#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2011 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ο άντρας μου αντιστάθηκε σε πόλεμο 40 χωρών επί 6 μήνες"



Η χήρα του Μουάμαρ Καντάφι ζήτησε τη διεξαγωγή έρευνας από τον ΟΗΕ για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έχασε τη ζωή του ο πρώην ηγέτης της Λιβύης,μετέδωσε σήμερα τηλεοπτικός σταθμός που πρόσκειται στον Καντάφι.

"Καλούμε τα Ηνωμένα Εθνη να ερευνήσουν τις συνθήκες του θανάτου του μουτζαχίντ(ιερού πολεμιστή) Μουάμαρ Καντάφι," δήλωσε η Σάφια Καντάφι σύμφωνα με τον τηλεοπτικό σταθμό Al Rai που εδρεύει στη Συρία.

"Είμαι υπερήφανη για το θάρρος που επέδειξε ο σύζυγός μου και οι γιοί μου που αντιμετώπισαν την επιθετικότητα 40 χωρών και των αντιπροσώπων τους επί έξι μήνες και πέθαναν ως μάρτυρες," είπε η Σάφια.

Η Σάφια Καντάφι διέφυγε στην Αλγερία μαζί με την κόρη της Αϊσα και δύο από τους γιούς του Καντάφι-- τον Χάνιμπαλ και τον Μοχάμεντ-- τον Αύγουστο που οι αντικαθεστωτικοί εισέβαλαν στην πρωτεύουσα Τρίπολη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/10/2011 15:58:49

    Σας καλωσορίζουμε στην κόλαση αδερφοί Λίβυοι. Τα γκούλαγκ ήταν παράδεισος, μπροστά σε αυτό που σας ετοιμάζουν. Οι ¨χρήσιμοι ηλίθιοι" έκαναν τον καθήκον τους,παρέδωσαν τη χώρα, στην άμεση δημοκρατία της παγκόσμιας τράπεζας. Οι σχολές του soros στο Βελιγράδι θα πάρουν πριμ παραγωγικότητας.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/10/2011 16:32:05

      +1000

  2. Απορία avatar
    Απορία 22/10/2011 16:08:40

    Σιγά κυρία μου και τι έκανε ο άντρας σας δηλαδή.

    Εδώ ο έτερος σοσιαληστής Γιωργάκης Παπανδρέου τα έχει βάλει με 10,000,000 έλληνες, εδώ και δύο χρονια και ακόμα αντέχει.

    • Panos avatar
      Panos @ Απορία 22/10/2011 16:57:04

      άσχετο με το θέμα. σοβαρέψου

  3. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 22/10/2011 17:13:54

    Τ ο democracy και τα human rights εθριαμβευσαν. Τα πετρελαια της Λιβυης απελευθερωθηκαν και ευρισκονται στην διαθεση καθε καλου δημοκρατη να τα εκμεταλλευθη. Οι ΑΓΟΡΕΣ αγαλλονται... Στον αερολιμενα της Τριπολεως εχει αναρτηθη σχετικη πινακιδα.--- WELLCOME, Chevron,Total,B.P, Shell και λοιπες αδελφες, οι «φτωχομυαλοι αραπηδες» της Λιβυης σας ευχονται καλα κερδη...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Kραντωρ 22/10/2011 18:05:45

      Ama ta petrelaia ta dineis stous kinezous eisai diktatoras an ta dineis sthn ameriki den se peirazei kaneis

  4. tzager avatar
    tzager 22/10/2011 17:45:26

    Για όσους συγκινούνται ή εξαγριώνονται με το μακάβριο τέλος του Καντάφι έχω να τους πω τα εξής:
    Ο Συνταγματάρχης Καντάφι ήταν ένας αιμοσταγής δικτάτορας και τα 40 χρόνια εξουσίας του ήταν ένας πραγματικός όλεθρος για τη μεγάλη πλειοψηφία των Λίβυων πολιτών.
    Είχε εγκαθιδρύσει ένα καθεστώς πλήρους αστυνομοκρατίας και φόβου που πλανιόταν πάνω από κάθε πόλη και χωριό της χώρας. Χιλιάδες μυστικοί ασφαλίτες, με ασύληπτα προνόμια για τη πλατια μάζα, διατηρούσαν την τάξη με τριτοκοσμικές μεθόδους βίας και τρόμου.
    Το καθεστώς συντηρούσε μία επίπλαστη κοινωνική 'γαλήνη' αφήνοντας τον πληθυσμό να ζει στην απόλυτη ανέχεια, αφήνοντας όμως να οργιάζουν κυκλώματα πορνίας, ναρκωτικών και άφθονης ρακής (μπόχα στην τοπική διάλεκτο).
    Δεν χάρηκα φυσικά με τον πρωτόγονο θάνατο του Δικτάτορα, αλλά τουλάχιστον τώρα η -πλήρως απομονωμένη μέχρι πριν λίγα χρόνια- χώρα και οι πολίτες της θα έχουν το δικαίωμα στο όνειρο για οικονομική και κοινωνική πρόοδο, δημοκρατικούς θεσμούς δυτικού τύπου και ελευθερίας έκφρασης.
    Και στο χέρι μας είναι να αναπτύξουμε σχέσεις καλής γειτονίας και οικονομικής συνεργασίας με το λαό και την ηγεσία του. Ο Καντάφι τελείωσε και μαζί με αυτόν μία γενιά διεφθαρμένων και αδίστακτων τυρράνων στη γειτονιά της Ευρώπης!

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ tzager 22/10/2011 18:03:26

      Στους διεφθαρμένους και αδίστακτους συγκαταλέγεις, αγαπητέ μου, την κυρία Κλίντον που χασκογελούσε στη θέα του πτώματος του πρώην δικτάτορα; τον πολιτικό της προïστάμενο κ. Ομπάμα; Περιλαμβάνεις όλους τους γνωστούς και άγνωστους χρηματοδότες τους , τραπεζίτες, ιδιοκτήτες πετρελαïκών εταιριών που, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, οργάνωσαν και χρηματοδότησαν την ανατροπή του Καντάφι; Πονούσες πολύ τόσον καιρό με το δράμα του λαού της Λιβύης καλέ μου; Μήπως είσαι και συ της σχολής Ανδριανόπουλου;

      • tzager avatar
        tzager @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 23/10/2011 15:01:08

        Ναι της σχολής Ανδριανόπουλου είμαι!! Έχω το δικαίωμα νομίζω... Εσύ τι λές???

        Θέλω να υπάρχουν φιλοδυτικά καθεστώτα παντού!!! Γιατί προτιμώ τους Αμερικάνους και τους Δυτικούς σαν ηγέτιδες δυνάμεις παρά Ρωσοκινεζάκια που μου είναι παντελώς αντιπαθή και αλλης κουλτούρας!

        Υπερδυνάμεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν! Και πάντα θα υπηρετούν τα στρατηγικά τους συμφέροντα.
        Αν σε χαλάει να γραφτείς στο ΠΑΜΕ.. Τα ίδια ακριβώς πρεσβευεις!!!!

        Υπέρ του Άσαντ, του Αχμαντινετζάντ, του Φιντέλ και του Τσάβες είστε.. Όλοι τους δημοκράτες!!!

        Α ρε Μπους που σας χρειάζεται...

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ tzager 22/10/2011 18:59:02

      εισαι βαθια νυχτωμενος!!!αν δεν ξερεις καλο ειναι να μην γραφεις...μαθε ,ρωτα,διαβασε πρωτα και μετα γραφε ασχετε!!!

      • TIR DRIVER avatar
        TIR DRIVER @ kastroHEL 22/10/2011 22:26:19

        +100000...

    • α.χ. avatar
      α.χ. @ tzager 22/10/2011 19:13:35

      Μονο που οι Λιβιοι δεν μας γουσταρουν.
      Με το ΓΑΠ κουμπαρο του κανταφη και κοληταρι ,καταλαβαινεις.

    • A.M. avatar
      A.M. @ tzager 22/10/2011 22:07:34

      @tzager
      Καλά ξυπνητούρια μωρό μου!
      Σούχουμε ετοιμάσει και γαλατάκι με ..HEMO!
      Με το μαλακό ε μωρό μου; σιγά.. σιγάααα....
      Μη μου ξυπνήσεις απότομα και ταραχτείς και πάει στραβά η μέρα...

      • tzager avatar
        tzager @ A.M. 23/10/2011 15:02:16

        Ρε πιές κανα τσιπουράκι και τράβα στα βουνά με τον ΕΛΑΣ...

        Εχεις μείνει πολύ πίσω σύντροφε..!!!

    • AB avatar
      AB @ tzager 23/10/2011 01:15:38

      Κούνια που σε κούναγε λένε στο χωριό μου,

      • tzager avatar
        tzager @ AB 23/10/2011 14:52:56

        Και στο δικό μου λένε... "Καλώστονα κι ας άργησε.."

  5. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 22/10/2011 18:18:43

    Εντάξει οι ξένοι, άρπαγες ° αλλά άγιος δηλαδή ο μακαρίτης;

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ αποκατάσταση 22/10/2011 18:27:57

      Κάθε άλλο. Όλοι γνωρίζουν τι τύραννος ήταν ο Καντάφι. Να μη μένουν όμως στο απυρόβλητο οι τύραννοι των τυράννων που γίνονται τιμητές και διαπρήσιοι κήρυκες της ελευθερίας και της δημοκρατίας. Νισάφι πια με την υποτίμηση της νοημοσύνης του κόσμου, νισάφι με την υποκρισία

  6. Ανώνυμη avatar
    Ανώνυμη 22/10/2011 18:54:23

    Τύραννος, ξετύραννος η βαρβαρότητα δεν λύνει προβλήματα ούτε βελτιώνει την κατάσταση. Οι ρέμπελοι έδειξαν από τι είναι φτιαγμένοι, οι νατοϊκές δυνάμεις οι οποίες τον παρέδωσαν σ' αυτούς το ίδιο, η κυρία Κλίντον η οποία καγχάζει σαν βρυκόλακας όταν μαθαίνει τα νέα ακόμη περισσότερο. Υπάρχουν διεθνή δικαστήρια και φυλακές για τους δικτάτορες.
    Ντρέπομαι για όλους τους.

  7. δικαιος7 avatar
    δικαιος7 22/10/2011 19:11:55

    Αφήστε το παραμυθι περι δικτάτορα Καντάφι. Έκοψε τα πετρέλαια στους δυτικούς και τον διέλυσαν. Χέστηκε ο Ομπαμα και ο Σαρκοζι για το λαο της Λιβύης. Τα πετρέλαια ήθελαν και τα πήραν. Σε λίγα χρονάκια οι ΑμερικανοΕυρωπαιοι θα έρθουν να μας βομβαρδίσουν και εμας οπως έκαναν και στην Σερβία. Σας φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασιας ,αλλα δεν έχετε ιδεα.

  8. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 22/10/2011 19:21:26

    Ποιος πιστευει οτι ,ο ενοπλος συρφετος, τον οποιο μας επεδεικνυαν τα ιδιοκτησιας των Αγορων ΜΜΕ, ενικησε το καθεστως Κανταφι? Αν το πιστευη κανεις, δικαιως μπορει να διεκδικηση εγγραφη στο βιβλιο Γκινεςς ως ο μεγιστος βλαξ. Ειδικες δυναμεις της Αγγλιας, Γαλλιας, Ισραηλ, Ιταλιας και ΗΠΑ επολεμησαν και αυτες ενικησαν την Λιβυη. Αυτες οι μισθοφορικες δυναμεις εθεσαν τα κοιτασματα πετρελαιου στην διαθεση και εκμεταλλευση των Αγορων.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Kραντωρ 22/10/2011 22:09:50

      Σωστός!
      (Να συμφωνήσω και μια φορά μαζί σου Κράντωρ, όλο στην κόντρα είμαστε :lol:)

  9. Georgios Papadopoulos avatar
    Georgios Papadopoulos 22/10/2011 19:22:24

    Εξοδος απο το ευρω δραχμουλα συμφωνια με τους Ρωσσους για τα πετρελαια και πουλαμε σε ολους τους αγοραστες σε δραχμες..........τελος της κρισης........ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.....................

    • sam avatar
      sam @ Georgios Papadopoulos 22/10/2011 20:07:43

      ..τοτε ειναι που οι δυτικοι μας φιλοι θα αναγνωρισουν μουσουλμανικες μειονοτητες στη θρακη και...βρε καλως τα παιδια !!! (φανταζομαι οτι ακομα και τοτε το mega θα υμνει τους απελευθερωτες συμμαχους)
      -διαβαζοντας τα πρωτα σχολια, ηρθε στο μυαλο μου το κρεμασμενο κουφαρι του Σανταμ παραμονες πρωτοχρονιας (ακομα ψαχνουμε τα οπλα μαζικης καταστροφης) και το πεταμενο στη θαλασσα πτωμα του Οσαμα (που ακομα ψαχνουμε εαν υπηρξε, ειτε ο Οσαμα, ειτε το πτωμα του).

  10. JOHN avatar
    JOHN 22/10/2011 19:42:39

    Οι δημοκρατιες και οι κοινοβουλευτικοι θυασοι που εγκαθιστα το ΝΑΤΟ και οι παρατρεχαμενοι του Ευρωπαιοι ειναι γνωστες!Δεν εχουμε παρα παρα ν ανατρεξουμε στις χωρες που εφαρμοστικε η συνταγη.¨Λαμπρα¨αποτελεσματα σε Ιρακ,Αφγανισταν,το Κοσσοβο του χασαπη Θατσι και αλλα πολλα.Απο το δικτατορα Κανταφι οι Λυβιοι θ απολαυσουν τωρα τη δημοκρατια οπερετα δυτικου τυπου που θα τους επιβληθει απο τα γνωστα οικονομικα καρτελ που εξουσιαζουν το πλανητη.Κατι τετοιο δεν συμβαινει και σ εμας,σε αλλη διασταση βεβαια,λογω της διαφορας των προβληματων των υποδομων και της γαιοστρατηγικης θεσης της χωρας μας.

  11. Κούκλος avatar
    Κούκλος 22/10/2011 20:02:23

    Μεσαίωνας!!! Δημοκρατία και πολιτισμός στη Λιβύη... όπως στην Γιουγκοσλαβία και τα Σκόπια

  12. Mak avatar
    Mak 22/10/2011 20:43:11

    Ο άνθρωπος διέταξε αεροπορικούς βομβαρδισμούς πόλεων της ίδιας της χώρας του! Βομβάρδισε τον ίδιο το λαό του!

    Γιατί; Γιατί ήθελαν να φύγει από την εξουσία 40 χρόνια μετά που την κατέκτησε με τη βία!

    Αν το έκανε Έλληνας πρωθυπουργός νομίζετε ότι θα είχε πολύ διαφορετική τύχη;

    Οι δυτικοί παρενέβησαν για τα πετρέλαια. Αν είχε πετρέλαια η Συρία θα είχαν μπουκάρει και εκεί!

    Χωρίς πετρέλαια και με το Ιραν από πίσω, ο άλλος σοσιαλιστής της περιοχής θα μπορεί να σκοτώνει το λαό του ανενόχλητος.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Mak 22/10/2011 22:13:19

      Ναι μωρό μου! έτσι έχουν τα πράγματα!
      ΜΗΝ μου ξυπνήσεις όμως ε;

      «Κοιμήσου και παρήγγειλα στην πόλη τα προικιά σου,
      στα Γιάννενα τα ρούχα σου και τα χρυσαφικά σου...»

      Νάνι νάνι το μωρό μου...

  13. A.M. avatar
    A.M. 22/10/2011 22:21:05

    Μια χαρά τα λέει η κυρά!
    Μια χαρά!
    Ο Γκαντάφι τους είχε και παλιότερα ξεσκίσει τους Γάλλους στο Τσάντ.
    Δεν ήταν αδελφούλα σαν τον δικό μας που κατεβάζει παντελόνια πριν του το ζητήσουν.
    Και ούτε παραδόθηκε ποτέ!
    Μέχρι τέλους πολέμησε για την πατρίδα του και πέθανε γι αυτήν.
    Και όσο ζούσε τον λαό του τον είχε στα ώπα - ώπα σε σχέση με όλες τις άλλες αφρικανικές χώρες αλλά και με τις περισσότερες δυτικές «δημοκρατίες».

    Τι άλλο θα περιμένε μια γυναίκα από έναν ΆΝΤΡΑ που ήταν και άντρας της;

    Και δεν λέει ψέμματα όταν λέει ότι τα έβαλε με 40 χώρες.
    Τα έβαλε!

    Και τους χόρεψε καλά για κάτι μηνάκια και μέχρι σήμερα τι απώλειες είχαν οι «εξεγερμένοι αντικαθεστωτικοί τσογλαναράδες μισθοφόροι απ όλη την υφήλιο» δεν γνωρίζουμε και ούτε πρόκειται να μάθουμε ποτέ.

    Και ηττημένοι στην παγκόσμια συνείδηση κάθε ανθρώπου που έχει απ αυτό το είδος μέσα του είναι όσοι επιτέθηκαν στην Λιβύη και όχι ο Καντάφι!

    • AB avatar
      AB @ A.M. 23/10/2011 01:24:07

      +10000000000000

  14. Πανος avatar
    Πανος 22/10/2011 22:58:16

    Ρε παιδια, αφου δεν ξερετε τι συμβαινει με τα πετρελαια γιατι το χρησιμοποιειτε σαν επιχειρημα?
    Η Γαλλικη TOTAl, η αγγλικη BP και η νορβηγικη STATOIL ειναι οι εταιρειες στις οποιες ανηκουν οι εγκαταστασεις. Αυτες οι 3 εχουν καποιες ποσοτητες (γυρω στο 30-40% της παραγωγης) και το υπολοιπο ανηκει στη Λιβυη. Τα συμβολαια ειναι διαρκειας 1 χρονου και το πετρελαιο πηγαινει κυριως στην Ευρωπη. Συμβολαια εχουν, ειχαν και θα εχουν ολοι οι παικτες της αγορας (πετρελαικες-traders) και το ποιος τα παιρνει (τα συμβολαια) ειναι μειγμα προσωπικων σχεσεων, λαδωματος και τιμης.
    Μη μιλατε για πραγματα που δεν ξερετε

    • A.M. avatar
      A.M. @ Πανος 22/10/2011 23:07:27

      ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα πετρέλαια Πανος!
      Οϋτε το «γιατί έκαναν τον πόλεμο στην Λιβύη».

      Μας ενδιαφέρει ότι έκαναν τον πόλεμο!
      Μας ενδιαφέρει ότι οι διεθνείς πλατσικολόγοι και τα αρπακτικά διέλυσαν μια ολόκληρη χώρα με το έτσι γουστάρω!

      Το γιατί εν προκειμένω - και ειδικά στο παρόν θέμα! - δεν έχει καμμία απολύτως σημασία!

      Αν δηλαδή αύριο αρχίσει το ΝΑΤΟ και οι λοιποί εγκληματίες να βομβαρδίζουν την Αθήνα πιστεύεις ότι θα με ενδιαφέρει και το γιατί την βομβαρδίζουν;
      Καθόλου δεν θα με ενδιαφέρει!
      Αν θέλουν να βομβαρδίσουν κάποια πόλη σώνει και καλά ας βομβαρδίσουν το .. Βερολίνο ή την Νέα Υόρκη! για να ξεφτιαχτούν!
      Δικαιολογίες πάντα υπάρχουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
      Η πραγματικότητα όμως είναι μία:

      Έκαναν ληστρική επιδρομή!

      Και πιστεύω πως κάποια στιγμή κάποιος θα τους την φέρει και θα υποστούν οι λαοί τους όλα όσα υπόκεινται οι άλλοι λαοί στους οποίους επιβάλλουν με το έτσι γουστάρω «δημοκρατία».

      Ότι σπέρνει θερίζει ο κάθε άνθρωπος, ο κάθε λαός, το κάθε κράτος.

      • Πανος avatar
        Πανος @ A.M. 23/10/2011 02:54:00

        Καλημερα τοτε. Να μην χρησιμοποιειτε το πετρελαιο ως δικαιολογια. Το προβλημα σας ειναι ιδεολογικο