#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2013 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

70 χρόνια από τη μάχη του Στάλινγκραντ



Τα 70 χρόνια από τη νίκη των σοβιετικών στρατευμάτων στη μάχη του Στάλινγκραντ και την πρώτη ήττα της Γερμανίας κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, γιόρτασε σήμερα με λαμπρότητα η Ρωσία.

Στο πλαίσιο της επετείου, το Βόλγκογκραντ μετονομάστηκε και πάλι, μόνο για σήμερα, σε Στάλινγκραντ. Η πόλη στις όχθες του ποταμού Βόλγα σημαιοστολίστηκε, ενώ παντού αναρτήθηκαν αφίσες που θυμίζουν τους ήρωες και τους πεσόντες της ιστορικής μάχης.

Χιλιάδες άνθρωποι κάθε ηλικίας συγκεντρώθηκαν από νωρίς το πρωί στο κέντρο της πόλης για να παρακολουθήσουν τη στρατιωτική παρέλαση.

Εκπρόσωποι της κυβέρνησης, όπως ο αντιπρόεδρος Ντμίτρι Ρογκόζιν, βετεράνοι και μέλη του Κομμουνιστικού Κόμματος κατέθεσαν στεφάνια και άφησαν από ένα κόκκινο γαρίφαλο στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, στη Λεωφόρο των Ηρώων. Απέναντί τους, το συγκεντρωμένο πλήθος κρατούσε ένα πανό με τη φράση «Ευχαριστούμε για τη νίκη».

Ο πρόεδρος της Ρωσίας Βλαντιμίρ Πούτιν αναμένεται να επισκεφθεί την πόλη αργότερα σήμερα.

Στις 2 Φεβρουαρίου 1943 τα στρατεύματα του γερμανού στρατάρχη Φρίντριχ φον Πάουλους συνθηκολόγησαν, περικυκλωμένα από τον Κόκκινο Στρατό μετά από μια σφοδρή σύγκρουση που είχε ξεκινήσει τον Ιούλιο του 1942 στο Στάλινγκραντ, τη δίοδο προς τον Καύκασο και τα πλούσια πετρελαϊκά αποθέματα της περιοχής. Η παράδοση της 6ης Στρατιάς του φον Πάουλους ήταν η πρώτη παράδοση των ναζί από την έναρξη του πολέμου και άλλαξε το ρου των συγκρούσεων, τόσο σε επίπεδο στρατηγικής όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο αφού αναπτέρωσε το ηθικό των σοβιετικών οι οποίοι μέχρι τότε είχαν υποστεί πολλές ήττες.

Η μάχη του Στάλινγκραντ ήταν ταυτόχρονα και μία από τις φονικότερες στην παγκόσμια ιστορία: μετά τους συνεχείς βομβαρδισμούς από τη γερμανική αεροπορία οι δρόμοι της πόλης μετατράπηκαν σε θέατρο μάχης με τους γερμανούς στρατιώτες από τη μια και τους σοβιετικούς στρατιώτες και πολίτες από την άλλη, στους οποίους ο Στάλιν είχε δώσει την ιστορική εντολή «Ούτε βήμα πίσω!». Στο ίδιο διάστημα οι αντιμαχόμενοι είχαν να αντιμετωπίσουν δύο κοινούς εχθρούς: την πείνα και το ρωσικό χειμώνα που πλησίαζε.

Συνολικά, σύμφωνα με τα επίσημα ρωσικά στοιχεία, στη μάχη του Στάλινγκραντ έχασαν τη ζωή τους 2 εκατομμύρια άνθρωποι και από τις δύο πλευρές.

Το Τσαρίτσιν, όπως ήταν το όνομά του κατά την τσαρική εποχή, μετονομάστηκε σε Στάλινγκραντ το 1925 προς τιμή του Ιωσήφ Στάλιν. Πήρε το όνομα Βόλγκογκραντ το 1961, όταν ο τότε ηγέτης της ΕΣΣΔ Νικίτα Χρουτσόφ ξεκίνησε την αποσταλινοποίηση. Πρόσφατα, με απόφαση των τοπικών αρχών, αποφασίστηκε η πόλη να αποκαλείται ξανά Στάλινγκραντ για πέντε ημέρες κάθε χρόνο, όταν γιορτάζονται σημαντικές ιστορικές επέτειοι.

Πηγές: ΑΜΠΕ, Γαλλικό πρακτορείο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kolegas avatar
    kolegas 02/02/2013 17:01:52

    ΣΤΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ:
    εκει που ΠΕΘΑΝΕ ο ΝΑΖΙΣΜΟΣ!
    ΖΗΤΩ ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ!

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ kolegas 02/02/2013 17:37:10

      Μην τα λες αυτά έτσι θα σε πουν αναρχοκουμμμουνηστοσοιμωρείτυ οι Χρυσαυγίτες :P

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ kolegas 02/02/2013 22:27:21

      ΟΚ, αλλα μεχρι το 1940, μια χαρα τα ειχαν βρει οι Ναζι με τους Σοβιετικους. Υπαρχουν και φωτο τις εποχης , απο κοινες εκδηλωσεις, και η Γκεσταπο και η αντιστοιχη Σοβιετικη υπηρεσια ειχαν στενο δεσιμο.
      Ασχετα που μετα επειδη υπηρχαν τα πετρελαια στη μεση, και ο χιτλερ θεωρουσε τους Σλαβους κατωτερη ρατσα, χαλασε η ''παρεα'', και οι παλιοφιλοι σκοτωθηκαν μεταξυ τους. Συμβαινουν αυτα στις παρεες...

      ΥΓ Ξερεις τι εγινε σε καποια περιοχη.... Κατιν τη λεγανε ή καπως ετσι, και ποσοι και γιατι εκτελεστηκαν και απο ποιους..

      • kolegas avatar
        kolegas @ Μικρασιάτης 03/02/2013 04:29:00

        1.πριν τα < οι σοβιετικοι με τουs γερμανουs τα ειχαν βρει-ασχετα αν τα εσπασαν αργοτερα-αγγλοι/γαλλοι με τουs γερμανουs με την συμφωνια του μοναχου ωστε χαλαρα ο χιτλερ να επιτεθει στην ΕΣΣΔ και τουs κομμουνιστεs
        2.για το κατιν,για να μην στο αναλυω πολυ,απλα ψαξε τι εγραψε για την υποθεση στο ημερολογιο του ο ιδιοs ο γκαιμπελs....

  2. deldio avatar
    deldio 02/02/2013 19:18:04

    Τει ήνε αφτά που λαίται; Ο Μεταξάς με τον Τσολάκογλου και το Ζέρβα ήπαν ώχι στω ναζοισμό!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ deldio 02/02/2013 20:45:51

      Θα έπρεπε να είχαν πει ΝΑΙ και οι Γερμανοί να έκαναν βόλτα μέχρι την Μόσχα από το καλοκαίρι του '40.
      Η κατάληξη ίδια θα ήταν με μερικά χρόνια διαφορά.
      Πάλι στα κ@λόμπαρα της Ευρώπης θα δούλευαν οι Ρωσίδες!!!

      Έτσι κι αλλιώς και ο Ζαχαριάδης, ΝΑΙ έλεγε!

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/02/2013 19:47:37

    Χαμένα πήγαν και τα σύμφωνα του Μονάχου, χαμένη και η ξεφτίλα των "συμμάχων" που δεν άνοιγαν δεύτερο μέτωπο.
    Μετά τον Χίτλερ, ο δεύτερος χαμένος από τη νίκη των Σοβιετικών στο Στάλινγκραντ, ήταν ο Τσώρτσιλ.
    Και έπρεπε, από πάνω, να συγχαρεί και τον Στάλιν!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ εναςάσχετος 02/02/2013 21:01:29

      Δεν έχεις άδικο...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ εναςάσχετος 03/02/2013 01:01:52

      σαφως λιγοτερο χαμενος ομως απο το να αποβιβαζονταν ο Χιτλερ σττο νησι..

      "if Hitler invaded Hell, I would make at least a favourable reference to the Devil in the House of Commons,"
      ασε που στο τελος τον ειχε συμπαθησει κιολας ...

  4. Tzigger avatar
    Tzigger 03/02/2013 00:17:51

    Το οποίο "Στάλινγκραντ" ελάχιστοι Ρώσοι αποκαλούν πλέον έτσι...
    Με χαρά το έσβησαν από τη δική τους ιστορία...

    • kolegas avatar
      kolegas @ Tzigger 03/02/2013 04:32:22

      λεs ε?
      για ψαξτο λιγο....
      με ποιον απαιτηση η πολη ξαναονομαστηκε ΣΤΑΛΙΝγκραντ?
      τι ζητανε οι κατοικοι τηs ποληs?μηπωs να ονομαστει οριστικα ΣΤΑΛΙΝγκραντ?
      τι λενε οι τελευταιεs ερευνεs στην ρωσια για την δημοφιλια ΕΣΣΔ,λενιν και σταλιν?

  5. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 03/02/2013 07:31:54

    Θάνατος στο ναζισμό, ζήτω ο κόκκινος στρατός, ζήτω η Σοβιετική Ένωση!

  6. cool avatar
    cool 03/02/2013 08:38:41

    μια πολυ μεγαλη στιγμη της ιστοριας του φιλου ρωσικου λαου ! οσοι εχουν διαβασει θα ξερουν τον πραγματικα ηρωικο αγωνα που εδωσαν οι ρωσοι πολιτες !τους βοηθησε βεβαια ο πατερουλης ,γιατι ηξεραν οτι ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση υποχωρησης αλλα μονο εκτελεσης ...κ οι γερμανοι (κ...λαος, κ.. γλωσσα κ φορανε κ καλτσακι με πεδιλα) με το ¨οχι αιχμαλωτοι για τους υπανθρωπους¨........