συμφωνίες τηρούνται";

    Εννοούσε τις συμφωνίες που αφορούν την Ελλάδα, φυσικά, όχι τις συμφωνίες για κάτι κατοχικά δάνεια που αφορούν την πατρίδα του τη Γερμανία.

    Δείτε τώρα πώς μιλάει στους Ιταλούς, πατερναλιστικά.
    Άμα λέω εγώ ότι οι Γερμανοί δεν χρειάζονται Χρυσή Αυγή γιατί είναι ΟΛΟΙ Ναζί, δεν με ακούτε.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/02/2013 20:55:50

    Στους Έλληνες, άρκεσε μια φοβέρα από τη λαϊκίστικη φυλλάδα των ναζί την παραμονή των εκλογών. Στους Ιταλούς, ένεκα μεγέθους της χώρας προφανώς, επιστρατεύτηκε ο Σουλτς.

  16. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 21/02/2013 21:00:25

    Επειδη έπιασε μια φορά το κόλπο τους σε εμάς, νομίζουν οι γερμαναράδες ΄φίλοι μας΄ οτι θα πιάσει το ίδιο και με τους Ιταλούς... νομίζουν οτι και αυτοι είναι σαν εμάς τους φοβιτσιάρηδες βολεμένους καναπεδονεοέλληνες... porchi tendeschi...

  17. Zugzwang avatar
    Zugzwang 21/02/2013 21:01:50

    Αυτα, αλλα πιο διπλωματικα, ειχε πει ο Μπερλουσκονι στο Ευρωπαικο Κοινοβουλιο και σηκωθηκαν να τον φανε!

  18. Θαλής avatar
    Θαλής 21/02/2013 22:18:17

    Μήπως πρότεινε και στους Γάλλους να ψηφίσουν Μελανσόν που είναι στην ίδια ομάδα με τον ΣΥΡΙΖΑ?
    Είσαι σίγουρος οτι στην Γερμανική πολιτική σκηνή υπάρχουν λιγώτεροι πορνόγεροι απο τον Μπερλουσκόνι?
    Για να μην πούμε για τους Αγγλους και την αδυναμία τους στις ζαρτιέρες...
    Τουλάχιστο στο σεξουαλικό θείε ο λαός μας είναι ακόμα απ' τους πιό σωστούς. Αντρες και γυναίκες , νεοι και γέροι σ' αυτό κρατάμε καλά μην το συγχέεις...