#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2012 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Guardian: «Η Χρυσή Αυγή συνεργάζεται με την αστυνομία»



Τη μαρτυρία ανώτατου αξιωματούχου της ελληνική αστυνομίας επικαλείται η βρετανική εφημερίδα «Guardian», ο οποίος, μιλώντας ανώνυμα, υποστηρίζει ότι η Χρυσή Αυγή έχει διεισδύσει στην ελληνική αστυνομία. Και μάλιστα με συγκεκριμένο σκοπό, να προκαλεί διαμάχες με τους διαδηλωτές στις πορείες.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα, το ελληνικό επίσημο κράτος γνωρίζει τα καθέκαστα των Χρυσαυγιτών εδώ και πολλά χρόνια. Ο δε αξιωματούχος τονίζει ότι η ηγεσία της αστυνομίας είχε τη δυνατότητα να εκδιώξει αυτά «τα μικρά στοιχεία φασισμού» αλλά αποφάσισε να μην το κάνει. Κι αυτό επειδή η πολιτεία ήθελε να τους κρατήσει «καβάντζα» και να τους χρησιμοποιεί για τους σκοπούς της.

Ένας από αυτούς, κατά τα λεγόμενά του πάντα, είναι οι Αριστεροί που διαμαρτύρονται συνεχώς για τη λιτότητα. Ο εκπρόσωπος της αστυνομίας Χρίστος Μανούρας αρνήθηκε βέβαια τους ισχυρισμούς.

Πολλές ομάδες για τα ανθρώπινα δικαιώματα κατηγορούν την ελληνική αστυνομία ότι συνεργάζεται με την Χρυσή Αυγή. Στις αρχές της εβδομάδας, το Δίκτυο Καταγραφής Ρατσιστικής Βίας κατέδειξε βίαια ρατσιστικά φαινόμενα από την αστυνομία.

«Τα περιστατικά αυτά αφορούν αστυνομικούς που προχωρούν σε παράνομε ς πράξεις και βίαιες πρακτικές, σε υποθέσεις ρουτίνας» γράφει η αναφορά. «Υπάρχουν περιπτώσεις που άτομα μεταφέρονται στο τμήμα όπου κρατούνται και τους κακομεταχειρίζονται για λίγες ώρες, καθώς και περιπτώσεις νομικών εγγράφων σχετικών με τις υποθέσεις αυτές, που έχουν καταστραφεί».

Ο αξιωματούχος που μιλά στον Guardian κατηγορεί την ελληνική κυβέρνηση για ό,τι συμβαίνει στην αστυνομία. «Οι αστυνομικοί νιώθουν υποτιμημένοι και αυτό στρώνει το έδαφος για τη Χρυσή Αυγή. Είναι κακοπληρωμένοι, δουλεύουν υπό τις χειρότερες συνθήκες και αναζητούν υποστηρικτές» λέει, τους οποίους και βρίσκουν στους Νεοναζί.

guardian.co.uk

Πυθία 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DexMax avatar
    DexMax 28/10/2012 12:19:25

    Επίσης σύμφωνα με τον Guardian η αστυνομία "βασανίζει" κρατούμενους στη ΓΑΔΑ...τελικά τα ΜΜΕ είναι ίδια παντού...

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/10/2012 12:19:48

    Σώπα !!!
    Φοβερή αποκάλυψη...

  3. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 28/10/2012 12:27:06

    Να τους χαιρόμαστε . Πράγματα γνωστά που τώρα τα μαθαίνουν όλοι . Πραγματικός εμετός .

  4. άλλα και άλλα avatar
    άλλα και άλλα 28/10/2012 13:36:53

    επειδη ειδα το βιντεο αν αυτος ηταν αστυνομικος εγω ειμαι ανταρτης των τουπαμαρος , εξαλλου ρεπορταζ του αρη χατζηστεφανου ειναι και εχει εναν ομοφυλοφιλο κρυμμενο και τον προεδρο των πακιστανων που οι σχεσεις του με τον ανταρσυα και τον συριζα ειναι σε ολους μας γνωστη , ε μονο για προπαγανδα μπορει να δωσει κανεις σημασια , ειναι μεσα στην προσπαθεια συκοφαντησης της Ελλαδας στον ιδιο δρομο με τον ΓΑΠ πριν κερδισει τις εκλογες , χοροπηδανε στα ξενα ΜΜΕ με τετοια ρεπορταζ (και θα καλοπληρωνουν φυσικα) , εκτος απο τεμπεληδες ειμαστε ρατσιστες και φασιστες τελικα

  5. Σωτήρης avatar
    Σωτήρης 28/10/2012 13:38:00

    To οτι οι αστυνομικοι βασανισαν σαν γκεσταπιτες ανθρωπους το ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ η ιατροδικαστικη εξεταση.

    Αλλα τώρα καταλαβαίνω οτι εσεις που δεν θελετε να δειτε την πραγματικοτητα αλλα βρισκετε απιστευτες δικαιολογιες σαν να ειστε 5χρονα που δεν θελουν να πανε στο σχολειο, ειναι γιατι ΕΙΣΤΕ ΦΑΣΙΣΤΕΣ._
    Και το χαρακτηριστικο ενος φασιστα ειναι να μην παιρνει ΠΟΤΕ ευθυνη για τις πραξεις του δηλαδη ο ορισμος της θρασυδειλιας. (Δειτε ολα τα κατηγουρεμενα φασισταρια τις ΧΑ για τα ποινικα τους αδικηματα ολο κρυβονται στα αυτοφορα και παιρνουν απιστευτες αναβολες ολος τυχαιος). Θελετε να βγαλετε ενα αχτι επειδη σας πουλησαν οι πολιτικοι που τοσα χρονια ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΤΕ(!!!) και ψαχνετε να βρειτε αδυναμους αντιπαλους για να βγαλετε τα νευρα σας επειδη ειστε ΔΕΙΛΟΙ να χτυπησετε τους πλουσιους και τους πολιτικους που σας κοψαν το χαρτζιλικι με την δοσοληψια ψηφος-ρουσφετη.

    Τωρα καταλαβαινω πως ανθρωποι επι χουντας πηγαιναν να δουν τον Παναθηναικο και κλειναν τα αυτια στις κραυγες απο τα βασανιστηρια του ΕΑΤ-ΕΣΑ.
    Ετσι μου ελεγε ο πατερας μου που τα εζησε και τα ακουσε.

    Αυτοι ειναι οι "νοικοκυραιοι". Ρατσιστες επειδη ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να ειναι δημιουργικοι στο σημερα, και Φασιστες επειδη ζητουν εναν δικτατορα να τον ακολουθησουν για να τους νταντεψει μετα αυτος ο "ηγετης".

    • άλλα και άλλα avatar
      άλλα και άλλα @ Σωτήρης 28/10/2012 13:43:49

      η ιατροδικαστικη εξεταση βεβαιωσε μονο οτι υπηρχαν μωλωπες απο τις συγκρουσεις εξω στο δρομο , ουτε βασανισμοι ουτε καψιματα , εσεις οι αριστεροι περισσοτερο απο οτιδηποτε ειστε τσακωμενοι με την αληθεια μαλλον ... παντως δεν ειδα και αριστερους να τα βαζουν με τους πλουσιους , αντιθετα ο συντροφος αλεξης μια χαρα τα βρηκε με τους εφοπλιστες , μονο κανενα χατζηδακη αμα βρειτε στον δρομο βαρατε αντε και κανα καφε η γιαουρτι σε καμια ταβερνα ...

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ άλλα και άλλα 28/10/2012 14:00:01

        @άλλα και άλλα
        Πρώτον είσαι ΨΕΥΤΗΣ για την ιατροδικαστικη έκθεση και ΑΠΟΔΕΙΞΗ ειναι η ποινικη δίωξη που ΑΣΚΗΘΗΚΕ εναντιων των γκεσταμπιτων της ΔΕΛΤΑ:
        http://tvxs.gr/news/ellada/basanistiria-kata-ton-15-antifasiston-diapistonoyn-anakritis-kai-iatrodikastes

        Δεύτερον γιατί με λες αριστερό;

        • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
          ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. @ Σωτήρης 29/10/2012 20:43:14

          Ευτυχώς Σωτήρη που τα τάγματα εφόδου του Σύριζα χτύπησαν τον στρατηγό της αστυνομίας γιατί θα λέγατε,οι φασίστες της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ τον ξάπλωσαν κάτω.

      • livas avatar
        livas @ άλλα και άλλα 28/10/2012 14:38:54

        "η ιατροδικαστικη εξεταση βεβαιωσε μονο οτι υπηρχαν μωλωπες απο τις συγκρουσεις εξω στο δρομο , ουτε βασανισμοι ουτε καψιματα"= last year

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/10/2012 15:15:08

    Εκπληκτικός ο ρεπόρτερ του Guardian.
    Βουλωμένο γράμμα διαβάζει.

  7. nikos avatar
    nikos 28/10/2012 20:50:58

    Μόνο βουλωμενο γράμμα; Παγκάρι της εκκλησίας κλέβει. Είδηση λέει ότι η αστυνομία έχει σχέσεις στενές με τα φασισταρια. Ελα τώρα!

  8. pipis avatar
    pipis 29/10/2012 03:00:37

    Σε λέει αριστερό γιατί για ορισμένους δεξιούς δεν νοείται δημοκράτης άνθρωπος που να είναι απέναντι τους και να μην ψηφίζει Σύριζα δαγκωτό. Είναι από τα πολλά στερεότυπα που αναπαράγουν για να κοιμούνται ήσυχοι τα βράδυα.

  9. Αιμίλιος avatar
    Αιμίλιος 29/10/2012 21:50:06

    δηλαδή Σωτήρη είσαι της άποψης ότι όλοι οι άλλοι αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους για τις πράξεις τους και μόνο τα φασισταρία δεν το κάνουν;;; όταν λέω "άλλοι" φτάνω μέχρι κκε .

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ Αιμίλιος 29/10/2012 23:56:13

      Αυτό που δίνεις δεν είναι απάντηση είναι ερώτηση!
      Είναι ανήθικο να μην απαντάς σε κάτι που τίθεται λέγοντας την άποψή σου αλλά να ρωτάς κάτι ΑΣΧΕΤΟ αυτόν που θέτει μία γνώμη.

      Κάποιος αρκετά χρόνια παλιά στην γειτονιά μου βίασε μια κοπέλα και δεν πιάστηκε ποτε συγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι έχω τον άγραφο νόμο με το μέρος μου ώστε να μπορώ πλέον να βιάζω και εγώ ελεύθερα εφόσον δεν έπιασαν αυτόν!!!!! Σύμφωνα με την "λογική" σου θα μπορούσα να βιάσω και εγώ αλλά δεν πρόκειτε να κάνω κατι τέτοιο γιατί δεν είμαι κτήνος.

      Επαναλαμβάνω κάποιοι κάνετε σαν τσογλάνια που έχουν νεύρα και θέλουν να βρούν αποδιοπομπαίους τράγους να σκοτώσουν, κυρίως γιατί έχουν ευθύνες τόσα χρόνια γιατι ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ αυτές τις πολιτικες ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ!!!
      Όσοι το αισθάνονται αυτο είναι ΚΤΗΝΗ!

      Το μονο ουσιαστικό είναι οτι 15 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ._