#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"H μοίρα της Ελλάδας εξαρτάται από την συνάντηση Μέρκελ - Ολάντ"



Η Γερμανίδα Καγκελάριος Α.Μέρκελ και ο Γάλλος πρόεδρος Φ.Ολάντ θα προσπαθήσουν να παρουσιάσουν ένα ενωμένο μέτωπο κατά την συνάντησή τους αύριο Πέμπτη ενόψει των κρίσιμων επόμενων εβδομάδων για το μέλλον της ευρωζώνης. Ως ηγέτες των μεγαλύτερων οικονομιών της ευρωζώνης, και οι δυο φέρουν το βάρος των προσδοκιών ότι θα προβούν σε αποφασιστικές ενέργειες για την αντιμετώπιση της τριετούς κρίσης, παρά τις διαφορές τους. Η χρονική στιγμή της βραδινής συνάντησης στη γερμανική πρωτεύουσα δεν αποτελεί σύμπτωση - η Α.Μέρκελ θα υποδεχθεί τον Έλληνα πρωθυπουργό στο Βερολίνο σε λιγότερο από 24 ώρες μετά την συνάντηση με τον Φ.Ολάντ στο Παρίσι το Σάββατο.

http://www.thelocal.de/national/20120822-44497.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/08/2012 14:03:32

    Η μοίρα της Ελλάδας εξαρτάται από εμάς και τους ηγέτες μας

    κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουμε αυτό το πράγμα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Παρατηρητής 22/08/2012 23:28:35

      Λάθος! Μόνο από το Θεό εξαρτώμαστε και μόνο Αυτός θα μας βοηθήσει. Απλά πρέπει να το ζητήσουμε με το σωστό τρόπο. Με τη μύτη χαμηλά. Μας έφαγε η περηφάνεια και τα λάθη χωρίς μετάνοια...

  2. anetos avatar
    anetos 22/08/2012 14:28:39

    θα επρεπε να ...

  3. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 22/08/2012 14:45:06

    “H μοίρα της Ελλάδας εξαρτάται από την συνάντηση Μέρκελ – Ολάντ”

    Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΝΑ ΗΓΟΥΝΤΑΙ ΗΜΩΝ...... Είμαστε άξιοι της μοίρας που επιλέγουμε, λοιπόν... Κύριε Α. Σαμαρά εσείς τι λέτε;;

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/08/2012 16:08:47

    Το έχουμε πεί 100 φορές. Το μνημόνιο έτσι όπως είναι τουλάχιστον , δεν ..βγάινει! Τα επιπλέον μέτρα και χρέη που προστίθενται κάθε φορά, νομοτελειακά οδηγούν σε περαιτέρω ελλείμματα.
    Πιστεύω ακράδαντα ότι αν τους συμφέρει να βοηθήσουν την Ελλάδα, θα το κάνουν τώρα και όταν λέμε τώρα, εννοούμε αμέσως, διαφορετικά οι φίλοι μας δεν θα κάνουν τίποτε άλλο παρά να κερδίζουν χρόνο, ώστε όταν θα ετοιμαστουν επαρκώς έναντι της εξόδου μας, θα μας χαιρετήσουν ασυζητητι
    γι΄αυτό αν δούμε και αποειδούμε, το καλλίτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να φύγουμε τώρα με όσο μπορούμε με τους δικούς μας όρους και όχι όποτε θελήσουν αυτοί με τους δικούς τους!!
    ΥΣ. Είμαι απόλυτα γνώστης για τις συνεπειες μιας χρεοκοπίας, όπως όμως είμαι απόλυτα βέβαιος και ποιά θα είναι η καταληξή μας αν τα αφήσουμε ως έχουν!!!( Τουλάχιστον αν τολμήσουμε κάτι , υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μας φοβηθούν... ποιός ξέρει;)

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΝΤΙΝΟΣ 22/08/2012 16:14:50

      Δευτερα και να ειναι και πρωι.
      Κυριακη προς Δευτερα να προλαβουμε και τις Ασιατικες αγορες.
      Worldwide λαμπογυαλο λεμε και ας τους να τρεχουν μετα.
      εμεις ηδη τρεξαμε 3 χρονια τωρα.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 22/08/2012 16:09:17

    - H μοίρα της Ελλάδας, ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ,
    κρίνεται τη στιγμή όταν πάψει να είναι ο ψωμοζήτουλας της Ευρώπης.

    - Κρίνεται τη στιγμή όταν αποφασίσει ν' απεξαρτηθεί από τις "δόσεις" των ληστρικών, τοκογλυφικών δανείων με τα δικά της, τα κλεμμένα τα λεφτά.

    - Τη στιγμή όταν απαιτήσει και δικαιωματικά εισπράξει τις έντοκες αποζημιώσεις Α+Β Παγκοσμίων Πολέμων, γιά τα εγκλήματα των SS, σημερινού ύψους 1 Τρις Ευρώ! Και μακάρι να δοθούν στη δημοσιότητα τα ονόματα των μαυραγοριτών λαδεμπόρων, όπως απειλεί από θέση αδυναμίας της, η συνένοχη Μέρκελ. Να σπάσουν επιτέλους τα κακά σπυριά. Να χυθεί το πύον. Ν' αναπνεύσει ο περιούσιος Τόπος! Διαφορετικά, έξω από τη Γερμανική Πρεσβεία, LIVE ενημέρωση της Διεθνούς Κοινότητας γιά τα 89 + 1 (του Διστόμου) Ολοκαυτώματα των SS στην Ελλάδα.

    - Τη στιγμή όταν επιτέλους! η Ελλάδα αρχίσει να παράγει όσα προϊόντα καταναλώνει και αξιοποιήσει τον Ορυκτό και Υποθαλάσσιο Πλούτο της.

    - H μοίρα της Ελλάδας κρίνεται, όταν ξεκαθαρίσουμε στη Μέρκελ ότι κάθετα ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ με τον στοιχειωμένο "πολιτισμό" του 4ου (οικονομικού) Ραϊχ http://www.scrapbookpages.com/DachauScrapbook/KZDachau/CrematoriaArea/OldCrematorium.html

    Με όλα τα λάθη και τις ατελείς σκέψεις μου, αυτές είναι κατά τη γνώμη μου, οι ενέργειες-κλειδιά, οι οποίες θα κρίνουν τη μοίρα της Ελλάδας και όχι η συνάντηση Μέρκελ-Ολάντ οι οποίοι, λογικά, μόνο γιά τα συμφέροντα των δικών τους χωρών ενδιαφέρονται και όχι της Ελλάδας.

    “Δεν είναι ν’ απορεί κανείς που ο ουρανός σε κοιτάζει κατσούφικα. Κάρφωσες το πέταλο ανάποδα! Γύρισέ το, λιγάκι, και θα δεις που εσύ και η Μοίρα θα συμφωνήσετε” ~James G. Field (1826-1901) Γενικός Εισαγγελέας, Virginia, ΗΠΑ

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/08/2012 18:17:14

    η Dimi, συμφωνώ απόλυτα!
    Τα θέματα που θέτεις , τα έχουμε επισημάνει πολλές φορές.
    Το ερώτημα παραμένει΄ Γιατί κανένας Ελληνας πολιτικός δεν τα ανασύρει, δεν τα αναδεικνύει, δεν τα προβάλει, δεν τα βγάζει στην επιφάνεια;

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 23/08/2012 15:50:58

    ΝΤΙΝΟΣ, ευελπιστώ ότι αυτή τη φορά με τον Πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά, η Ελλάδα θα κάνει τη διαφορά. Ως Ευρωπαϊκό Μέλος το οποίο υπερασπίζεται τα αναφαίρετα δίκαιά της με αξιοπρέπεια, εχέγγυα και αναξιοποίητο ορυκτό και υποθαλάσσιο πλούτο στη φαρέτρα της.

    ΟΧΙ πιά! ως αφερέγγυος, μίζερος, φτωχός συγγενής-επαίτης, όπως τεχνηέντως δυσφήμισαν, απαξίωσαν, διέσυραν, εγκλώβισαν και Υπέρ των τοκογλύφων-δανειστών (της Ελλάδας ληστών-μεγαλοφειλετών), με ανήκουστους στα παγκόσμια χρονικά ληστρικούς όρους απώλειας εθνικής κυριαρχίας, την Ελλάδα και τ’ αγέννητα παιδιά της υποθήκευσαν, οι μέχρι σήμερα ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ ηθικοί αυτουργοί, της Ελλάδας οι "εκ των έσω" θανάσιμοι εχθροί: Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, η μισελληνική-μασκαρεμένη οικογένειά του και οι συνυπεύθυνοι συνεργοί του.