#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2013 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

NYT: Οι Έλληνες ζεσταίνονται σαν τους αρχαίους



«Ακόμα και στα βόρεια προάστια (της Αθήνας), όπου υπάρχουν πολυτελή διαμερίσματα, επαύλεις με πισίνες και τένις κλαμπ, η μυρωδιά του καμένου ξύλου υπάρχει παντού» με αυτή τη φράση ξεκινά άρθρο των  New York Times για την Ελλάδα του ακριβού πετρελαίου.

Η ελληνική κυβέρνηση έχει αυξήσει τους φόρους του πετρελαίου θέρμανσης κατά 450% με αποτέλεσμα οι περισσότεροι Έλληνες σε μια χώρα όπου η ανεργία φτάνει το 26,8% ν μην μπορούν να διαθέσουν χρήματα, γράφει το άρθρο.

Και συνεχίζει με  τα γνωστά, ότι δηλαδή η ελληνική κυβέρνηση έχει χάσει μάλλον από αυτό το μέτρο περί τα 140  εκατ. ευρώ, αφού η κατανάλωση μειώθηκε κατά 70% σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο.

Οι περισσότεροι Έλληνες υποφέρουν από το κρύο, αναφέρει το άρθρο. Αποτέλεσμα; Τα βράδια πολλοί κλέβουν δέντρα και κλαδιά από αλσύλλια της Αθήνας, ακόμη και «την ελιά που φυτεύτηκε στη σκιά όπου ο Πλάτωνας πήγαινε να μελετήσει».

Παράλληλα, η καύση ξύλων αλλά «και οτιδήποτε παίρνει φωτιά» έχει δημιουργήσει ατμοσφαιρική ρύπανση, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Όπως αναφέρει ο Στέφανος Σεβαστάκης, του Ελληνικού Κέντρου για την Πρόληψη και τον Έλεγχο Ασθενειών, η μόλυνση της ατμόσφαιρας μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στα μάτια και πονοκεφάλους βραχυπρόθεσμα, και πιο σοβαρά προβλήματα μακροπρόθεσμα.

Το Κέντρο έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα του οδηγίες για το τι δεν πρέπει να καίνε, αλλά «σε τέτοιες εποχές, οι άνθρωποι δεν είναι τόσο εκλεκτικοί». Η εφημερίδα φιλοξενεί και δηλώσεις του γενικού γραμματέα Εσόδων, Χάρης Θεοχάρη, ο οποίος υποστηρίζει ότι ακόμα «είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι αυτός ο φόρος είχε αυτή τη συνέπεια».

 

nytimes

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 05/02/2013 12:24:38

    Σε ποσο καιρο δηλαδη κε Θεοχαρη θα εχετε βγαλει τα συμπερασματα σας; ετσι για να κανονισουμε και μεις τη πορεια μας....

  2. Nik63 avatar
    Nik63 05/02/2013 13:50:20

    Λυπάμαι, αλλά θα γίνω πολύ απλοϊκός: Άνθρωποι που κατέχουν, έστω και δίκαια δεν λέω, υψηλές και καλά αμοιβόμενες θέσεις και συντείνουν σε τέτοιες αποφάσεις περί αύξησης του Ε.Φ.Κ. και κ.λ.π., είναι αδύνατον να καταλάβουν τι σημαίνει να κρυώνεις και να κυκλοφορείς σπίτι σου με το μπουφάν και τυλιγμένος με κουβέρτα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Nik63 05/02/2013 14:37:03

      Δέν τό λές καθόλου ἀπλοϊκά,ἔτσι εἶναι!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Nik63 05/02/2013 15:36:22

      Πολύ σωστά τα λέτε Νick63 και οι υψηλές τους αμοιβές, έπαψαν να είναι πλέον....δίκαιες, από τη στιγμή που επέβαλλαν κατώτατο μισθό 580 € σ΄εκείνους που τους πληρώνουν μηνιαίως 7.000 € + EXTRA.

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 05/02/2013 16:30:14

    Απαγορευεται σε εποχες βαρβαρης οικονομικης κρισης, το λιτρο πετρ θερμανσης να ειναι ακριβοτερο απο 65-68 λεπτα. Δεν το γραφω τυχαια το νουμερο αυτο.
    Επειδη κατι τετοιο δεν προκειται να γινει, πρεπει να βρεθει ενας τροπος, να επστρεφεται η διαφορα, στα Ελληνικα νοικοκυρια που εχουν μικρο εως μεσαιο εισοδημα , δηλαδα εως 25.000 κατα ατομο, ή 50.000 ανα οικογενεια με προσαυξησεις αναλογα με τον αριθμο των παιδιων.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μικρασιάτης 05/02/2013 18:31:28

      Μπράβο φίλε Μικρασιάτη

    • akenaton avatar
      akenaton @ Μικρασιάτης 05/02/2013 22:43:16

      Ακούστε: δώστε μου εμένα 50.000 ετήσιο οικογενειακό εισόδημα και αφήστε το πετρέλαιο μου ως έχει !!!

      ΥΓ. Και σας χαρίζω και τις προσαυξήσεις των τέκνων......

      • liapis avatar
        liapis @ akenaton 05/02/2013 23:46:20

        Akrivos!!!

    • akenaton avatar
      akenaton @ Μικρασιάτης 05/02/2013 22:48:28

      Δεν αντέχω! Θα ξανασχολιάσω......
      Αγαπητέ Μικρασιάτη "με έχετε στείλει αδιάβαστο" .....
      Θεωρείτε μικρό ως μεσαίο το οικογενειακό εισόδημα των 50.000 ετησίως; Στην Ελλάδα του 2013; Μήπως έχει δίκιο ο Θείος; Μήπως υπάρχει πολύ λίπος τελικά; Γιατί από ότι θυμάμαι θεωρείτε και μικρή ως μεσαία μια ακίνητη περιουσία της τάξης των 500-800.000 ευρώ. Θα μας τρελάνετε εμάς τους δυστυχείς πτωχούς και ταλαίπωρους μικρομεσαίους !!!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ akenaton 06/02/2013 12:16:41

        25.000 ευρώ χιλιάδες κατ' άτομο είναι λογικό ποσό. Και είναι κοντά στο κατακεφαλήν της Ελλάδος 27.000 δολλάρια περίπου.

        Η Ελλάδα παραμένει μία πλούσια χώρα. Μία χώρα σε κρίση, αλλά μία πλούσια χώρα σε κρίση.

        Το κατακεφαλήν χτυπώντας -20% απο το 2008 ως το τέλος του 2013 θα έχει μειωθεί απο 32.000 δολ (το 2008) σε 26.000 περίπου.

        Με τα παραπάνω δεν θέλω να παραβλέψω το γεγονός ότι υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που δεν κερδίζουν δεκάρα τσακιστή λόγω της υψηλής ανεργίας.
        Αλλά ήθελα να δώσω την συνολική εικόνα.

        Όσο για τα ακίνητα, τα 50.000 είναι τίποτα, ένα ακριβό αμάξι κάνει τόσο κι όχι ένα σπίτι. Από την άλλη, και τα 800.000 ευρώ είναι μάλλον υπερβολικό νούμερο...

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 05/02/2013 23:24:09

    Πρέπει να μας αγαπάνε πολύ τους Έλληνες, εκεί, στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, αν κρίνουμε από το δημοσίευμα των nytimes !! Αφού, είναι φανερό ότι λυπούνται, που κρυώνουμε και επιβαρύνουμε με αιθαλομίχλη την ατμόσφαιρα των μεγάλων πόλεών μας….
    Εγώ πάντως συγκινήθηκα, το ομολογώ…