#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 17:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Η Ευρώπη απέτυχε. Ομπάμα πρόσεχε"




Ο Barack Obama δεν είναι σοσιαλιστής, όπως τον κατηγορούν οι πολιτικοί του αντίπαλοι. Πρόκειται απλά για έναν «Ευρωπαϊστή».

Και αυτό είναι λάθος, σύμφωνα με τον Βρετανό ευρωβουλευτή Daniel Hannan, που γράφει άρθρο στην εφημερίδα Wall Street Journal, προειδοποιώντας τον Αμερικανό πρόεδρο να μη πέφτει θύμα της ευρωπαϊκής ιδέας, και της ευρωπαϊκής πολιτικής πρακτικής.

Όπως αναφέρει, ο Obama προσπαθεί να μετατρέψει την χώρα του σε Ευρώπη, στα θέματα της υγείας, των κοινωνικών υπηρεσιών, ακόμη και σε αυτά της εξωτερικής πολιτικής.

Όμως του λέει «σταμάτα… μη το συνεχίζεις».  Η συμβουλή του προς τον πρόεδρο είναι να μην αφήσει την Αμερική να μοιάσει με την Ευρώπη.

Η Αμερική, λέει, έχει ακόμη δημοκρατικούς μηχανισμούς ελέγχων και ορίων της κυβέρνησης. Η Ευρώπη, όμως, κάνει το αντίθετο.

«Φανταστείτε πόσο άσχημα αισθάνομαι, όταν βλέπω τις ΗΠΑ να κάνουν τα ίδια λάθη που έκανε η Βρετανία, αυξάνοντας το ρόλο του δημοσίου, ρυθμίζοντας τον ιδιωτικό τομέα, το ιδιωτικό εμπόριο, αποσυνδέοντας τις σχέσεις της φορολόγησης με την εκπροσώπηση, και στην ουσία εγκαταλείποντας την κυριαρχία τους».

Και συνεχίζει: «Αξίζετε κάτι καλύτερο εσείς οι Αμερικάνοι…».

Τέλος, αναρωτιέται: «Είναι ένα ευρωπαϊκό μέλλον για σας τόσο τρομερό; Ναι είναι. Είμαι εκλεγμένο μέλος του ευρωκοινοβουλίου εδώ και 11 χρόνια, και έχω δει από πρώτο χέρι τι ακριβώς σημαίνει το ευρωπαϊκό πολιτικό μοντέλο».

 

Wall Street Journal

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/03/2011 18:07:36

    Ναι, ξεπουλήστε κι άλλο εκεί στην Αμερική, όπου το κατά κεφαλήν χρέος είναι διπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα... μόνο σε καλό θα σας βγει να ακούτε τη WSJ, φίλοι Αμερικάνοι...

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/03/2011 18:28:40

    Άλλη μια κορώνα από "πούρο" Αγγλοσάξονα, υπερασπιστή του αποτυχημένου κοινωνικά νεοφιλελευθερισμού.

    Οι Αμερικανοί είναι εγκεφαλικά νεκροί.
    Έχουν γίνει τόσο υπάνθρωποι από τα ΜΜΕ των μεγάλων εταιρειών που αρνούνται, ιδεολογικά πια, την ανάγκη συστήματος δημόσιας περίθαλψης, έστω για πρωτογενείς υπηρεσίες.
    Να πέσεις δηλαδή στο δρόμο και κάποιος να σε μαζέψει και να σε περιθάλψει.
    Όοοοχι, λένε, να πληρώσεις.

    Ο τρόμος όλων αυτών είναι να μην επανέλθουν στον δημόσιο διάλογο θέματα που 30 χρόνια τώρα έχουν εξοβελιστεί σαν αμαρτήματα ή κοινωνικές θεομηνίες.
    Το αρχικάθαρμα Ρηγκαν με μότο "το πρόβλημα είναι το κράτος" έθαψε τις κοινωνικές δαπάνες, αύξησε τις φοροαπαλλαγές των πλουσιοτέρων και οδήγησε (μαζί με τους Κλιντον, Ρούμπιν και σια βεβαίως) σε μια κοινωνία όπου το υψηλότερο εισοδηματικά 1% του πληθυσμού κατέχει το 60% (ή κάπου τόσο, γράφω από μνήμης) του συνολικού εισοδήματος.
    Αν είσαι σε αυτούς καλά κάνεις και τα υπερασπίζεσαι.
    Οι υπόλοιποι, από τη μεσαία τάξη, που πολεμούν το κοινωνικό κράτος είναι οι χρήσιμοι ηλίθιοι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 13/03/2011 19:43:47

      Προφανώς δεν έχεις δει πόσο τα μήντια θέλουν την δημόσια περίθαλψη και πόσο ΔΕΝ την θέλει ο κόσμος. Οι Αμερικάνοι πήγαν (και έμειναν) στην Αμερική για να γλυτώσουν από ό,τι αντιπροσωπεύει η Ευρώπη. Ποιά Ευρώπη δηλαδή... Οι φόροι, οι κληρονομικοί μονάρχες, οι φεουδάρχες, οι ορθά σκεπτομενοι παπάδες. Σε όσους δεν άρεσε, έφυγαν. Μπορεί να έχει τα προβλήματά της σήμερα, αλλά εσένα κατέληξες ότι σου φταίει ο καζινοκαπιταλισμός και ο Ρέηγκαν. (Και οι άλλες δύο σέκτες, μην τις πιάνουμε). Εγώ σου λέω ότι αυτή είναι Γερμανική φιλολογία και εμένα μου φταίνε το CRA, και η κατάργηση του Glass-Steagal που πήγε πακέτο με το CRA επί Κλίντον. Εσύ θεωρείς τους Αμερικάνους εγκεφαλικά νεκρούς, εγώ θεωρώ το Δημοκρατικό κόμμα διαβρωμένο (λαδωμένο) από τους Γερμανούς. Κλπ κλπ.

      Στο τελος της ημέρας, Προφήτη, κανείς δεν σε υποχρεώνει ούτε να πάς στην Αμερική ούτε να σου αρεσει η Αμερική. Εσύ βλέπεις την Αμερική πίσω από τα δεινά του κόσμου, εγώ βλέπω ότι με το ζόρι μπήκε στον Α ΠΠ, με το ζόρι μπήκε στον Β ΠΠ, δεν γουστάρει αποικίες, ΝΑΙ ελέγχει τα πετρελαια, θα ήθελαν οι Γερμανοί να τα ελέγχουν αλλά δύο ΠΠ λένε αλλιώς. Και φυσικά είναι πανέξυπνοι οι Γερμανοί. Αλλά στην Γερμανία θα είσαι πάντα κουνούπι, ενώ στην Αμερική, εσύ μπορεί να μην μπορείς να γίνεις Πρόεδρος αν πάς, αλλά ο γιός σου θα μπορεί. Αυτή είναι η διαφορά, και σε τσαντίζει.

      • gram avatar
        gram @ archaeopteryx 14/03/2011 15:40:19

        Πες τα αρχαίε για τον Μπάμια... . By the way, τα πετρέλαια η Αμερική τα ελέγχει κυρίως τεχνολογικά κι' ας πάνε οι διάφοροι Βλαδιμηριστές να τα βγάλουν μόνοι τους αν μπορούν...

  3. Antihero avatar
    Antihero 13/03/2011 18:48:12

    Εγω νομιζω οτι η Μερκελ και οι Γερμανοι Χριστιανοδημοκρατες, εργοδοτες και τραπεζιτες ειναι αυτοι που μιμουντε τους Αμερικανους Ρεπουμπλικανους και μαλιστα της ακραιας Ρηγκανικης αποχρωσης... Ενω ο Ομπαμα ακολουθει μια πιο μετριοπαθη, ορθολογικη πολιτικη που δεν αρνειται δογματικα τον κρατικο παρεμβατισμο στην Οικονομια. Παρομοια ειναι και η γραμμη του Αντωνη Σαμαρα αλλα και των Γερμανων Σοσιαλδημοκρατων που δυστυχως ετυχε να βρισκονται στην αντιπολιτευση την ιδια περιοδο που εμεις εχουμε αυτα τα προβληματα. Γι' αυτο η Γερμανικη Δεξια εμποδιζει την ΕΚΤ να δανειζει απευθειας τα κρατη της Ευρωζωνης οπως κανει η Ομοσπονδιακη Τραπεζα των ΗΠΑ στην καθε πολιτεια. Αποδειξη γι'αυτο ειναι οτι οπως οι Γερμανοι Δεξιοι θελουν να θεσμοθετησουν την αναγκαστικη χρεοκοπια κρατων μεσα στην Ευρωζωνη με τη δικαιολογια οτι προκειται για ανεξαρτητα κρατη (χωρις ανεξαρτητη νομισματικη πολιτικη ομως!!!) που δεν πρεπει να επιβαρυνουν το ενα το αλλο με τα δικα τους χρεη, ταυτοχρονα οι Αμερικανοι Ρεπουμπλικανοι (με πρωτο τον Τζεμπ Μπους, αδερφο του προηγουμενου προεδρου) θελουν να απαγορεψουν στην Ομοσπονδιακη Τραπεζα των ΗΠΑ να δανειζει τις πολιτειες και την κεντρικη κυβερνηση να εγγυαται τα χρεη των πολιτειων. Θελουν να καταργησουν δηλ. τις "μεταβιβαστικες πληρωμες'' που ξορκιζει η Γερμανικη Δεξια οπως ο Διαβολος το λιβανι ακομα και μεσα στο ιδιο κρατος (!) και να θεσμοθετησουν την αναγκαστικη χρεοκοπια πολιτειων!!!! Ενω αντιθετα ο νομπελιστας Πολ Κρουγκμαν δηλωσε οτι αν η Ευρωζωνη θελει να επιβιωσει πρεπει να μιμηθει τη "Ζωνη Δολαριου"!!! Αντε πεστο αυτο στους Χριστιανοδημοκρατες ομως... Ενω αντιθετα η πολιτικη του Ομπαμα μετριασε τις συνεπειες τις κρισης στις ΗΠΑ, στην ΕΕ μας ετυχε σε τοσο κρισιμη περιοδο τη ηγεσια στο πιο ισχυρο κρατος μελος να την εχουν φανατικοι!!! Καλα ειπε ενας καθηγητης οτι η Ευρωπη χρεαζεται πρωτιστως ψυχιατρο και οχι οικονομολογο... http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=11/03/2011&s=analysh-sta-gegonota

    • gram avatar
      gram @ Antihero 14/03/2011 15:35:49

      "...ακραίας Ρηγκανικής απόχρωσης..." mon dieu πόσα φαίνεται ότι γνωρίζεται περί Αμερικής... Δεν μου λέτε, έχετε επισκεφθεί τον πλανήτη Γή τελευταίως???

  4. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 13/03/2011 19:42:38

    Άς μήν εστιάζει κανείς τήν προσοχή του αποκλειστικώς καί μόνον στήν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Οί άνθρωποι μετανάστευσαν στήν Αμερική, γιά νά γλυτώσουν έν πολλοίς, από τήν κρατική προστασία. Μέ φρίκη λοιπόν βλέπουν τόν κίνδυνο νά υποστούν μία από τά ίδια. Έξ άλλου ίδιες αντιδράσεις υπήρξαν καί στήν περίπτωση τού New Deal τήν δεκαετία τού 1930.

  5. popolaros avatar
    popolaros 13/03/2011 20:46:42

    Άγγλος δεν είναι?
    Δεν περίμενα τίποτα καλύτερο.

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2011 21:20:03

    Είπε ο γάïδαρος τον πετεινό τσεφάλα (με το συμπάθειο, φίλοι Κρητικοί).