#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2012 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Το Κοράνι λέει να κόβουμε τα χέρια των κλεφτών"



Μπορεί η χώρα μας για αυτούς να αποτελεί τον παράδεισο της ανομίας και της ατιμωρησίας,  αλλά στις πατρίδες τους οι Μουσουλμάνοι είναι αυστηροί, και δεν χωράνε αστεία.

Στο βόρειο Μαλί, οι Ισλαμιστές αντάρτες που ελέγχουν μεγάλες περιοχές, και που έχουν ως στόχο την επιβολή του νόμου της Σαρίας, δεν χαμπαρίζουν από ανθρώπινα δικαιώματα, και λοιπά δυτικά «φληναφήματα».

Έτσι, σε ένα χωριό κοντά στην πρωτεύουσα της επαρχίας Gao, οι αντάρτες ακρωτηρίασαν χθες  το χέρι ενός υπόπτου κλοπής, παρουσία πολλών θεατών!

Όπως ανέφερε ο εκπρόσωπος τύπου της αντάρτικής φονταμενταλιστικής οργάνωσης Mujao, «ήταν κλέφτης, και ο Θεός μας έχει πει πως πρέπει να κόβουμε τα χέρια όλων όσων κλέβουν. Αυτά λέει το Κοράνι…».

Τον περασμένο μήνα, οι αντάρτες λιθοβόλησαν μέχρι θανάτου ένα ανύπαντρο ζευγάρι, αλλά σε μια άλλη προσπάθειά τους να κόψουν το χέρι ενός ακόμη κλέφτη πριν από μερικές ημέρες, εμποδίστηκαν από το πλήθος.

Σύμφωνα με τον Γενικό Γραμματέα του ΟΗΕ Ban Ki-moon, το Μαλί μετατρέπεται σε «καταφύγιο τρομοκρατών και εγκληματιών», ενώ οι αντάρτες που ελέγχουν τα 2/3 του θεωρείται πως συνδέονται με την Αλ Κάιντα.

Τόσο ο ΟΗΕ, όσο και η Αφρικανική Ένωση, που πραγματοποιούν συνεχείς συσκέψεις μεταξύ τους, εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο στρατιωτικής επέμβασης στην αφρικανική αυτή  χώρα.

Από την πλευρά τους, οι Ισλαμιστές αντάρτες δηλώνουν πως αυτό που θέλουν να πετύχουν είναι η πλήρης ένωση της χώρας, και η αντιμετώπιση του κοινού εχθρού, που δεν είναι άλλος από τους μη Μουσουλμάνους.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-19195985

http://www.nytimes.com/2012/08/10/world/africa/islamists-in-northern-mali-amputate-mans-hand.html?_r=1

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 10/08/2012 16:59:46

    Τέτοιους ανθρώπους καλούμαστε να αφομοιώσουμε!

    • CK avatar
      CK @ ΚΜ 11/08/2012 16:24:23

      Βασικά αυτούς που προσπαθούν να ξεφύγουν από αυτές τις αγριότητες.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ CK 12/08/2012 17:40:45

        Παραμύθια. Ούτε το 1% δεν είναι αυτοί που λες. Φερετζέδες συριζαίων.

  2. helios avatar
    helios 10/08/2012 17:02:20

    Για απόπειρα βιασμού σε βάρος Βρετανίδας τουρίστριας κατηγο ρείται νεαρός Πακιστανός…
    …ο οποίος συνελήφθη από αστυνομικούς της Χερσονήσου και σήμερα αναμένεται να απολογηθεί. Οι ενώσεις ξενοδόχων, τουριστικών πρακτόρων, επιτηδευματιών του τουρισμού κλπ, μπορεί να συνεχίσουν να ενισχύουν το τουριστικό προϊόν απασχολώντας παράνομους μετανάστες και βέβαια όπως είναι επόμενο, ΒΟΥΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ. Ούτε μία ανακοίνωση από τις πανελλήνιες ενώσεις. Και μετά θα σκούζουν όπως οι συνάδελφοι τους στην Αθήνα για το κλείσιμο των επιχειρήσεων τους. Έτσι παιδιά, ήσυχα. Εσείς άλλωστε είστε το κράτος.
    (Όχι πως δεν είχαμε και ντόπια καθάρματα, αλλά αυτή η συχνότητα και η κτηνωδία βάζει πραγματική βόμβα στην "μεγαλύτερη Ελληνική βιομηχανία)

    Σύμφωνα με την καταγγελία της Βρετανίδας, ο αλλοδαπός της επιτέθηκε σε παραλία της Χερσονήσου. Η κοπέλα αντέδρασε με όλες τις δυνάμεις της και κατάφερε να ξεφύγει από τα χέρια του.

    Έτρεξε στον παραλιακό δρόμο της Χερσονήσου και ζήτησε βοήθεια από αστυνομικούς που περιπολούσαν, οι οποίοι και συνέλαβαν τον Πακιστανό.

  3. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 10/08/2012 17:03:50

    Οι Ισλαμιστές αντάρτες στην Συρία είναι πιο δημοκράτες και σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα, έτσι δεν είναι;

  4. popolaros avatar
    popolaros 10/08/2012 17:06:17

    Δεν συζητάς, ούτε κάνεις διπλωματία σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Επιβάλλεσαι δυναμικά.
    Ούτως ή άλλως θα έχεις την υποστήριξη της πλειοψηφίας του λαού που καταπιέζουν.

  5. έλεος avatar
    έλεος 10/08/2012 17:17:04

    5 μερες Ξενιος Ζευς
    Προσήχθησαν 6.690 αλλοδαποί
    Συνελήφθησαν 1.555 αλλοδαποί γιατί διέμεναν παράνομα στην Ελλάδα
    88 απελασεις (!!!)

    ειναι γνωστο οτι απελασεις γινονται μονον και αν βρεθουν θεσεις σε επιβατικες πτησεις προς τις χωρες τους , ετσι βεβαια αποκλειονται απελασεις παρανομων με τις χωρες των οποιων δεν εχουμε απευθειας πτησεις .... αποτελεσμα μια επιχειρησης για την οποια συγνωμη που θα το πω δεν υπηρχε κανενας σχεδιασμος ηταν να πηγαινουν τους συλληφθεντες βολτα ανα την Ελλαδα μεχρι να καταληξουν στις σχολες αστυνομιας οι οποιες τωρα διαμορφωνονται για να στεγαστουν , φυσικα ολο αυτο προκαλεσε και αναταραχη σε τοπικες κοινωνιες .... στις συλληψεις ειχαμε 1 στους 4 , κανεις φυσικα δεν πιστευει οτι ειναι μονον τοσοι οι παρανομοι , αρα επεσε συρμα και κρυφτηκαν μεχρι να τελειωσει το σοου , το ιδιο και στον εβρο , δεν επεσε η εισοδος λαθρομεταναστων αλλα σταματησε απο τους δουλεμπορους και το τουρκικο κρατος , ολα οπως φαινεται θα επιστρεψουν σε κανονικους ρυθμους σε μερικες μερες

    • έλεος avatar
      έλεος @ έλεος 10/08/2012 17:31:17

      λεπτομερεια εξαιρετικα κρισιμη : δεν εχω ακουσει για καμια συλληψη ελληνα που να νοικιαζε η να απασχολουσε λαθρομεταναστη .... συγνωμη αλλα ετσι δεν κανουμε τιποτε

      • man8os avatar
        man8os @ έλεος 10/08/2012 17:36:27

        Συμφωνω

    • man8os avatar
      man8os @ έλεος 10/08/2012 17:35:56

      Οποιος ειχε την εντυπωση οτι δε θα χρειαστουν τεραστια στρατοπεδα φιλοξενιας εκανε μεγαλο λαθος. Οι χωροι αυτοι μπορουν να βρεθουν στα νησια. Υποδομες υπαρχουν. Νησακια υπαρχουν. Η μακρονησσος ειναι μολις 10 χιλιομετρα μακρια απο το Λαυριο.

  6. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 10/08/2012 17:25:54

    ενώ στήν προοδευτική, δημοκρατική καί φωτισμένη Ελλάδα, κάποιοι διακεκριμένοι κλέφτες χαίρουν ειδικής ασυλίας .....

  7. έλεος avatar
    έλεος 10/08/2012 18:17:32

    koran 58:5 "Those who reject Allah and His messenger (Muhammad) will be reduced to dust..."

  8. Εύα avatar
    Εύα 10/08/2012 18:26:41

    ...και απηυδισμένος ο λαός του Μαλί, θα περιμένει ως μεσσία την ξένη επέμβαση..
    ΥΓ: Αναρωτιέμαι, τελικά οι αντάρτες για ποιον εργάζονται πραγματικά...;

  9. Σταύρος avatar
    Σταύρος 10/08/2012 19:47:03

    Θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω τους αριθμούς, έστω και αυθαίρετους.

    Σε 6.690 ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ οι 1.555 ήταν ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ(;;;!!!)
    Το 1/4 εξ αυτών!
    Τα υπόλοιπα 3/4 ήταν ΝΟΜΙΜΟΙ (λαθρομετανάστες);;;

    Φάκτορα, θυμάσαι την επιμονή και την υπομονή που έδειχνα στον Σαμαρά όταν άλλοι εδώ λιγοψυχούσαν.
    Μου τελειώνουν κι εμένα, όπως τελειώνει και η "λογική" γύρω μας.

    Σέβομαι εδώ που μπαίνω αλλά, η Κυβέρνηση δεν σέβεται την λογική μας!
    Κακό του κεφαλιού των, μπορώ να πω!

  10. giorgos avatar
    giorgos 10/08/2012 23:53:47

    Σε ποιο ακριβως στιχο το λεει αυτό; η προπαγανδα πρεπει να σταματησει...το κορανι λεει επισης να πιστευουνε στο Χριστο και την Παναγια...γιατί δεν μας το είπανε ποτέ; αλλο τι λεει το κορανι και αλλο τι τοπικα εθιμα εχουνε οι αγροικοι...ξυπνηστε γιατί θα συνεχίσουνε οι εταιρίες να θησαυριζουνε απο τα οπλα...και τους κοιμισμενους λαους...

  11. knight rider avatar
    knight rider 11/08/2012 01:22:55

    Και στους βιαστές κόβουν το κάτω κεφάλι. Τ΄ακούτε Πακιστανοι?