#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2012 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Χαμός" στην Ισπανία



Συμπλοκές ανάμεσα στην αστυνομία και τους διαδηλωτές σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης κατά των μέτρων λιτότητας στη Μαδρίτη. Πληροφορίες αναφέρουν πως οι συγκρούσεις σημειώθηκαν ενώ ορισμένοι διαδηλωτές προσπαθούσαν να ρίξουν τους σιδερένιους φράκτες που τοποθετήθηκαν γύρω από το Κοινοβούλιο λόγω της συγκέντρωσης.

Tουλάχιστον τρεις διαδηλωτές συνελήφθησαν και άλλος ένας τραυματίστηκε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί στους διαδηλωτές «να περικυκλώσουν, ή να καταλάβουν» το Κοινοβούλιο, δήλωσε νωρίτερα η εκπρόσωπος της κυβέρνησης Κριστίνα Θιφουέντες, αν και οι διοργανωτές της κινητοποίησης διαβεβαίωναν πως δεν είναι στις προθέσεις τους να κινηθούν κατά της Βουλής.



Οι κοινωνικές ομάδες που οργανώνουν την κινητοποίηση κατηγορούν τον Ραχόι ότι πρόδωσε τις υποσχέσεις που έδωσε πριν τις βουλευτικές εκλογές του περασμένου Νοεμβρίου, δρομολογώντας ευρείες και βαθιές δημοσιονομικές περικοπές.

Δεκάδες χιλιάδες Ισπανοί είχαν διαδηλώσει στους δρόμους της Μαδρίτης και στις 15 Σεπτεμβρίου ενάντια στις περικοπές που αποφάσισε να εφαρμόσει η κυβέρνηση στους τομείς της υγείας και της εκπαίδευσης.

Η κυβέρνηση Ραχόι αναμένεται να ανακοινώσει την Πέμπτη νέα μέτρα λιτότητας στο πλαίσιο του προϋπολογισμού του 2013. Για φέτος η Ισπανία υπολογίζει να καταγράψει ύφεση περί το 2%, την ώρα που η ανεργία καλπάζει στο 25%.

Ταυτόχρονα φουντώνει η αντιπαράθεση Ισπανίας-Καταλωνίας μετά τη  εξαγγελία του πρωθυπουργού της επαρχίας Αρτούρο Μας για πρόωρες εκλογές στις 25 Νοεμβρίου, που θα έχουν ουσιαστικά χαρακτήρα αποσχιστικού δημοψηφίσματος.

Στην Πορτογαλία, εξάλλου, διαδηλώσεις με τη συμμετοχή αστυνομικών εξήγγειλαν για το Σάββατο τα συνδικάτα της Πορτογαλίας, απορρίπτοντας τα «ισοδύναμα» μέτρα λιτότητας που αντιπρότεινε η κυβέρνηση Κοέλιο (αύξηση φόρων και μειώσεις μισθών στο Δημόσιο αντί για την αύξηση εργατικών εισφορών).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. livas avatar
    livas 25/09/2012 23:13:47

    Βίοι παράλληλοι...

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ livas 26/09/2012 13:34:39

      Όχι και βίοι παράλληλοι! Οι Ισπανοί δεν υπέστησαν ούτε το 10% των όσων υφιστάμεθα εμείς οι Έλληνες από τα θηρία τής Γ-ΕΕ-ρμανίας, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης 26/09/2012 14:46:50

        Μα έχουν εδώ και 3 χρόνια μεγαλύτερη ανεργία και από την Ελλάδα...
        Αυτό δεν το λογαριάζεις;

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/09/2012 23:36:22

    H Iσπανια κινδυνευει και με αυτονομηση της Καταλωνιας.Γινεται ολο και πιο ενδιαφερον.

  3. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 25/09/2012 23:41:53

    "Με εντολή Ραχόι"

  4. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 26/09/2012 00:00:43

    ''Οι κοινωνικές ομάδες που οργανώνουν την κινητοποίηση κατηγορούν τον Ραχόι ότι πρόδωσε τις υποσχέσεις που έδωσε πριν τις βουλευτικές εκλογές του περασμένου Νοεμβρίου.....''
    Ωραίο ανέκδοτο!!!! Το άλλο με τους δικούς μας που κρατήσανε όλες τους τις υποσχέσεις το ξέρετε;;;;;;

  5. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 26/09/2012 00:01:10

    Βάλτε και στην εικόνα και τα περίπου 100 δις καταθέσεις που έχουν αποσυρθεί τους τελευταίους μήνες από τις Ισπανικές Τράπεζες, κυρίως με προορισμό Βρετανία, Γερμανία και Σιγκαπούρη.

    Πόσο είπαν οι Βρυξέλλες, ότι θα είναι το πιθανό ποσό διάσωσης της Ισπανίας; 200 με 300 δις;

    Για να κάνουν πολλαπλασιασμό, με πολλαπλασιαστή το 3 ή το 4...

    • franc avatar
      franc @ Ιεροφάντης 26/09/2012 09:39:55

      Αν μέχρι το Νοέμβρη η ΕΚΤ τυπώσει 1 δις Ευρώ, μπορεί και να προλάβει και να μην ζητήσουν εκλογές και ανεξαρτησία και οι Βάσκοι...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ franc 26/09/2012 14:51:24

        Άν τυπώσει, μπορεί να κάνουν πίσω οι Καταλανοί, αλλά ίσως να ζητήσουν απόσχιση οι Βαυαροί, χε χε...
        Μπρος η Σκύλλα και πίσω η Χάρυβδις...
        Άν προκύψει μετά και "παρά φύσιν" συγκόλληση - η Τσεχοβαυαρία - θα γελάνε (ποτισμένοι με μπύρα) ακόμη και οι αγεωγράφητοι Τεξανοί γελαδαρέοι στις όχθες του Ρίο Γκράντε..

        • franc avatar
          franc @ Ο Θείος 26/09/2012 15:04:35

          Eγώ σ' αυτή την περίπτωση με τους Βαυαρούς θά είμαι. Αν μάλιστα ξαναχωρίσουν οι δύο Γερμανίες μάλλον αυτή θα είναι και η τελική λύση για να ξεχάσουν οριστικά οι ξυλοκόποι τα όνειρα για Τευτονικές αυτοκρατορίες . Το λάθος δεν ήταν το Ευρώ, αλλα η ένωση των Γερμανιών. Η Ανατολική δεν έπρεπε ποτέ να ονομάζεται Γερμανία...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ franc 26/09/2012 16:22:34

            Εμένα με συγκινεί μόνον η ιδέα της Τσεχοβαυαρίας. Ο επίγειος παράδεισος της καλής μπύρας.
            Το άλλο (δεύτερο διαζύγιο Ανατολικών και Δυτικών) δεν "παίζει". Οι Βορειοδυτικοί Βορειορηνανοί ταιριάζουν πολύ ως ιδιοσυγκρασίες με τους Ανατολικούς Βερολινέζους και Σάξωνες. Οι Νότιοι Βυρτεμβέργιοι Σβάμποι (δίπλα στους Γάλλους) είναι αδελφάκια με τους Θουρίγγειους γειτόνους των Πολωνών.
            Μόνον οι Βαυαροί είναι άλλο πράμα, σχεδόν "ξένο σώμα".
            Μια πρόποση με Πίλς για την Τσεχοβαυαρία λοιπόν, έχουν και Οκτόμπερφεστ αυτές τις μέρες.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ franc 26/09/2012 16:47:20

            Έτσι το έγραψε ο μεγάλος Αμβουργο-Βερολινέζος, Δυτικο-Ανατολικός τροβαδούρος Βόλφ Μπίρμαν:

            Βερολίνο, εσύ γερμανίδα γυναίκα
            Είμαι ο μνηστήρας και νυμφίος σου
            Ώ, τα χέρια σου είναι τόσο τραχιά
            Από το κρύο και τη φωτιά.
            Ω, η μέση σου είναι τόσο λεπτή
            όπως οι φαρδείς δρόμοι σου
            Ω, τα φιλιά σου έχουν γεύση μπαγιάτικη.
            Δεν μπορώ να σ' αφήσω.
            Δεν μπορώ να πάω αλλού, να φύγω από σένα.
            Δυτικά στέκει το Τείχος.
            Οι φίλοι μου στην Ανατολή.
            Ο βόρειος άνεμος είναι σκληρός.
            Βερολίνο, εσύ ξανθιά ξανθιά γυναίκα.
            Είμαι ο καλός ο μνηστήρας σου
            Ο ουρανός σου είναι τόσο καταγάλανος,
            Από αυτόν κρέμεται η λύρα μου.

            franc, μην νοσταλγείς την προ 1989 Ευρώπη, με το Τείχος και το Παραπέτασμα (ένα πολύ κακό "Ελληνικό σύνδρομο"). Ήταν μια κόλαση - για δεκάδες εκατομμύρια ανθρώπων.

      • Ιεροφάντης avatar
        Ιεροφάντης @ franc 26/09/2012 16:54:44

        Αν τυπώσει θα συμβούν δύο πράγματα.

        Πρώτον, τα χρήματα θα πάνε μέσω ΕΚΤ στις Ισπανικές Τράπεζες, οι οποίες θα τα χρησιμοποιήσουν για ρευστότητα, ήτοι, για να αγοράζουν Ισπανικά ομόλογα και μετά να τα πηγαίνουν στην ΕΚΤ για ενέχυρο, έναντι περαιτέρω ρευστότητας. Σου θυμίζει κάτι;

        Δεύτερον, τα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσει η ΕΚΤ για να αγοράζει στη δευτερογενή αγορά, υποτιμημένα ομόλογα της Ισπανίας με μαζικό τρόπο, προκειμένου να κρατά σχετικά χαμηλά την επιτοκιακή πίεση στην Ισπανία. Αυτό ενέχει ένα κίνδυνο πολύ σοβαρό. Κάποιος αναλυτής, να αναρωτηθεί για το αξιόχρεο πλέον της ΕΚΤ. Διότι με ίδια κεφάλαια περίπου 50 δις και με ομόλογα αξίας άνω του 1 τρις στο χαρτοφυλάκιό της, ο δείκτης μόχλευσης θα είναι πολύ υψηλός. Τόσο, που μπορεί να γεννήσει παράξενες ιδέες στα καλόπαιδα της Moody's...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ιεροφάντης 27/09/2012 10:08:19

          Είναι τα επιχειρήματα των "ανταρτών" στο κόμμα της Μέρκελ - και μερικές φορές της ίδιας - εναντίον του "σούπερ Μάριο" Ντράγκι ...
          Διαλέγουμε και παίρνουμε.

  6. Νικόλας avatar
    Νικόλας 26/09/2012 01:31:33

    Πάλι καλά που γίνεται χαμός εκεί και αποσπούν την προσοχή από εμάς :-)

    • kapoios avatar
      kapoios @ Νικόλας 26/09/2012 01:57:23

      "Ο θανατός σου, η ζωή μου"... ? Εκεί φτάσαμε?

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ kapoios 26/09/2012 02:40:43

        Δυστυχώς. Πρώτα το τομάρι μας και μετά αν έχουμε την πολυτέλεια σκεφτόμαστε τους άλλους λαούς.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Νικόλας 26/09/2012 16:49:40

          Λάθος. Εντελώς λάθος να κυττάμε μόνον τον κώκο μας.
          "Μηδενί συμφοράν ονειδίσης, κοινή γάρ ή τύχη καί τό μέλλον αόρατον" (Ισοκράτης)

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2012 02:53:25

    Ταραχές στην Ισπανία - 25 Σεπ. 2012 Ισπανική Διαμαρτυρία κατά των προτεινόμενων Ευρωπαϊκών μέτρων λιτότητας (video) http://bit.ly/VERtiI