#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 08:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Michael Moore εναντίον Ομπάμα



Ο γνωστός, και «αριστερός» για τα αμερικανικά πολιτικά δεδομένα Michael Moore,, χτύπησε και πάλι. Αυτή τη φορά εναντίον του Ομπάμα, και της απόφασής του να κινηθεί στρατιωτικά εναντίον της Λιβύης.

Σύμφωνα με το The Hill, ο Moore εξαπέλυσε δριμεία κριτική εναντίον του Ομπάμα μέσω του Twitter.

Μεταξύ άλλων, ο σκηνοθέτης λέει: «Βέβαια, υπερασπιζόμαστε τον λαό της Λιβύης από έναν τύραννο. Για αυτό τη τελευταία εβδομάδα βομβαρδίσαμε και τη Σαουδική Αραβία, ε; Χα χα χα…».

Και συνεχίζει, «Εδώ έχουμε ζώνη απαγόρευσης πτήσεων επάνω από το Αφγανιστάν, τα τελευταία 9 χρόνια!!!! Πως τα πάμε; Κερδίσαμε;».

Και τέλος προτείνει να επιβληθεί «ζώνη απαγόρευσης πτήσεων» επάνω από το … βραβείο Νόμπελ Ειρήνης του Ομπάμα!

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Michael Moore ασκεί κριτική στον Αμερικανό πρόεδρο. Το ίδιο είχε κάνει το 2009, όταν ο Ομπάμα είχε διατάξει ενίσχυση των αμερικανικών δυνάμεων στο Αφγανιστάν. Τότε τον είχε αποκαλέσει «πολεμικό πρόεδρο». Και όπως είχε πει, «κάνει ότι το χειρότερο… καταστρέφει τα όνειρα και τις προσδοκίες των εκατομμυρίων ψηφοφόρων που πίστεψαν σε αυτόν».

S.A.

http://thehill.com/blogs/twitter-room/other-news/150857-michael-moore-rips-obama-over-libya-

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2011 09:17:23

    "I'm a millionaire, I'm a multi-millionaire. I'm filthy rich. You know why I'm a multi-millionaire? 'Cause multi-millions like what I do. That's pretty good, isn't it?"

    τάδε έφη Michael Moore. Τώρα, τίνος multi-millions χαίρονται με αυτόν; Ποιός δεν χάρηκε με την παρουσία της Αμερικής στο Ιρακ (πέραν των Ιρακινών;). Ποιός δεν χαίρεται που οι Αμερικάνοι το παίζουν αυτοκρατορία και ελέγχουν τα πετρέλαια που κέρδισαν B' (και Α') Π.Π; Εγώ βλέπω τον ίδιο που δεν φαίνεται, και που χρησιμοποιεί (και) αριστερά κανάλια για να κάνει την δικιά του προσπάθεια ανάκτησης αυτοκρατορίας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 21/03/2011 09:18:41

      Ή να ρωτήσω το άλλο: Ποιός μέγας ευρωπαίος ΔΕΝ ψήφισε στο τελευταίο Συμβούλιο Ασφαλείας;

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ archaeopteryx 21/03/2011 11:31:43

      Ποιός δεν χάρηκε με την παρουσία της Αμερικής στο Ιρακ (πέραν των Ιρακινών;). Ποιός δεν χαίρεται που οι Αμερικάνοι το παίζουν αυτοκρατορία και ελέγχουν τα πετρέλαια που κέρδισαν B’ (και Α’) Π.Π;

      Εκτός Αμερικής, ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

      Εντός Αμερικής, πολλοί.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Λάμπρος 21/03/2011 11:54:16

        Αυτοί που αντέδρασαν σφόδρα τότε ήταν οι Γάλλοι.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2011 11:01:18

    Ο Γερμανος ! ποιος αλλος?

    ΠΠ

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:38:35

    "Rom is burning" (Robert Redford).
    Αλλά ενώ καιγόταν, ο Αττίλας επίσης έχασε.
    Διαβάζοντας ιστορία, μαθαίνουμε εν πρώτοις να μην είμαστε "κομματόσκυλα". Κανενός "ελέφαντα", κανενός "γαιδάρου", κανενός Μπαρμπα -Γιώργου, κανενός Κυρ-Αντώνη.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:43:33

    Ο Καντάφι θα καταστραφεί in the short run.
    H "Nέα Ρώμη" θα καταστραφεί ως "κοσμοκράτειρα" in the mid run.
    In the long run we are all dead (John Maynard Keynes).
    Αλλά ο "Γερμανός που δεν ψήφισε", θα καταστραφεί πολιτικά την άλλη Κυριακή.
    This is History: Μια διαρκής καταστροφή.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Θείος 21/03/2011 12:20:20

      Ο Δεύτερος Νόμος...

  5. Fanis avatar
    Fanis 21/03/2011 11:45:49

    Για πολυ ψωνιο τον κοβω το τυπο.
    Αλλα ειπαμε Αμερικη ειναι αυτη .. Τα παντα επιτρεπονται..
    Αν και εδω που τα λεμε δεν παιρνουν ολα μεγαλη δημοσιοτητα..
    Ειναι τοσοι οι ψωνισμενοι που αν τους εδειχναν ολους θα βαριομασταν και θα μπορουσαν να πουλησουν τα ΜΜΕ..

    Εκεινος το "φαδερ" παπας η κατι τετοιο που θα εκαιγε το τζαμι η το κορανι στο γκραουντ ζερο που να ειναι αραγε? Αυτος και να μην κανει δηλωσεις?
    περιεργο..Θα σκασει απο την τσατιλα του που σταματησαν να τον δειχνουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Fanis 21/03/2011 12:26:46

      Το να μη συμφωνείς με τις απόψεις του είναι αποδεκτό, κι εγώ τις βρίσκω ενίοτε υπερβολικές και πομπώδεις, αλλά ψώνιο ο Μουρ? Έχεις φαντάζομαι υπ'όψιν το σκηνοθετικό και συγγραφικό του έργο.

  6. gram avatar
    gram 21/03/2011 11:56:07

    Δηλαδή με ποιά δεδομένα ΔΕΝ είναι αριστερός ο Μichael Moore? Εχει να ζηλέψει στο μυαλό τίποτα απ' τον Τσίπρα? Κατά τα άλλα, ο Τσίπρας ζηλεύει τα λεφτά του Moore και ο Moore το ...φρύδι του Τσίπρα.
    Αν πούμε τώρα για την επίθεση προς τον Μπάμια, "κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι". Και οπωσδήποτε ..."χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι".

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ gram 21/03/2011 12:29:17

      Ο Μουρ είναι αριστερός της Αμερικής, θέλει δλδ δωρεάν κοινωνικές παροχές για τους συμπατριώτες του. Το ακριβώς αντίθετο ενός Έλληνα αριστερού που θέλει δωρεάν κοινωνικές παροχές μόνο για τους λαθρομετανάστες.

      • gram avatar
        gram @ TopGunZ 21/03/2011 13:39:21

        Καλό...

    • Nasos avatar
      Nasos @ gram 21/03/2011 13:59:40

      η ελληνική εκδοχή του Μουρ είναι ο Λαζόπουλος
      τα οικονομά και αυτός γερά θωπεύοντας τον λαουτζίκο

      • gram avatar
        gram @ Nasos 21/03/2011 16:13:18

        Χι-χι-χι, υπάρχει ρέντα σήμερα! Σκεφτείτε βέβαια καμάρι ο ΛΛ που τον παρομοιάζετε με τον Moore... ούτε στις πλέον παράφορες ονειρώξεις του

  7. Μ avatar
    Μ 21/03/2011 12:19:53

    Πολλοί κοκκινόσβερκοι μαζευτήκανε στο ΑΝΤΙnews.
    Γιατί μόνον γι' αυτούς ο Μ.Μ είναι "αριστερός", ο Ομπάμα σοσιαλιστής, και ο ΟΗΕ ....κυβερνά τον κόσμο!!!
    Γι' αυτό έχουν πάρει τα βουνά και εξασκούνται στην σκοποβολή.!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Μ 21/03/2011 12:24:59

      Εγω δεν είπα ότι είναι αριστερός. Εγώ απλά επανέλαβα ότι έχει βρει δουλειά και αναρωτιέμαι ποιός τον πληρώνει. Αλλά αφού μου το θύμισες... Ποιοί είναι σήμερα οι "αριστεροί";

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ archaeopteryx 21/03/2011 12:59:19

        Όπως το εννούμε στην Ελλάδα; Μα φυσικά ο Αλέκος, ο Αλέξης και η Αλέκα. Και "τα κουμπιά της Αλέξαινας", κατά το παλαιόθεν λεγόμενον.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/03/2011 12:23:15

    Το τι ανέκδοτο είχε βγει τότε δε λέγεται. Είχαν σταματήσει οι μπουρτζόβλαχοι οι Αμερικάνοι να τρώνε τηγανιτές πατάτες επειδή τις λένε french fries! Και όσο κι αν κρατάω μια θετικά διακείμενη επιφυλακτικότητα απέναντι στον Μουρ (έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία), γούσταρα αφάνταστα αυτό που πήγαινε κι έλεγε στους "αντι-γαλλιστές", να γκρεμίσουνε δηλαδή και το άγαλμα της ελευθερίας, αφού ήταν δώρο των γάλλων!

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ TopGunZ 21/03/2011 15:20:08

      Χαχα..αυτο με το άγαλμα της ελευθερίας που λες δεν το γνώριζα οτι ειπώθηκε...καλοοοο!
      Βέβαια τώρα η γαλλία ζεί ναπολεόντιες εποχές πάλι,βρε πως αλλάζουν οι καιροί να δείς..

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 13:04:30

    Και μια και μιλάμε για αμερικάνους, κινέζους, γερμανούς όλους μαζί και ταυτοχρόνως, ιδού σήμερα η υπογραφή της λεγόμενης "παγκοσμιοποίησης":
    Μόλις αποσύρθηκε από την Αμερικανική αγορά η Deutsche Telekom, η θυγατρική της, ο ΟΤΕ, πέταξε στο +8 % στο ΧΑ.
    Follow the money, που λένε.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 13:06:41

    Στη Φραγκφούρτη η μητρική είναι στο +13,76% .

  11. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 21/03/2011 13:29:27

    Βρήκε ένα προϊόν και το πουλάει στην αγορά και κάνει και εξαγωγή. Και εδώ πολλοί πάνε να αγοράσουν τις εξυπνάδες του. Επαναλαμβάνεται συνέχεια και έχει καταντήσει μονότονος. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και η φάτσα του. Δεν αγοράζω την μούρη του Μουρ.

  12. Enzo avatar
    Enzo 21/03/2011 15:36:16

    πειτε τιποτα και για τον Nigel Farage που τους εχει κανει ρομπα ολους εκει μεσα στο ευρωκοινοβουλιο. ενταξει εκεινον τον ρομπαϊ αυτον και αν τον εχει κανει ρομπα απειρες φορες. ηθελα να ξερα δεν βαρεθηκε να τους κραζει?
    απιθανος τυπος.

  13. remali avatar
    remali 21/03/2011 20:22:56

    λαϊκιστής.

    • Α.Μ. avatar
      Α.Μ. @ remali 22/03/2011 16:24:02

      @remali
      Ταμπελοποιός το επάγγελμα να υποθέσω;

      Στο δια ταύτα σημασία έχει ΤΙ ΛΈΕΙ και ΤΙ ΚΆΝΕΙ κάποιος και ΌΧΙ πως τον χαρακτηρίζει κάποιος τρίτος.
      Και αυτά που λέει ο Farage εγώ τα βρίσκω ΣΩΣΤΆ.