#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2013 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Economist: Μια γυναίκα για να τους κυβερνά όλους



Την τιμητική  της έχει η Άνγκελα Μέρκελ τις τελευταίες ημέρες στον ξένο Τύπο, εν όψει των εκλογών. Αν και τα δημοσιεύματα για το προσωπό της από μεγάλες εφημερίδες και περιοδικά δεν είναι ακριβώς κολακευτικά... Μετά το χθεσινό δημοσίευμα του Spiegel που την παρουσιάζει στο εξώφυλλο ως «αυτάρκεσκη αυτοκράτειρα», ο Economist κάνει τη γερμανίδα καγκελάριο εξώφυλλο, να στέκεται πάνω σε έναν αρχαιοελληνικό κίονα και να κυβερνά τον κόσμο, με την Ακρόπολη και το Μπιγκ Μπεν να βουλιάζουν, τον Πύργο της Πίζα και του Άιφελ να καταρρέουν, και την Ισπανία να ψυχορραγεί (ως πληγωμένος ταύρος).

Στη συνέχεια αρχίζει ο εξάψαλμος,  ο οποίος όμως καταλήγει μάλλον θετικά προς το πρόσωπό της, ως η καλύτερη εναλλακτική. «Από τότε που ξέσπασε η κρίση του ευρώ στα τέλη του 2009, αυτή η εφημερίδα επέκρινε την πιο ισχυρή γυναίκα στον κόσμο.

Διαφωνήσαμε με την άσκοπη τακτική λιτότητας της Άνγκελα Μέρκελ: η ύφεση της ηπείρου ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη και βάναυση, ως αποτέλεσμα. Θέλαμε η καγκελάριος να διαχωρίσει την προσεκτική πολιτική της και το μανδύα της ιστορία της χώρας της και να οδηγήσει την Ευρώπη πιο δυναμικά. Ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την αποτυχία της να δημιουργήσει μια πλήρη τραπεζική ένωση για την ευρωζώνη, την πρώτη από τις πολλές θεσμικές αλλαγές που χρειάζεται. Έχει αρνηθεί να καθοδηγήσει την κοινή γνώμη, δεν παρουσιάζει στους ψηφοφόρους της πόσο φταίει η Γερμανία για το χάλι ευρώ (ούτε πόσο οι τράπεζες της έχουν διασωθεί από τις διασώσεις). Επίσης, ανησυχούν ότι δεν έχει κάνει αρκετά στο εσωτερικό: ​​τα τελευταία χρόνια, καμία χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχει κάνει λιγότερες διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, ενώ οι ενεργειακές πολιτικές της οδήγησαν τη Γερμανία σε υψηλές επιδοτήσεις για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και υψηλές τιμές της ηλεκτρικής ενέργειας.

Και όμως πιστεύουμε ότι η Μέρκελ είναι το κατάλληλο πρόσωπο για να οδηγήσει τη χώρα της και έτσι και την Ευρώπη. Και αυτό εν μέρει λόγω αυτού που είναι: η πιο πολιτικά προικισμένη δημοκράτης στον κόσμο και ένα πολύ ασφαλέστερο στοίχημα από τους αριστερούς αντιπάλους της. Επίσης, εν μέρει, λόγω αυτού που πιστεύουμε ότι θα μπορούσε ακόμα να γίνει, ο μεγάλος ηγέτης που η Γερμανία και η Ευρώπη χρειάζονται τόσο απεγνωσμένα». Το περιοδικό συγκρίνει την Άνγκελα Μέρκελ με ηγέτες όπως ο Ομπάμα και ο Κάμερον, ως τους ηγέτες που είχαν μια θεαματική άνοδο και πτώση, ενώ απαριθμεί τα επιτεύγματά της: κράτησε την Ελλάδα στο ευρώ, έβαλε τους Βόρειους να πληρώσουν τα πακέτα διάσωσης, έβαλε τους Ισπανούς να κάνουν αδιανόητες μεταρρυθμίσεις και απάλλαξε την Ευρώπη από «κλόουν» επιπέδου Μπερλουσκόνι, όπως λέει χαρακτηριστικά.

economist.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zafiris avatar
    zafiris 13/09/2013 13:16:07

    Τελικά αυτό το άρθρο έχει πλάκα. Ουσιαστικά θάβει τη Μέρκελ αποκαλύπτοντας αυτό που είναι, ήτοι μια χρήσιμη ηλίθια πρώην κομμουνίστρια στην υπηρεσία των Παγκόσμιων τραπεζών που απέτυχε σε κάθε σοβαρή πολιτική προσπάθεια ανέλαβε πλην βεβαίως των κερδών αυτών των τραπεζών που δεν είναι πλέον ούτε καν Γερμανικές και καταστρέφει με μαθηματική ακρίβεια κάθε έννοια αλληλεγγύης και ομοσπονδιοποίσης της ΕΕ.
    Αφού της τα ρίχνει για την ηλίθια πολιτική της κατά της ΕΕ, απ' τη άλλη την "εξυμνεί" με το συγκινητικό, "και όμως πιστεύουμε ότι η Μέρκελ είναι το κατάλληλο πρόσωπο για να οδηγήσει τη χώρα της και έτσι και την Ευρώπη. " Απ' την οποία οι Αγγλοι αποστασιοποιούνται όλο και περισσότερο και μάλλον γι αυτό προτιμούν να την "οδηγεί" η Μέρκελ...

  2. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 14:05:51

    «Ένας ηθικολόγος άντρας είναι βασικά υποκριτής. Ενώ μια ηθικολόγος γυναίκα είναι δίχως άλλο άσχημη.»
    Όσκαρ Ουάιλντ

    • jgreek avatar
      jgreek @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 14:31:30

      Δεν περίμενα τέτοιου είδους σχόλιο από γυναίκα.

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ jgreek 13/09/2013 14:39:14

        Η αλήθεια είναι οτι είμαι .....απρόσμενη! :-)

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/09/2013 15:38:35

    Τί συμβαίνει όμως με τον Πεερ(λουσκόνι) Στάινμπρουκ ;
    h**p://cdn2.spiegel.de/images/image-544019-galleryV9-itqj.jpg

    ...και η κυρα Χριστίνα σε ποιόν σηκώνει το μεσαίο δάχτυλο;
    h**p://www.spiegel.de/fotostrecke/stinkefinger-in-der-politik-alle-mal-den-finger-hoch-fotostrecke-101399-3.html

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/09/2013 15:43:19

    Απίστευτος χαμός, δακτυλοδεικτούμενες θα μείνουν στην ιστορία αυτές οι Γερμανικές εκλογές...
    h**p://peersfinger.tumblr.com/
    h**ps://twitter.com/peersfinger

  5. jgreek avatar
    jgreek 13/09/2013 15:52:07

    Δηλαδή, συμφωνείτε με τη ρήση αυτή;
    Αιτία της - φερόμενης ή πραγματικής -ηθικολογίας της Μέρκελ είναι η μη εντυπωσιακή της εμφάνιση;

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ jgreek 13/09/2013 16:26:28

      Κοιτάξτε. Κατά τη γνώμη μου η κ. Μέρκελ, είναι απλά ένα κινούμενο των Γερμανών μεγαλοΒιομηχάνων και λοιπών μεγαλοεπιχειρηματιών, προορισμένο να εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους, εις βάρος των λαών του Ευρωπαϊκού Νότου. Η αισχρή ηθικολογία, απλά ντύνει άτεχνα με το μανδύα της υποκρισίας τα εντελώς ανήθικα κίνητρά της, που μόνο στόχο έχουν την κερδοσκοπία και την άγρια εκμετάλλευση. Αυτό την καθιστά έτσι κι αλλιώς αντιπαθή και στα δικά μου μάτια, ένα τέρας!
      '' Στον άνθρωπο όλα πρέπει να είναι ωραία: και το πρόσωπο, και το ντύσιμο, και η ψυχή, και οι σκέψεις.''
      Άντον Τσέχωφ

  6. jgreek avatar
    jgreek 13/09/2013 16:44:21

    Η περιγραφή αυτή ταιριάζει επίσης και στους δικούς μας - αυτοαποκαλούμενους - πολιτικούς.
    Τι πιο αποκρουστικό παρουσιάζει η Μέρκελ σε σχέση (π.χ) με το Βενιζέλο ή τον γόνο Βαρβιτσιώτη ή τον οποιοδήποτε άλλο της συνομοταξίας αυτής;

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ jgreek 13/09/2013 16:51:03

      Μα δε διαφωνώ... Απλά τώρα δε μιλάμε γι ασήμαντα πιόνια. Μιλάμε για μία κομπλεξική, ανέραστη κι ατάλαντη γυναίκα, που κρατάει - δυστυχώς- στα χέρια της τη μοίρα εκατομμυρίων ανθρώπων και ως εκ τούτου, καταντάει μισητή. Οι άλλοι που αναφέρετε, είναι απλώς , ασήμαντοι και περίγελα.

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 16:52:46

        «Από μεν την κακή γυναίκα τίποτε δεν υπάρχει χειρότερο, από δε την καλή κανένα άλλο δεν επλάστηκε ανώτερο σ' αξία αγαθό.»
        Ευριπίδης

  7. jgreek avatar
    jgreek 13/09/2013 17:02:20

    Αν μου επιτρέπετε: η άποψη του Ευριπίδη (σε σχέση με τα κριτήρια της γυναικείας καλοσύνης) αντιπροσώπευε τα ήθη της εποχής που ήθελαν τη γυναίκα επικουρική.
    Άρα η καλή γυναίκα της εποχής δεν είχε να κάνει με την ωραιότητα της ψυχής και των σκέψεων τόσο, όσο με το πόσο πειθήνια και συνεργάσιμη ήταν αυτή.

    • jgreek avatar
      jgreek @ jgreek 13/09/2013 17:07:17

      Επίσης, θα έλεγε κανείς ότι υπάρχει ανάγκη από στιβαρές,γυναικείες παρουσίες στην κοινωνία.
      Στο Ελλαδιστάν, γυναικεία πρότυπα έφτασαν να θεωρούνται οι σαχλαμαρίτσες και οι καμπαρετζούδες.
      Άσχετα από το περιεχόμενο της πολιτικής της, δεν βρίσκετε ότι μια γυναίκα με εξουσία αποτελεί καλύτερο πρότυπο για τα κορίτσια από τις ημίγυμνες, πάντα χαμογελαστές, αμόρφωτες τηλεπερσόνες;

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ jgreek 13/09/2013 17:11:59

      Διαβάστε σωστά αγαπητέ τους πάνσοφους παππούδες μας! Όλα μας τα χαρτογραφήσανε και καταφέραμε παρ΄όλα αυτά, να χαθούμε.... ''Δεσπόζουσες στις τραγωδίες του Ευριπίδη οι γυναίκες. Μήδεια, Εκάβη, Πολυξένη, Άλκηστη, Ιφιγένεια, Φαίδρα, Ελένη, Ηλέκτρα, Ανδρομάχη. Γυναίκες με πάθος που παρασύρει τα πάντα στο διάβα τους, γυναίκες που επιβάλλονται με τη σεμνότητα και τον ηρωισμό τους, γυναίκες περήφανες, γυναίκες που χρησιμοποιούν την πονηριά ή τα δάκρυά τους για να επιτύχουν αυτό που θέλουν, γυναίκες ασταθείς. Λίγη σημασία έχει αν συμφωνούμε ή όχι με τον τρόπο που τις παρουσίασε στα δράματά του. Γεγονός είναι ότι με τον Ευριπίδη η γυναίκα βγήκε από τον γυναικωνίτη, απεκδύθηκε τη σιωπή στην οποία ήταν καταδικασμένη και εμφανίστηκε θυελλώδης στη «λέσχη ανδρών» που ήταν η πόλις της.''

      • jgreek avatar
        jgreek @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:24:18

        Πράγματι,κάποτε οι άνθρωποι (ασχέτως φύλου) ήταν ευχαριστημένοι αν είχαν κάτι καλύτερο ή περισσότερο από τους προηγούμενους (της ίδιας ομάδας ή κατηγορίας).
        Έφτασε όμως ο καιρός (εδώ και έτη πολλά) που δεν ζητούν απλώς κάτι καλύτερο,αλλά αυτό που τους αναλογεί.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:47:01

        'Εδειξε όμως και κάτι "λουλούδια" ο Ευριπίδης, π.χ. Κλυταιμνήστρα...
        Απο τα σαρκοβόρα, αυτά που αιχμαλωτίζουν και τρώνε δύστυχα έντομα.

  8. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:17:08

    ''δεν βρίσκετε ότι μια γυναίκα με εξουσία αποτελεί καλύτερο πρότυπο για τα κορίτσια από τις ημίγυμνες...''
    Όχι δεν βρίσκω, εάν αυτή η ''γυναίκα'' είναι πηγή δεινών, αναίσθητη, ανέραστη, σκληρή και υπολογίστρια και ζόμπι. Ίσα ίσα, που προτιμώ τελικά τις επί χρήμασι εκδιδόμενες που δεν καταδέχονται με φερετζέ την εξουσία, να εκπορνεύπουν την ψυχή τους.

    • jgreek avatar
      jgreek @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:26:32

      Συνεχώς την αποκαλείτε ανέραστη.
      Πώς είστε τόσο βέβαιη;
      Και ακόμη κι αν ήταν, πόσο σημαντικό θα ήταν αυτό;

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/09/2013 17:38:50

    Δεν ξέρω άν είναι ανέραστη, πάντως είναι εξαιρετική ορειβάτισσα (παρά τα περίσσια κιλά). Ιδού με τον άνδρα της Γιόαχιμ Ζάουερ, κατάφερε να περάσει τη σάρα στους Δολομίτες χωρίς να κάνει το μοιραίο λάθος...
    h**p://www.focus.de/politik/deutschland/bundestagswahl-2013/kraxel-kanzlerin-in-suedtirol-hier-erklimmt-angela-merkel-einen-3128-meter-hohen-berg_aid_1064836.html
    Βεβαιώ εκ πείρας ότι δεν είναι παιχνιδάκι. Ένα άτσαλο λάθος στο βηματισμό και η σάρα μπορεί ν’ αρχίσει να κινείται σαν πέτρινο ποτάμι.

  10. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:40:37

    :-) Έχει μεγάλη σημασία να είναι κανείς ήρεμος, χαλαρός, ευχαριστημένος και σε ειρήνη με τον εαυτό του. Το αντίθετο, προκαλεί προβλήματα στους συνανθρώπους του και όταν ασκεί και εξουσία (βλέπε Χίτλερ), μπορεί να αποβεί ολέθριο!
    (Το τσιτωμένο, ξινό και στερημένο ύφος της αλλά και η γεροντοκορίστικη, υστερική φωνή και πρακτική της μου δίνουν το δικάιωμα να εικάσω, οτι έχει ένα ...θέμα).

    • jgreek avatar
      jgreek @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 17:45:29

      Χωρίς (σε καμία περίπτωση και μιλώ ειλικρινά) να θέλω να σας θίξω, συνειδητοποιείτε ότι χρησιμοποιείτε "αντρική" γλώσσα για να περιγράψετε μια γυναίκα;

  11. zafiris avatar
    zafiris 13/09/2013 17:42:12

    Ξέρεις πολλές χώρες που είχαν κάποια γυναίκα με εξουσία ανώτερη απο τη Μελίνα?
    Η μήπως δεν τη θεωρείς ιδανικό πρότυπο για τις κόρες μας?

  12. jgreek avatar
    jgreek 13/09/2013 17:48:57

    Υποθέτω ότι αστειεύεστε.

    • zafiris avatar
      zafiris @ jgreek 13/09/2013 18:52:46

      Οσο και εσείς οταν μιλάτε για τη Μέρκελ...

  13. zafiris avatar
    zafiris 13/09/2013 17:49:54

    Θείε δεν χρειάζεται να ξέρεις. Τι γνώμη έχεις μας ενδιαφέρει.
    Την θεωρεί εράσιμη? Το ότι κάνει και αντρικά κατορθώματα στους Δολομίτες δεν την κάνει περισσότερο άξια, ιδίως στην πολιτική. Χρήσιμη στα αφεντικά της σίγουρα ναι...

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/09/2013 18:00:05

    Γυνάίκα με τεράστια εξουσία ηταν η Ίντιρα Γκάντι. Στο τιμόνι μιας χώρας εκατοντάδων εκατομμυρίων για πολλά χρόνια. Και με τεράστια διεθνή δύναμη (κίνημα Αδεσμεύτων).
    Το 1999 ψηφίστηκε σε δημοσκόπηση του BBC ως η σημαντικότερη γυναίκα της τελευταίας χιλιετηρίδας μαζί με την βασίλισσα Ελισάβετ Α' της Αγγλίας, τη Μαρία Κιουρί και τη Μητέρα Τερέζα
    Αλλά τι τραγική προσωπική και οικογενειακή μοίρα είχε η Γκάντι !! Ο μικρότερος γιός της Σαντζάι σκοτώθηκε το 1980 πιλοτάροντας αεροπλάνο (μάλλον του έκαναν σαμποτάζ στα πηδάλια πολιτικοί αντίπαλοι). Η ίδια δολοφονήθηκε απο σωματοφύλακα της που την πρόδωσε (1984).
    Ο μεγάλος της γιός Ρατζίβ διαδέχθηκε τη μητέρα του στην πρωθυπουργία. Αλλά 5 χρόνια μετά δολοφονήθηκε απο τις αυτονομιστικές Τίγρεις των Ταμίλ.
    Σαν αρχαία Ελληνική τραγωδία.

    • zafiris avatar
      zafiris @ Uncle Stgm 13/09/2013 18:59:06

      Κρίμα, αλλά αυτή δεν ήταν Ελληνίδα όπως η Μελίνα θείο, που ήταν πολύ ανώτερη στην πολιτική απο τον Ανδρέα Παπανδρέου...

  15. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 18:25:56

    Ας πρόσεχαν όμως και τα ...έντομα. Η ισορροπία της φύσης!

  16. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 18:40:03

    Μην ενοχλείστε άδικα, γιατί δεν έχετε τη δυνατότητα να με θίξετε. Είναι πολύ δύσκολο, έτσι κι αλλιώς :-). Για μένα δεν υπάρχει ανδρική και γυναικεία γλώσσα. Υπάρχει μόνο η ωμή αλήθεια. Περιγράφω μία ...''γυναίκα'', που αρνείται τη γυναικεία της φύση, επιλέγοντας να δρα σαν αναίσθητο, σκληρό, ανελέητο νεοφιλελεύθερο κινούμενο των συμφερόντων. Για μένα γυναίκα, είναι η ερωτική, ανεξέλεγκτη θύελλα Μελίνα! Η κακομοίρα Μέρκελ είν ένα θλιβερό, ανέραστο, ευνουχισμένο ανδρόγυνο. Απλά συμβαίνει να έχουμε τελείως διαφορετικά ...πρότυπα.

    • jgreek avatar
      jgreek @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 19:17:49

      Πείτε μου ότι αστειεύεστε.
      Μιλάμε για το ίδιο ,ψεύτικο από την κορυφή ως τα νύχια ον, που όχι μόνο πραγματική γυναίκα δεν ήταν, αλλά μάλλον ψυχασθενής και ταλαίπωρη;
      Αγαπητή κυρία, οι γυναίκες όπως και οι άντρες δεν είναι αντίγραφα ενός μόνο μοντέλου (αυτού που πιθανώς σας ενστάλλαξαν οι οικείοι σας).
      Και οι γυναίκες μπορούν να είναι κακές , επιθετικές, υπερφιλόδοξες και να έχουν διάφορες μη θετικές ιδιότητες.
      Οι ιδιότητες αυτές δεν έχουν να κάνουν με το φύλο των ανθρώπων, αλλά με την προσωπικότητά τους.
      Με σοκάρει η υιοθέτηση αυτών των επικίνδυνων στερεότυπων από έναν μορφωμένο άνθρωπο.
      Λυπάμαι.

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ jgreek 13/09/2013 19:51:20

        Δε γίνεται να ευθύνομαι για όσα εννοείτε, για όσα δεν εννοείτε, για όσα παρερμηνεύετε, για ότι αντιπαθείτε και για ότι σας εξυπηρετεί να συμπεράνετε. Φυσικά και δεν υπάρχουν στατικά πρότυπα που χαρακτηρίζουν αποκλειστικά τα φύλα, αλλά για μένα [και δεν μου το .....ενστάλλαξαν οι οικείοι μου :-) ] θα μου επιτρέψετε ένας άνδρας που δεν είναι γενναίος και ευθύς να φαντάζει λιγότερο αρσενικός και μία γυναίκα που δεν διαθέτει ευαισθησίες και ψυχική ευγένεια, να θεωρείται μεταλλαγμένη και ψυχικά ανάπηρη. Ένας δειλός άνδρας και μία άξεστη γυναίκα, πάνε απλά κόντρα στη φύση τους. Υποκειμενικά είναι αυτά, δεν υποχρεούμαι να ασπάζομαι τις απόψεις σας, ούτε κι εσείς τις δικές μου. Επιλέγω σαφώς μια πιό χαλαρή αντιμετώπιση και δεν ενοχλούμαι καθόλου αν ....σοκάρεστε, μα ούτε και λυπάμαι. Καλή σας νύχτα.

        • Shameless avatar
          Shameless @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 21:30:41

          Αναγκάζομαι να παρέμβω και να πάρω θέση:
          Η Μελίνα υπήρξε μια καταπληκτική Γυναίκα και μια πολιτικός με εξάρσεις. Είχε, όμως, τρία πολύ καλά αποτελέσματα στην πολιτική της.
          1.- Υπήρξε άριστη πρέσβειρα των δημοκρατικών θελήσεων του λαού κατά την επταετία.
          2.- Κατέστησε σχεδόν διεθνές το ζήτημα των μαρμάρων του Παρθενώνα.
          3.- Συνετέλεσε, τα μάλα, στη δημιουργία του Μουσείου της Ακρόπολης.
          Από την άλλη μεριά η Μέρκελ. Ένα γυναικείο (;) μηδενικό και μια πολιτικός χρήσιμη για την Πατρίδα της και δυνάστης για τη δική μας.

        • zafiris1 avatar
          zafiris1 @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 14/09/2013 09:03:40

          Αγαπητή Πηνελόπη μην τον βασανίζεις άλλο διότι προφανώς του αρέσει...
          Αυτό μάλλον εξηγεί και τον θαυμασμό του για τη Μέρκελ...

  17. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 18:41:59

    ...Και δυστυχώς το άτσαλο....λάθος δεν έγινε! :-)

  18. jgreek avatar
    jgreek 13/09/2013 20:18:34

    Λυπάμαι αν σας στρίμωξα λιγάκι σε αυτή τη συζήτηση.
    Δεν ήταν στις προθέσεις μου,αλλά αν κρίνω από τα ελαφρώς ειρωνικά σχόλιά σας,προφανώς αυτό συνέβη.
    Ζητώ συγ(γ)νώμη.

  19. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 13/09/2013 20:54:52

    Ελάτε τώρα, μη ...μεγαλοπιάνεστε ! Κανείς δεν κερδίζει ποτέ ούτε τις εντυπώσεις, αυτοχειροκροτούμενος. Απλά επιδεικνύει την ανασφάλειά του. Ησυχάστε όμως. Δεν είσαστε σε θέση ούτε να ...στριμώξετε, ούτε να...θίξετε, ούτε να φέρετε κάποιον σε ...δύσκολη θέση παραθέτοντας απλά τις απόψεις σας ενάντια στις δικές του. Δεν υπάρχει νικητής στις διαφωνίες. Υπάρχουν μόνο διαφορετικές οπτικές. Συγχωρέστε με που χρησιμοποιώ την παιγνιώδη ειρωνεία, αλλά δε θέλω να καταπιέσω την ανάλαφρη διάθεσή μου. Χαλαρώστε κι εσείς. Δεν παλεύουμε κι όλας....