#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2013 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Der Spiegel: Ο Άσαντ πανικοβλήθηκε και έριξε χημικά σε υπερβολική δόση



Στον πανικό του Μπασάρ αλ Άσαντ και σε «λάθος» στη δοσολογία του αερίου σαρίν οφείλεται ο βαρύς απολογισμός των θυμάτων μετά την επίθεση με χημικά, στις 21 Αυγούστου στη Δαμασκό, υποστηρίζουν οι γερμανικές υπηρεσίες πληροφοριών, οι οποίες αποκλείουν το ενδεχόμενο να πραγματοποίησαν την επίθεση οι αντάρτες. Σύμφωνα με εμπιστευτική παρουσίαση του επικεφαλής της γερμανικής υπηρεσίας πληροφοριών BND Γκέρχαρντ Σίντλερ, την οποία δημοσιεύει το περιοδικό Spiegel, μόνο οι εμπειρογνώμονες του καθεστώτος Άσαντ οι οποίοι έχουν στην κατοχή τους ουσίες όπως το αέριο σαρίν, είναι ικανές να το αναμείξουν και να το χρησιμοποιήσουν χάρη σε μικρούς πυραύλους διαμετρήματος 107mm, τους οποίους διαθέτουν εν αφθονία.

Κατά την παρουσίασή του, ο Σίντλερ επικαλέσθηκε μια τηλεφωνική συνομιλία που υπεκλάπη ανάμεσα σε ανώτερο αξιωματούχο της λιβανικής σιιτικής οργάνωσης Χεζμπολάχ, παραδοσιακής συμμάχου της Συρίας και ενός ιρανού διπλωμάτη. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, o αξιωματούχος της Χεζμπολάχ απέδωσε την επίθεση στον Άσαντ και τόνισε ότι ο Σύρος πρόεδρος «έχασε τον έλεγχο των νεύρων του» επειδή φοβήθηκε ότι οι αντάρτες θα καταλάβουν τη Δαμασκό και διέπραξε ένα «σοβαρό σφάλμα» δίνοντας εντολή για την επίθεση με χημικά όπλα. Ωστόσο ο Σίντλερ, επεσήμανε πως θεωρεί πιθανό μια λάθος δοσολογία να ευθύνεται για τον ιδιαίτερα βαρύ απολογισμό της επίθεσης με χημικά κατά της Δαμασκού στις 21 Αυγούστου, ενώ απέκλεισε το ενδεχόμενο να πραγματοποίησαν την επίθεση οι αντάρτες.

Το νέο στοιχείο μπορεί να δώσει άλλη βαρύτητα στη συζήτηση για μια πιθανή στρατιωτική επέμβαση, καθώς ενισχύει την θεωρία ότι το καθεστώς της Δαμασκού ευθύνεται για την επίθεση, υπογραμμίζει το Spiegel.

http://www.theguardian.com/world/on-the-middle-east/2013/sep/04/syria-assad-obama-germany

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/09/2013 11:43:46

    Ο δράκος που είναι...;

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 05/09/2013 11:56:53

    Μιλάμε για χοντρό παραμύθι.

  3. alex23 avatar
    alex23 05/09/2013 12:07:34

    οι γερμανικες μυστικες υπηρεσιες που ειναι οπως εδειξαν οι αποδειξεις και ο τροπος αντιδρασης της γερμανικης κυβερνησης στις αποκαλυψεις snowden για τις παρακολουθησεις, ειναι σε αγαστη συνεργασια/σχεση εξαρτησης με τις αμερικανικες, υποκλεψαν τις αποψεις (??) ενος ανωτερου(??) αξιωματουχου της Χεζμπολαχ που ηταν τοσο ηλιθιος που μιλαγε με ιρανο διπλωματη σε ανοιχτη γραμμη (!!), οτι το εκανε ο ασαντ γιατι φοβηθηκε (που κερδιζει τον πολεμο ?) και οτι ειναι σιγουροι οτι δεν το εκαναν οι ανταρτες (!!?? φανταζομαι τους ρωτησαν και ειπαν οτι δεν εχουν σχεση, μιας και το να φτιαχνεις σαρίν ειναι επτασφραγιστο ...μυστικο και ακομα δεν εχουν καμια προσβαση σε οπλικα συστηματα της συριας ακομα και σε χημικα, απο μοναδες και αξιωματικους που αυτομολησαν στην αρχη της κρισης)

  4. δημης avatar
    δημης 05/09/2013 12:29:58

    Άν ..,έριχνε χημικά σε .."κανονική " δόση θα ήταν ,κατα το περιοδικό , ηθικός;;;;;;;;

  5. Giannis s. avatar
    Giannis s. 05/09/2013 16:51:09

    Aρα δεν συντρέχει λόγος βομβαρδισμού της Συρίας αφού ακόμα και οι γερμανικες μυστικες υπηρεσιες αποδεικνύουν οτι πρόκειται περι στιγμιαίου ανθρωπίνου σφάλματος που συμβαίνει σε μια εμφύλια σύγκρουση είτε στη μία είτε στην άλλη πλευρά και το οποίο προφανώς δεν πρόκειται να επαναληφθεί...

  6. σχολιογραφούσα μάζα avatar
    σχολιογραφούσα μάζα 05/09/2013 18:09:08

    «Φοβήθηκε ότι οι αντάρτες θα καταλάβουν τη Δαμασκό και έκανε λάθος» ;

    Πιο λογικό ακούγεται το «είχε λόξυγγα ο μάγειρας και του έκοψε το χαρμάνι».

  7. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 07/09/2013 09:07:08

    Nαι, ηταν τελειως ηλιθιος ο Ασαντ και ερριξε χημικα ετσι ωστε, ενω κερδιζει κατα κρατος, να προσφερει το προσχημα στις ΗΠΑ (δηλαδη στην AIPAC ) να του επιτεθουν !