#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2011 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Αίγυπτος εκτός Διαδικτύου σε μια πρωτοφανή φραγή τηλεπικοινωνιών



Νωρίς τα ξημερώματα της Παρασκευής, το Διαδίκτυο σταμάτησε να λειτουργεί σε ολόκληρη την Αίγυπτο, μια εξέλιξη που οι ειδικοί χαρακτηρίζουν «πρωτοφανή στην ιστορία του Διαδικτύου». Εκτός λειτουργίας και οι υπηρεσίες αποστολής SMS, χωρίς κινητή τηλεφωνία το κεντρικό Κάιρο όπου συγκεντρώνονται οι διαδηλωτές.

Στις 12.34 π.μ, οι τέσσερις πάροχοι που διαχειρίζονται την εισερχόμενη και εξερχόμενη διαδικτυακή κίνηση -Link Egypt, Vodafone/Raya, Telecom Egypt, Etisalat Misr- κατέβασαν τους διακόπτες ταυτόχρονα.

Μόνη εξαίρεση στη διαδικτυακή φραγή ήταν η Noor Group, πάροχος του αιγυπτιακού χρηματιστηρίου.

Όπως αναφέρει η Renesys, μια αμερικανική εταιρεία ασφάλειας δικτύων, η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η κυβέρνηση του προέδρου Χόσνι Μουμπάρακ ανάγκασε τους όλους παρόχους να διακόψουν τη διαδικτυακή κυκλοφορία ταυτόχρονα, μια κίνηση «άνευ προηγουμένου στην ιστορία του Διαδικτύου».

Προφανώς, η ηλεκτρονική απομόνωση της Αιγύπτου από τον υπόλοιπο κόσμο έχει στόχο την καταστολή των διαδηλωτών που ζητούν την παραίτηση του προέδρου.

Σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, τα κινητά τηλέφωνα δεν λειτουργούν στην κεντρική περιοχή του Καΐρου όπου συγκεντρώνονται οι περισσότεροι διαδηλωτές, ενώ η αποστολή και λήψη γραπτών μηνυμάτων φαίνεται να είναι αδύνατη σε όλη τη χώρα.

Από την Τρίτη, εξάλλου, η κυβέρνηση είχε επιβάλλει φραγή στο Twitter και οι υπεύθυνοι του Facebook ανέφεραν προβλήματα με τη λειτουργία της υπηρεσίας στην Αίγυπτο.

Οι υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης και τα κινητά τηλέφωνα ήταν τα βασικά μέσα που χρησιμοποίησαν οι διαδηλωτές για να οργανώσουν μαζικές διαδηλώσεις.

«Ανησυχούμε ότι οι υπηρεσίες επικοινωνιών, συμπεριλαμβανομένου του Διαδικτύου, των κοινωνικών μέσων, ακόμα και αυτού του μηνύματος, μπλοκάρονται στην Αίγυπτο» γράφει στο Twitter ο εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ Π.Κρόουλι.

Μέχρι την ηλεκτρονική συσκότιση της Παρασκευής, οι έμπειροι χρήστες του Διαδικτύου στην Αίγυπτο μπορούσαν να παρακάμψουν το μπλόκο μέσω υπολογιστών proxy, οι οποίοι δρομολογούν ανώνυμα τη διαδικτυακή κίνηση μέσω άλλων χωρών.

Όταν όμως δεν υπάρχει καθόλου Διαδίκτυο, αυτό είναι αδύνατο.

Ειδικοί σε θέματα Διαδικτύου επισημαίνουν ότι η κατάσταση στην Αίγυπτο είναι πιο δραματική σε σχέση με τις προσπάθειες άλλων κυβερνήσεων να φιμώσουν τους αντιφρονούντες χρήστες.

Το 2007, για παράδειγμα, η χούντα της Μιανμάρ κυριολεκτικά αποσύνδεσε τα καλώδια που συνέδεαν στο Διαδίκτυο ορισμένες μεγάλες πόλεις. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους διαδηλωτές που διέθεταν κινητά τηλέφωνα, ούτε αφορούσε ολόκληρη τη χώρα.

Ακόμα και η κυβέρνηση του Ιράν δεν έθεσε όλη τη χώρα offline στη διάρκεια των εξεγέρσεων μετά τις εκλογές του 2009. «Το Ιράν ποτέ δεν διέκοψε μεγάλο τμήμα των διαδικτυακών του συνδέσεων -γνώριζαν ότι η οικονομία και οι αγορές τους εξαρτώνται από τη διαδικτυακή δραστηριότητα» επισημαίνει ο Τζιμ Κάουι της Renesys.

Πράγματι, η ηλεκτρονική συσκότιση στην Αίγυπτο θα μπορούσε να έχει σημαντικό αντίκτυπο στις οικονομικές δραστηριότητες της χώρας.

Η Renesys διερευνά πάντως κάποιες ενδείξεις ότι ορισμένα δίκτυα στην Αίγυπτο -για παράδειγμα οι υποδομές του στρατού- ενδέχεται να παραμένουν σε λειτουργία.

Ο Τζιμ Κάουι θεωρεί ότι η εξουδετέρωση του αιγυπτιακού Διαδικτύου ήταν δυνατή επειδή η χώρα είναι συνδεδεμένη με έναν σχετικά μικρό αριθμό καλωδίων οπτικών ινών, και οι πάροχοι υπηρεσιών  λειτουργούν με άδεια από την κυβέρνηση και υπό αυστηρό έλεγχο.

Αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί σε μια χώρα όπως οι Ηνωμένες Πολιτείες, διαβεβαίωσε ο Κάουι: «Σε πόσους ανθρώπους θα έπρεπε να τηλεφωνήσει κανείς για να κλείσει το αμερικανικό Διαδίκτυο; Εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες» είπε.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 16:53:04

    Ο Σοσιαλισμός καταρρέει στην Αίγυπτο.
    Με τον ίδιο τρόπο που κατάρρευσε στην Ανατολικά Ευρώπη.
    Οι Αιγύπτιοι μάχονται για την Δημοκρατία και την Ελευθερία από το κάθαρμα της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, Μουμπάρακ

  2. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 16:56:55

    Οι Σοσιαλιστές της Αιγύπτου φορτώνουν χρυσό στα αεροπλάνα για Βρυξέλλες.
    h--p://www.facebook.com/photo.php?fbid=105295079547610&set=a.103652329711885.5178.103622369714881&pid=29033&id=103622369714881

  3. Misha avatar
    Misha 28/01/2011 16:57:28

    Το σχετικό ενδεχόμενο είχε αναφερθεί εδώ και μηνες (μετά ΔΝΤ) από τον υποφαινόμενο, ως τμήμα του εσωτερικού σχεδιασμού αντιμετωπίσεως ταραχών από την χούντα του ΓΑΠ.

    Τα γεγονότα επιβεβαίωσαν τις πληροφορίες για την υπαρξη και της σχετικής δυνατότητας και της απαραίτητης πολιτικής βούλησης από τα αυταρχικά φιλοαμερικανικά καθεστώτα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 28/01/2011 17:00:07

      Που τυχαίνει να είναι αυτά τα αυταρχικά καθεστώτα όλοι Σοσιαλιστές
      Και εδώ σίγουρα θα φυγαδεύσουν τον χρυσό, αν δεν το κάνουν ήδη

      • A.M. avatar
        A.M. @ Orestios 28/01/2011 19:09:21

        30 χρόνια έχουν ρημάξει τον χρυσό που ονομάζεται Ελλάδα.
        Τώρα βέβαια κανένας δεν ξέρει αν ενώ εμείς ασχολούμαστε με μαροκινούς καταληψίες αυτοί φορτώνουν αεροπλάνα με χρυσάφι.
        Ποιός μπορεί να ελέγξει τέτοιες μετακινήσεις;

    • Nick avatar
      Nick @ Misha 28/01/2011 18:56:06

      Αν η πρόσβαση στο Internet ήταν το ίδιο περιορισμένη όπως στη Αίγυπτο θα συμφωνούσα.

      Αμ δε...

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/01/2011 16:58:52

    Αυτό δείχνει τι στυγνό καθεστώς είναι αυτό του Μουμπάρακ.

    Το να "κλείσεις" το ίντερνετ σήμερα είναι σαν να κλείνεις την οικονομική ζωή της χώρας σου. Για πόσες μέρες μπορείς να το κάνεις αυτό; Ακόμα και οι Ιρανοί το κατάλαβαν αυτό και έκλεισαν επιλεκτικά μόνο κάποιες συγκεκριμένες υπηρεσίες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Έρεβος 28/01/2011 17:00:37

      Είναι Σοσιαλιστής ο Μουμπάρακ. Στην Σοσιαλιστική Διεθνή του GAP

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Orestios 28/01/2011 17:11:12

        για να ξέρουμε τι μας περιμένει ε;... :)

        • Orestios avatar
          Orestios @ Έρεβος 28/01/2011 17:25:42

          Δεν ζείς ήδη την βρωμιά που αναδύεται από την κυβέρνηση των Σοσιαλιστών?

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 17:03:16

    κατι διαβαζα οτι για ι«ιστορικους λογους,»φυλασεται σε τραπεζες εξω.εχει γινει επερωτηση στη βουλη/

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 28/01/2011 17:07:54

      Ωχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Nick avatar
      Nick @ φωτεινη 28/01/2011 18:58:15

      Ένα μέρος είναι στη Federal Reserve όπως άλλωστε και πολλών άλλων κρατών.

      Νομίζω δόθηκε απάντηση για το πόσους τόνους χρυσού έχουμε και που είναι. 170 τόνοι και ευρισκόμενοι στη Τράπεζα της Ελλάδος, στις ΗΠΑ, στην Ελβετία και στη Βρετανία.

  6. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 17:07:33

    Ο Στρατός της Αιγύπτου με τον λαό της Αιγύπτου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 17:09:56

    καλα κρασια.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/01/2011 17:15:48

    Έθεσαν, λέει, και έναν νομπελίστα σε κατ οίκον περιορσιμό, διότι εκδηλώθηκε υπέρ των διαδηλωτών!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 28/01/2011 17:26:38

      Ο Ελ Μπαραντέι είναι η εναλλακτική της Δύσης καθώς βλέπουν πως ο λαός ξεσηκώθηκε ενάντια στο Σοσιαλιστικό καθεστώς και θέλει Δημοκρατία και Ελευθερία.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 17:17:41

    ναι τον ελ παραντει/

  10. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 17:46:33

    Τηλεοπτικό διάγγελμα Μουμπάρακ σε 15 λεπτά

  11. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 17:58:25

    Ο Μουμπάρακ διέταξε τον Στρατό να αναλάβει
    Το καθεστώς των Σοσιαλιστών βουλιάζει στο αίμα.
    Πώς λέει και ο δικός μας σοσιαλιστής? Θα 'ματώσουμε.

  12. netos avatar
    netos 28/01/2011 18:10:59

    Να που μάθαμε ότι υπήρχε σοσιαλισμός στην Αίγυπτο.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ netos 28/01/2011 18:35:26

      Άσε , μιλάμε για ψυχοπαθολογική περίπτωση χρόνια τώρα.
      χαχαχα

    • A.M. avatar
      A.M. @ netos 28/01/2011 19:12:35

      Σωστή επισήμανση.
      «Γνωρίζω» τον Μπουμπάρακ απ τα εφηβικά μου χρόνια
      όμως ότι υπήρχε ...σοσιαλισμός!! στην Αίγυπτο σήμερα το μαθαίνω!!!

      @Orestios
      ευχαριστίες για την εγκυκλοπαιδική επιμόρφωση :-)

  13. parsifal avatar
    parsifal 28/01/2011 18:16:31

    Αυτός ο Ελ Μπαραντέι δεν είναι ο τέως εξυπηρετικός πρόεδρος των ελεγκτών για τα πυρηνικά ? Που βρίσκει μόνο τα πυρηνικά "που δεν πρέπει" ?

  14. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 18:18:59

    κοιτα να δεις που σιγα σιγα ανακαλυπτουμε πιοι ειναι στη Σοσιαλιστικη Διεθνη.εμ ετσι εξηγουνται καποια πραγματα ανεξηγητα ως τωρα.