#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Βρετανία απομονώνεται...



Οι Ευρωπαίοι ηγέτες βρίσκονται αυτές τις ώρες αντιμέτωποι με έναν πρωτοφανή διχασμό πάνω στα σχέδια επίλυσης της κρίσης χρεών της ευρωζώνης, που αφήνει τη Βρετανία απομονωμένη από την υπόλοιπη Ευρωπαϊκή Ένωση, η οποία συμφωνεί να προωθήσει νέα δημοσιονομική ενοποίησημε στόχο την εξισορρόπηση των ισολογισμών.

Η άρνηση του Βρετανού πρωθυπουργού David Cameron να αποδεχτεί πλήρη μεταρρύθμιση του συμφώνου λειτουργίας του συνόλου των 27 μελών της Ε.Ε., εκτός κι αν οχυρωθεί βρετανικό σύστημα χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών, προκάλεσε έντονη διαμάχη στις πρωινές διαβουλεύσεις της συνόδου μεταξύ του Βρετανού πρωθυπουργού, της Angela Merkel και του Nicolas Sarkozy.

Σύμφωνα με διεθνείς παρατηρητές, η βρετανική άρνηση αποτελεί την πιο ξεκάθαρη επισημοποίηση της Ευρώπης των 2 ταχυτήτων. Και το βέβαιο είναι ότι το βέτο του κ. Cameron θα κρατήσει... ξάγρυπνους τους νομοθέτες για πολλούς μήνες.

«Πιστεύω ότι ο David Cameron ποτέ δεν κάθισε πραγματικά μαζί μας στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων», δήλωσε η κ. Merkel. «Εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα».

«Τους εύχομαι κάθε καλό», δήλωσε ο κ. Cameron. «Κατά την κρίση, όμως, αυτό που προσφερόταν δεν ήταν αρκετά καλό για τη Βρετανία. Είναι καλύτερα να αφήσουμε αυτές τις χώρες να κάνουν τα πράγματα όπως τα θέλουν».

Χωρίς συμφωνία μεταξύ όλων των 27 μελών της Ε.Ε., παραμένει ασαφές πώς θα εφαρμοστούν οι νέοι δημοσιονομικοί κανόνες. Οι ευρωπαϊκοί θεσμοί, και ειδικά η Κομισιόν, δεν μπορούν νομικά να έχουν επίσημο ρόλο σε καμία συμφωνία εκτός των συνθηκών της Ε.Ε.

Οι Ευρωπαίοι ηγέτες δήλωσαν ότι η νέα συμφωνία θα έχει υπογραφεί μέχρι τον Μάρτιο. Είναι σημαντικό, ότι παρά τη διαμάχη, που αφήνει τη Βρετανία εκτός αυτής, ο διοικητής της ΕΚΤ, κ. Mario Draghi, έδωσε τις «ευλογίες» του για τη νέα συμφωνία, η οποία αποτελεί κρίσιμο παράγοντα για την τόνωση της εμπιστοσύνης, με την προοπτική ότι η ΕΚΤ τώρα θα δράσει πιο δυναμικά στις αγορές ομολόγων.

«Πολύ απλά, για να δεχτεί τη μεταρρύθμιση της συνθήκης των 27, ο David Cameron ζήτησε κάτι που θεωρούμε απαράδεκτο: ένα πρωτόκολλο που θα απαλλάσσει πλήρως τη Βρετανία από τη χρηματοπιστωτική ρυθμιση», δήλωσε ο κ. Nicolas Sarkozy. «Δεν μπορούμε να το δεχτούμε, δεδομένου ότι τμήμα τουλάχιστον των ευρωπαïκών προβλημάτων προέρχεται από αυτό τον κλάδο».

Πολλοί διπλωμάτες αναφέρουν ότι ο κ. Cameron εξήλθε από τις συνομιλίες του πρωινού της Παρασκευής «βαθιά πληγωμένος», έχοντας προκαλέσει την οργή των Ευρωπαίων εταίρων του και μην εξασφαλίζοντας κανένα αντάλλαγμα για τα βρετανικά συμφέροντα.

Για τη βρετανική πλευρά, το βέτο του Βρετανού πρωθυπουργού το μόνο που θα καταφέρει είναι να τροφοδοτήσει την άποψη που επικρατεί ήδη σε αρκετές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, πως η Βρετανία δεν είναι ένας αξιόπιστος εταίρος. Ενδιάμεσος δρόμος δεν θα υπάρξει. Μέχρι στιγμής μόνο η Βρετανία έχει επιλέξει να μείνει εκτός της νέας συμφωνίας, ενώ η Ουγγαρία, η Τσεχία και η Σουηδία εξετάζουν κατά πόσον θα ακολουθήσουν.

Πόση σημασία έχει το βρετανικό βέτο για την ευρωζώνη; Οι νομοθέτες έχουν ήδη βάλει κάτω τα σχέδια για να διακρίνουν πόσο αυτή η ομάδα της νέας «ενισχυμένης ευρωζώνης» θα μπορεί να χρησιμοποιεί τους ευρωπαϊκούς θεσμούς, όπως την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, για να τη βοηθήσουν να σχεδιάσει τις στρατηγικές για την υπόλοιπή Ευρώπη, πάνω στις οποίες η Βρετανία δεν θα έχει άποψη.

 

ΠΗΓΗ: FT.com

http://www.euro2day.gr/ftcom_gr/194/articles/670730/ArticleFTgr.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νikos Draxma avatar
    Νikos Draxma 10/12/2011 08:03:49

    Βεντουζα στους ευρωπαιστες , ποναει ο λουτσος που εφαγαν τα τσουτσεκια οι γερμανοι απο τους βρετανους , το φυσανε και δεν κρυωνουνε αρχισαν να απειλουν θεους και δαιμονες
    Ξυδακι πουλακια μου δεν πειραζει , το μπουρδελακι σας αρχισε να διαλυεται ηδη

    Η βλακεια και η ανοησια των ευρωζωναιων να δουμε ποτε θα απομονωθει ,αμετανοητοι και ανοητοι μεχρι το τελος που νομιζουν οτι θα πανε μακρια με το σαθρο ευρω και τις ακραιες πολιτικες του νεοφιλελλευθερισμου που ετοιμαζωνται να εφαρμοσουν παντου

    Τωρα που θα απομονωθουν οι βρετανοι απο την ευρωζωνη , θα βαλουν την γατα τους να κλαιει , μεγαλη απωλεια χοχοχο

    • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
      ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ Νikos Draxma 10/12/2011 11:06:41

      Καλά ξυπνητούρια!!!!!!

  2. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 10/12/2011 08:32:40

    Επίσης η δική μου γνώμη είναι πως η ΒΡΕΤΑΝΙΑ στρίμωξε το ζεύγος Μερκοζί και πολύ καλά έκανε, γιατί απέδειξε πως βάζει πάνω από τις συνθήκες τα συμφέροντα του λαού της . Είναι σίγουρο πως θα βγει κερδισμένη.

    • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
      ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 10/12/2011 11:09:18

      Όχι.
      Τα συμφέροντα των χρηματιστών του σίτι βάζει πάνω απο τις συνθήκες.
      Άν ενδιαφερόταν ο Κάμερον για τον λαό του, δεν θα έβαζε δίδακτρα στα πανεπιστήμια.

      • Μπαμπης avatar
        Μπαμπης @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 10/12/2011 17:31:22

        Ελα μου ντε!

  3. ioannis33 avatar
    ioannis33 10/12/2011 08:44:38

    πρεπει να δημιουργηθει ενα αντιπαλο δεος απεναντι στην αλλαζονια των γερμανων.εστω και με πρωτοβουλια αγγλικη πρεπει να συνταχθουν οι χωρες

  4. nostos avatar
    nostos 10/12/2011 09:36:46

    Για μια ακόμη φορά το νησί μόνο του απέναντι στους Γοτθους .

  5. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 10/12/2011 09:54:12

    Και εγώ που είμαι αντι-αγγλο-αμερικάνος τί να πω??
    Στα τσακίδια... !!!

  6. tommy avatar
    tommy 10/12/2011 10:55:15

    Σοβαρά τώρα...
    Γιατί να συμβιβαστεί και προσαρμοστεί ή Βρεττανία;;
    και πού ;; στό Ευρώ;; Πού είναι προσαρμοσμένο σε όρους ποιανού;;;

    Πώς να τό κάνει όταν χρησιμοποιεί τό δικό της νόμισμα για να χρηματοδοτεί τό χρέος της & τα ελλείματά της,πού είναι τ ε ρ ά σ τ ι α ακόμη και εν σχέσει με μάς;;
    Η εν σχέσει και με τά περισσότερα κράτη-μέλη;;Θα σήμαινε 10ετή αιματηρή λιτότητα κατ΄ελάχιστον,και καθαρή πολιτική αυτοκτονία για οιοδήποτε πολιτικό σχηματισμό εκεί. Ασε δε τό ενδεχόμενο Βρεττανικού εμφυλίου....
    Δλδ τής ζητάνε να συμμετάσχει σε μιά κούρσα 100μ ξεκινώντας όμως από την γραμμή των 200μ ,και να τερματίσει μέσα στήν 3άδα!
    Ε! καλά εντάξει..είπαμε...
    Φλεγματικοί μπορεί ναι, αυτοκτονικοί όμως όχι ..όχι δεν είναι οι Βρεττανοί..!
    Ολα τα άλλα είναι για διεθνή ειδησεογραφική κατανάλωση......

  7. The Don avatar
    The Don 10/12/2011 15:08:22

    Καλα εκανε ο Καμερον. Οχι θα κατσει σαν εμας να γλειφεται στους Γερμανους...

    • Nikos Draxma avatar
      Nikos Draxma @ The Don 10/12/2011 15:56:35

      Τα ευρωλιγουρια λες , δεν ειμαστε ολοι ιδιοι

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Nikos Draxma 10/12/2011 16:26:02

        Εγώ θα αρχίσω να δηλώνω αγγλοεβραίος, να τους τρελάνω

  8. Nίκος avatar
    Nίκος 10/12/2011 16:55:35

    Οταν ακουσα τον Καμερον να λεει οτι "η Αγγλια δεν θα μπει ποτε στο ευρω και δεν θα εκχωρησει την εθνικη της κυριαρχια στο βρυξελιωτικο διευθυντηριο" διερωτηθηκα γιατι και εμεις να μην εχουμε ενα πρωθυπουργο με τετοια....guts.Γιατι να εχουμε ενα πολιτικο συστημα,τουλαχιστον εθελοδουλο.Οσον αφορα τα περι απομονωσης,σιγα τα αιματα.Θα τους κανουν τα μουτρα κρεας.Τα ιδια δεν λεγανε οταν η Κυπρος πηρε το σχεδιο-Αβναν και τους το ετριψε στην μαπα?Περι απομονωσης και εθνικης καταστροφης,λεγανε οι εκβιαστες.

    • Ισχόμαχος avatar
      Ισχόμαχος @ Nίκος 10/12/2011 21:49:48

      Είμαι ως Έλληνας αξαγριωμένος με την Βρετανική συνωμοσία ενάντια στην χώρα και την διασπάθιση των τόνων Ελληνικού χρυσού που δήθεν φυλάσσονταν στις τράπεζες της. Από σικέ και ανήθικους Βρετανούς πολιτικούς τι περιμένεις. Είμαι επίσης εξαγριωμένος με τις κλοπές αρχαιοτήτων από Βρετανούς και τη διαστρέβλωση της Ελληνικής πραγματείας για την εξυπηρέτηση των άθλιων στόχων τους, την υπεροψία και την υποκρισία τους. Είναι απαίσιοι αλλά όχι και χαζοί για να τους πιάσει κορόϊδο το χιτλερικό δίδυμο Μερκοζί. Σίγουρα το Σιτί όρισε την πολιτική τους και όχι η φιλοπατρία τους ΕΣΤΩ κι ΕΤΣΙ σιγά μην έκαναν ότι ο Παπαδήμιος.

  9. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 10/12/2011 17:22:08

    Και να θυμόμαστε ότι από το 1500 οι Βρετανοί εύκολα ή δύσκολα δεν έχασαν ποτέ στις ενδοευρωπαϊκές συγκρούσεις...

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 10/12/2011 17:33:16

      Μέχρι που ήρθε η Αμερική και δύο παγκόσμιοι πόλεμοι.

    • Twins avatar
      Twins @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 10/12/2011 22:31:25

      Οι μόνοι που πραγματικα πολέμησαν στο Β' ΠΠ ήταν οι Εγγλέζοι, οι Ελληνες και οι Ρώσσοι... όλοι οι άλλοι εκαναν οτι εκαναν και την Πέμπτη...

  10. Agni avatar
    Agni 10/12/2011 17:46:51

    Μπα η αγία τριάδα δεν παίρνει χαμπάρι..Θα λένε η ευρώπη απομονώνεται απο τη διεθνή κοινότητα..

  11. k avatar
    k 10/12/2011 18:41:15

    ΟΙ ΕΓΓΛΕΖΟΙ ΚΟΝΤΥΝΑΝ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΡΚΟΖΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.
    ΕΜΕΙΣ ΠΑΛΙ , ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝ....

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/12/2011 18:53:13

    Eπειδη γραφονται πολλα και διαφορα για την αγγλογερμανικη διαμαχη και τη θεση της Ελλαδος σε αυτην.
    Η Ελλαδα γενικα τον προηγουμενο αιωνα πηρε τη θεση της Αγγλιας και η Αγγλια αρκετες φορες βοηθησε.Ομως μετα απο καποιο σημειο εκανε φανερο οτι τα στρατηγικα της συμφεροντα οπως και της Αμερικης της υπαγορευουν φιλικες σχεσεις με την Τουρκια και αυτες δεν μπορει να θυσιαστουν για την Ελλαδα.
    Δεν ειναι τυχαιο που η ενταξη στην ΕΟΚ εγινε αμεσως μετα το κυπριακο.
    Η ενταξη στην ΕΟΚ εγινε και για να διασφαλισθει η χωρα απο την αυξανομενη ισχυ της Τουρκιας μπαινοντας σε ενα ευρυτερο συνολο.
    Ολα αυτα που λεγονται τωρα περι απωλειας ανεξαρτησιας ηταν ο αρχικος σκοπος της ενταξης : εννοειται οτι σε μια ενωμενη Ευρωπη δεν θα υπαρχουν ανεξαρτητα κρατη οπως σε μια μη ενωμενη.
    Ολοι οσοι λοιπον τωρα ζητουν μιμηση της Αγγλίας θα πρεπει να ξερουν οτι αυτο σημαινει επιστροφη στις συνθηκες του 1980 με τη διαφορα οτι πλεον η Τουρκια ειναι μεγαλη δυναμη.

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ ψυχραιμια 10/12/2011 19:38:18

      Όλα αυτά είναι σχετικά εν πρώτοις.
      Πάντως εγώ βλέποντας προσεκτικά την εξέλιξη των πραγμάτων διαπιστώνω ότι γκρίζες ζώνες το 1980 δεν είχαμε, τώρα μέσα στην Ε.Ε. έχουμε, αποπαραγωγικοποίηση πριν το 80 δεν είχαμε τώρα έχουμε. Τι στο καλό διασφάλιση μας έδωσε ο συνασπισμός αυτός δεν καταλαβαίνω.
      Βέβαια έδωσε το δικαίωμα στην Αννούλα την Κοζανίτισα να το παίζει Λοζανίτισα. Ε, είναι κι αυτό κάποια δικαίωση.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 10/12/2011 23:49:22

        Εαν λαβεις υπ'οψιν τις ημερομηνιες(1980-)πιστευω πως
        τελικα δεν σου φταιει η Ευρωπη για τις γκριζες ζωνες και την απορρυθμιση της παραγωγικης διαδικασιας ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,my dear friend!

        • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
          Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ Δικερως 11/12/2011 02:24:59

          Καλές οι υπερβολές αρκεί να μη χάνεται το μέτρο.
          Ο Παπανδρέου πέθανε το 1996. Τότε δεν υπήρχαν γκρίζες ζώνες...

  13. k avatar
    k 10/12/2011 19:39:41

    ψυχραιμια@ >ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΙ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ? ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ?

  14. Nίκος avatar
    Nίκος 10/12/2011 20:20:02

    Εαν ημουν βρετανος και ακουγα τον Ντειβιντ Καμερον να λεει τα οσα εχει πει μετα την συνοδο,θα ημουν πολλυ περηφανος.

  15. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 10/12/2011 22:15:23

    Οι αγγλοι οσο φλεγματικοι ,αντιπαθητικοι , κολλημενοι με την παραδοση κλπ , σαν λαος εχει σχεδον το μεγαλυτερο αισθημα πατριωτισμου απο καθε αλλο λαο στην ευρωπη ,δεν καταδεχθηκε αλλωστε να μπει στο ευρω και ειναι οι μονοι που κραζουν τις πολιτικες της εε ανοιχτα
    Δεν εχει υποταχθει σε κανεναν εισοβολεα και αυτο ειναι αξιο θαυμασμου , σε αντιθεση με κατι αλλους υπερ δημοκρατικους λαους που πλασαρει η προπαγανδα ( ολλανδια , βελγιο , δανια , αυστρια) επεφταν αμαχατι και προσκηνησαν τον εισβολεα με την πρωτη ευκαιρια
    Η να πουμε για τους γαλλους του πεταιν , που εστελναν μεραρχιες να πολεμησουν υπερ του χιτλερ στο ανατολικο μετωπο
    Πονεμενη ιστορια , βγηκαν ολοι αυτοι μας κανουν τους καμποσους σημερα ( ως υπηρετικο προσωπικο του συγχρονου αξονα
    Η ιστορια επαναλαμβανεται ,βεβαια στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο

  16. Twins avatar
    Twins 10/12/2011 22:29:23

    Η Βρετανία ειναι εξαιρετικά χαρούμενη που δεν μπήκε στο Ευρώ και η απόφαση της έχει δικαιωθεί.

    Η "Βαριά Βιομηχανία" της Αγγλίας ειναι τα χρηματοπιστωτικά. Θα ήταν εντελώς τρελό να δώσουν τα κλειδιά στις Βρυξέλες, ειδικά τώρα που ειναι προφανές οτι τα εχουν κάνει μούσκεμα.

    Η παγκόσμια οικονομία δεν ειναι πυρινή φυσική. Εαν ήταν οι Γερμανοί θα την κατανοούσαν.

    • Nikos Draxma avatar
      Nikos Draxma @ Twins 10/12/2011 23:43:07

      Ελα ντε αυτοι που φτιαξανε το χρηματοπιστωτικο συστημα πριν απο 6 αιωνες , να το δωσουνε στους rookies των βρυξελλων που συμπληρωνουν 10 χρονια στην πιατσα
      Οχι μονο τα εκαναν μουσκεμα αλλα θα το διαλυσουν μελλοντικα το μπουρδελομαγαζο τους