#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2010 21:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ρωσία και η Κίνα εγκαταλείπουν το δολάριο



Στη συνάντηση που είχαν εχθές  στην Αγία Πετρούπολη ο Ρώσος πρωθυπουργός Vladimir Putin και ο Κινέζος ομόλογος του Wen Jiabao, αποφάσισαν την παύση του δολαρίου στις διμερείς εμπορικές σχέσεις των δύο χορών. Αντί του δολαρίου, οι δύο πλευρές θα χρησιμοποιούν τα δικά τους νομίσματα.

Σε δηλώσεις τους, Kινέζοι αναλυτές τόνισαν, ότι στόχος της κίνησης αυτής είναι η ενίσχυση των οικονομιών των δύο χωρών και όχι η πρόκληση «ζημιάς» στο δολάριο.

«Όσον αφορά τη διευθέτηση του μεταξύ μας εμπορίου, αποφασίσαμε να χρησιμοποιούμε τα δικά μας νομίσματα», δήλωσε ο Putin σε κοινή  συνέντευξη τύπου του με τον Wen.

O Ρώσος πρόεδρος σημείωσε επίσης, ότι η χειροτέρευση των οικονομικής κρίσης ανά τον κόσμο τους οδήγησε να προβούν σε αυτή την απόφαση.

Παράλληλα οι δύο πλευρές υπόγραψαν δώδεκα συμφωνίες στους τομείς, της ενέργειας, της αεροπορίας, της κατασκευής σιδηροδρόμων, των τελωνείων, την προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας και τον πολιτισμό.

Σύμφωνα με τον Putin, η συμφωνία για την ενέργεια προβλέπει την αγορά δύο ρωσικών πυρηνικών αντιδραστήρων από το κινεζικό πυρηνικό εργοστάσιο Tianwan. Πρόκειται για τις πιο εξελιγμένες πυρηνικές εγκαταστάσεις στην Κίνα.

Ο Putin σημείωσε ότι οι πωλήσεις των φυσικών πόρων της Ρωσίας στην Κίνα θα πρέπει να αυξηθούν. Αλλά όπως έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής, η τιμή φαίνεται να είναι το σημείο που «κολλάνε» οι δύο χώρες.

Ο Wen δήλωσε, ότι το Πεκίνο προτίθεται να επισπεύσει την συνεργασία με την Μόσχα στην Νοτιοανατολική Ασία, την Κεντρική Ασία και στην περιοχή της Ασίας-Ειρηνικού, καθώς και σε μείζονος σημασίας διεθνείς οργανισμούς και μηχανισμούς. Επιδιώκοντας όπως χαρακτηριστικά είπε,: μία «δίκαιη και λογική νέα τάξη» στη διεθνή πολιτική σκηνή και την οικονομία.

ΠΖ- Chinadaily

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 24/11/2010 22:05:34

    Ο Πούτιν φαίνεται είναι ενήμερος για τό πρωτόκολλο παράδοσης -παραλαβής
    Αντε με τό καλό οι business. Τα σέβη μας στην πλανητάρχισα mr.Putin....

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/11/2010 22:16:33

    Να γυρισουμε σε Γουαν απο Ευρω.. οχι δολλαριο που ελεγα περσυ τετοιες μερες.

    θελει τρελλα η πολιτικη στη νεα ταξη πραγματων.

    ΠΠ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/11/2010 22:26:52

      Πάντως αν τα αγοράσεις τώρα, σε μερικά χρόνια θα χρησιμοποιείς και εσύ τόν Τσουκάτο για....κλητήρα!
      Και τόν Παπακοζανίτη για λογιστή!!!

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 24/11/2010 22:17:11

    Και συ παιντί λαζοαμερικανάκι τρέχε πίσω από τον Ομπάμα και τα τουρκάκια!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ BlueSky 24/11/2010 22:22:15

      χα!χα!χα! ..Κάνει... κονέ από τρίτο χέρι πού λένε!! χα! χα!χα!χα!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παγωτατζής 24/11/2010 22:25:07

        μονο που πιανεται απ το μεσαιο δαχτυλο...

        ΠΠ

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/11/2010 22:49:18

          ..αχα!χα!αααααααα......ΠΠ....Θα με πνίξεις!

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/11/2010 22:50:33

          ΠΠ να ερωτηθεί ο εξέχων βαλιτσάκιας Τσουκάτος αν δέχεται μίζα σε γουαν.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 24/11/2010 22:53:46

            na σου δωσω το τηλ του?? αλλα ειναι μεγαλος ο ογκος... που να κουβαλαει..

            Ο Τσουκρατος ο μαγκας ο Επαναστατης.

            Μη με φουρκιζεις βραδιατικο

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 24/11/2010 22:54:29

            σακουλάτος

            ΠΠ

  4. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 24/11/2010 23:25:33

    Στον Πούτιν... Πουτινιές δε χωράνε.

    Ούτε στον Τζιαμπάο... Τζιαμπαζήδες.

    Πολύ πράμα. Αυτές είναι συμφωνίες. Και αυτά τα σενάρια που κυκλοφορούν ότι αυτές οι δυο χώρες άπλωσαν χέρι βοηθείας και ΄μεις το αρνηθήκαμε... Ελπίζω να μην ισχύουν. Κι απ΄την άλλη δύσκολα ν΄αφήσεις την Αμερική που τόσα χρόνια μας ελέγχει και ν΄αλλάξεις προστάτη.

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ ΛίγκαΤουΒορρά 24/11/2010 23:27:22

      Ο Καραμανλής κάτι πήγε να κάνει. Το gap τώρα τρέχοντας αναπλήρωσε το χαμένο έδαφος που άφησε ο πρώτος...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΛίγκαΤουΒορρά 24/11/2010 23:47:31

        ''ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ:
        Ο Καραμανλής το μόνο σωστό πράγμα που έκανε στην ζωή του ήταν να κλείσει την συμφωνία με την Ρωσία για τον Αγωγό Μπουργκας - Αλεξανδρούπολης. Αυτό στους Εβραίους της Αμερικής έκανε ασύλληπτο κακό (άρα καλό για εμάς) διότι:
        1. Θα κερδίζαμε χρήματα υγιή ξανά, μετά από 30 χρόνια.
        2. Ποιος θα τολμούσε να πειράξει τα συμφέροντα του Πούτιν;
        3. Αν το παραμύθι "μπαμπούλας Τουρκία" κατέρρεε, τα κέρδη και η επιρροή των Εβραίων εξ Αμερικής θα εξανεμιζόταν, διότι αφενός δεν θα μας δάνειζαν πλέον αυτοί, θα σταματούσαμε να αγοράζουμε οπλικά συστήματα από αυτούς ( στην Ε.Ε. αγοράζουμε οπλικά συστήματα από Αμερική τόσα όσα οι υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. μαζί), και ότι σε καιρό πολέμου οι Αμερικάνοι δεν θα μπορούσαν να μας επηρεάσουν εφόσον τα οπλικά συστήματα δεν ήταν δικά τους.
        Αυτοί και πολλοί άλλοι λόγοι ήταν που έπρεπε να πέσει ο αποτυχημένος Καραμανλής, και στην θέση του να έρθει ο Εβραίος Τζέφρυ Γεώργιος Μινέικο Τζαντ Παπανδρέας.''

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Ραβινος 24/11/2010 23:54:28

          "Αυτοί και πολλοί άλλοι λόγοι ήταν που έπρεπε να πέσει ο αποτυχημένος Καραμανλής..."

          Καί τού το είχε πεί (προειδοποιήσει) ό Πούτιν, κατα την συυνάντησή τους στό Αγ.Ορος.
          Μεχρι τότε δεν ήταν "αποτυχημένος"...

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ Ραβινος 25/11/2010 21:49:15

          Σωστά.

  5. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 25/11/2010 01:03:30

    Συμφωνω απολυτως με οσα ανεφερε ο Ραβινος 11.47 (τα εχω γραψει εξάλλου σε τοπικη εφημεριδα)αλλα οι συζητησεις Καραμανλη-Πουτιν εκτος αγωγου , περιελαμβαναν και τον ορυκτο πλουτο του Αιγαιου οπου αυτοματα θα σταματουσαν οι παραβιασεις του εναεριου χώρου.Ετσι οπως ηταν τοτε οι σχεσεις Ρωσιας-Τουρκιας δεν υπηρχε πιθανοτητα να πεταξει τουρκικο πανω απο τα πλοια του Πουτιν. Κατι τετοιο ηταν καταστροφικο για την αλλη πλευρα του Ατλαντικου γιατι εκτος των πετρελαιων θα εχαναν και τους πελατες αφου τα αεροπλανα θα ηταν στο εδαφος και δεν θα ειχαμε καθε μερα
    παραβιασεις και αναχαιτησεις.ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

  6. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/11/2010 01:25:28

    Πόσα πράγματα μαζεμένα σε μια είδηση!
    1. Ενίσχυση του Ρωσοκινεζικού άξονα, σε ισορροπία με την πρόσφατη σπέσιαλ Ρωσονατοϊκή σχέση = δήλωση ανεξαρτησίας από τις ΗΠΑ
    2. "Δίκαιη και λογική Νέα Τάξη" = Δήλωση αυτοσεβασμού και ισχύος.
    3. Δώδεκα συμφωνίες υψηλού τζίρου = Επίδειξη τεχνολογικής και οικονομκής ευρωστίας.
    4. Κατάργηση του δολλαρίου = Υπόμνηση ότι "What goes up must come down" και προτροπή να ακολουθήσουν και άλλοι (που "αν και δεν το θέλαμε" θα έχει καταστροφικές για το δολλάριο συνέπειες).

    ΥΓ. Πληροφορήθηκα ότι, στο άκουσμα της ειδήσεως, στην Γερμανική Καγκελαρία ακούστηκαν να ανοίγουν αφρώδη κρασιά του Ρήνου και μια γυναικεία φωνή να τραγουδάει την "Ερικα" !

  7. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 25/11/2010 13:24:00

    ειναι η ειδηση της 1οετιας (για ρωτηστε και τον σανταμ ή τους ιρανους που το γυρισαν σε ευρω)!
    εαν το δολαριο σταματησει να ειναι το νομισμα για τις διεθνεις συνναλαγες (και δη για το πετρελαιο) αυτοματος θα σκασει, μιας και στηριζεται αποκλειστικα στην ζητηση που υπαρχει και οχι στην αμερικανικη οικονομια.

    • θεμης avatar
      θεμης @ LEWNIDAS 25/11/2010 22:49:42

      Ηρεμισε. Το Ρενμίνμπι είναι νόμισμα του οποίου συναλλαγματική ισοτιμία είναι σταθερή έναντι του δολαρίου. Έτσι, αν το δολάριο ανεβαίνει κατά το ρούβλι, το ίδιο κάνει το Ρενμίνμπι.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/11/2010 14:47:53

    Καλώς ήλθαμε στον πολυ-πολικό κόσμο!

  9. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 25/11/2010 14:51:24

    Το παγκόσμιο σύστημα και η Νέα Τάξη στηρίζονται στο ποιος δημιουργεί χρήμα.
    Μέχρι το 1998 δυνατότητα να τυπώνει χρήμα είχε και η Ελλάδα. Μπορούσε να τυπώσει χρήμα σε αντιστοιχία με τα αποθέματα χρυσού που υπήρχαν στην κεντρική Τράπεζα. Τη μεταβατική περίοδο προς το Ευρώ 1998-2000 έπαψε αυτό. Την περίοδο εκείνη μπορούσε να βάλει ο υπουργός οικονομικών και ο πρωθυπουργός της χώρας τα μηχανάκια στην οδό Σοφοκλέους να τυπώνουν χρήμα. Μπορούσαν να διώξουν με αυτό τον τρόπο το δημόσιο χρέος.
    Το χρήμα δεν θα ήταν πληθωριστικό γιατί μπορούσαν να βάλουν ως αντιστάθμισμα π.χ έργα υποδομής και όχι χρυσό.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 25/11/2010 14:59:47

      Άστα φίλε Πάσοκα. Με μαιμουδιές και με "αμερικάνικη πρέσσα" δουλειά δεν γίνεται. Πλούτος είναι μόνον η παραγωγή, εξαγωγές και πνεύμα εξοικονόμησης. Τα "έργα υποδομής" κτλ είναι άχρηστα - άρα μηδενικής αξίας - 'αν χρησιμοποιούνται μόνον από "καταναλωτές" και δεν έχεις ως χώρα πνεύμα δημιουργίας.
      Το τραγικό λάθος του "Κινέζου" είναι ότι διοχέτευσε τους Ευρωπαικούς πόρους σε μπετόν και χωματουργικά, αντί να βελτιώσει την εκπαίδευση για ν' αλλάξει την νοοτροπία αναρχο-χλίδας που υπάρχει στην (υποτιθέμενη) "δυναμική" μερίδα πολιτών.