30/12/2011 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H ουγγρική βουλή αψηφά τις διαφωνίες ΕΕ και ΔΝΤ

Αψήφησε η ουγγρική Βουλή τις διαφωνίες της ΕΕ και του ΔΝΤ και ενέκρινε το νόμο που μεταρρυθμίζει το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας της Κεντρικής Τράπεζας της χώρας.

ΕΕ και ΔΝΤ έχουν προειδοποιήσει πως με αυτό το νόμο τίθεται υπό αμφισβήτηση η ανεξαρτησία της κεντρικής τράπεζας, αλλά και η συνέχιση των διαπραγματεύσεων για την παροχή δανείου στη χώρα.

Το νομοθέτημα εντάσσεται στην εκστρατεία της κυβέρνησης του κόμματος Fidesz υπό τον πρωθυπουργό Βίκτορ Όρμπαν να ενισχύσει τον έλεγχο που ασκεί στους κρατικούς θεσμούς που έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις από επιχειρηματίες, επενδυτές και την ΕΕ. Η υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Χίλαρι Κλίντον προσέθεσε και τη δική της φωνή στους επικριτές του νομοθετήματος σε επιστολή που είχε στείλει στον Όρμπαν πριν από τα Χριστούγεννα.

Οι επενδυτές ανησυχούν κυρίως για την τύχη που θα έχει η προσπάθεια να τεθεί υπό πιο στενό κυβερνητικό έλεγχο η κεντρική τράπεζα, κάτι που ίσως εμποδίσει τη συνέχιση των συνομιλιών με ΕΕ και ΔΝΤ τον Ιανουάριο.

Το νομοθέτημα αποτέλεσε ένα από τα σημαντικότερα σημεία τριβής νωρίτερα αυτό τον μήνα στις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με το ΔΝΤ και την ΕΕ. Ο Όρμπαν απέρριψε το αίτημα της ΕΕ να το αποσύρει, δηλώνοντας πως δεν δέχεται διαταγές από τις Βρυξέλλες.

Ο νέος νόμος εγκρίθηκε στη βουλή με 293 ψήφους (επί συνόλου 386), καθώς το υποστήριξαν το Fidesz και το KDNP, όπως και το ακροδεξιό Jobbik, που βρίσκεται στην αντιπολίτευση. Οι Σοσιαλιστές και οι Πράσινοι του LMP απείχαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/12/2011 23:12:33

    Οχι θα αφηναν τον καθε Προβοπουλο να κανει παιχνιδι με τους διεθνεις κερδοσκοπους μεσω των κρατικων ομολογων των ασφαλιστικων ταμειων ανω των 25 δισ € οπως εγινε στην Ελλαδα !

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 30/12/2011 23:20:24

    Αφού απείχαν οι σοσιαλιστές και οι πράσινοι,καλό πρέπει να είναι το νομοσχέδιο!Αφού ανησυχούν οι επενδυτές,πρέπει να είναι 'ηρεμος ο λαός.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 30/12/2011 23:52:13

    Καλή η ουγγρική απάντηση σε όσους χαιρέκακα ειρωνεύτηκαν τους Ούγγρους για τις τελευταίες δυσκολίες τους.

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 31/12/2011 00:00:10

    Γλίτωσαν τις συντάξεις τους οι άνθρωποι.
    Εδώ τα λαμόγια λεηλάτησαν τα πάντα.
    Απορώ που είμαστε ακόμη ψύχραιμοι! Τέτοιο φλεγματικό πνεύμα από τους Έλληνες ξεπερνά και τους Άγγλους !!! Τέτοια υπομονή!!! Μπράβο μας !!!!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/12/2011 00:14:48

    Πάμε Ουγγαρία;

    • τσωφλι πασατεμπου avatar
      τσωφλι πασατεμπου @ ΕΥΑ 31/12/2011 05:56:05

      Αντε, και σιγα σιγα για Κουβα ! Εκει να δεις παληκαραδες.

  6. Στάθης avatar
    Στάθης 31/12/2011 01:17:18

    ...Ώστε λοιπόν, καταψήφισαν το νομοσχέδιο οι Σοσιαλιστές και οι "Πράσινοι"....τυχαίο;;;...ΔΕΝ νομίζω! Υπάρχει καλύτερη απόδειξη για το ποιοί πραγματικά είναι το ιερατείο των κερδοσκόπων διεθνώς;

    ΥΓ: προς την διαχείριση: παρακαλώ σβήστε το προηγούμενο σχόλιο λόγω των σοβαρών ορθογραφικών λαθών που μού ξέφυγαν λόγω ταχύτητας πληκτρολόγησης ("καλύτεροι", "κεδροσκόπων")

  7. spiros avatar
    spiros 31/12/2011 08:06:38

    Μέτρησε κανείς το βάρος των ....σφαιριδών; Καλά έκανε.

    • juliet avatar
      juliet @ spiros 31/12/2011 09:15:46

      Eγώ νομίζω ότι οι μεγάλες κοιλιές έχουνε καλύψει τα........σφαιρίδια!εννοώ για τους ντόπιους φυσικά ,τους ομοεθνείς μας(;).

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 31/12/2011 10:07:04

    Πάρτε μια γεύση τι σημαίνει έχω όπλα για να διαπραγματευτώ που λέει ο Σαμαράς

  9. Ταραχή avatar