#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2012 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ελλάδα, η δεύτερη ιδιοκτησία των Γερμανών"



Άραγε, μετά τη συμφωνία με τη Siemens οι Γερμανοί θα μας βλέπουν με καλύτερο μάτι; Ή μήπως όταν οι Γερμανοί πολίτες έμαθαν ότι θα κερδίσουν από την Ελλάδα καμιά 400αριά εκατομμύρια, θα μας συμπάθησαν ξαφνικά;

Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Αντιθέτως, το περιοδικό Spectator του ομίλου που κατέχει την Daily Telegraph αποφάσισε να προκαλέσει ακόμη περισσότερο. Τύπωσε λοιπόν αφίσες και τις πέρασε και στο διαδίκτυο οι οποίες γράφουν: «Οι περισσότεροι Γερμανοί έχουν στην κατοχή τους και μια δεύτερη ιδιοκτησία. Το όνομα αυτής, Ελλάδα».

Άραγε ο κ. Βενιζέλος να αισθάνεται υπερήφανος για την Ελλάδα που παραδίδει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έλβις avatar
    Έλβις 06/03/2012 23:01:50

    Ο Spectator δεν προκαλεί, αλλά προειδοποιεί τη βρεττανική κοινή γνώμη, αλλά και όλη την Ευρώπη, για τη νεκρανάσταση του Τρίτου Ράιχ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Έλβις 06/03/2012 23:33:04

      δώστε τους χαιρετίσματα, κάτι χρωστούν εδώ στα νότια να τους πούνε...

  2. mitsos avatar
    mitsos 07/03/2012 00:30:57

    Μάλιστα θα ερθουν να τα πάρουν με το ζόρι οι Γερμανοί, εδώ σταμάτησανε να ερχονται πλεον ως τουριστες που δινουν 300 ευρω για 8 μέρες στα καλυτερα ξενοδοχεία, με αυτά που ακούνε γιατί να έρθουν; Ας αφήσουμε τις ηλιθιότητες λοιπόν δεν πρόκειται να σου πάρει ο Γερμανος το εξοχικό σου γιατί απλουστάτα εαν θελει εξοχικο στην θάλασσα πάει στην Κροατία, εντός ολίγου στην Σερβία, και οι περισσότεροι Γερμανοι που θελουν σπιτι εχουν ήδη πάρει παφθηνα στην Ισπανία. Οταν Γερμανός βλεπει τις μολοτωφ και τα χαλια μας στις ειδήσεις νομίζεται οτι μας ζηλεύει; με τις βλακειες που κανουμε σε λιγο θα παμε στην δραχμη και σε θα περάσει πολυς καιρος που θα τον παρακαλαμε να γυρισει να μας αγόρασει μπιτ παρά οπως εκανε την δεκαετία του 1980.

    • Dal avatar
      Dal @ mitsos 07/03/2012 01:07:36

      Παρέλαβαν κράτος παραδίδουν προτεκτοράτο..

    • Έλβις avatar
      Έλβις @ mitsos 07/03/2012 05:52:52

      Μη σώσει και ξαναπατήσει γερμανικό πόδι, με άσπρη κάλτσα και σανδάλι, στην Ελλάδα.

      ΜΗ ΣΩΣΕΙ!

      Έχουμε πόλεμο! Το καταλάβατε όσοι ραγιάδες τρέχετε πίσω από την TUI μη χάσετε το κελεπούρι το all-inclusive από το Αμβούργο;

      • anetos avatar
        anetos @ Έλβις 07/03/2012 13:10:28

        όσοι ραγιάδες τρέχετε

        αληθεια ρε elvis

      • anideos avatar
        anideos @ Έλβις 07/03/2012 13:47:39

        Μια χαρα ειναι στο Αμβουργο αγαπητε.

        • Έλβις avatar
          Έλβις @ anideos 07/03/2012 16:12:23

          Να μη σε κρατάμε, φίλε Ανίδεε.

      • mitsos avatar
        mitsos @ Έλβις 07/03/2012 14:05:18

        Elvis όντως εχουμε πόλεμο με τόσους πολλούς πυροβολημένους εδώ μέσα μόνο με πόλεμο εξηγείται η κατάσταση, και εσύ βλέπω την έφαγες γερά, δεν μου λες ο οχτρός Γερμανός σε πυροβόλησε ή έφαγες καμία ξόφαλτση από πυροβολημένους σαν εσένα που πήραν τα φυσίκλικια και βαράνε όπου λάχει;

        • Έλβις avatar
          Έλβις @ mitsos 07/03/2012 16:14:01

          Εσύ δηλαδή δεν έφαγες ξώφαλτση από την απατεωνική συμπαιγνία των Γερμανών με τα τσόλια που μας κυβερνάνε; Σκάσε και πλήρωνε, φίλε γερμανόφιλε, σκάσε και πλήρωνε τον Βενιζέλο, δεν πειράζει, η ελληνογερμανική φιλία νά'ν'καλά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ mitsos 07/03/2012 10:07:46

      Εδώ όμως θα τα πάρει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΖΑΜΠΑ, αγαπητέ. Θα πρόκειται για σπίτια που δεν θα μπορούν να διακρατήσουν οι σημερινοί ιδιοκτήτες, λόγω της εξοντωτικής υπερφορολόγησης των ακινήτων που έχει διατάξει ο αρχιναζί Σόιμπλε. Όλα αυτά θα περάσουν στο διαβόητο "Ταμείο Αξιοποίησης Δημόσιας Περιουσίας" και θα εκχωρηθούν τελικά έναντι του συμβολικού τιμήματος του ενός ευρώ ανά εξοχική κατοικία, με τη δικαιολογία ότι "τους τα δίνουμε γιατί το κράτος δεν μπορεί να τα συντηρήσει και δεν θέλουμε να ρημάξουν".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ mitsos 07/03/2012 10:41:30

      Είμαι Κυκλαδίτης στην καταγωγή και γνωρίζω γερμανικά. Και λέω "να μην σώσει να ξαναπατήσει Γερμανός τουρίστας στην Ελλάδα". Ετσι κι αλλιώς, ελάχιστα αφήνουν σε μπακάλικα, εστιατόρια, ξενοδοχεία. Σπάγγοι. Και αν νοικιάσω το (πατρικό) μου στο νησί, για να μπορέσω να το συντηρήσω, δεν πρόκειται να το νοικιάσω σε Γερμανό και θα του πω κιόλας του υποψήφιου ότι η εθνικότητά του είναι ο λόγος.
      Α, και κάτι άλλο mitsos: Η Σερβία ΔΕΝ έχει θάλασσα! Hello!!!

  3. anideos avatar
    anideos 07/03/2012 13:49:52

    Ερε που φτασαμε να μας δουλευει το σπεκτατορ και η Νταιηλη τελεγραφος.

  4. μαρικα avatar
    μαρικα 07/03/2012 14:12:00

    Kατι μπερδευεται εδω μεσα.Τι δουλεια εχει τωρα ο Λαος και οι τουριστες με αυτα που σκαρωνουν οι πολιτικοι;Κανεται μεγαλο λαθος να νομιζεται οτι δεν ερχονται
    γιατι επιρεαζονται απο διαφορα δημοσιευματα.Απλος οι Ελληνες εχουν καταντηση
    την χωρα χωματερη,και για του λογου το αληθες οπιως ειναι απο Θεσσαλονικη ας κατευει στον δημο Θερμαικου.

    • Έλβις avatar
      Έλβις @ μαρικα 07/03/2012 16:18:23

      Ποιος πρωτοστατεί σε ρατσιστικές εκδηλώσεις εναντίον των Ελλήνων; Ποιοι εγκρίνουν τις νεοναζιστικές πολιτικές τής Μέρκελ δίνοντάς της 60% δημοτικότητα από εκεί που παρέπαιε δημοσκοπικά; Ποιοι αρνούνται να εξυπηρετήσουν Έλληνες στα μαγαζιά τους; Εδώ ακόμη και Γερμανοί ασθενείς αρνούνται να εξεταστούν από Έλληνες ειδικευόμενους στη Γερμανία! Ποιος λαός δεν λέει να καταλάβει ότι η περιβόητη "βοήθεια" είναι λεφτά από τις γερμανικές τράπεζες για τις γερμανικές τράπεζες, με τον ελληνικό λαό να πληρώνει τους τόκους, και τον Γερμανό φορολογούμενο να μη δίνει ούτε σεντ από τα λεφτά του;

      Αλλού τα περί φιλίας των λαών, μαρίκα, και αν δεν σου αρέσει κι εσένα η Ελλάδα, πήγαινε να κάνεις διακοπές στο Αμβούργο παρέα με τον Ανίδεο.

      • μαρικα avatar
        μαρικα @ Έλβις 07/03/2012 18:13:37

        Κανεις πολυ μεγαλο λαθος Ελβις,ζω στην Γερμανια εδω και 5ο χρονια και ξερω πολυ καλα ποιοι βγαινουν στους δρομους
        και ποιοι λενε κατα της πατριδας μου,αυτους λοιπον τους βαζουμε στην θεση τους και κανουμε περισσοτερο αγωνα απο εσενα που στελνεις καποιον να ζησει αλου αν δεν του αρεσει εκει.Εσυ λοιπον που εισαι εκει τι αγωνα κανεις για την πατριδα;Διοτι οταν εφυγα εγω αφισα πισω μου μια πατριδα φτωχη μεν ηπερηφανη δε.Οταν ερχομε στην Ελλαδα πηγενω και καθαριζω την παραλια του τοπου μου
        και κλαιω για την καταντια.Κλαις και εσυ για τα καμενα δασοι για την καμενη Αθηνα για την χωματερη Ελλαδα η
        θα στελνεις παλι αυτους που αγαπανε την Ελλαδα να ζησουν εκτος επιδη δεν σου αρεσει εσενα η αληθια;Εγω
        ναι πιστευω στην φιλια των λαων και την υποστηριζω
        υπερασπιζοντας την πατριδα μου την ΕΛΛΑΔΑ.

        • Έλβις avatar
          Έλβις @ μαρικα 07/03/2012 18:52:18

          Εγώ ζω εδώ, μαρίκα, ζω στην Ελλάδα.
          Εμείς εδώ τρώμε όλα τα σκατά, ενώ εσείς απλώς συμφωνείτε με τα αφεντικά σας.

          Καλά μας τα λες από τον γερμανικό σου καναπέ.
          Και μιας και κλαις πολύ, πάρε κοντά σου τα χαρτομάντηλα, να μη χρειάζεται να σηκώνεσαι από τον καναπέ και πιαστεί η μέση σου.

          Αν κι αυτή πρέπει να έχει πιαστεί από τους τεμενάδες στα αφεντικά σου.

          • μαρικα avatar
            μαρικα @ Έλβις 07/03/2012 20:22:44

            Δεν εχω αφεντικα μια και μετα απο πολυ σκληρη δουλια εχω βγει στην συνταξη ενω ειχα δικη μου δουλια και συν τις αλλης ειχα και Γερμανους πρσωπικο.Ομως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο,εγω καταλαβαινω οτι εχεις καπια προβληματα που μαλον δεν σου τα εχω δημιουργησει εγω σε λοιπαμαι.

      • mitsos avatar
        mitsos @ Έλβις 07/03/2012 22:35:36

        Αυτά ρε Elvis ποιος σου τα είπε; είναι στην Γερμανία αυτοί που σου τα λένε είναι τίπότα φωστήρες σαν και του λόγου σου που άφησαν το καφενείο και το γήπεδο, για να ασχοληθούν με την πολιτική; Μαθε λοιπόν οτι στην Γερμανία η Antikorruption και οι ανάλογοι θεσμοί δεν ειναι γλαστρες όπως στην Ελλαδα και ο Τζαχατζόπουλος , ο Παπαντωνίου και ο Τσουκάτος δεν θα έπιναν τωρα στην υγεία σου.
        Δεν προσκυνούμε αφεντικά στην Γερμανία, απεναντίας φύγαμε από την Ελλάδα για να μην προσκυνούμε τα αφεντικά τα δικα σου που αφού κατασπάταλησαν πακετα και πακετα στηρίξης με υπερτιμολογήσεις και επιδοτήσεις μαιμού τώρα θελουν να σε πεισουν οτι οι κακοι οι Γερμανοί φταίνε που σταμάτησαν να πληρώνουν τους κουμπάρους και φιλους εργολάβους.

        • Έλβις avatar
          Έλβις @ mitsos 08/03/2012 14:44:10

          Μαρίκα και Μήτσο, γλύψτε, γλύψτε όσο θέλετε.
          Νομίζετε ότι οι Γερμανοί σας αγαπούν;
          Πρώτους εσάς θα κάψουν ζωντανούς σε λίγα χρόνια.

  5. franc avatar
    franc 07/03/2012 14:50:31

    Δεν προσεξαν οι Γερμαναράδες τί έγραφε κάτω απ' την πινακίδα:

    MΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!!!

  6. μαιμου avatar
    μαιμου 07/03/2012 22:32:46

    ρε παιδια ηρεμήστε.ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας. ομοψυχία τώρα.