#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2011 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φύγε" απάντησε ο λαός στο διάγγελμα Μουμπάρακ



Την πρόθεση του να μη είναι υποψήφιος στις επερχόμενες προεδρικές εκλογές του Σεπτεμβρίου, ανακοίνωσε ο αιγύπτιος πρόεδρος Χόσνι Μουμπάρακ, σε τηλεοπτικό διάγγελμά του πριν από λίγο.

Μεταξύ άλλων ο κ.Μουμπάρακ είπε: « Βασική μου προτεραιότητα είναι να αποκαταστήσω την ειρήνη και την σταθερότητα στη χώρα μας. Να διασφαλίσω την ειρηνική μετάβαση της εξουσίας και να   εξασφαλίσω ότι η ευθύνη της ηγεσίας θα περάσει σε αυτόν που θα επιλέξει ο αιγυπτιακός λαός στις επόμενες εκλογές. Δεν επιθυμώ να είμαι υποψήφιος στις επερχόμενες εκλογές».

Επίσης, κάλεσε το αιγυπτιακό κοινοβούλιο να προβεί στην τροποποίηση του άρθρου 67 του συντάγματος προκειμένου να καταστεί αδύνατη η διαδοχή του από μέλη της οικογένειας του.

Επισήμανε ακόμα πως ορισμένοι πολιτικοί αρνήθηκαν τον διάλογο και αποφάσισε ότι έχει να πει, να το πει απευθείας στον λαό.

«Οι διαδηλώσεις από ειρηνικές εξελίχθηκαν σε μία πράξη βίας, ελεγχόμενες από πολιτικές δυνάμεις που έριξαν λάδι στη φωτιά… «Τα γεγονότα των τελευταίων ημερών απαιτούν από όλους μας- λαό και ηγέτες- να επιλέξουμε μεταξύ χάους και σταθερότητας, να δημιουργήσουμε νέους κανόνες και μία νέα αιγυπτιακή πραγματικότητα», πρόσθεσε ο Μουμπάρακ.

Ολοκλήρωσε το διάγγελμα του τονίζοντας ότι προτίθεται να πεθάνει στην Αίγυπτο, στην οποία έζησε, πάλεψε και υπερασπίστηκε τα εδάφη της, την κυριαρχία της και τα συμφέροντα της.

Οι δεκάδες χιλιάδες διαδηλωτές που είναι συγκεντρωμένοι στην πλατεία Ταχρίρ, στο άκουσμα των ανακοινώσεων του Μουμπάρακ, φωνάξανε ένα ηχηρό «Φύγε»!

Κανείς δεν έμεινε ικανοποιημένος από το διάγγελμα του Χόσνι Μουμπάρακ, δηλώνει η Μουσουλμανική Αδελφότητα, το σημαντικότερο κίνημα της αντιπολίτευσης στην Αίγυπτο, διαμηνύοντας ότι οι διαδηλώσεις θα συνεχιστούν.

Προηγουμένως,τηλεφωνική συνομιλία με τον Χόσνι Μουμπάρακ είχε ο απεσταλμένος των ΗΠΑ στην Αίγυπτο Φράνκ Γουίσνερ, σύμφωνα με αξιωματούχους του Λευκού Oίκου.

Ο Γουίσνερ προσπάθησε να εξηγήσει στον Μουμπάρακ τι σημαίνει « η ομαλή μετάβαση στην δημοκρατία» και να του επισημάνει πως η Αμερική δεν πιστεύει πως έχει φτάσει κoντά στην επίτευξη αυτού του στόχου,  ανέφερε αμερικανός αξιωματούχος.

Πληροφορίες αναφέρουν πως ο Γούισνερ του διεμήνυσε ότι ο αμερικανός πρόεδρος θεωρεί πως δεν θα πρέπει να θέσει υποψηφιότητα στις  εκλογές.

Συγκαλείται το Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας των ΗΠΑ

Ο πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών, Μπαράκ Ομπάμα, θα συγκαλέσει απόψε τα μέλη του Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας προκειμένου να συζητήσουν την κατάσταση στην Αίγυπτο, ανέφερε Αμερικανός αξιωματούχος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 01/02/2011 23:13:47

    αφου ετσι κι αλλιως δεν θα εθετε ο ιδιος αλλα ο γιος του.μηπως τους δουλευει?

    • anonymous avatar
      anonymous @ φωτεινη 02/02/2011 00:56:21

      Αφού τους είπε να τροποποιήσουν το σύνταγμα για να μην τον διαδεχτεί ο γιος του. Αυτό σημαίνει ότι παραδίδει την εξουσία τυπικά. Ουσιαστικά τον ενδιαφέρει να βγει κάποιος δικός του που θα του εξασφαλίσει αμνηστία και δε θα τον πειράξει.

  2. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/02/2011 23:14:00

    Πτώση του καθεστώτος Μουμπάρακ.
    Αντε και στα δικά μας!

  3. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2011 23:29:13

    Με μια προσβλητική ομιλία ο Μουμπάρακ εκφώνησε τον επικήδειό του.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 01/02/2011 23:38:10

    Νομίζω ότι με το σημερινό του διάγγελμα απλά απασφάλισε την χειροβομβίδα... Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά με 150 νεκρούς δεν νομίζω ο κύριος να μπορεί να μείνει στην εξουσία μέχρι το Σεπτέμβριο που επιθυμεί..

    • Orestios avatar
      Orestios @ H pena tis orghs 01/02/2011 23:45:00

      Τους τό είπε ξεκάθαρα. Ή εγώ ή εσείς.

  5. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2011 00:03:30

    Οι αμερικανοί έχουν σεβασμό στον Μουμπάρακ, δήλωσε εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 00:08:01

    εγω αμα ημουνα μουμπαρακ θα τους εκανα την εξης πλακα στους αμερικανους.θα νομιμοποιουσα τους αδελφους μουσουλμανους και μετα θα προκηρυσα εκλογες.

  7. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2011 00:22:17

    Ξεκίνησαν οι συγκρούσεις.
    Ή ο Μουμπάρακ ή ο λαός.
    Πυροβολισμοί στην Αλεξάνδρεια

  8. factorx avatar
    factorx 02/02/2011 00:31:34

    Ο πρωθυπουργός της Αιγύπτου, Αχμεντ Σαφίκ, ζήτησε αργά σήμερα "συγγνώμη από τη νεολαία της Αιγύπτου", επειδή αυτή δεν εισακούστηκε από την εξουσία νωρίτερα.

    "Λυπούμεθα και ζητούμε συγγνώμη για το ότι υπήρξαμε βραδείς, όμως τώρα θα ξεκινήσουμε", δήλωσε ο αιγύπτιος πρωθυπουργός (διορίστηκε μόλις προ ολίγων ημερών), που μιλούσε στο τηλεοπτικό δίκτυο "αλ Χαγιάτ". "Οποτεδήποτε, είμαι έτοιμος να συζητήσω με τους εκπρόσωπους της νεολαίας", τόνισε τέλος ο πρωθυπουργός της Αιγύπτου.

  9. stroumfaki avatar
    stroumfaki 02/02/2011 00:33:53

    Το μεγάλο ερώτημα είναι με τόσα μέσα προπαγάνδας γιατί έπρεπε να σκοτωθούν τόσοι ανθρώποι;

    τι εννοώ;
    Ο Μπουμπάρας θα έφευγε ούτως ή άλλως. Όλοι το είχαμε διαβάσει.
    Το σχέδιο ήταν να μπούν οι ανθρώποι που ήθελαν τα αφεντικά, στις θέσεις των παλιών τους υπαλλήλων.

    Μην πάτε μακριά.....

    Γίνεται κάτι και έρχονται οι σωτήρες(πράκτορες) απο το εξωτερικό...... βάζοντας και τετελεσμένα.

    Ωστόσο επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα, γιατί θα έπρεπε να σκοτωθούν τόσοι άνθρωποι;

    Μήπως ο έλεγχος της μάζας δεν έχει φτάσει στα επίπεδα που θέλουν όταν γουργουρίζει το στομάχι του λαού;

    Έτσι μέσω της εξέγερσης στέλνουμε σωτήρες, (οι καλοί) να διώξουν τους (κακούς).

    Βλέπετε το πρόβλημα αυτό το έχουμε και εμείς. Δηλαδή του καλού και του κακού. Δυστυχώς ο εγκέφαλος μας πάσχει, και πολλές φορές αν θεωρούμε κάτι κακό, αυτό που έρχεται απέναντι το θεωρούμε καλό, και έτσι τρώμε τα μούτρα μας, χωρίς όμως η βλάβη στον εγκέφαλο να διορθώνεται με αποτέλεσμα να την ξαναπατάμε αργότερα.....

  10. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2011 01:03:29

    Τελικά μάλλον όλα αυτά τα Σοσιαλιστικά καθάρματα είναι δασκαλεμένα να λένε τις ίδιες ατάκες.
    Ο Μουμπάρακ είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει η εξουσία και νοιάζεται για το καλό της Αιγύπτου σπαταλώντας την ζωή του σε αυτή την αποστολή. χο χο χο

    Σας θυμίζει κάτι?

  11. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 02/02/2011 01:36:49

    Τον φτύνουν αλλά αυτός συνεχίζει και βάζει όρους για την αποχώρηση του!
    Ότι "τάχα μου" θα πρέπει να διασφαλίσει την κοινωνική ειρήνη πρώτα σαν σώφρον πρόεδρος της χώρας του..
    Απίστευτος πραγματικά..
    Θα'χουμε ακραίες καταστάσεις εκεί, δυστηχώς..

    • Orestios avatar
      Orestios @ EtsiMareSei 02/02/2011 01:39:52

      Τα ίδια δεν λέει κι εδώ το GAP?

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ Orestios 02/02/2011 02:06:41

        Να ήταν το μόνο κοινό τους,στον τρόπο που εκφράζονται,καλά θα'ταν.
        Ο ένας έχει φάει την εξουσία 30 χρόνια με το κουτάλι,και οι 150 νεκροί δεν του λένε απολύτως τίποτα !Δεν κάνει πίσω και δηλώνει ξεδιάντροπα εγγυητής της σταθερότητας!
        Ο δικός μας ο ΓΑΠ, που 30 χρόνια τώρα περίμενε λιγούρικα την εξουσία λόγω και κληρονομικού δικαίωματος(μη χε..ω), ως που μπορεί να φτάσει νομίζεις τώρα?
        Βλέπεις πρέπει να υπολογίσεις στην εξίσωση και το κόμπλεξ που του δημιουργήθηκε, οτι δεν την γεύτηκε ως τώρα όπως θα'θελε την εξουσία.Νιώθει αδικημένος βλέπεις..
        Υ.Γ:Αν δεν ήταν τόσο σοβαρά όλα αυτά,θα'ταν εντελώς για γέλοια ..

  12. STATHIS avatar
    STATHIS 02/02/2011 10:12:59

    Τι άλλο να του απαντούσαν ??? Αν θέλαν να τον έχουν ως το ΣΕΠΤΕΒΡΗ δε χρειαζόταν να επαναστατήσουν τώρα (αφού ούτως ή άλλως οι "εκλογές" τότε θα γίνονταν).
    Το κακό είναι ότι το "τραυματισμένο θηρίο" ΠΟΛΕΜΑ πιο ΑΓΡΙΑ από πρίν ΓΙΑ ΤΗ "ΖΩΗ" του .!!!



    *Μιά άποψη.-

  13. Aggelos avatar
    Aggelos 02/02/2011 11:13:55

    "Τελικά μάλλον όλα αυτά τα Σοσιαλιστικά καθάρματα είναι δασκαλεμένα να λένε τις ίδιες ατάκες.
    Ο Μουμπάρακ είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει η εξουσία και νοιάζεται για το καλό της Αιγύπτου σπαταλώντας την ζωή του σε αυτή την αποστολή. χο χο χο

    Σας θυμίζει κάτι?
    "

    το πρωι στη Νετ με προσοχη φερναν τον τρομο περι ισλαμισμου ,αφου φιγει ο μουμπαρακ κλπ..
    ο ανδριανοπουλος κλπ

    τα αμερικανακια της κυβερνησης και ΜΜε φοβουνται..

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Aggelos 02/02/2011 11:27:29

      "Και γιατί να το κρύψομε άλλωστε" .!!!!


      *Μιά άποψη.-(μνήμης)