#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 00:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Oι Λίβυοι θα αντισταθούν στους αποικιοκράτες σταυροφόρους"



Σε διάγγελμα του που μεταδόθηκε από την κρατική τηλεόραση ο Καντάφι δήλωσε  ότι θα εξοπλίσει τους πολίτες για να υπερασπιστούν τη Λιβύη από την "αποικιοκρατική - σταυροφορική" επίθεση των δυτικών δυνάμεων.

"Είναι πλέον απαραίτητο να ανοίξουν οι αποθήκες και να οπλιστούν όλες οι μάζες με κάθε είδους όπλα για να προασπίσουν την ανεξαρτησία, την ενότητα και την τιμή της Λιβύης", τόνισε.

"Καλούμε όλους τους λαούς και τους πολίτες των Αραβικών και Ισλαμικών εθνών, της Λατινικής Αμερικής, της Ασίας και της Αφρικής να συμπαρασταθούν στον ηρωικό λαό της Λιβύης ώστε να αντιμετωπίσει αυτή την επίθεση, που πρόκειται μόνο να αυξήσει την δύναμη, την αποφασιστικότητα και την ενότητα του λαού της Λιβύης", επεσήμανε.

Χαρακτήρισε την Μεσόγειο και τη Βόρεια Αφρική "πεδίο μάχης" και προειδοποίησε ότι τα συμφέροντα των χωρών της περιοχής  βρίσκονται από εδώ και στο εξής σε κίνδυνο απειλώντας να επιτεθεί σε "στρατιωτικούς και πολιτικούς" στόχους των χωρών αυτών.



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2011 00:56:02

    Φήμες για αυτοκτονία του Καντάφι.

  2. kastroHEL avatar
    kastroHEL 20/03/2011 00:58:41

    θα το ηθελε πολυ ο Σαρκοζι αλλα δεν...ψυχολογικες επιχειρησεις...

    • Orestios avatar
      Orestios @ kastroHEL 20/03/2011 01:01:36

      Οι φήμες στον πόλεμο μετρούν πολύ
      PsyOp

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ Orestios 20/03/2011 01:05:48

        φυσικα...τα μισα απ οσα μεταδωθηκαν αυτο το καιρο για την Λιβυη ηταν ψεματα...ακομη και για το χθεσινο MIG-23 που καταρηφθηκε πανω απο την Βεγγαζη...ενα εχω να σου πω,οι ιδιοι οι εξεγερμενοι παραδεχθηκαν οτι ηταν δικο τους και το κατερηψαν κατα λαθος...

        • Orestios avatar
          Orestios @ kastroHEL 20/03/2011 01:09:09

          Το ξέρω ότι ήταν δικό τους.
          Το ότι έχασαν το ξέρουν?
          Και δεν έχασαν μόνο από τον Καντάφι, αλλά χάνουν και τώρα.

          • kastroHEL avatar
            kastroHEL @ Orestios 20/03/2011 01:11:46

            τους ερκει να επικρατησουν σαν φυλη...

          • kastroHEL avatar
            kastroHEL @ kastroHEL 20/03/2011 01:12:20

            *αρκει

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 20/03/2011 01:00:10

    Καντάφι πες αλεύρι, τα ΝΑΤΟ σε γυρεύει. Χοχοχοχοχοχο.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/03/2011 01:00:55

    ...Χαρακτήρισε την Μεσόγειο και τη Βόρεια Αφρική “πεδίο μάχης” και προειδοποίησε ότι τα συμφέροντα των χωρών της περιοχής βρίσκονται από εδώ και στο εξής σε κίνδυνο απειλώντας να επιτεθεί σε “στρατιωτικούς και πολιτικούς” στόχους στις χώρες αυτές.

    Για να δούμε τώρα, αν προκύψει καμιά επίθεση με Σαρίν στο μετρό της Αθήνας, τι θα λένε όσοι έσπευσαν να στοιχηθούν προθύμως πίσω από τους "φίλους και συμμάχους"...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:02:34

      Η απειλή αυτή είναι ορατή.
      Πόλεμοι αυτού του είδους γεννούν τρομοκράτες.

      • Μουά avatar
        Μουά @ Orestios 20/03/2011 01:41:19

        Αν δεν κατορθώσουν οι δυτικοί σύμμαχοί μας να δολοφονήσουν τον Καντάφι σύντομα, αυτός είναι ικανός να τους δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα και ιδιαίτερα στο σημείο που αναφέρει "πολιτικούς στόχους" και τόνισε παραπάνω ο "Αυριανιστής"
        Του είναι πολύ εύκολο να φτιάξει τρομοκρατικές ομάδες -ή και ομάδες αυτοκτονίας- εναντίον στόχων (όπως τα μετρό) που ανήκουν σε χώρες που τον βομβάρδισαν.
        Αλλο όμως να απευχόμαστε:
        - να μην καταφέρει να στρέψει εναντίον του δυτικού κόσμου αυτούς τους Λίβυους που φαίνονται τώρα εναντίον του (θέτοντάς τους το δίλημμα: δυτικοί αποικιοκράτες ή ένας Καντάφι ...βελτιωμένος), και ακόμη χειρότερα,
        - να μην ξεσηκώσει τον αραβικό κόσμο εναντίον της δύσης, του καπιταλισμού και της παγκοσμιοποίησης.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 10:31:07

      Αν είχε και η γιαγιά μου ρόδες θα ήταν και πατίνι.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/03/2011 01:10:17

    Είναι πάντως αξιοπερίεργη η στάση του ΓΑΠ.

    Στον Καντάφι, κάνει το λιοντάρι υπερθεματίζοντας και στέλνοντας πρωτοφανή (για την Ελλάδα) συμμετοχή στο θέατρο των μαχών.

    Στα κτήνη της τρόικας, κάνει την κοτούλα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:15:49

      Και στους κατοίκους της Κερατέας.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Orestios 20/03/2011 11:03:46

        Oι κάτοικοι της Κερατέας υπερασπίζονται τον Ιερό Τόπο τους και δεν ανέχονται μιά εξαθλιωτική, διαλυτική, υποτελή και μισελληνική κυβέρνηση κατοχής, να θάβει ό,τιδήποτε αποδεικνύει ή/και υπενθυμίζει το Ελληνικό Μεγαλείο. Στη Κερατέα, ο ισλαμοπροσκυνημένος σύγχρονος Ηρώδης χάνει κατά κράτος και τώρα τα μαζεύει.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:48:50

      "Αξιοπερίεργη σταση"?
      Που την είδες την αξιοπερίεργη στάση?
      Τυπικός θρασύδειλος είναι.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 10:25:46

      Πολύ Αυριανή διαβάζεις και σε έχει χαλάσει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αυριανιστής 20/03/2011 19:07:09

      Πάντως ο Καντάφι δεν το χεί σε τίποτα να βγάλει στον αέρα τις συναλλαγές του με την ιερά οικογένεια.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 20/03/2011 01:10:22

    Βλέπω στο τέλος να παραχωρούμε στον Μουαμάρ και στην οικογένεια άσυλο για να λήξει η ιστορία.

    Αλήθεια έχει επιβεβαιωθεί ο μύθος ότι ο Καντάφι τελείωσε την Ευελπίδων.

    • jkr avatar
      jkr @ Aris. A 20/03/2011 01:12:19

      Δεν είναι μύθος,εκπαιδεύθηκε εδώ για άλλους επιτελάρχες, βέβαια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 20/03/2011 01:12:57

      Εδώ παραχωρούμε άσυλο (ή, στη χειρότερη γι' αυτούς περίπτωση, "εξάμηνη ανοχή που μπορεί να ανανεωθεί") σε τόσες χιλιάδες λάθρο. Ο Καντάφι θα μας χαλάσει;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:17:59

        Άσε που, αν του παραχωρήσουμε άσυλο, θα αγοράσει με διαδικασίες fast track και κανα νησί σαν την Αντίπαρο π.χ. -να έχει και γείτονα το Ραγκούση- και θα βγάλουμε το χρέος που μας ζητάει με "αξιοποίηση της περιουσίας μας" η κυρία Μέρκελ.

  7. ierofantis avatar
    ierofantis 20/03/2011 01:11:45

    Δικαιολογεί στο έπακρο τον τίτλο που του είχε δώσει ο πρώην πρόεδρος των ΗΠΑ, Ρόναλντ Ρειγκαν...

    Λυσσασμένο Σκύλο (Mad Dog) της Μέσης Ανατολής τον είχε αποκαλέσει...

    Γιατί όμως στο διάγγελμά του αισθάνεται την ανάγκη να δηλώσει ότι οι Λίβυοι, εκτός των άλλων, θα προασπισθούν και την "ενότητα" της Λιβυής...;

    Μήπως διαβλέπει διαμελισμό;

    Υ.Σ. Το σχόλιο αυτό έρχεται σε συνέχεια άλλης ανάρτησης...

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ ierofantis 20/03/2011 01:15:05

      ναι αφου η Λιβυη αποτελειται απο πολλες φυλες...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ierofantis 20/03/2011 01:15:07

      Την "ενότητα του λαού" επικαλείται. Δε νομίζω ότι διαβλέπει εδαφική διχοτόμηση, απλώς προσπαθεί να αποκηρύξει τον εμφύλιο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:16:54

        +1000

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:16:58

        Μακάρι να είναι έτσι...

        Απλά, μου φαίνεται περίεργο αυτό, καθώς πριν 24 ώρες, από την πολύ ενότητα του λαού, κόντεψε να θάψει καμιά 500.000 αντιφρονούντες στη Βεγγάζη...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ierofantis 20/03/2011 01:17:15

          ...πολλή...

          • kastroHEL avatar
            kastroHEL @ ierofantis 20/03/2011 01:19:36

            γουαου!!!500.000 εεε???που το εμαθες αυτο???ειδησεις του star ?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ kastroHEL 20/03/2011 01:20:55

            Χαλάρωσε. Είναι αργά...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ierofantis 20/03/2011 01:19:48

          Κόψε κάτι, Ιεροφάντη. Μόνο με ατομική βόμβα μπορείς να σκοτώσεις 500.000 σε μια μέρα. Το στρατό όλου του κόσμου να έχεις, μόνο με συμβατικά δεν μπορείς...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:23:41

            Ρε συ, δεν μιλώ για επίθεση με όπλα μαζικής καταστροφής. Μιλώ όμως με βάση τον πληθυσμό μιας πόλης και των περιχώρων της που είναι το σύμβολο της επανάστασης.

            Έχετε την εντύπωση ότι αν έπεφτε η πόλη από την πολιορκία και έμπαιναν τα στρατεύματά του μέσα, θα άφηναν πολλά ρουθούνια να αναπνέουν...;

            Ε, τώρα για το ακριβές νούμερο, άντε κόβω όσο θές. Πάντως λεπίδι θα ένιωθαν πολλοί στο λάρυγγά τους...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ierofantis 20/03/2011 01:27:56

            Έχουμε κάποια συγκεκριμένη εικόνα για το τι έκανε στις άλλες πόλεις που έπεσαν μέχρι να φτάσει στη Βγγάζη;

          • Orestios avatar
            Orestios @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:30:55

            Δεν έχουμε.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:34:14

            Όση εικόνα έχεις και εσύ... Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα διεθνή μέσα εντοπίζονται να αναμεταδίδουν από περιοχές που ελέγχουν οι επαναστάτες... Αυτό εμένα κάτι μου λέει για το τί γίνεται πίσω από τις γραμμές του Μουαμάρ...

            Εκτός και αν ένας σοσιαληστής δικτάτορας ηγέτης του επιπέδου Μουαμάρ, μετά την ανακατάληψη διαφόρων πόλεων από τις δυνάμεις των επαναστατών, θα καλούσε τους αντιφρονούντες σε φόρουμ ανταλλαγής ιδεών και ριζικής αναμόρφωσης του Πράσινου Βιβλίου της Επανάστασης...

            Φίλε Αυριανιστή, φοβούμαι ότι πέφτει λεπίδι...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:39:35

            Για το ρόλο των διεθνών μέσων, άσε καλύτερα, τον είδαμε στο Κουβέιτ, στη Γιουγκολαβία, στο Ιράκ και αλλού. Απορώ πώς δεν έβγαλαν πάλι και κανέναν... κορμοράνο λουσμένο με πετρέλαιο, για να μας πουν για τα "οικολογικά εγκλήματα του Καντάφι"...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Αυριανιστής 20/03/2011 01:45:36

            Ο πόλεμος της προπαγάνδας είναι το ίδιο αδυσώπητος και διαρκής, όσο και ο πραγματικός. Τον πόλεμο αυτό θα τον χάσει, αν δεν τον έχει ήδη χάσει, ο Μουαμάρ.

            Τέλοσπάντων, είναι και αργά. Μάλλον θα σας αφήσω για σήμερα. Να δούμε τί θα ξημερώσει αύριο και τα ξαναλέμε...

            Καλό ξημέρωμα...από τον ierofantis.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 10:24:31

        Την “ενότητα του λαού” επικαλείται και όταν τους βομβαρδίζει. Τιμή και δόξα στο ηγέτη της Λιβύης.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ierofantis 20/03/2011 22:45:23

      Η παραμυθα του Ομπαμα προς τους Νορβηγους, Δανους αλλα και Γαλλους τον κοσμο δηλαδη, ηταν οτι στην τελικη θα αυτονομησουνε κατι πολεις εκει με τους ανταρτες για να μας προφυλαξουν απο τον Κανταφι μη μας στειλει καραβιες απο Μουσουλμανους στην Ευρωπη...

  8. factorx avatar
    factorx 20/03/2011 01:17:25

    Τα συστήματα αεράμυνας των δυνάμεων του Μουάμαρ Καντάφι έχουν "χτυπηθεί σφοδρά" από το μπαράζ των πυραυλικών επιθέσεων που εξαπέλυσαν πολεμικά πλοία των ΗΠΑ και άλλων δυτικών χωρών καθώς και αεροσκάφη το Σάββατο, δήλωσε αμερικανός αξιωματούχος που ασχολείται με θέματα εθνικής ασφαλείας.

    "Τα συστήματα αεράμυνας του Καντάφι έχουν χτυπηθεί σφοδρά. Είναι νωρίς να προβλέψουμε τι μπορεί να κάνουν αυτός κι οι χερσαίες δυνάμεις του αντιδρώντας στα σημερινά πλήγματα", είπε η πηγή υπό τον όρο της διατήρησης της ανωνυμίας της.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/03/2011 01:33:24

    Και μέσα σ' όλα αυτά, το ΚΚΕ διοργανώνει αύριο, λέει, διαδήλωση και πορεία στην Αθήνα ενάντια στους βομβαρδισμούς της Λιβύης! Εγώ πάντως βάζω στοίχημα ότι θα έχει περισσότερο κόσμο απ' όσο θα περίμενε κανείς...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Αυριανιστής 20/03/2011 10:21:18

      Μετά τον Σαντάμ ήρθε η ώρα να βροντοφωνάξουμε και υπέρ του Κανταίφη. Δεν μου κάνει εντύπωση αν θα έχει και κόσμο άλλωστε κάποιοι δεν έχουν ξεπεράσει να ψυχονευρωτικά τους μετά τον εμφύλιο.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Σοσιαληστής 20/03/2011 22:47:08

        Ο Σανταμ ηταν εξωγηινος σε σχεση με εμας, ο Κανταφι παει κι ερχεται αλλα η συμμετοχη δεν νομιζω να γινεται για τον Κανταφι αλλα για τα ΝΑΤΟϊκα κολπα διπλα μας.

  10. karenin avatar
    karenin 20/03/2011 01:54:37

    Η Ρωσσία παραιτησε τον πρεσβευτή της στην Λιβύη με την αιτιολογία
    ότι δεν προασπισε με ορθό τρόπο τα συμφέροντα της χώρας στην περιοχή.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ karenin 20/03/2011 11:39:37

      Αυτή η είδηση είναι πραγματικά εντυπωσιακή.
      Αναμένουμε το πως θα προασπιστεί τα συμφέροντα της Ρωσίας ο αντικαταστάτης του.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Κάποιος 20/03/2011 16:14:09

        Χα χά!
        Εδώ γελάμε δυνατά.

        Άν βέβαια ήμουν ο Καντάφι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα τόχα και σε πολύ να τάξω στους Ρώσους μέχρι και τα μισά πετρέλαια για 50 χρόνια για να μου στείλουν μερικούς Ρώσους κομμάντος για να υπερασπιστούν τα ρωσικά συμφέροντα απ τους δυτικούς ληστές.

        Αυτή είναι όντως ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

        Και ποτέ δεν ξεχνάω τις προβλέψεις τις Πράβντα για το 2011 που όλο και πιο πιθανές αρχίζουν να φαίνονται.

        • A.M. avatar
          A.M. @ A.M. 20/03/2011 16:22:07

          "Απαιτούμε και πάλι από τους συμμετέχοντες στην στρατιωτική επιχείρηση να εγγυηθούν την ασφάλεια στους Ρώσους πολίτες, συμπεριλαμβανομένου και του χρονικού διαστήματος που θα κινούνται οι αυτοκινητοπομπές της εκκένωσής τους"

          "η Μόσχα υποδέχθηκε με λύπη την ένοπλη αυτή ενέργεια, που αποφασίστηκε με επίκληση του βεβιασμένα υιοθετημένου ψηφίσματος 1973 του Συμβουλίου Ασφαλείας"

          "οι στρατιωτικές επιχειρήσεις στο βορρά της Αφρικής "παρακολουθούνται δραστήρια με όλα τα μέσα κατασκοπείας, μεταξύ των οποίων και εκείνα της διαστημικής παρατήρησης"

          Αυτά απ τους Ρώσους.
          Για την ώρα...

  11. remali avatar
    remali 20/03/2011 11:15:18

    την βίλα Υπατία για την οικογένεια Καντάφι

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/03/2011 16:30:21

    Ο άνθρωπος που έβαζε βόμβες σε αεροπλάνα και ντισκο, σκοτώνοντας πολίτες.
    Που διπλωμάτες του πυροβολούσαν από την πρεσβεία.
    Που εξαγόρασε με δουλειές και πετρέλαιο το κεφάλι του.
    Που τα παιδιά του διοικούσαν ταξιαρχίες μισθοφόρων εναντίον πολιτών που δίκαια ή άδικα είχαν ξεσηκωθεί.
    Έγινε ξαφνικά φίλος δημοκράτης και ηγέτης.

    Θα χάσει:

    -γιατί η Λιβύη δεν είναι ούτε Ιράκ ούτε Αφγανιστάν ένα πιάτο είναι που η τεχνολογία μπορεί να καθαρίσει ως βιντεοπαιχνίδι...δυστυχώς γιατί μιλάμε για ανθρώπους
    -γιατί στηρίχθηκε στα $ και όχι στο λαό του, σε νόμους και θεσμούς και τα $ ξανά μοιράζονται...όταν δεν έχεις φίλους αλλά δουλειές οι δουλειές ...γυρίζουν
    -γιατί οι πρώτοι που βομβάρδισαν έχουν έναν Πρόεδρο που τα ...τακούνια δεν τον σώζουν και χρειάζεται ένα λαγό από το μανίκι για να σωθεί ...έστω και πόλεμο....ας αφήσουμε ότι έχουν και προηγούμενα από το Τσαντ...
    -αλλά πάνω από όλα γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι ένας δικτάτορας ήταν για 30+ χρόνια, φίλος κάθε ισχυρού


    και εμείς;
    Φωνάζουμε.
    Ως επιλογή ανήκουμε:

    -σε ένα στρατιωτικό σχηματισμό που αν υποθέσουμε ότι κάποιος επιτεθεί στην Τουρκία πρέπει να προστρέξουμε ως σύμμαχοι... είναι επιλογή και πολιτική και πρέπει κάποτε να κατανοήσουμε ότι πρέπει να σεβόμαστε τις υποχρεώσεις μας διαφορετικά ας αποχωρήσουμε.
    -γιατί ο Υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ ταξίδεψε για να μας σώσουν
    -γιατί οι Γάλλοι μας πουλούν όπλα και μας δανείζουν €
    -γιατί μας βολεύει με μια Β Αφρική στη φωτιά μια χρεοκοπημένη Ελλάδα τους λείπει ...και η Ιβηρική ακολουθεί.
    -γιατί μια ζωή άλλοι μας σώζουν και μας χρηματοδοτούν

    Ολα τα υπόλοιπα είναι για το Δον Κιχώτη του Θερβάντες και απλά μιλάμε.
    Πρέπει να κάνουμε επιλογές και να τις σεβαστούμε καταβάλλοντας το κόστος, για μια φορά στη ζωή μας ...τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Ο Ιθαγενής 20/03/2011 22:54:12

      Δεν νομιζω να ειναι απλα ενα πιατο η Λιβθυη. Για ψαξτο καλυτερα.