#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2012 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Clint Eastwood: Ο Ομπάμα είναι η μεγαλύτερη απάτη!



Η περίφημη εμφάνιση του Clint Eastwood στο συνέδριο των Ρεπουμπλικάνων της περασμένης εβδομάδας, συνεχίζει να απασχολεί την αμερικανική δημοσιότητα. Και η κριτική που δέχεται ο πρώην δήμαρχος της πόλης Carmel είναι αμείλικτη, τόσο από τους αριστερούς, όσο και από τους φιλελεύθερους (στην αμερικανική πάντα εκδοχή τους).

Ο ίδιος όμως δεν μετανιώνει για τίποτα, και ειδικά μετά τον «κατακλυσμό» υποστηρικτών σχολίων στο Twitter, και γενικά στο διαδίκτυο, όπως λέει, πέτυχε αυτό που ήθελε.

Και τι ακριβώς ήθελε; Σύμφωνα με συνέντευξη του 82χρονου πλέον, και άλλοτε σούπερσταρ στην εφημερίδα Carmel Pine Cone, αυτό που ήθελε να καταδείξει είναι ότι «ο πρόεδρος Ομπάμα είναι η μεγαλύτερη απάτη που έγινε ποτέ εναντίον του αμερικανικού λαού»!

Όπως λέει, «πρέπει όλοι να το μάθουν. Και μπορεί να ερέθισα κάποιους αριστερούληδες, αλλά ο στόχος μου είναι οι κεντρώοι…».

Σύμφωνα με τον διάσημο ηθοποιό και σκηνοθέτη, η ιδέα του να απευθυνθεί σε μια άδεια καρέκλα, του ήρθε λίγα μόλις λεπτά πριν από την  εμφάνισή του. Μάλιστα, το ίδιο πρωινό ήταν  που ετοίμασε και το γενικό περίγραμμα της ομιλίας του. Όπως λέει, «συνήθως προετοιμάζουν τους ομιλητές, αλλά τους είπα ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει με μένα, διότι δεν ξέρω ακόμη τι θα θελήσω να πω».

Αναφορικά με το κλου της καρέκλας, το χαρακτηρίζει εντελώς αυθόρμητο, αν και ανορθόδοξο, αλλά όπως λέει αυτός ήταν και ο στόχος του. «Δεν μπορώ να βγάζω προετοιμασμένους λόγους, επειδή είμαι ένας απλός πολίτης. Αυτοί νόμιζαν ότι θα παρουσιάσουν έναν 80χρονο ηθοποιό με το κοστούμι του, που επειδή ήταν κάποτε δήμαρχος, θα ξέρει να βγάζει λόγους. Εγώ όμως ποτέ μου δεν έβγαζα λόγους, ούτε καν τότε που ήμουν δήμαρχος. Ομιλίες ναι, λόγους όχι…».

http://www.pineconearchive.com/120907-1.html

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 08/09/2012 23:15:34

    Όχι καί απάτη ο μαυρούλης. Ο εκλεκτός τών τραπεζών.

    Εδώ κατἀφερε σέ μιά τετραετία νά αυξήσει τό ομοσπονδιακό χρέος τών ΗΠΑ κατά μόλις 60%.

    Από 10 τρισ. τό έκανε 16 τρισ. Αυτό τό παιδί έχει ακόμα μέλλον μπροστά του.

    Πολύ μαύρο μέλλον.

  2. Nietzsche avatar
    Nietzsche 08/09/2012 23:25:11

    Ως τι μιλάει αυτός ο καραγκιόζης, (αν κριθεί ως ηθοποιός);;;

    Αλλά αφού έγινε ο Ρήγκαν μεγαλο- πρόεδρος, και ο Σβατσενέιγκερ (σωστά;) κυβερνήτης, όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο (του βλάκα)...

    ΥΓ. Καλά, ολόκληροι ρεπουμπλικάνοι, δεν μπόρεσαν να βρουν κανέναν καλλίτερο από αυτόν τον κρετίνο Ρόμνεϋ;;;;

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ Nietzsche 09/09/2012 02:13:11

      ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.
      ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ,ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΩΡΕΣ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ.

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ ΑΜΟΡΓΟΣ 10/09/2012 02:40:46

        "ΣΟΥ" έχει προσφέρει, όχι "μας".

        Αλλά το πόσο ...καμπόϋς είσαι, φαίνεται από τις αγριοφωνάρες με τα κεφαλαία. ΑΝΕΛ είσαι;

    • Θth avatar
      Θth @ Nietzsche 09/09/2012 14:20:11

      -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
      το Ν.Α.Τ.Ο., ή Ευρωπαϊκή Ένωση, η Δυτικο-Ευρωπαϊκή Ένωση, η Ευρω-Ζώνη, & η Ο.Α.Σ.Ε./Δ.Α.Σ.Ε. (O.S.C.E.), είναι μερικοί απ’ τους θεσμούς των “νικητών”, απ’ τους οποίους η Γερμανία θέλει να ’απαλλαγεί. Εκτός απ’ την Ευρω-Ζώνη, που μπορεί να μετατραπεί σε “Λατινική Ευρώπη”, οι άλλοι θεσμοί πρέπει, (ή θα πρέπει), να αλληλοϋποστηριχτούν για να επιβάλουν στην Γερμανία την παρουσία τους & να της αμφισβητήσουν την νέο-αποκτημένη ανεξαρτησία της ή και την ενότητά της.
      -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

      μήπως πρέπει να τον αντικαταστήσομε με ένα “όραμα” “ευρύτερο”, τον Ευρωπαϊσμό;

      ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΟΥΤΕ (μόνον) ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ, ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ Ο.Α.Σ.Ε./Δ.Α.Σ.Ε. (O.S.C.E.) και (ίσως) i. η “Συνεργασία Ρωσίας – Ν.Α.Τ.Ο.”, ii. αλλά και η “Δυτικο-Ευρωπαΐκή Ένωση”.
      -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
      Θέλω να πώ, πως αν δεν μας κάνει, ή (αν) δεν μας αρκεί πλέον ο “Ευρωπαϊσμός”, μήπως πρέπει να τον αντικαταστήσομε με ένα “όραμα” “ευρύτερο”. “Όραμα” που να παρακάμπτει την “παγκοσμιοποίηση”, αλλά να μην αφήνει περιθώρια, “αντιαμερικανισμού” ή & “αντιαντλαντισμού”, για την “νέα μας ρωσοφιλία”.
      .-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-.
      i.
      Το καλύτερο, για την Ελλάδα και τον Ελληνισμό, θα ’ταν να ενωθεί η Ρωσία με την Αμερική, μ’ έδρα την Κωνσταντινούπολη & ενδιάμεσο την “B.P.” (και την Shell)*
      Όλα τα ενδιάμεσα ας γίνουν “σάντουιτς”.
      Α1* στην πορεία της προς τον Καύκασο, η “B.P.” -και η Shell-, μπορεί να παίξουν σπουδαίο ρόλο, σαν της Αργοναυτικής εκστρατείας, ή του αγώνα του Ιουστινιανού για την Λαζική. Η Δημοκρατία της Γεωργίας μην μείνει μόνη.
      -=-=-=-=-=-=-=-=-.=-=.-=-=-=-=-=-=-=-=-
      ii.
      Τι χρειάζεται ή ανεξαρτησία της Γαλλίας ή της Γερμανίας σήμερα;
      Ότι κι η Αθηναϊκή ανεξαρτησία, τότε που ο Άτταλος Γ΄ χάριζε το κράτος του στους Ρωμαίους, ή η Κλεοπάτρα γίνονταν ερωμένη (& λομπύστρια) Ρωμαίων στρατηγών και πολιτικών.
      -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

      iii.
      Αν δεν δέχεται η Γερμανία να χάσει την ανεξαρτησία της, με ποίο τρόπο θα δεχθεί η Αμερική;**
      – θα πρέπει, μάλλον, να προκαλέσουμε την Αμερική να αναλάβει αυτόν τον ρόλο, τον ενοποιητικό, για να μην χάσει την ηγεμονία της.
      Β1** σε ρόλο Αννίβα, Αντιόχου Γ΄ και Μιθριδάτη ςτ΄, η Μέρκελ με τον Πούτιν ή τον Σαρκοζί, θα πρέπει μάλλον να προκαλέσουν την Αμερική να αναλάβει αυτόν τον ρόλο, τον ενοποιητικό, για να μην χάσει την ηγεμονία της.”
      -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

  3. Ίωνας avatar
    Ίωνας 09/09/2012 02:58:00

    Όταν υποστηρίζεις έναν άνθρωπο για πρόεδρο των Η.Π.Α. ο οποίος ξεκάθαρα αναφέρει ότι θα μπουκάρει στο Ιράν τότε έχεις πρόβλημα.Τα 82 του χρόνια δικαιολογούν αυτά που είπε, ίσως αν ήταν πιο νέος να έλεγε άλλα.Ας τον απολαμβάνουμε στις ταινίες του, στις οποίες φυσικά ήταν νέος.

    • chris avatar
      chris @ Ίωνας 09/09/2012 19:28:30

      ...ενώ αν υποστηρίζεις ένα Ιρανό για πρόεδρο που απείλει να σβήσει το Ισραήλ από το χάρτη (και όχι μόνο)τότε είσαι έντάξει.Α ρε υποκριτές!

  4. Aventinus the Zethos avatar
    Aventinus the Zethos 09/09/2012 07:34:47

    Μου θυμίζει κάτι από Μίκη ο Clint. Κρίμα...

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 09/09/2012 10:42:24

    O Clint Eastwood,μόνο απλή περίπτωση χολλυγοντιανού ηθοποιού δεν είναι...
    οι περισσότεροι τον θυμούνται στίς ταινές του Sergio Leone...πολύ καλά
    καουμπόυκα σπαγγέτι, σπαγγέτι παρ'όλα αυτά....ή,στην καλύτερη
    περίπτωση ως επιθεωρητή Κάλλαχαν....εδώ και πολλά χρόνια σκηνοθετεί
    ταινίες υψηλής εμβέλειας και ως θεματογραφία και ως κινηματογραφική
    γλώωσα...απο το true crime και τους unforgiven ως το gran torino η ανάγνωση
    της καθημερινότητας αλλά και της ιστορίας της Αμερικής είναι καίρια...
    Προφανώς,δεν έχουμε να κάνουμε με τυπικό οπαδό του Μit Romney αλλά
    περισσότερο με ιδιότυπο old republican, έναν "αριστερο-δεξιό" εκλεκτικιστή,
    βαθειά ενοχλημένο απο τον "προοδευτισμό" των East & West Coasts που
    απομακρύνουν την Αμερική απο τις παραδόσεις της, ως συνέχεια της
    μεταπολεμικής νεο-ρουζβελτιανής παράδοσης...το πιθανότερο είναι ότι
    κάνει λάθος στην παρούσα συγκυρία, το performance,όμως ήταν καλό έως
    πολύ καλό...άλλοστε στοχεύουμε καλύτερα τον "αντίπαλο" αποφεύγοντας
    να ρίξουμε μια ματιά στα δικά μας χάλια.
    Στην παρούσα συγκυρία θα ψήφιζα Obama,με μισή καρδιά ή θα απείχα..
    το στύλ Romney δεν καταπίνεται εύκολα...καταλαβαίνω,όμως,τί θέλει
    να πεί ο Εastwood.
    Στο μεσοπόλεμο,στην Ευρώπη,πλειάδα στοχαστών και καλλιτεχνών,
    πρώτης γραμμής, αηδιασμένοι απο τις παρακμιακές "συμβατικότητες"
    των φιλελεύθερων και αποστρέφοντας το πρόσωπο απο το σταλινικό
    βολονταρισμό...ξαστόχησαν: ο Ezra Pound, o καθοριστικότερος ποιητής
    του σύγχρονου μοντερνισμού και γνήσιος ριζοσπάστης,προπαγάνδιζε
    απο το μουσσολινικό ραδιόφωνο...ο Curcio Malaparte, o πεζογράφος του
    υπέροχου "Δέρμα" το ίδιο...στη Γαλλία,ο αυθεντικότερος μυθιστοριογράφος
    Louis Ferdinand Celine συνεργάστηκε με την κυβέρνηση του Vichy και του
    στοίχισε...ο James Joyce, o δημιουργός του "Οδυσσέα", του σημαντικότερου
    μυθιστορήματος του 2Οου αιώνα,φλερτάριζε με τους αντιπάλους των
    ΄Αγγλων στον δεύτερο πόλεμο, όντας εκπατρισμένος Ιρλανδός..δεν πρόλαβε
    να εκδηλωθεί ανοιχτά, το καρδιακό επεισόδιο τον πρόλαβε το Γενάρη του '4ι..
    ...αφήνω τελευταία την περίπτωση του Martin Heidegger του μεγάλου φιλοσόφου του Sein und Zeit, που το '35 εκφώνησε,στοFreibourg,τον
    πρυτανικό λόγο υπέρ των εθνικοσοσιαλιστών, λόγο που θα τον
    κυνηγούσε ώς το θάνατο του,το '76.....ήδη, απο το '36 άλλαξε γνώμη αλλά
    δεν έφτασε....
    Βλέπω, ότι μακρυγόρησα υπέρμετρα αλλά ίσως δικαιολογούμαι απο την
    περίσταση: με τίς ευαίσθητε συνειδήσεις θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί...
    πάντα κάτι περισσότερο έχουν να μας πούν, ακόμη κι'αν κάνουν λάθος!

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ βαγόνι 10/09/2012 00:19:49

      ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
      ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΩΣ Ο ΣΕΛΙΝ,Ο ΠΑΟΥΝΤ,Ο ΤΖΟΥΣ(ΕΛΥΤΗΣ,ΓΚΑΤΣΟΣ,ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ,ΣΕΦΕΡΗΣ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑΝ ΔΕΚΑΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΝΑΦΙ.

  6. gram avatar
    gram 09/09/2012 19:08:27

    Οταν ενας "Τσιπρας" σε εμπειριες απο την επαγγελματικη και την πολιτική ζωή, γινεται μεσα απο μια καταπληκτικη σειρα απο συγκυρίες "Πλανηταρχης", τότε νομίζω πως ειναι δύσκολο να διαφωνίσει κανείς με τον Ηστγουντ