#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2012 08:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ε.Ε. απειλεί την Ουγγαρία που αρνείται την λιτότητα

[caption id="attachment_143077" align="alignnone" width="600" caption="Ανταλλακτήριο συναλλάγματος στην Βουδαπέστη"][/caption]

Η ΕΕ αύξησε χθες τις πιέσεις της στην Ουγγαρία, επειδή η χώρα αρνείται να επιβάλλει πολιτικές λιτότητας.

Οι σχέσεις μεταξύ Βρυξελλών και Βουδαπέστης είναι ιδιαίτερα τεταμένες, την ώρα που η Ουγγαρία προσπαθεί να πετύχει περαιτέρω οικονομική βοήθεια από την ΕΕ και το ΔΝΤ.

Τους τελευταίους μήνες, η πιστοληπτική αξιολόγηση της χώρας έχει χαρακτηριστεί «σκουπίδι» από τους τρεις μεγάλους οίκους, η ανεργία της άγγιξε το 10.6%, και η  οικονομία της βυθίζεται στην ύφεση.

Οι διαπραγματεύσεις για την διάσωση κατέρρευσαν, καθώς η ουγγρική κυβέρνηση αρνείται να περικόψει τις δημόσιες δαπάνες, και εισήγαγε ένα νέο Σύνταγμα, βάσει του οποίου θα υπάρχει πολιτικός έλεγχος επί της κεντρικής τράπεζας.

Η ΕΕ φοβάται πως το νέο αυτό Σύνταγμα πλήττει την ανεξαρτησία του δικαστικού συστήματος, της κεντρικής τράπεζας, και της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Κάποιες οργανώσεις πολιτικών δικαιωμάτων, καθώς και το ευρωκοινοβούλιο, προειδοποιούν πως η πρώην κομμουνιστική χώρα των δέκα εκατομμυρίων, που ηγήθηκε της μάχης εναντίον του σοβιετικού κομμουνισμού με την επανάσταση του 1956, σήμερα χάνει την δημοκρατικότητά της.

Χθες,  ο επίτροπος της ΕΕ Olli Rehn επιτέθηκε εναντίον της δημοσιονομικής πολιτικής της Βουδαπέστης, η οποία βασίζεται σε μέτρα της μίας φοράς, αντί σε δημοσιονομική λιτότητα. Προειδοποίησε μάλιστα πως η ΕΕ θα παρακρατήσει τα απαραίτητα κονδύλια ανάπτυξης, αν οι Ούγγροι συνεχίσουν να μην παίρνουν μέτρα περιστολής των δαπανών.

Σύμφωνα με την εκπρόσωπο της Κομισιόν Pia Ahrenkilde Hansen, η Κομισιόν μελετά και αναλύει το αν η νέα νομοθεσία της Ουγγαρίας παραβιάζει την ευρωπαϊκή συνθήκη, και ανησυχεί για το μέλλον της, ενώ είναι έτοιμη να χρησιμοποιήσει κάθε μέσο που έχει στη διάθεσή της για να αντιμετωπίσει τις τυχόν παραβιάσεις. Όπως είπε, η καλύτερη εγγύηση για να υπάρχει εμπιστοσύνη από πλευράς πολιτών και επενδυτών, είναι ένα σταθερό νομικό περιβάλλον, σεβασμός στην ελευθερία του τύπου, δημοκρατικές αρχές, και πολιτικά δικαιώματα. «Όλα αυτά είναι απαραίτητα σε εποχές οικονομικής κρίσης», πρόσθεσε.

Τα ουγγρικά ελλείμματα αποτελούν συνεχή στόχο της ΕΕ, από τότε που η χώρα εντάχθηκε σε αυτήν το 2004. Η ουγγρική οικονομία παραπαίει από το 2008, όταν η διεθνής πιστωτική κρίση την ανάγκασε να ζητήσει την βοήθεια του ΔΝΤ, ύψους €20 δισεκατομμυρίων.

Σύμφωνα με την ΕΕ, η Ουγγαρία δεν έχει πάρει κανένα δραστικό μέτρο για να περιορίσει το έλλειμμά της, και αυτό καθιστά το οικονομικό μέλλον της χώρας μη βιώσιμο.

Το ουγγρικό εθνικό νόμισμα φιορίνι έχει ισοτιμία 324 προς το ευρώ, ενώ τα επιτόκια για τα δεκαετή ουγγρικά ομόλογα (σε φιορίνια) είναι σχεδόν 9.5%. Τρεις άλλες χώρες της ΕΕ (Ελλάδα, Ιρλανδία, και Πορτογαλία) αναγκάστηκαν να ζητήσουν διεθνή βοήθεια, όταν τα επιτόκια δανεισμού τους ξεπέρασαν το 7%.

Σε ανακοίνωσή της η ουγγρική κυβέρνηση δηλώνει πιστή στις πανευρωπαϊκές αξίες, και έτοιμη να διαπραγματευθεί και να βρει λύσεις σε συνεργασία με την Κομισιόν.

Οι δυο πλευρές βρίσκονται στα μαχαίρια, επειδή η ΕΕ ανησυχεί ότι το νέο Σύνταγμα περιορίζει την ανεξαρτησία της ουγγρικής κεντρικής τράπεζας.

Υπενθυμίζεται ότι οι  ευρωπαϊκές συνθήκες έχουν ως προϋπόθεση την ανεξαρτησία των κεντρικών τραπεζών των χωρών μελών.

 

The Daily Mail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2085317/EU-threatens-Hungary-refusal-implement-austerity-policies-authoritarian-new-constitution.html#ixzz1jLEcYTBx

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 15/01/2012 09:22:31

    Mπραβο ρε Ουγγροι, για τον ελεγχο της κεντρικης τραπεζας ειναι ολη η φαμπρικα. Ξεσηκωθειτε και εξω απο το κολαστηριο των Γερμανων. Τιποτα δεν εχετε να χασετε.

    • JOHN avatar
      JOHN @ salmonellas 15/01/2012 09:43:37

      Θα ελεγα θα χασουν πολυ περισσοτερα απο απο σωτηριες Γερμανικης εμπνευσης.Ας παρουν παραδειγμα απο εμας που εχουμε γινει κλοτσοσκουφι διασταυρωμενων ευρωπαικων και μη συμφεροντων,με αποκορυφωμα διορισμενο προθυπουργο!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/01/2012 10:41:02

    Να μην μείνουν ανεξάρτητοι αυτοί που πραγματικά εξουσιάζουν όσους κυβερνούν;

  3. Jim avatar
    Jim 15/01/2012 11:25:50

    Symfono to koumpi einai h aneksartisisa tis Kentrikis Trapezas! H Trapeza pou prepei na einai sthn ypiresia tis oikonomias tis xoras! Me tin diki mas Kentriki trapeza ti ginete?

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 15/01/2012 14:18:14

    Δημοσίευμα της κακιάς ώρας.... βρετανική εφημερίδα θέλει το κοινό της σε συναγερμό γιατί η Ουγγαρία γίνεται ... κομμουνιστική...
    Ρε δεν παίζονται τα μνημουνάκια σε όλη την Ευρώπη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 15/01/2012 17:56:18

      χαχαχα! σωστό....
      ΥΓ:''ένα σταθερό νομικό περιβάλλον, σεβασμός στην ελευθερία του τύπου, δημοκρατικές αρχές, και πολιτικά δικαιώματα''. Ένα πράγμα σαν το δικό μας δηλαδή...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 15/01/2012 23:02:36

        μα ακριβώς ίδιο με το δικό μας!

  5. popaia avatar
    popaia 15/01/2012 21:16:16

    Ακριβώς Εύα, κάτι σαν το δικό μας. Έχει να πέσει πόλεμος στην Ουγγαρία. Αλλά ΓΑΠ και ΠΑ$$$ΟΚ δεν πρόκειται να ξαναβρούνε πουθενά ό,τι κι αν κάνουνε.Ένα ήτανε το κελεπούρι και μας έτυχε εμάς.
    Μπράβο στους Ούγγρους, ελπίζω να δικαιωθούνε. Και να βρουν μιμητές και σε άλλες χώρες.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ popaia 15/01/2012 23:28:03

      Κι εγώ ελπίζω να δικαιωθούν popaia...αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ''κρατήσουν''....

  6. Geros avatar
    Geros 15/01/2012 23:57:18

    Το πείραμα Ουγγαρία απέτυχε είτε το έχετε πάρει χαμπάρι είτε όχι. Προσπάθησαν χωρίς ΔΝΤ , χωρίς λιτότητα , με φόρο στις τράπεζες και τα κάναν σαν τα μούτρα τους. Η ύφεση βάθυνε , η οικονομία υποβαθμίστηκε , η αγοραστική δύναμη του απλού λαου έπεσε και τώρα έχουν ένα σταυροδρόμι μπροστά τους , ή θα δεχτούν τους ορους ΕΕ και ΔΝΤ και θα βοηθηθούν ή θα σηκώσουν την σημαία της επανάστασης και θα απομονωθούν (με τις Ρωσίες και τις Κίνες να κάνουν .... ουρά να τους βοηθήσουν) χάνοντας συν τις άλλοις και κομμάτι από τις προσωπικές τους ελευθερίες.
    Πως είναι δυνατόν κάποιοι να μας προτείνουν λύσεις τύπου Ουγγαρίας? Η πραγματικότητα δεν τους λέει τίποτα ? Είναι άγνωστη λέξη? Είναι απαράδεκτο να πανηγυρίζουν κάποιοι στην Ελλάδα για ψήφιση νόμων στην Ουγγαρία που περιορίζουν την ελευθερια του τύπου , τέτοια έλλειψη δημοκρατικότητας πια? Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πρόκειται για ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει σε καθεστώς ελεγχόμενης πληροφόρησης και δεν ξέρουν τι επιπέδου έγκλημα είναι. Τα μέσα ενημέρωσης ελέγχονται από επιτροπή του κυβερνώντος κόμματος και το πρόστιμο για "μη αντικειμενική ενημέρωση" (όπως θα την ορίζει το κυβερνητικό κόμμα) είναι 700 χιλιάδες ευρώ , δηλαδή κλείσιμο. Αυτά θέλουμε και εδώ ?

  7. NIKOS avatar
    NIKOS 16/01/2012 12:22:03

    ενώ εδώ έχουμε δημοκρατία,ελευθερία της γνώμης,ελευθερια του τύπου,η αγοραστική μας δύναμη δεν έχει υποβαθμιστή και με λίγα λογια εδώ ολα είναι καλά.Gero ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    • Geros avatar